Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2010., 14:02   #61
Ne moze se privatno zemljiste ucinit javnim samo tako, po necijem zahtjevu. Ako opcina planira tamo praviti javni put onda taj dio zemljista mora i otkupiti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 14:22   #62
Pa ako pravo služnosti postoji onda ono vrijedi bez obzira što ti napisao u ugovoru (pretpostavljam da je upisano u zemljišnu knjigu), nije mi jasna bit te pobune tvog susjeda?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 14:56   #63
Quote:
mante kaže: Pogledaj post
Prije 30-tak godina otac je prodao jednu polovicu svoje parcele i u kupoprodajnom ugovoru je napisao da kupac ( za prilaz svojoj parceli) dobiva pravo služnosti putem koji ide preko te druge očeve polovice parcele.
Tokom godina se i formirao put ali nije nikada uknjižen na katastru i zemljišnjiku jer niko nije nikada podnosio zahtjev za to.
I normalno nakon očeve smrti ja sam naslijedio tu parcelu za koju sam našao kupca koji bi je kupio u cjelosti po onome kako je na zemljišnjiku i katastru, ali sa time da se u ugovoru napiše da susjed (očev kupac) ima i dalje pravo služnosti prolaza preko moje parcele.
Međutim susjed se buni i kaže da nesmijem to tako prodavati nego da moram odbiti taj (na papiru nepostojeći) put jer da je on bio u općini tog otoka i da mu je rečeno da če to biti javni put i da se tu mene neče ništa pitat.

Jedan poznanik-odvjetnik mi kaže da ako bi išao odvajati taj dio, za koji susjed tvrdi da če biti javni put, da bi to to zakompliciralo proceduru i da bi onda i na taj (takozvani) put plačao porez u budućnosti
Stoga ja ne želim da nakon prodaje išta ostaje upisano na moje ime.

Da li općina može praviti javni put preko moje parcele bez moje dozvole samo na osnovu zahtjeva tog susjeda.
Inače taj put bi služio za prilaz samo na te dvije parcele i dalje nigdje ne ide
Nemojmo ovdje miješati pravo služnosti i javni put. Pravo služnosti nije isto što i javni put. Javnim putem mogu se služiti svi, ali u ovom slučaju to nije tako, ovdje se radi o pravu služnosti na koje ima samo taj određeni susjed osnosno vlasnik susjednog zemljišta. Dakle ti možeš bez problema prodati zemljište, a on će i dalje imati pravo služnosti, bez obzira na promjenu vlasništva.
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 15:23   #64
Ok sad mi je dosta toga jasnije.
Inače susjed se buni samo iz tog razloga šta se boji da prodajom te parcele taj novi kupac može da mu zabrani pristup parceli iako ja kažem da če u ugovoru obavezno pisati da on i dalje ima pravo služnosti koje mu niko neče nikada oduzeti.
Da li nakon toga može da mu taj kupac (u budućnosti) ukine pravo služnosti ?
mante is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 15:32   #65
Quote:
mante kaže: Pogledaj post
Ok sad mi je dosta toga jasnije.
Inače susjed se buni samo iz tog razloga šta se boji da prodajom te parcele taj novi kupac može da mu zabrani pristup parceli iako ja kažem da če u ugovoru obavezno pisati da on i dalje ima pravo služnosti koje mu niko neče nikada oduzeti.
Da li nakon toga može da mu taj kupac (u budućnosti) ukine pravo služnosti ?
ne jer ako to stoji u ugovoru koji ti imaš sa vlasnikom susjedne pacele to tebe obavezuje ali i novog kupca da to uključite u vaš kupoprodajni ugovor, kao uostalom i sve druge obaveze.

No međutim taj detalj ti moža jako rušiti cijenu parcele
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 17:20   #66
No, no nema problema za cijenu parcele, ona je več umanjena i dogovorena.
Nadam se da je točno sve ono šta kažete.

Zadnje uređivanje mante : 27.07.2010. at 17:59.
mante is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 23:49   #67
Ta služnost puta je upisana u ZK ili nije? Jer služnost puta se osniva upisom u ZK (modus), ugovor je samo titulus. Dakle, služnost mora biti upisana u listu C zemljišne knjige (teretovnica), to je teret na tvojoj nekretnini, jer je to način stjecanja - ako se ne upiše, treća osoba koja je postupala s povjerenjem u zemljišne knjige, nekretninu stječe bez opterećenja tom stvarnom služnošću. Ugovor nije dovoljan da bi se služnost prenijela.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 17:14   #68
Evo mene opet, bio sam na godišnjem odmoru.
Da nastavim, služnost puta nije u pisana u ZK. Znači na zemljišnjiku ne postoji nikakva teretovnica za tu parcelu.
Služnost puta se samo spominje u tome kupoprodajnome ugovoru od prije 30 godina.
mante is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 18:59   #69
pozdrav,nadam se da sam ovaj upit smjestila u pravu temu...

naime zanima me sljedeće-živim u slijepoj ulici koja nije ucrtana kao ulica ali se za to koristi već 15,20 godina.e sad,susjedi su tu "ulicu" prebacili gruntovno na sebe i žele si to ograditi čime automatski nemam prilaz kući,dali oni zakonski imaju na to pravo?
*Mar* is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 19:38   #70
Oni kao vlasnici te nekretnine, bez obzira što u naravi predstavlja put, mogu raditi svašta, ali i za to postoji pravno sredstvo da vas zaštiti.

Ako vam zatvore tu ulicu tj.pristup kući, imate u roku od 30 dana od toga čina pravo na pokretanje parnice radi smetanja posjeda prava stvarne služnosti.

Također se paralelno može pokrenuti postupak radi otvaranja nužnog prolaza preko te nekretnine, ako je to zaista jedina mogućnost.

Ako u zemljišnim knjigama nije upisana stvarna služnost, te ako su ispunjene pretpostavke za stjecanje služnosti dosjelošću, može se pokrenuti i postupak radi utvrđenja prava stvarne služnosti prolaza preko te nekretnine.

Sve su to različite vrste sudskih postupaka, koji se često vode paralelno, neki su brži postupci,neki sporiji, a uglavnom vam je za sve te postupke potreban odvjetnik, jer sami, ako niste pravnik, sigurno nemate dovoljno znanja da bi ih mogli samostalno voditi.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 08:15   #71
služnost

želim prodati zemlju-čisto vlasništvo-građevna zona -donešen urbanistički plan a susjedi mi ne daju pravo provoza.Zar nije točno da svaka čestica mora imati pravo prolaza i provoza do nje ako je u građevnoj zoni.????Koji su mi daljnji postupci???
MORE MORE is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 23:03   #72
služnost puta i ugovor

Poštovani,
suvlasnik sam na čestici sa još dva suvlasnika, odvaja mi se nova čestica na kojoj sam ja jedini vlasnik koja nema direktni izlaz na javnu površinu, već koristim kao poslužnu česticu gore spomenutu na kojoj sam i ja suvlasnik za izlaz na javnu površinu...

Pitanje:
dali mogu na temelju što sam suvlasnik poslužne čestice (u naravi oranica i vrt) dobit pravo građevinske ili moram ipak pravit članak u Diobnom ugovoru o služnosti puta????
U diobnom nacrtu je katastarka skica sa ucrtanim putem, ali u ZK put (već oranica i vrt) nije formiran niti namjeravam da ga sad formiram.

MOLIM ZA PREPRAVAK ČLANKA O SLUŽNOSTI:
dali sam sa ovim sve obuhvatio ili treba prepravka??
Naravno zelim da svi koji žele pješice i automobilom, biciklom, motorom do moje čestice imaju pravo na to...
Posjedujem i dobni nacrt od katastra gdje je pod k.č.br.2222/6 k.o. Trnje uveden put u katastru.
Zajedno s menom su tri suvlasnika na zk.č.br. 7333/1 i cijepam se i formiram svoju novu zk.č.br. 7333/3 diobnim ugovorom.

DIOBNI UGOVOR

Članak 4.
Stranke sporazumno utvrđuju postojanje prava stvarne služnosti prolaza i provoza, te prava kolnika u korist zk.č.br. 7333/3 k.o. Grad Zagreb na teret i preko zk.č.br. 7333/1 upisane u zk.ul.br. 5454 k.o. Grad Zagreb u onom dijelu u kojem ona odgovara kč.br. 2222/6 k.o. Trnje i to po cijeloj dužini puta počevši od povlasne nekretnine zk.č.br. 7333/3 k.o. Grad Zagreb pa sve do kraja poslužne nekretnine k.č.br. 2222/6 k.o. Trnje gdje se ona spaja s javnim putem odnosno Katicinom ulicom zk.č.br. 7434 upisane u zk.ul.br. 30 k.o. Grad Zagreb.

Članak 5.
Svaka od stranaka dozvoljava da se u zemljišnim knjigama k.o. Grad Zagreb izvrši uknjižba geodetskog elaborata br. RN-1876/2011 te svaka stranka dozvoljava drugoj stranci da izvrši uknjižbu svog prava vlasništva i tereta na tim nekretninama u zemljišne knjige u skladu sa dogovorenom diobom i omjerima iz čl. 3. i čl. 4. ovog ugovora.
zeko3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 14:32   #73
Korištenje puta....ograđivanje

ovak..situacija je slijedeća.....vikend naselje..zamislite jednu os..i parcele su s lijeve i desne strane te osi.....kraćom stranom parcele su na toj osi..a dužom se međusobno graniče....nema puta za pristup parcelama...iiii vlasnici sa lijeve strane te osi...dogovore se da će se od njihovih parcela odvojiti dio za zajednički put....i sve bude idilično...dok se vlasnička struktura nije počela mijenjat.....i počeli se pojavljivat ljudi koji na svoje parcele stavljaju ograde...naravno radi se o vlasnicima sa desne strane (tj. strane koja se nije odricala dijela parcele za put).....a za pristup tim parcelama...koriste zajedničke puteve....

u vlasničkim knjigima....tj u katastru je taj dio puta još uvijek označen kao da pripada vlasnicima sa lijeve strane parcele....

e sada mene zanima....ako se mi sa lijeve strane počnemo inatit....možemo li onemogućit (pravno) da ekipa sa desne strane koristi taj put...tj recimo tražit da se i oni odreknu dijela svoje parcele....
TomC is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 19:26   #74
Imam jedno pitanje i molim ako netko zna odgovor?

Ako moja nekretnina na jednom svome dijelu ima upisano pravo kolnog prolaza do druge neketnine koja je u vlasništvu drue osobe, da li to sprječava da ja na svojoj nekretnini van tog dijela gradim tj. ishodujem lokacijsku i građevinsku dozvolu_

Hvala
goran16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 19:01   #75
Quote:
goran16 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje i molim ako netko zna odgovor?

Ako moja nekretnina na jednom svome dijelu ima upisano pravo kolnog prolaza do druge neketnine koja je u vlasništvu drue osobe, da li to sprječava da ja na svojoj nekretnini van tog dijela gradim tj. ishodujem lokacijsku i građevinsku dozvolu_

Hvala
Ne, ne spriječava te.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 12:44   #76
Pozdrav svima.
kupljena je parcela zemljišta, do te parcele je moguće doći putem koji se na sudu vodi na osobu koja mi je prodala parcelu kao voćnjak, a u katastru se vodi na općinu kao put.
E sad pitanja:
1. dali je meni osoba koja mi je prodala parcelu dužna osigurati nesmetano korištenje puta koji se vodi u sudu na nju?
2. put je ucrtan u katastru i sudu, ali u naravi je uzurpiran od treće osobe čija parcela graniči s putom, pa me zanima koji je pravni put da se put napravi i u naravi.

Hvala!
goga013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 08:49   #77
pozdrav svima
citao sam po ovom forumu slucajeve oko puta i ja imam slican radi se o tom ja i jos tri susjeda smo kupili znaci cetiri gradilista kada smo radili ugovore samo jedan od nas je sa vlasnikom u ugovoru naveo sluznost puta on je treci u ulici mi ostali to nismo napravili kada je doslo do ishodjenja gradjevinske dozvole onda su poceli problemi saznali smo da je to privatni put i tada nam je trebao potpis vlasnika da nam da sluznost puta ali on ne da on hoce da mu to neko plati znaci samo jedan od nas ima urednu gradjevinsku a od nas ostali su gotove cekaju samo potpis vlasnika ali on neda pa bi molio ako neko zna sta se moze tu napraviti oko tog on ne brani prolaz ali neda potpis da mozemo dobiti gradjevinsku neznam kako se mogu dobiti gradjevinske cestice a ljudi koji tu zive neka dolaze doma kud ???? unaprijed zahvaljujem poz...
julkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 22:10   #78
Ukidanje služnost puta

Pozdrav svima.
Ukratko da opišem moj slučaj:

Kroz moje dvorište ima pravo služnosti puta (PROLAZA I PROVOZA) jedna k.č. koja ima dvije suvlasnice (suvlasnica 1 i suvlasnica 2). Tokom parnice za ukidanje služnosti počela su šikaniranja sa strane od svih susjeda jer tim putem su se počeli koristit svi. Počeli su se koristit i oni koji su dobili sudsku zabranu a kao opravdanje im je bilo da idu u posjet kod ovih dviju suvlasnica. Prija dvije i pol godine naša odvjetnica nam je savjetovala da ogradimo dvorište ta da damo ključeve pomične ograde (portuna) samo onima koji imaju pravo služnosti puta. Uglavnom. došla je pravomoćna presuda u našu korist. Dvije godine nitko se nije koristio tim prolazom jer su te suvlasnice koristile drugi prolaz u vlasništvu treće osobe koji je asfaltiran.
E sada: prija nekih 5 mjeseca suvlasnica 1 ( koja ima iza kuće pristup na javni put) zatvorila je taj prolaz fiksnom ogradom, vjerovatno jer se je posvađala s suvlasnicom 2 te je prisilila da ide po mom dvorištu (gdje joj je i ta služnost utvrđena) normalno uz otvaranje i zatvaranje portuna.
Sada suvlasnica 2 podigla je tužbu za utvrđivanje puta protiv suvlasnice 1 po drugom prolazu u vlasništvu te treće osobe.

Sada mene zanima ako mi može netko pomoć:
Ako se utvrdi služnost po tom drugom prolazu u vlasništvu te treće osobe dali možemo ukinut tu služnost jer su te suvlasnice u posjedu?
Parnica je već davno pokrenuta mislim da je došla prvostupanjska presuda za prihvaćanje privremene mjere za skidanje te ograde. Vjerovatno se suvlasnica 1 žalila na županijski sud. Dali je slučaj malo ubrzan jer su suvlasnice u posjedu ili slučaj traje kao i svi ostali?
dejanbobo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 10:53   #79
To nije pitanje ta forum nego vasu odvjetnicu koja ima uvid u sve te vase spise i detalje i istih.

No nacelno ukoliko ovlastenik prava sluznosti prolaza postigne mogucnost prolaza preko neke druge nekretnine, to ne znaci da mu ne treba ova stara sluznost., te da bi se ista trebala ukinuti.

Jos jednom to nije pitanje za forum, vec nekog tko ima uvid u sve te vase konkretne spise, jer u takvim slucajevima ima masu kombinacija.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 13:30   #80
Zbog služnosti puta 2 vlasnika nas putem suda maltretiraju 2 godine ! Ugovorenu i korištenu služnost puta spriječio im je davatelj služnosti ! Sa nama iz ulice su odbili kupiti parcelu po kojoj bi dolazili do svojih parcela ! Putem 2 tužbe i službene bilješke sada žele ishoditi ; prilaz , služnost , prilaznu rampu na našoj parceli i da mi platimo sudske troškove koje su napravili svojim bahatim i neodgovornim ponašanjem ! Služnost se može ugovoriti kod javnog bilježnika ! Privatni put je imovina sa kojom vlasnik može raspolagati ; prodajom , darovanjem , nasljeđivanjem !!Normalni ljudi se trebaju dogovoriti , sve ostalo je šišanje po džepovima u korist suda , odvjetnika , geodeta itd .
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:39.