Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2011., 13:47   #41
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Pa za pjesastvo je bila izrazito ok puska... Koristena je i u Korejskom ratu ranih 50-ih... Preciznost joj se kladim se do 650m bila sasvim zadovoljavajuca u rukama kvalificiranog strijelca za takva gadjanja(ako je ikoja i bila sa optickim nisanom)... Iako su Nijemci sami tvrdili da bi u bliskim borbama cesto znali kada bi Ameri ostali bez municije jer prilikom ispaljivanja zadnjeg metka, metalni ulozak prilikom izbacivanja bi napravio specifican glasan zvuk koji bi upozorio protivnika da korisnik M1 Garanda mora ponovno napuniti... Kar98K je ipak sa snajperskom optikom i odgovarajucom municijom mogla prilicno precizno pogadjati i na 1000m(naravno u rukama iskusnog snajperista), ojacana cijev i ojacani bolt action sustav omogucavao je i koristenje municije puno veceg pritiska, pa su Nijemci koristili i avionske metke za ekstra domet, pa navodno i one eksplozivno-zapaljive... Ameri su za takve malo vece udaljenosti koristili Springfield M1903, takodjer rucnu repetirku... Inace vecina i danasnjih modernih pusaka koristi Mauserov model bravljenja...
Koliko znam optika na M1 se počela pojavljivati nakon WW2. Sam M1 nije ni bio namjenjen za to, pa je instaliranje optike tražilo određene radove i preinake.

Taj metalni ping su ameri pokušavali riješiti, ali nisu uspjeli. Iskreno ne vjerujem da je to bio neki problem i da su se njemci nešto okoristili s tim.

Precizan pogodak na 1000m? Čisto sumnjam... gledao sam na TV kako američki snajperisti vježbaju pucati na 1000m i prema viđenom mislim da takav pogodak niti jedan WW2 snajperist nije mogao izvesti. Bila bi to dobra tema za diskusiju...
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 14:04   #42
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Koliko znam optika na M1 se počela pojavljivati nakon WW2. Sam M1 nije ni bio namjenjen za to, pa je instaliranje optike tražilo određene radove i preinake.

Taj metalni ping su ameri pokušavali riješiti, ali nisu uspjeli. Iskreno ne vjerujem da je to bio neki problem i da su se njemci nešto okoristili s tim.

Precizan pogodak na 1000m? Čisto sumnjam... gledao sam na TV kako američki snajperisti vježbaju pucati na 1000m i prema viđenom mislim da takav pogodak niti jedan WW2 snajperist nije mogao izvesti. Bila bi to dobra tema za diskusiju...
Sto se tice pinga, sigurno se netko time okoristio, ponekad je taj reload trenutak dovoljan da ti netko baci rucnu granatu pa onda imas malo veci problem...

Precizan pogodak, ok mozda ne, ali pogodak vrlo vjerojatno da... Naravno sa posebnom municijom i novom 6x Carl-Zeiss ili 6x Ajack optikom...

Evo ti pa uzivaj, nije 1000m ali oko 914m jest...

http://www.youtube.com/watch?v=95uwo4gH-7I
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 14:09   #43
Njemacki snajperisti su gadjali na oko 400 metara, 600 je bio krajni domet i za najbolje.
Garandovo zrno nije nista losije od Mauzerovog sto se tice balistike.
NikadIzvini is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 14:12   #44
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Kako si ovo jebeno lijepo rekao.

Sjećam se dokumentarca u kojem su pričali o toj zgodi vezanu uz Stg 44...

Projekt nove jurišne puške je lijepo napredovao do točke kada je prezentiran Hitleru. Hitler ga je ukinuo (jer je njegov mozak bio zakopan u 1914. godini) i smatrao je da je takvo nešto potpuno besmisleno i suvišno. Na sreću, projekt je nastavljen u tajnosti, dakle protivno Hitlerovoj odredbi, a nazvan je MP 44 tako da ispadne da je riječ o novom automatu (što je imalo prođu). Kada je prvi puta dodjeljen vojnicima oni su bili oduševljeni i zahtjevali su još takvog oružija.

Hitler je prilikom jedne smotre, konačno, primjetio to novo oružije i pitao je jel to projekt kojeg je zabranio. Bio je poprilično ljut kada je shvatio da je, ali je zbog pozitivih kritika i par demonstracija koje su mu pokazali ipak blagoslovio pušku i nazvao je Stg 44... Dakle, Stg 44 se mogao pojaviti 1 godinu (ili čak i prije!) prije u akciji.

Btw. to nije jedini projekt kojeg je Hitler ukenjao. Bilo je i slučajeva da bi Hitleru neko došao sa novom bombastičnom idejom vezanom uz neki projekt koji se razvija i onda bi oduševljeni Hitler prekinuo sve što se do tada napravilo i naredio da se implementira to novo riješenje... A ove megalomanske projekte neću ni komentirati.
To je bio Hitler, nebeski vodja... Kakve je sve gluposti sa tenkovima radio, umjesto da je pustio strucnjacima sa terena da sudjeluju u razvoju novog tenka on je neke krasne projekte usporio ili prekinuo, poput modernizacije Panthera, a zabio vrijeme i resurse na gluposti poput Mausa, pa cak i onih fantazija Landkreutzera i sl. maloumnosti...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 14:18   #45
Quote:
NikadIzvini kaže: Pogledaj post
Njemacki snajperisti su gadjali na oko 400 metara, 600 je bio krajni domet i za najbolje.
Garandovo zrno nije nista losije od Mauzerovog sto se tice balistike.
Ok, stoji, govorimo o mogucnistima puske... Za pogotke 1000m trebaju i nogari... Inace volio bih vidjeti stari Mauser 98 iz WW1 sa duzom cijevi na djelu...

Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:18   #46
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Koliko znam optika na M1 se počela pojavljivati nakon WW2. Sam M1 nije ni bio namjenjen za to, pa je instaliranje optike tražilo određene radove i preinake.

Taj metalni ping su ameri pokušavali riješiti, ali nisu uspjeli. Iskreno ne vjerujem da je to bio neki problem i da su se njemci nešto okoristili s tim.
čuo sam da su ameri znali iskoristiti taj metalni zvuk prilikom ispaljivanja zadnjeg metka tako da bi jedan vojnik naciljao i čekao protivničkog vojnika da izviri nakon tog zvuka i upuca ga
croat1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:29   #47
Kako su bile uspješne protutenkovske puške???
Tipa Mauser 1918 T-Gewehr ili Lahti L-39
Čitao sam da su ciljali onaj spoj kupole tenka ili da su pucali pokraj topovske cijevi
Pa za to je več kakav uvježbani snajperist potreban za takve precizne pogotke??
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 22:39   #48
Imale su nekog uspjeha protiv laksih tenkova, probijale su oklop, ali opet ako nisu nesto vazno pogodile (posada, municija, gorivo, motor...), tenkovi su bili pogodjeni i s mnogo pogodaka, i opet nista.
Malo eketremni primjer, ali na 5 strani Tigerfibela ima slika Tigera I pogodjenog izmedju ostalog 227 puta sa PT puskom (vjerovatno 14,5 mm PTRD ili PTRS), i odvezao se nakon toga.
Kalibar je jednostavno premalen za napravit neku vecu stetu, a veci kalibar trazi teze oruzje i vise ljudi.

Mnogo korisnije su bile kao snajperi, protiv mitraljeskih gnjezda, lokomotiva ili oklopnih vozila. Cak i danas se puske u 50 BMG kalibru, izvorno nastalom kao PT metak, koriste kao snajperi.
Koliko znam, cak su i partizani koristili englesku Boys PT pusku!

Dobar je onaj sa Kar98k, ali ovaj mi je bolji - http://www.youtube.com/watch?v=qLi7AkaxKGk !!
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 22:44   #49
Pročitao sam da je metak za kar98 imao dvostruko dovoljnu snagu za ubiti konja na 3-4km. Bio je prejak.
Naravno, od te snage nema neke realne koristi kad se puškara na par stotina metara odstojanja

A isto tako kažu da koncentrirana paljba desetak utreniranih strijelaca naoružanih repetirkama može napraviti više sranja i s veće udaljenosti nego grupa opremljena s automatskim puškama. Možda zato Hitler nije vjerovao MP44, možda je u tom oružju za "prosječne" vidio samo rasipanje streljiva, u ionako kriznim ratnim godinama.
Što ono u neku ruku i jest.
U jednom dokumentarcu o Vjetnamu čuo sam američki podatak o utrošku streljiva za svakog neutralliziranog protivnika. Brojka je poprilično iznenađujuća, ne sjećam se točno al čini mi se da se radi o 2-3tis. zrna po glavi.

A imamo npr podatak za jednu SMLE (ispočetka podcjenjena ali eno je u dokumentarcu Top 10 rifles kao najbolja repetirka ikada)kojom je iskusni strijelac mogao "isporučiti" 20-30 relativno preciznih zrna-pogodaka po minuti na 600-700m.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 22:59   #50
Kad je taj metak nastao to mu je i trebalo, krajem 19/pocetkom 20 stoljeca, tenkova i aviona nije bilo na vidiku, cak je i mitraljez bio u povojima.
Glavnu opasnost za pjesadiju je pada predstavljao juris konjice, i plotunom ih se gadjalo na udaljenostima od 2000m i takav vrlo jaki metak je bio potreban.
Problem je sto je vec u WW1 bio nepotrebno jak, ali nije bilo novca/politicke volje da se mijenja, a neki od tih kalibara se jos i danas koriste.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 23:16   #51
Navodno se u Vijetnamu prema Ministarstvu obrade SAD radilo o 50000 metaka po ubijenom vojniku.
S obzirom na rasirenost automatskog oruzja ne izgleda mi nevjerovatna brojka.


Zanimljiva statistika iz WW2 o potrosnji municije:

Average daily ammunition expenditures for the 2nd Infantry Division, 24 August—20 September 1944 (28-day period):

Cal. 30 Carbine - 1,441.07
Cal. 30 Ball, 5 clip (BAR) - 1,553.57
Cal. 30 Ball, 8 clip (M1 rifle) - 22,050.29
Cal. 30 Ball, MG - 16,491.07
Cal. 45 Ball (M1911, M1 & M3 SMGs) - 3,578.57
Cal. 50 MG - 12,620.71

Rocket, AT HE (bazooka rounds) - 41.68
Grenade, Hand, frag. - 423.29
Adapter, Grenade Proj. - 77.93
Grenade, Rifle, Smoke, W.P. - 16.29
Grenade, Offensive (concussion) - 16.04
Grenade, smoke & colored-smoke - 37.61
Grenade, Rifle, Antitank - 89.57

60mm mortar shells - 826.71
81mm mortar shells - 1,367.04
57mm antitank rounds - 65.07
105mm howitzer, M3 - 408.25
105mm howitzer, M2 - 1,896.84
155mm howitzer, M1 - 471.82

Average daily ammunition expenditures for the 90th Infantry Division, 1—31 July 1944 (31-day period):

Cal. 30 Carbine - 7,251.52
Cal. 30 Ball, 5 clip (BAR) - 9,855.23
Cal. 30 Ball, 8 clip (M1 rifle) - 27,885.90
Cal. 30 Ball, MG - 30,382.90
Cal. 45 Ball (M1911, M1 & M3 SMGs) - 2,611.39
Cal. 50 MG - 2,627.39

Rocket, AT HE (bazooka rounds) - 42.71
Grenade, Hand, frag. - 512.06
Adapter, Grenade Proj. - 17.19
Grenade, Rifle, Smoke, W.P. - 74.52

60mm mortar shells - 511.77
81mm mortar shells - 2,209.55
57mm antitank rounds - 65.48
105mm howitzer rounds, M3 - 450.77
105mm howitzer rounds, M2 - 2,577.81
155mm howitzer rounds, M1 - 346.81
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 00:44   #52
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Pročitao sam da je metak za kar98 imao dvostruko dovoljnu snagu za ubiti konja na 3-4km. Bio je prejak.
Naravno, od te snage nema neke realne koristi kad se puškara na par stotina metara odstojanja

A isto tako kažu da koncentrirana paljba desetak utreniranih strijelaca naoružanih repetirkama može napraviti više sranja i s veće udaljenosti nego grupa opremljena s automatskim puškama. Možda zato Hitler nije vjerovao MP44, možda je u tom oružju za "prosječne" vidio samo rasipanje streljiva, u ionako kriznim ratnim godinama.
Što ono u neku ruku i jest.
U jednom dokumentarcu o Vjetnamu čuo sam američki podatak o utrošku streljiva za svakog neutralliziranog protivnika. Brojka je poprilično iznenađujuća, ne sjećam se točno al čini mi se da se radi o 2-3tis. zrna po glavi.

A imamo npr podatak za jednu SMLE (ispočetka podcjenjena ali eno je u dokumentarcu Top 10 rifles kao najbolja repetirka ikada)kojom je iskusni strijelac mogao "isporučiti" 20-30 relativno preciznih zrna-pogodaka po minuti na 600-700m.
Glavni problem je bio sto je mauserov metak prejak za automat. Uvodjenje automata znacilo je i uvodjenje novog kalibra, sto komplikuje logistiku. Dok sarac i kar koriste istu municiju, Stg ima svoju posebnu.

Okosnica Njemacke desetine je bio sarac i vise od pola vatrene moci iste.
NikadIzvini is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 10:01   #53
Zašto je Lee Enfield najbolja repetirka:

http://www.youtube.com/watch?v=PsDLjfA1Ylw

http://www.youtube.com/watch?v=8x3lO...layer_embedded

__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 12:16   #54
http://www.youtube.com/watch?v=Yx7AfAyEies

Izgleda kao iz ww2 ali nema podataka da je itko radio bestrzajni top 20mm
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 13:55   #55
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
http://www.youtube.com/watch?v=Yx7AfAyEies

Izgleda kao iz ww2 ali nema podataka da je itko radio bestrzajni top 20mm
Kaj nije to nešto u stilu M18 recolliess rifle?
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 14:55   #56
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Kaj nije to nešto u stilu M18 recolliess rifle?
Našao ipak je to radio Bofors 20mm M-42 napravljen je kao zamjena za antitenk puške
Meni je ovo oružje zakon
http://en.wikipedia.org/wiki/Vespa_150_TAP

A najbolja stvar je da su je i koristili

I najbrutalnija od svih
http://en.wikipedia.org/wiki/Davy_Cr...nuclear_device)
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 14:58   #57
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
... A imamo npr podatak za jednu SMLE (ispočetka podcjenjena ali eno je u dokumentarcu Top 10 rifles kao najbolja repetirka ikada)kojom je iskusni strijelac mogao "isporučiti" 20-30 relativno preciznih zrna-pogodaka po minuti na 600-700m.
Ono što jako zamjeram tom dokumentarcu je što su AK 47 stavili na 1. mjesto, a Stg 44 na tek 9. mjesto. Iako postoje neke razlike između AK 47 i Stg 44, AK 47 je direktna izvedenica Stg-a i nema smisla da je razlika u rangu tako velika.

Tako da u konačnici smatram da dokumentarci takvog tipa nisu mjerodavni kao neki argument i da ih treba uzimati s velikom rezervom. To se pogotovo odnosi na dokumentarce s namještenim usporedbama.
__________________
A reci, kad hodaš po gradu, jel ti se čini da te mravi ljuto gledaju i da uvijek isti golub leti iznad tebe? (c) I wonder
Pa ti opet kažem: provjeri dobro da te ne slijede polupečene kifle i da ti slučajno prednja lijeva guma nije prerušeni ruski špijun. (c) I wonder

Zadnje uređivanje RandyRR : 22.02.2011. at 15:13.
RandyRR is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 19:18   #58
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Ono što jako zamjeram tom dokumentarcu je što su AK 47 stavili na 1. mjesto, a Stg 44 na tek 9. mjesto. Iako postoje neke razlike između AK 47 i Stg 44, AK 47 je direktna izvedenica Stg-a i nema smisla da je razlika u rangu tako velika.

Tako da u konačnici smatram da dokumentarci takvog tipa nisu mjerodavni kao neki argument i da ih treba uzimati s velikom rezervom. To se pogotovo odnosi na dokumentarce s namještenim usporedbama.
AK-47 je kompletno mehanički drukčiji od stg-44. Podsjeća na njega samo malo izgledom, a jedino što se može reći je to da je preuzet koncept jurišne puške.
__________________
Mr. Herbert Garrison: Stanley, gay people, well, gay people are evil. Evil right down to their cold black hearts, which pump not blood like yours and mine, but rather a thick, vomitous oil that oozes through their rotten veins and clots in their pea-sized brains which becomes the cause of their Nazi-esque patterns of violent behavior. Do you understand?
9ak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 19:49   #59
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Ono što jako zamjeram tom dokumentarcu je što su AK 47 stavili na 1. mjesto, a Stg 44 na tek 9. mjesto. Iako postoje neke razlike između AK 47 i Stg 44, AK 47 je direktna izvedenica Stg-a i nema smisla da je razlika u rangu tako velika.
AK-47 i StG 44 dijele koncept i slicnost u izgledu, uglavnom zahvaljujuci drvenariji, ali AK-47 je razvijen zasebno.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 21:08   #60
Quote:
RandyRR kaže: Pogledaj post
Ono što jako zamjeram tom dokumentarcu je što su AK 47 stavili na 1. mjesto, a Stg 44 na tek 9. mjesto. Iako postoje neke razlike između AK 47 i Stg 44, AK 47 je direktna izvedenica Stg-a i nema smisla da je razlika u rangu tako velika.

Tako da u konačnici smatram da dokumentarci takvog tipa nisu mjerodavni kao neki argument i da ih treba uzimati s velikom rezervom. To se pogotovo odnosi na dokumentarce s namještenim usporedbama.
wrong!!!
stg 44 i ak47 imaju jedino slicnost u tome da na 300 m udaljenosti zgledaju slicno
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.