Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2011., 20:27   #1
Smije li hitna voziti bez zvučnog signala?

Evo, prije pet minuta se ispred moje zgrade sudario osobni automobil i hitna pod rotirajućim svijetlom. Hitna, međutim, nije imala upaljen zvučni signal. Pretpostavljam da su išli kroz crveno (nisam vidio sam sudar, ali sam ga itekako čuo).

A znam kao vozač da upravo zvučni signal čujem prvo, onda gledam "gdje je" i uočim ih po svijetlima. U noći, kada sva svijetla blješte, 100 boja, vidik zaklonjen možda autobusom ili drugim većim vozilima - jednostavno ništa ne može zamijeniti zvučni signal.

Smije li hitna ići bez zvučnog signala i je li pravno svejedno za ovog vozača što je bubnuo hitnu?
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 20:38   #2
hitna pomoć ima 3 stupnja hitnosti.

3. stupanj kada izlaze bez plavog svjetla i bez sirena.
2. stupanj kada se voze samo sa plavim svjetlom.
1. stupanj - sirene i svjetlo.

po noći se ne pale sirene nego samo plava rotirka. neovlašteno paljenje sirene ili rotirke je podložno kazni.

svejedno je da li je sudar bio sa običnim autom ili sa autom hitne pomoći.
ni sa sirenama hitna nesmije prolaziti kroz raskršće na crveno svjetlo.
bez sirena nesmije ni po žutoj traci voziti.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 20:39   #3
ZOSPC 149.
Quote:
(1) Na vozila službe hitne pomoći, vatrogasne službe, unutarnjih poslova i vojne policije, kad posebnim uređajima daju svjetlosne ili zvučne znakove, ne primjenjuju se odredbe ovoga Zakona o ograničenju brzine (članak 52. – 55.), o propuštanju vozila i prednosti prolaska (članak 57.), o zabrani pretjecanja i obilaženja kolone vozila ili na pješačkom prijelazu ili prelaženju iz trake u traku (članak 70. stavak 1. točka 1., članak 74. i članak 75. stavak 1.), o zabrani presijecanja kolone pješaka (članak 89.) obvezi vezivanja sigurnosnim pojasom (članak 163.) te zabrani upotrebe mobitela (članak 196. stavak 3.).
Dakle, svejedno je ima li zvučne ili svjetlosne signale.
No, pitanje je smije li proći kroz crveno. Prema ovome ne smije jer je to regulirano člankom 59., a on se ne navodi kao izuzetak.

U praksi policija i hitna rijetko kada imaju upaljene zvučne sirene. Hitna još kako tako i to najčešće samo kada baš prolazi kroz raskrižje, ali policija doista rijetko.

Vatrogasci, s druge strane, imaju nekakve sirene od kojih tule dva kvarta i pale ih uvijek kada idu na intervenciju. Dapače, ako ide više od jednog vozila, onda obično ispred njih ide i zapovjednik u malom autiću naprijed koji im "krči" put. On obavezno izlazi na intervenciju ako se šalju tri vozila (vlak) jer tada je potrebna zahtjevna koordinacija na licu mjesta, nerijetko i u suradnji s drugim postajama ili dvd-ima, ali to nije tema

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
hitna pomoć ima 3 stupnja hitnosti.
To se nigdje ne navodi u ZOSPC-u. To su valjda interni propisi ili protokoli.

ZOSPC kaže da je svejedno je li zvučni ili svjetlosni i kaže da se ne smije kroz crveno ni sa zvučnim ni sa svjetlosnim ni sa zvučnim i svjetlosnim.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 20:45   #4
Vatrogasci, s druge strane, imaju nekakve sirene od kojih tule dva kvarta.-niti to im puno ne pomaže kad se uvijek nadje neka baba koja nezna kud bi sa sobom kad naiđu vatrogasna vozila....

Zadnje uređivanje Katrin : 14.03.2011. at 00:03.
florijan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 20:55   #5
Pitanje sam postavio prvenstveno jer sam se dvoumio da li da se javim kao svjedok. Ali čini mi se sada da ta činjenica ne igra nikakvu ulogu u ovom slučaju.

Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Hitna još kako tako i to najčešće samo kada baš prolazi kroz raskrižje, (...)
Tu ipak moram iznijeti da ja imam drugačije iskustvo. Kroz moju ulicu (dugačku ulicu sa 3 trake u svakom smjeru i jednim većim križanjem) jako često idu hitne, tj. često čujem sirenu. Zato su me baš iznenadili.

Quote:
I wonder kaže:
ni sa sirenama hitna nesmije prolaziti kroz raskršće na crveno svjetlo.
Kao vozač sam ih vidio da bez pardona prolaze kroz crveno (naravno, uspore i prođu tek kada vide da je promet stao). I zahvalan sam im na tome, jer znam kako je kada ti trebaju. Stvarno, baš sam im zahvalan i vrlo negativne emocije imam prema ljudima koji ne naprave mjesta kada vide hitnu, ma kakva gužva bila.

Quote:
I wonder kaže:
po noći se ne pale sirene nego samo plava rotirka. neovlašteno paljenje sirene ili rotirke je podložno kazni.
Kada sam ovo pročitao, shvatio sam da se stvarno ne mogu sjetiti da sam ikada u noći čuo zvučni signal. Čak i hitna koja je došla na ovaj sudar naknadno nije imala zvučni signal, nego su pustili jedan "okret" tek kada su ušli u samo raskrižje.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 21:01   #6
Pusti ti to.
Oni su po tom pitanju nevjerojatni i nitko se ne može uspoređivati s njima pa čak ni vozila pod pratnjom. Dobro ajde
Ali tu su negdje.

Vatrogascima posebni problem predstavljaju nepropisno parkirana ili zaustavljena vozila. Pogotovo na raskrižjima ili na vatrogasnim prilazima koji si "nikada ne koriste". Da, i trebate biti sretni jer se nikada ne koriste. Ali ih isto tako trebate pažljivo ostavljati prohodnima (i za velike kamione, a ne samo za smartove) jer bi vam jednom mogli zatrebati, a tada će vam svaka sekunda značiti nekoliko tisuća eura štete više.
Doduše, postoje i metode kako da se brzo i efikasno takva vozila uklone, ali najčešće se to ne radi jer izaziva veliku štetu pa se pronalazi alternativni način za prolazak što doista znači da šteta u objektu koji gori raste eksponencijalno i mjesri se u tisućama ili desecima tisuća eura.

Ali bitno da je najveći doseg kod nepropisno parkiranih vozila još uvijek "ma neće me pauk ovdje"

Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Tu ipak moram iznijeti da ja imam drugačije iskustvo. Kroz moju ulicu (dugačku ulicu sa 3 trake u svakom smjeru i jednim većim križanjem) jako često idu hitne, tj. često čujem sirenu. Zato su me baš iznenadili.
Baš sam razmišljao bi li to pisao ili ne. Izgleda da sam trebao
Dakle, ako voze kroz npr. Zagrebačku aveniju prema zapadu gdje su česta raskrižja, onda će uglavnom držati upaljen zvuk samo ga znaju promijeniti (tako da ubrzaju frekvenciju) prilikom prilaska raskrižju. Ali kroz kvart ili naselje vrlo rijetko tule. I u pravilu gase zvuk čim se skinu s većih prometnica.

Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Kao vozač sam ih vidio da bez pardona prolaze kroz crveno (naravno, uspore i prođu tek kada vide da je promet stao). I zahvalan sam im na tome, jer znam kako je kada ti trebaju. Stvarno, baš sam im zahvalan i vrlo negativne emocije imam prema ljudima koji ne naprave mjesta kada vide hitnu, ma kakva gužva bila.
Naravno. I ja mislim da bi to trebali smjeti raditi. Naravno, uz poseban oprez.
Kretene koji ih ne puste bilo jer im se žuri bilo jer ne gledaju treba kazniti velikom kaznom.
Ali možda to karma ili Bog ili bog ili nešto ili ništa u nekom trenutku ionako uzme u obzir.

Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Kada sam ovo pročitao, shvatio sam da se stvarno ne mogu sjetiti da sam ikada u noći čuo zvučni signal. Čak i hitna koja je došla na ovaj sudar naknadno nije imala zvučni signal, nego su pustili jedan "okret" tek kada su ušli u samo raskrižje.
Vatrogasci tule u bilo koje doba noći
I to tule pošteno.
Hitna i policija rijetko. Pogotovo po noći.

S time da se policijske rotirke (ove nove, zapravo one na starim oktavijama gdje je samo jedna na sredini - više bljeskalice nego rotirke) po danu i po suncu jako jako slabo vide. Teško je primijetiti imaju li upaljene rotirke jer njima, za razliku od hitne, se ne pale duga svjetla, a nemaju ni načičkane ledice po autu koje isto puno znače po danu.

Zato su überkul ove nove civilne oktavije s ledicama naprijed :tinuninu:

Zadnje uređivanje 200kn : 13.03.2011. at 21:09.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 21:06   #7
u americi (neznam kako je kod nas) vatrogasci imaju pravo na silu rascistiti si put
o steti neka si razmislja genije koji zakrci prilaz hidrantu ili pozarni put

o kojoj steti govorimo , dok vatrogasci pronalaze alternativne puteve??
u novcu , u zivotima...?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 21:14   #8
Pa rekao sam, imaju i kod nas mogućnost ukloniti vozilo. To čak mogu napraviti i relativno brzo uz minimalno oštećenje samog vozila, ali na terenu procjenjuju je li im više vremena treba za uklanjanje tog vozila ili za pronalazak alternativnog puta te uzimaju u obzir i potencijalnu štetu.

Važno je i smetaju li ta vozila prilikom samog prilaza objektu kada mogu napraviti bolju procjenu ili smetaju dva bloka prije pa onda ne znaju zapravo o čemu se točno radi.
Oni na intervenciju izlaze u roku od 60 sekundi od kada prime poziv tako da zapravo gotovo uvijek kreću s puno više opreme (i vozila) nego što im je potrebno pa onda se znaju vratiti svi osim jednog kada vide o čemu se radi.
Doduše, kada je velika frka, onda uvijek zove puno ljudi tako da oni cijelo vrijeme prilaska intervenciji rade na procjenama. Hoću reći, oni prvo izađu iz postaje, a onda tek na putu razmišljaju i procjenjuju koliko ih treba i što im sve treba. Zato i ne daju broj 93 i imaju puno pravo u tome.

Ma oni su najjači. Istrenirani i uigrani kao nitko.
Pravi frajeri!
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 23:52   #9
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
U praksi policija i hitna rijetko kada imaju upaljene zvučne sirene. Hitna još kako tako i to najčešće samo kada baš prolazi kroz raskrižje, ali policija doista rijetko.
lakše voziti bez sirene. previše je onih koji se slede i neznaju kud će.
Quote:
To se nigdje ne navodi u ZOSPC-u. To su valjda interni propisi ili protokoli.
3 stupnja medicinske hitnosti, a po tome se određuje hitnost vožnje.
Quote:
ZOSPC kaže da je svejedno je li zvučni ili svjetlosni i kaže da se ne smije kroz crveno ni sa zvučnim ni sa svjetlosnim ni sa zvučnim i svjetlosnim.

Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Kada sam ovo pročitao, shvatio sam da se stvarno ne mogu sjetiti da sam ikada u noći čuo zvučni signal. Čak i hitna koja je došla na ovaj sudar naknadno nije imala zvučni signal, nego su pustili jedan "okret" tek kada su ušli u samo raskrižje.
kada gori samo rotirka, postoji dodatni prekidač. kad je on uključen, aktiviranje obične sirene na sredini volana pali jednu sekvencu glavnih sirena.
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Dakle, ako voze kroz npr. Zagrebačku aveniju prema zapadu gdje su česta raskrižja, onda će uglavnom držati upaljen zvuk samo ga znaju promijeniti (tako da ubrzaju frekvenciju) prilikom prilaska raskrižju. Ali kroz kvart ili naselje vrlo rijetko tule. I u pravilu gase zvuk čim se skinu s većih prometnica.
ne.
prava hitnost (sirena) je rijetka. i kad je tako, onda se stalno vozi pod sirenama.
većinom se vozi samo na rotirkama pa daju dodatni signal samo za prolazak kroz raskršće (ovo gore opisano).

nije na vozaču da određuje hitnost. a nije mu ni jednostavno u vožnji šaltati kanale sirene dok pazi na sve ostale u prometu. možda ima i takvih, ali sumnjam.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:54   #10
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Pa rekao sam, imaju i kod nas mogućnost ukloniti vozilo. To čak mogu napraviti i relativno brzo uz minimalno oštećenje samog vozila, ali na terenu procjenjuju je li im više vremena treba za uklanjanje tog vozila ili za pronalazak alternativnog puta te uzimaju u obzir i potencijalnu štetu.

Važno je i smetaju li ta vozila prilikom samog prilaza objektu kada mogu napraviti bolju procjenu ili smetaju dva bloka prije pa onda ne znaju zapravo o čemu se točno radi.
Oni na intervenciju izlaze u roku od 60 sekundi od kada prime poziv tako da zapravo gotovo uvijek kreću s puno više opreme (i vozila) nego što im je potrebno pa onda se znaju vratiti svi osim jednog kada vide o čemu se radi.
Doduše, kada je velika frka, onda uvijek zove puno ljudi tako da oni cijelo vrijeme prilaska intervenciji rade na procjenama. Hoću reći, oni prvo izađu iz postaje, a onda tek na putu razmišljaju i procjenjuju koliko ih treba i što im sve treba. Zato i ne daju broj 93 i imaju puno pravo u tome.

Ma oni su najjači. Istrenirani i uigrani kao nitko.
Pravi frajeri!
jedini koji cijelu karijeru provedu u "ratnom" stanju
tim vise navijam za to da budu bezobzirni, u svrhu efikasnijeg obavljanja posla
inace , iamo sam s njima dva puta posla i decki su se pokazali profesionalni toliko da sam ostao zijevati
svaka cast!!
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 21:14   #11
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
... Vatrogasci, s druge strane, imaju nekakve sirene od kojih tule dva kvarta i pale ih uvijek kada idu na intervenciju...
Štopa im se vrijeme, a kamioni ne mogu usporavati i ubrzavati kao policijski auti ili kombiji hitne. Mi im često također krčimo put, ali sirene ne gase.


Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
... To se nigdje ne navodi u ZOSPC-u. To su valjda interni propisi ili protokoli...
Točno je čovjek napisao.


Quote:
florijan1 kaže: Pogledaj post
Vatrogasci, s druge strane, imaju nekakve sirene od kojih tule dva kvarta.-niti to im puno ne pomaže kad se uvijek nadje neka baba koja nezna kud bi sa sobom kad naiđu vatrogasna vozila....
Upravo suprotno. Policiji i hitnoj se dogodi da zapnu u gužvi, ali vatrogascima ne. Razlog je jednostavan - veličina vozila. Kad vidiš da ti se pribižava ogromni crveni kamion i sve tuli i bljeska, maknut ćeš se i na 3. kat zgrade ako treba.


Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
... Ma oni su najjači. Istrenirani i uigrani kao nitko.
Pravi frajeri!
Definitivno su najbolji. Valjda će konačno početi ona emisija na RTL-u.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 22:46   #12
Pronašao sam nekoliko filmića na youtubeu.
http://www.youtube.com/watch?v=yN4vx...eature=related - ovdje vidite kojom brzinom oni jure i koliko brzo stignu. Doduše, ne mogu se oteti dojmu da bi im bilo brže ići ravno Kranjčevićevom pa na rotoru lijevo u Novu cestu. Kraće je sigurno. Ali očito uračunavaju i kvalitetu asfalta i činjenicu da je u Tratinskoj puno manja šansa da će zapeti zbog zoga što tramvaji tamo čiste žutu traku.
http://www.youtube.com/watch?v=CdO7fQ9XXhA - ovaj je očajne kvalitete, ali se vidi mjesto koje mi je taj prijatelj naveo kao najveći problem u gradu što se tiče prolaska - ispred Konzuma na Britancu. Tamo pametnjakovići znaju stati "samo na 5 minuta" pa vatrogasci ne mogu nikako skrenuti desno, a nemaju dobru alternativu. Zato su valjda na filmiću tamo postavljene ogradice.

Kad pogledate filmiće, onda će vam biti jasno zašto micanje automobila koje traje nekoliko minuta ne dolazi u obzir. Doista im je najčešće puno brže otići okolnim putem.
I kad vam god padne na pamet parkirati na raskrižju ili na vatrogasdnom prilazu "samo na 3 minute" zamislite da vatrogasci idu vama na intervenciju i zapnu negdje 3 minute.
Treba ovo pokazati na onoj temi "pauk mi je dignuo auto" - jer nikome nije smetao. Auti i pješaci mogu proći

Inače, dečko iz kluba je zapovjednik smjene u JVP Zagreb centar. Jednom smo zajedno putovali na teren pa sam ga četiri sata ispitivao o poslu. Uživao je. Stvarno. Jako voli taj posao. A i ja sam

Ali čekaj, prema zakonu ni vatrogasci ne smiju prolaziti kroz crveno. Ni policija. Jel to moguće?

Zadnje uređivanje 200kn : 14.03.2011. at 22:55.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 22:47   #13
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Definitivno su najbolji. Valjda će konačno početi ona emisija na RTL-u.
Šteta što je prestala Policijska patrola. (sad se vrte reprize na rtl plus). Valjalo bi ju opet pokrenuti, tu bar uvijek ima materijala.
Drot, kako komentiraš tu emisiju? Jel to sve tako kako rade Mate i Alan? (jesi ti možda bio u kadru)
__________________
MIŠO - Legenda za sva vremena
Torcida Vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 05:22   #14
Crveno svijetlo je crveno svijetlo i znači STOP.... kako za mene, tako i za tebe, svetog petra...

To što se radi i što je praksa u Lijepoj našoj je sasvim nešto drugo.

ŠCP
__________________
ovako bi SVI trebali parkirati
thumb is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 09:10   #15
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Ali čekaj, prema zakonu ni vatrogasci ne smiju prolaziti kroz crveno. Ni policija. Jel to moguće?
a jel tebi normalno da kod svakog prolaska na zeleno kočiš i provjeravaš da li dolazi netko sa sirenama?
da je to normalno, učilo bi se u autoškoli.

ako dođe do sudara prolaskom kroz crveno, ajde, još ima šanse da te sudac ne spremi u zatvor. ali ako netko bude ozlijeđen jer si išao na crveno, jadna ti majka.
NITKO nesmije prolaziti kroz crveno svjetlo. ili znak stop, oduzimati prednost. sirene ili bez njih, svejedno.
često se dogodi da sa nekog manjeg sudara policija zove hitnu jer je netko rekao da se ne osjeća dobro i da želi u bolnicu (a možda samo hoće pobrati odštetu za trzajnu ozljedu koje ni nema). policajac nije obučen da procjenjuje ozljede i njemu je svejedno da li netko izmišlja ili mu fale obje noge.
i hitna ide van pod sirenama jer je to prvi stupanj.
i onda treba silovat vožnju, voziti kroz crveno, dovoditi u smrtnu opasnost minimalno četvero ljudi da bi "spasil" jednoga? a njemu možda ni nije ništa?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 09:19   #16
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Pronašao sam nekoliko filmića na youtubeu.
http://www.youtube.com/watch?v=yN4vx...eature=related - ovdje vidite kojom brzinom oni jure i koliko brzo stignu. Doduše, ne mogu se oteti dojmu da bi im bilo brže ići ravno Kranjčevićevom pa na rotoru lijevo u Novu cestu. Kraće je sigurno. Ali očito uračunavaju i kvalitetu asfalta i činjenicu da je u Tratinskoj puno manja šansa da će zapeti zbog zoga što tramvaji tamo čiste žutu traku.
http://www.youtube.com/watch?v=CdO7fQ9XXhA - ovaj je očajne kvalitete, ali se vidi mjesto koje mi je taj prijatelj naveo kao najveći problem u gradu što se tiče prolaska - ispred Konzuma na Britancu. Tamo pametnjakovići znaju stati "samo na 5 minuta" pa vatrogasci ne mogu nikako skrenuti desno, a nemaju dobru alternativu. Zato su valjda na filmiću tamo postavljene ogradice.

Kad pogledate filmiće, onda će vam biti jasno zašto micanje automobila koje traje nekoliko minuta ne dolazi u obzir. Doista im je najčešće puno brže otići okolnim putem.
I kad vam god padne na pamet parkirati na raskrižju ili na vatrogasdnom prilazu "samo na 3 minute" zamislite da vatrogasci idu vama na intervenciju i zapnu negdje 3 minute.
Treba ovo pokazati na onoj temi "pauk mi je dignuo auto" - jer nikome nije smetao. Auti i pješaci mogu proći

Inače, dečko iz kluba je zapovjednik smjene u JVP Zagreb centar. Jednom smo zajedno putovali na teren pa sam ga četiri sata ispitivao o poslu. Uživao je. Stvarno. Jako voli taj posao. A i ja sam

Ali čekaj, prema zakonu ni vatrogasci ne smiju prolaziti kroz crveno. Ni policija. Jel to moguće?
o tome i ja pricam
ne razumijem zasto jednostavno ne prode s kamionom kroz i preko tako parkiranog majmuna
naknadno mu se jos moze zaracunati kazna za parkiranje , troskovi odvoza smeca i kazna za opceopasnu radnju
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 09:55   #17
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
a jel tebi normalno da kod svakog prolaska na zeleno kočiš i provjeravaš da li dolazi netko sa sirenama?
da je to normalno, učilo bi se u autoškoli.
Pa to se i uči u autoškoli. Zakon kaže da se prilikom svakog prilaska raskrižju bez obzira na regulaciju na njemu moraš imati povećan oprez.
Quote:
Članak 58.
(1) Vozač koji se približava raskrižju mora voziti s povećanim oprezom koji odgovara prometnim uvjetima na raskrižju.
Uvjeti na raskrižju su i prilazak ili prolazak interventnih vozila s upaljenim plavim svjetlima.

Uostalom, nakon raskrižja prestaju vrijediti znakovi ograničenja brzine tako da mu ionako treba prići brzinom manjom od 50 km/h.

Tako da smo to riješili. A što se tiče prolaska kroz crveno različitih službi, ja to osobno podržavam. Do sada je iskustvo pokazalo da velika većina njih to radi (bez obzira što ne smiju) i da velika većina njih to radi savršeno profesionalno bez ugrožavanja drugih sudionika. Ne prolete samo kroz raskrižje nego se prišuljaju i kada vide da su im ostali stali - prođu.

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
NITKO nesmije prolaziti kroz crveno svjetlo. ili znak stop, oduzimati prednost. sirene ili bez njih, svejedno.
Ok, kroz crveno očito ne smije.
Ali, kao što sam već naveo, prema članku 149.
Quote:
(1) Na vozila službe hitne pomoći, vatrogasne službe, unutarnjih poslova i vojne policije, kad posebnim uređajima daju svjetlosne ili zvučne znakove, ne primjenjuju se odredbe ovoga Zakona o ograničenju brzine (članak 52. – 55.), o propuštanju vozila i prednosti prolaska (članak 57.), o zabrani pretjecanja i obilaženja kolone vozila ili na pješačkom prijelazu ili prelaženju iz trake u traku (članak 70. stavak 1. točka 1., članak 74. i članak 75. stavak 1.), o zabrani presijecanja kolone pješaka (članak 89.) obvezi vezivanja sigurnosnim pojasom (članak 163.) te zabrani upotrebe mobitela (članak 196. stavak 3.).
(2) Iznimno, uz uvjet da je to neophodno potrebno, a vodeći računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu, na vozila s prednošću prolaska ne primjenjuju se ni odredbe o strani kretanja vozila (članak 46. – 48. a kada je obustavljen promet i članak 49.), uključivanju u promet (članak 45. stavak 1.) i o zaustavljanju i parkiranju te polukružnom okretanju (članak 79. stavak 1., članak 80. stavak 1. i 3., članak 82. stavak 1. točka od 1. do 11., članak 83., članak 12. stavak 4. i članak 140.).
Uopće ne vidim u čemu je problem da navedene službe smiju prolaziti kroz crveno ako to rade s mozgom.

Situacija koju si naveo sa zloupotrebom te opcije je realna, ali pada i meni na pamet mnogo situacija u kojima o minutama ovise ljudski životi ili ogromna materijalna šteta pa si mogu zamisliti vatrogasce ili hitnu kako čube na nekom semaforu u naselju koji je postavljen potpuno bezrazložno i faza traje 3 minute jer ga je netko loše programirao. Takvih semafora ima i to ne zanemariv broj.

Uostalom, kao da je toliko velika razlika proći kroz crveno i proći kroz STOP

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ne razumijem zasto jednostavno ne prode s kamionom kroz i preko tako parkiranog majmuna
A znaš zašto
Kažem, mogu ih na silu zakačiti i odvući (bolnije jer se trga) ili ih na brzinu podići pneumatskim jastukom i premjestiti ih koji metar (prilično bezbolno).
Ali oboje traje i iziskuje intervenciju i vatrogasaca (a ne samo vozača) koji se za to vrijeme u kamionu pripremaju.

Zadnje uređivanje 200kn : 15.03.2011. at 10:04.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 11:11   #18
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
... Ali čekaj, prema zakonu ni vatrogasci ne smiju prolaziti kroz crveno. Ni policija. Jel to moguće?
Kao što je napisano, to je stvarno tako. Međutim, mi (policija, hitna, vatrogasci) taj propis najčešće ignoriramo. To ne znači da ćemo sa 100 km/h proći kroz raskrižje, nego da ćemo usporiti, ako treba i stati dok nas svi sudionici u prometu nisu vidjeli, i onda siguro nastaviti. Broj prometnih nesreća u takvim slučajevima je vrlo malen.


Quote:
Torcida Vž kaže: Pogledaj post
... Drot, kako komentiraš tu emisiju? Jel to sve tako kako rade Mate i Alan?...
Gledao sa samo onu iz Zagreba koja je pokazivala dvojicu prometnjaka (ne znam jesu li to ova dvojica), ali...


Quote:
thumb kaže: Pogledaj post
Crveno svijetlo je crveno svijetlo i znači STOP.... kako za mene, tako i za tebe, svetog petra...
To što se radi i što je praksa u Lijepoj našoj je sasvim nešto drugo...
Da si sam žrtva kaznenog djela, teške ozljede ili vatre (ili svega zajedno), bi li ti bilo normalno da službe 100 metara od tebe čekaju na semaforu da im se upali zeleno svjeto, čak i ako ih vozači koji imaju zeleno žele propustiti? A i slučajno se nalaze na sporednoj ulici gdje se zeleno svjeto pali rijetko.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 11:24   #19
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Gledao sa samo onu iz Zagreba koja je pokazivala dvojicu prometnjaka (ne znam jesu li to ova dvojica), ali...
Oopaaa ...ti dijeliš fejspalm...to mora da je ozbiljno ...da čujemo komentar te dvojice "pametnjaka" (oni koji su mjerili radarom po magli, i pomagali u blokadi prometnice...)


Ponavljam: Imaš poštu
__________________
MIŠO - Legenda za sva vremena
Torcida Vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 11:33   #20
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Pa to se i uči u autoškoli. Zakon kaže da se prilikom svakog prilaska raskrižju bez obzira na regulaciju na njemu moraš imati povećan oprez.
povećani oprez OK.
ali nitko ne koči (niti ga išta na to obavezuje) na prilasku raskršću za slučaj ako naiđe interventni auto. nijedan članak zakona te ni ne obavezuje da takav auto propustiš.
Quote:
Tako da smo to riješili. A što se tiče prolaska kroz crveno različitih službi, ja to osobno podržavam. Do sada je iskustvo pokazalo da velika većina njih to radi (bez obzira što ne smiju) i da velika većina njih to radi savršeno profesionalno bez ugrožavanja drugih sudionika. Ne prolete samo kroz raskrižje nego se prišuljaju i kada vide da su im ostali stali - prođu.
najbolje što ti mogu reći: nisi probal, pa nemoj ni komentirati.
nije stvar u tome da li se može kroz crveno, da li će netko stati ili ne. može se, i većina će stati. ali ako samo jedan ne stane.....

stvar je u tome da ako vozač hitne odluči ići na crveno i dođe do sudara, da će na svakom sudu biti proglašen krivim i da nitko neće stati iza njega i tražiti manju kaznu. ni novčanu ni zatvorsku.
Quote:
Ok, kroz crveno očito ne smije.
Ali, kao što sam već naveo, prema članku 149.
to što si naveo regulira prednost vozila pod sirenama kod pravila desne strane, skretanja ulijevo, susreta sa tramvajem.....
Quote:
Uopće ne vidim u čemu je problem da navedene službe smiju prolaziti kroz crveno ako to rade s mozgom.
u krivici na sudu.
Quote:
Situacija koju si naveo sa zloupotrebom te opcije je realna, ali pada i meni na pamet mnogo situacija u kojima o minutama ovise ljudski životi ili ogromna materijalna šteta pa si mogu zamisliti vatrogasce ili hitnu kako čube na nekom semaforu u naselju koji je postavljen potpuno bezrazložno i faza traje 3 minute jer ga je netko loše programirao. Takvih semafora ima i to ne zanemariv broj.
ali mu isto tako nitko ništa nemože ako stane i čeka svako crveno.
Quote:
Uostalom, kao da je toliko velika razlika proći kroz crveno i proći kroz STOP
nije nikakva razlika.
u oba slučaja radi se o prednosti koju nesmiješ nikome oduzeti.

što se tiče spašavanja života, radio sam taj posao neku godinu. ajmo reć, ugrubo je to 20 000 intervencija svih vrsta.
u to vrijeme, jedan jedini put se je dogodilo da je brzina bila ključna i da smo čovjeku doslovno spasili život.
a u to vrijeme sam barem 20 000 puta nosio glavu u torbi zbog brze vožnje bez ikakve prave potrebe.
ti odvagni.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.