Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2012., 11:51   #61
Svaka čast dečkima.

Sad samo pričekajmo financijsko izvješće za PP sezonu 2012, ako će ići putem prikazanim na povjerenstvu za HEMS pa priznati stvarnu cijenu sata leta Cl 415 kao što se dogodilo u slučaju Milova biti će veselo...

Podsjetimo predviđena sredstva za PP NOS OSRH ukupno su bila na razini 80 milijona kuna... ostvaren nalet u 2012 je bio preko 2400 sati, canaderi su letjeli najviše pa ako uzmemo da je 1500 od toga njihovo... dolazimo do zapanjujuče cifre: cca1500xcca16000€xcca7.5kn= cca180 000 000 kuna!!!!!! odokativno naravno
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2012., 13:57   #62
Čestitam momcima, bez vas bi zaista bilo puno teže i životi ljudi zbog požara bi bili mnogo ugroženiji.


Još jednom sve čestitke!
Jeremiah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 23:55   #63
Prva pilotkinja hrvatskih zračnih snaga
Zvuči ludo, ljudi me vole jer bacam vodene bombe

Quote:
Ovo ljeto za Dijanu Doboš bilo je dugo, suho, vruće i - vatreno. Zapravo, ona će radije reći ‘požarno’ jer ipak razgovaramo s jedinom ženom u Hrvatskoj i jednom od rijetkih u Europi koja je pilot protupožarnog zrakoplova kanadera. No, nije Dijana samo u tome prva. Ova simpatična 36-godišnja Slavonka prva je pilotkinja hrvatskih zračnih snaga uopće, ali i prva žena koja je letjela u vojnoj akrobatskoj skupini “Krila Oluje”.

Do danas, u povijesti zrakoplovstva svega je pet žena na svijetu koje su se bavile akrobatskim letenjem! A ova iz naše priče dobila je rijetku čast da se jedna od akrobatskih figura, koju ovi nebeski majstori izvode u zraku, nazove njezinim imenom - Dija. Sve nabrojeno dokazuje kako se krhka, ali odlučna bojnica Doboš u izrazito muškom okruženju vojnog zrakoplovstva i više nego dobro snalazi. Ako nju pitate, sve te muško-ženske podjele nametnuti su i nepotrebni stereotipi s kojima ona, uvjerili smo se, vrlo lako izlazi nakraj.

- Meni su ljudi oduvijek bili osobe, a ne muškarci i žene. Ne volim nikakva tipiziranja te vrste. I ja letim kao pilot, a ne kao žena. Svatko od nas je individualac, ali u svakom muškarcu ima malo žene i obrnuto. To vam mogu sa sigurnošću reći nakon ovoliko godina druženja s muškarcima – smije se Dijana.

U 93. zrakoplovnoj bazi na Zemuniku, gdje je sjedište protupožarne eskadrile i njezino radno mjesto kad nije u zraku, sezona traje još kojih 10-ak dana. Ali, samo na papiru. Ljetnu ludnicu već je dobrano zamijenio pravi jesenski “zen”, kanaderi su parkirani na stajanci, a kišni oblaci koju se nadvili nad bazom bili su znak kako “protupožarci” toga dana sigurno neće u akciju.

I taman kad smo pomislili kako će je kišne kapi razveseliti, Dijana nam odgovara:

- Ne volim kišu. Kiša znači da nema letenja.

Otkako je 2008. sjela u 20 tona tešku žutu grdosiju, čije je puno ime Canadair CL-415, za Dijanu je ovo bilo ljeto bilo definitivno najveći izazov. Povratak nakon rodiljnog dopusta, za sretnu mamu dvogodišnjeg sinčića, bio je pravo vatreno krštenje. Priznat će, bilo je teško i opasno. I u zraku i na moru, pogotovo kad vjetar je dizao velike valove.

Gadno u Istri
- Visoka temperatura, velika zadimljenost, vatra koja se naglo širi, diže u zrak ptice i kukce. Sve to leti zajedno s nama. Često se znalo dogoditi da je požar bio blizu neke marine. Tamo gdje mi moramo pokupiti more, ljudi voze skutere, plove jedrilice... a mi nemamo semafor da ih zaustavimo. Kako se snalazimo? Svakako. Pokušavamo ih izbjeći, a ako nam ne ide za rukom, onda zovemo pomorsku policiju. Uz radiovezu s vatrogascima na zemlji i druge naše kolege na nebu, i to sve na jednom zgusnutom prostoru punom dima u kratko vremenskom roku...

Da, može se reći da je to što radimo poprilično opasno - prepričava nam Dijana svoje uobičajene radne uvjete. Pitanje se nameće samo od sebe. Kako se nosite s time?
Jednostavno. Dok ste gore, ne razmišljate o tome jer ste za takve situacije obučeni. Znate da je cilj ugasiti vatru i pritom nikoga ne ozlijediti. Ono što se može, rješavate rutinski, a ostalo svojom kreativnošću - mirno odgovara pilotinja kojoj je upravo jedna takva situacija, veliki požar u unutrašnjosti Istre, još uvijek u friškom sjećanju.

- Bio je kraj ljeta, taj dan bila je ludnica. Gorjelo je po cijeloj obali, svi su avioni bili u zraku, a mi smo kao jedina posada poslani u Istru. Kad smo došli na teren, promjer požarišta bio je oko 600 metara, a mjesto odakle smo trebalo pokupiti vodu kojih deset minuta daleko.

Kad smo se vraćali s vodom i okrenuli avion prema požarištu, imali smo što vidjeti. Požar se pomakao za čak dva kilometra, ispod nas gljiva velika kao atomska bomba! Taj smo požar gasili sedam sati, a za to vrijeme vatra se pomakla za tri sela. Gasili smo tako nisko i toliko u blizini kuća da smo mogli vidjeti ljude kako trče iz svojim domova jer im se vatra već bila opasno približila. Na kraju dana, zajedničkim snagama nas u zraku i vatrogasaca na kopnu, ipak smo ga uspjeli ugasiti - priča Dijana.

Prije nego se priključila “protupožarcima” Dijana je sedam godina radila kao nastavnik letenja, iza nje je bilo četiri godine staža u akro grupi, ali i sve više želje za promjenom. Da iskustvo koje je sakupila i praktično iskoristi u nekoj operativnoj postrojbi. Mogla je birati: MIG-ovi ili protupožarna eskadrila.

Znajući da budućnost mlazne avijacije u nas baš i nije ružičasta, Dijana nije puno dvojila. Odluka je pala na - kanadere. U posadi je na mjestu kopilota, a njezina je uloga da avion dovede u što povoljniji položaj kad njezin kapetan donese odluku o izbacivanju vode na požarište. Kako ona slikovito opisuje raspored posla, kapetan kanadera drži volan, a kopilot gas. Dodatan joj je motiv za ulaz u “protupožarce”, kaže, bio osjećaj da radi nešto dobro. I plemenito.

- Ludo zvuči da vas ljudi vole zato što im bacate vodene bombe. Ali, istina je. Ljudi nas vole kad napravimo svoj posao i to je baš super! - smije se simpatična Slavonka. A koliko ih cijene, govori i posebno priznanje koje će cijela eskadrila dobiti od Hrvatske turističke zajednice za savršeno odrađen posao u ljetnoj sezoni. Bolji kraj vatrenog ljeta nisu ni mogli zamisliti.

Pogled odozgo na Tenju
Dijanina ljubav prema letenju proizišla je iz tužne prognaničke priče koju je proživjela kao djevojčica potjerana iz Tenje u Osijek.

- Znate kako djeca imaju svakojake lude želje i ideje? Tako sam ja negdje u Osijeku vidjela oglas za padobranstvo i pomislila kako bi to mogao biti dobar način da barem iz zraka ponovno vidim svoju kuću u Tenji. Tako sam zapravo prvi put otišla na aerodrom, tamo vidjela svakakve letjelice, avione, zainteresirala se i krenula letjeti na cessni.

Bio je to početak četvrtog razreda moje srednje škole i pitanje o mojoj budućnosti nekako se nametnulo samo od sebe. A ja sam mislila kako bi baš bilo lijepo da mi hobi postane posao - prisjeća se Dijana. Tako je i bilo. Ubrzo, 1994. godine upisala sam smjer aeronautike i postala dio trećeg naraštaja vojnih pilota.

S pilotom u braku
Slavonka Dijana već godinama ima zadarsku adresu gdje živi sa sinčićem i suprugom, s kojim dijeli život, ali i zanimanje. Kako funkcionira životno partnerstvo dvoje vojnih pilota, pitamo je.

Jako dobro, kaže Dijana, dodajući kako im baš činjenica da dijele i profesionalni put, značajno olakšava svakodnevnu organizaciju života.

- Tajna svega je dobra komunikacija i razumijevanje. On najbolje zna što ja proživljavam, a kod ovog specifičnog posla, to je jako važno. To nije nešto što odradite osam sati i odete doma, već nešto što vas prati svih 24 sata. Tako smo naučeni otkad smo bili kadeti i zato ta druga osoba, koja zna o čemu govorite i što vas muči, može puno pomoći. Upravo zato što se dobro razumijemo možemo si dobro organizirati život - kaže Dijana.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Lini...9/Default.aspx
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 11:36   #64
Krasne li nam države...sami sebe jedemo...

http://www.defender.hr/republika-hrv...sipa-novac.php
srebrni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 12:14   #65
ja ne bi ulazio u ovo sa tehničke strane, jer ne poznajem materiju, ali sa teoretske strane možda postoje određeni propisi po kojima se vrši održavanje pa su u ovom slučaju prekršeni, možda na neke dijelove postoji i garancija koja vrjedi samo i samo ako se to mjenja ili obrađuje od strane proizvođača, kažem, ne bi ulazio u tehničke detalje, meni je normalno da se auspuh može zavarit, ali koliko sam sranja pročitao sa ovog izvora kojeg si naveo u zadnjih 6 mjeseci ne mogu trvditi da se ne radi o glupostima...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 19:40   #66
Evo u svjetlu ovih zadnjih par dana pa pitanja 12 ili 15 migova, prizemljenja i prodaje antonova evo malo podataka vezanih uz izdvajanja iz MORH-ovog proračuna za P.P. sezonu... izvor nisu jutarnji, večernji i dezimformatori nego morhove stranice i svi podatci su sa raščlambi pp sezona i izvješća o godišnjoj spremnosti...

2008.g. godina u kojoj je u sastav HRZ-a uvedeno 5 komada AT 802, PP NOS OSRH sudjelovale su u gašenju 258 požara, obavljeno je 13 225 letova i ostvareno 2318 sati naleta. Financijska vrijednost agažiranja HRZ i PZO ua provedbu P.P. zadaća uključujući vrijednost nabavljene opreme i zrakoplova te materijalane troškove osoblja i druge troškove iznosi za 2008.g. 535.928.609.95KN. Ukupni torškovi PP NOS OSRH za 2008.g. znaći OSRH, HRZ, HRM iznosi 557.341.446.00KN
http://www.morh.hr/hr/zakoni-i-strat...8.-godinu.html
to je jedini puta da su u službenom dokumentu u obliku jedne stavke izraženi ukupni troškovi koje morh plaća za gašenje požara, nabavku i održavanje opreme ... samo da podsjetim, 258 požara, 2318 sati naleta...

2009.g. uveden je prvi od dva naručena CL 415, bilo je 125 požara, 9110 letova i ostvareno je 148 sati naleta, general MIle Obradović sezonu ocjenjuje kao veoma uspješnom, sve zadaće su obavljene sa upola manje srectava nego godinu prije...
http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvats...9/ppsezona.asp
Izvršeni rashodi za P.P. sezonu u 2009. koji su obuhvačali aktivnosti P.P. zaštite i djelovanje P.P. zrakoplova iznosili su 146.356.915.00KN, no u to nisu uračunati troškovi podmirenja obveza za CL 415 koji su knjiženi kroz rashode za nabavu dugotrajno proizvedene imovine u iznosu od 147.131.392.00KN odnosno 2.91% ukupnih izvršenih rashoda za 2009.g.
http://www.morh.hr/hr/zakoni-i-strat...g-sustava.html

2010.g. u prvom dijelu godine uveden je i drugi odnosno šesti CL 415 tako da je HRZ sezonu dočekao sa 6 CL 415, 6 AT 802, 4 MIL Mi 8, 1 Bell 206 i 1 AN 32b u sastavu namjenskih pp nos snaga. intervenirali su na 90 požara, ostvarili 1299 sati naleta kojima trebamo pridodati i 124 sata naleta u pripremnoj fazi sezone u svrhu obuke vatrogasaca...
http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvats.../rasclamba.asp
Ove za PP NOS OSRH veoma uspješne godine iz službenih dokumenata kubi se svako spominjanje troškova za istu pa se u godišnjem izvješću to ni ne spominje pod ikakavom stavkom a obaveze vezane uz CL 415 se iskazuju kao rashodi za nabavu dugotrajne proizvedene imovine u iznosu od 2.7 % od ukupnih izvršenih rashoda... za 2010 to bi bilo 2.7% od 4.742.856.640.00kn
http://www.morh.hr/hr/zakoni-i-strat...0.-godinu.html

2011.g. sezona od 1.5. do 31.10. je prošla sa angažmanom PP NOS snaga u satavu 6 cl 415, 6 at 802, i 4 mi 8 na 297 požara, ostvarenih 1964 sata naleta, nažalost rušenjem jednog AT 802 na Braču i uz troškove od samo 73.5mil kuna...
http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave...zone-2011.html
Zanimljivo u pripremnom razdoblju sezone od 1.1. do 30.4 navodi se da cu na CL 415 ostvarena 3352 leta i 397 sati naleta na AT 802 1167 letova sa 245 sati naleta i 1400 letova na Mi 8 sa 270 sati naleta, troškovi za to nisu navedeni ni u raščlambi niti sam ih ja igdje našao..
http://www.morh.hr/hr/protupozarne-a...zonu-2011.html

2012.g. za pp nos snage bila je jedna od najintenzivnijih do sada,
http://www.morh.hr/hr/protupozarne-a...zona-2012.html
HRZ je sudjelovao sa 6 CL 415, 5 AT 802 i 2 MI 8, u razdoblju od 15.5. do 1.10. sudjelovali su u gašenju 329 požara i ostvarili oko 2400 sati naleta najviše na cl 415.. za izniman napor i doprinos ministar im je i digao dnevnice
http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave...nih-snaga.html
a i ostatak društva priznao je njihove napote u očunanju imovine i sigurnosti pa su primili i ovu nagradu...
http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave...ijet.html#foto

2012.g. sigurno će biti proglašena kao uspješnom PP sezonom, ostvarenih 2400 sati naleta će morh koštati koliko?! Teško je reći pošto je po dostupnim podatcima na sezonu 2011 sa 1964 sata naleta utrošeno 73.5 milijona kuna ( bez 912 sati leta u pripremi sezone), a na sezonu 2009.g. sa 1428 sati naleta 146.5 miliona kuna, očito da kod nas troškovi ekspoatacije unatoč svemu značajno padaju....

Znam da nam u državi nije jedini problem što nam "žuta eskadrila" leti i radi svoj posao, ali uz ovakav odnos prema daleko najvrijednije dijelu HRZ-a, netransparentnosti, lošeg upravljanja, održavanja i skrivanja stvarnih troškova prikazivanjem kroz različite stavke proračuna pitanje je koliko će još...

Zadnje uređivanje krunch : 12.11.2012. at 19:51.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 23:01   #67
Gomila sranja i gluposti sa navođenjem troškova (ne ti kolega Krunch, nego službene stranice...), ovi fiktivni troškovi se mogu okačiti mačku o rep, stvarni su daleko, daleko veći.
Plus uništenje aviona vrijednog 2,5 milijuna eura, a pošto je u vojnom registru, nema kasko sheme, osiguranja ovog i onog...odoše pare u vjetar...

Kada se zbrajaju troškovi cijelog ovog cirkusa onda nek se zbroji, oduzme i podijeli sve šta ulazi u trošak, a to su stotine i stotine ljudi na grbači "žute eksadrile" šta MORH, šta ZTC i ko zna tko još, pa onda eksploatacija, održavanje koje si ni Katar ne bi priuštio, netransparentnost, nestručnost i nesposobnost...možemo dalje, ali sizifove poslove pustimo sizifima...

Pozdrav...

Danas transportna, sutra nadzvučna, prekosutra "žuta eskadrila"...sve se slaže ko kula od karata, a znamo šta onda slijedi s tom kulom...
MiGac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 18:26   #68
2008.g. u RH je bila super godina, na čelu vlade Ivo, a na čelu MORH-a Branko, oko nas su svi pričali o nekakvoj krizi no nama je bilo super, u PPE su uvedeni AT 802F koji su nabavljeni mimo svakog plana a kamoli DPR-a, nakon kornatske tragedije iz kolovoza 2007 i totalnog raspada sustava nešto se moralo učiniti. Zaprimljeno je 5 komada AT 802 "Fire Bossa" i naručena su dva nova CL 415 sa opremom za SAR zadaće... ta 2008 je ujedno zadnja godina gdje u godišnjem izvješću o spremnosti možete naći podatak koliko su bili ukupni troškovi angažiranja HRZ i PZO za provedbu protupožarnih zadaća, ukupni, znaći apsolutno sve, od opreme, zrakoplova, materilani troškovi osoblja, baš sve...
536 miliona kuna

Te iste godine ako se sjećate nakon dugotrajnog očekivanja i priprema napokon smo dobili pozivnicu za NATO, pa je netko od nadležnih zaključio da baš i nije pametno troškove za PP iskazivati u tom kompletnom obliku, pogotovo kad vojni proračun prema pravilima organizacije u koju ulazimo sa time ne bi trebao imati nikakve veze, a kad to gašenje požara MORH košta cca 10% od ukupnog proračuna a umjesto modernizacije 2 Mi8 i nabave višenamjenskih nadzvučnih koje smo najavili u DPR-u mi kupujemo mimo svakog plana 7 žutih ( ne kažem da ne trebaju, ali u planu nisu bili) bolje to ne pisati u službenim dokumentima poput GOIS-a....

Nakon toga podatcima se mulja na nekoliko naćina, prikazuju se netransparentno, selektivno, četo samo za jedno razdoblje u godini ili samo za jednu stavku, sve u svrhu da se prikriju stvarni troškovi...

Branko je i dalje ministar i dolazi 2010.g. godina u kojoj smo primljeni u NATO, a što se tiće prikaza troškova HRZ-a za provedbu PP zadaća dolazimo na dno dna... nikakvi podatci se ne daju, barem ne nikakvi brojčani ( u kunama) osim onog koji kaže da je rebalansom proračuna u kolovozu 2010 financijski plan smanjen za 17.9 milijona kuna, a smanjenje se odnosi na izmjenu ugovorenih uvjeta nabave dva protupožarna zrakoplova CL 415. ( tu se vjerojatno radi o onoj famoznoj SAR opremi koja nam valjda ne treba.

Inaće kako sam rekao i ova 2010 je bila super godina za HRZ, ušli u NATO, preuzeli obveze iz NATINDAS sustava, u pp sezoni sudjelovali sa najbrojnijim snagama do sad ( 6 AT802, 6 CL415, 4 Mi8 i po jedan Pc9 Bell206 i An32) treba reću uspješno jer je bilo samo 90 požara... no troškova nema nigdje, nikakavih ma da se lijepo hvali da je samo u pred sezoni na vježbanje sa vatrogascima ostvareno 124 sata naleta na Mi8 ( 124x 52000kn)
2010 se sastalo povjerenstvo za nabavu novih višenamjenskih i reklo proizvođaćima da se sve odgađa za nagodinu pa da ponude dostave u 2011. Iste godine osnovano je i povjerenstvo koje je trebalo utvrditi mogučnost nastavka korištenja miga 21 u sklopu HRZ-a sa ciljem ispunjavanja obveza iz NATINDAS sustava, ma da je prema DPR-u upravo te godine trebalo početi otpis istih...

I tako nam dođe 2011, ministar više nije Branko, zamjenio ga je Davor, u NATO smo primljeni, nema se više što skrivati, ali malo je nezgodno staviti konkretne ukupne podatke kao 2008, kriza je biti će mnogo, a i budu nam ovi iz Bruxellesa skakali po vratu. Tako dolazimo do podatka da je PP sezona od 1.5 do 30.10 koštala 73,5 milijoma kuna sa 6 CL415, 6 AT802, i 4 mi8 u tom periodu ostvareno je 1964 sata naleta, i to je ock. Problem je što se te godine letjelo i prije 1.5, a i poslje 30.10., trenaža, vježbanje sa vatrogascima, a bilo je i požara, pa se onda slučajno objavi tablica koja kaže da se samo na požare u periodu 0d 1.1. do 30.4. koji ne ulaze u sezonu jer sezona traje od 1.5. do 31.10. ostvaren pozamašan nalet, čak je i sortiran po tipu, pa su u takozvanom predpripremnom periodu za PP sezonu MI 8 ostvarili 1400 letova sa 270 sati naleta, AT 802 1167 letova sa 245 sati naleta, a CL 415 3352 leta sa 397 sati naleta...a i da ne zaboravim, u sezoni nam se i srušio jedan AT802..... zanimljivo ne?!

Ovakvo selektivno i nepotpuno prikazivanje troškova financijke vrijednosti angažiranja HRZ i PZO za provedbu PP zadaća gdje se nigdje ne mogu naći ukupni podatci za cijelu godinu je jedna razina zataškavanja. Druga razina je konstantno friziranje cijene leta pojedinih tipova na dolje i to u nevjerojatnim razmjerima, pa je tako do nedavno prema službenim podatcima sat leta MI8/171 u HRZ-u bio maksimalno 4000€. Nedavno je na povjerenstvu za HEMS morh priznao da je stvarna cijena leta predmetnog helikoptera ne baš malih 52 000 kuna. Koliko košta cijena leta Cl 415 koji su najskuplji i navrijedniji dio flote i HRZ-a uopće, a unutar PP sezone ostvare naveći broj letova i najveći nalet, taj podatak još ne znamo barem ne službeno od MORH-a, sva sreća je pa isti tip koriste malo manje zatvorene i transparentnije Grčka, Španjolska, Francuska, Italila a i srednju tečaj za € nam je poznat pa njihove podatke veoma lako možemo pretvotiti u šesterocifrnu brojku u kunama.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 11:41   #69
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Koliko košta cijena leta Cl 415 koji su najskuplji i navrijedniji dio flote i HRZ-a uopće, a unutar PP sezone ostvare naveći broj letova i najveći nalet, taj podatak još ne znamo barem ne službeno od MORH-a, sva sreća je pa isti tip koriste malo manje zatvorene i transparentnije Grčka, Španjolska, Francuska, Italila a i srednju tečaj za € nam je poznat pa njihove podatke veoma lako možemo pretvotiti u šesterocifrnu brojku u kunama.
Prica se po EU hodnicima da smo ih ove godine razveselili sa nekom super cijenom po
satu CL415, cijena je bila razine pola cijene starog klipnog CL215.
Potom smo im rekli da je cijena ustvari dvostruka a da oni izracuni od prije ne valjaju.
Medjutim upuceni tvrde da kod nas obzirom na sol i teske morske uvjete niti ta zadnja
cijena ne pokriva stvarni trosak....nego da je razina otprilike 4 x ona prva....
E pa sada
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 12:45   #70
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Prica se po EU hodnicima da smo ih ove godine razveselili sa nekom super cijenom po
satu CL415, cijena je bila razine pola cijene starog klipnog CL215.
Potom smo im rekli da je cijena ustvari dvostruka a da oni izracuni od prije ne valjaju.
Medjutim upuceni tvrde da kod nas obzirom na sol i teske morske uvjete niti ta zadnja
cijena ne pokriva stvarni trosak....nego da je razina otprilike 4 x ona prva....
E pa sada
Svi parametri na papiru,( kao za mi 8/171) i dobiti će se xxx.xxx.00 kn/ sat ne računajući, razne rode, dalekovode, veća naprezanja zbog intenzivnog korištenje za vrijeme jakog vjetra, utjecaj saliniteta, nedostatk osiguranja, nepropisno održavanje....

Najviše sam gledao francuski securite civile, kao nekakav predložak što smo mi mogli oformiti u vidu famozne VZS, da je bilo pameti sve se moglo za manje novaca nego je uloženo u ovaj sustav koji ne postoji, Cl 415 koriste od 95 i prate svaki cent troškova.... interesantno primjerice 2 DASH 8 kupljene od neke skandinavske kompanije koriste kao PP, putnički, teretni ili zrakoplov prenamjenjuju ga za manje od 3 sata... a mi .... mi smo za
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 19:19   #71
2012.g.

U razdoblju od 1. siječnja do 15. svibnja 2012. godine protupožarni zrakoplovi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva bili su angažirani u gašenju požara na 74 različita požarišta. Pritom su ostvarili 215,5 sati naleta i ispustili 6170 tona vode.

U ovogodišnjoj PP sezoni od 15. svibnja do 1. listopada Protupožarna eskadrila sudjelovala je u gašenju 329 požara. To je najveći broj intervencija u jednoj PP sezoni na požarištima do sada. Najviše požara bilo je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a snage Protupožarna eskadrila sudjelovale su i tri puta u gašenju požara u Bosni i Hercegovini. U tom je razdoblju ostvareno više od 2400 sati naleta, od čega 1600 sati u izravnom gašenju požara i protupožarnom izviđanju. Utrošeno je oko 1 125 000 litara goriva, te izbačeno 56 500 tona vode

Izvor: MORH

Primječujete dobro uhodanu praksu?!
Selektivno prikazivanje podataka i friziranje stvarnog stanja.
Naime ovi gore spomenuti podatci odnose samo na PPE 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO. I to samo na letove vezane uz gašenje požara, nema podataka za trenažu PPE niti ikakvih podataka u kojima se iskazuje angažman ili nalet druge komponente PP NOS-a koja dolazi iz HRZ-a, a nije dio PPE odnosno helikoptera...

nema podataka niti o njihovom naletu u svrhu gašenja požara
http://www.morh.hr/hr/protupozarne-a...-20120824.html

niti o vježbama sa vatrogascima
http://www.morh.hr/hr/protupozarne-a...trogasaca.html
http://www.morh.hr/hr/protupozarne-a...trogasaca.html

kao ni letovi traganja i spašavanja po hrvatski
http://www.morh.hr/hr/protupozarne-a...pasavanja.html

pomoć u gašenju požara u BIH se spominje, a izlet u Crnu Goru se zaboravio
http://www.morh.hr/hr/protupozarne-a...je-pozara.html

krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 10:26   #72
Malo da vam popravim raspolozenje (ima i gorih sr*** po bijelom svijetu)

http://www.smh.com.au/nsw/helicopter...112-297gs.html
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 16:07   #73
PPE dobila još jednu zahvalnicu.

U sklopu svečane dodjele priznanja za “Naročiti pothvat u zaštiti i spašavanju na području Republike Hrvatske” PPE 93. zračne baze uručena je od strane ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje dr.sc. Jadran Perinića zahvalnica za potporu i suradnju te promicanje sustava zaštite i spašavanja u 2012. godini.

http://www.osrh.hr/default_hr_news.asp?id=1203
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 13:06   #74
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=Y-yWxbzJGKo

Da ne bi bilo sve crno evo jedan lipi događaj iz ove godine vježba "Ljeto 2012" u hidro zrakoplovnoj bazi Divulje. Ako nemamo najbolje borbeno onda na protupožarno možemo biti ponosni.

Uz ovaj snimak želim Vam sritan Božić i nadolazeće blagdane.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 06:40   #75
Hvala an-02 na snimci, morti bi mogao delat pri morhu kao snimatelj video zapisa!
castelo72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 10:12   #76
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=Y-yWxbzJGKo

Da ne bi bilo sve crno evo jedan lipi događaj iz ove godine vježba "Ljeto 2012" u hidro zrakoplovnoj bazi Divulje. Ako nemamo najbolje borbeno onda na protupožarno možemo biti ponosni.

Uz ovaj snimak želim Vam sritan Božić i nadolazeće blagdane.
Odličan video An. Šta misliš kakovo bi tek borbeno zrakoplovstvo imali da se upola pažnje posvetilo kao što je PPE-i. PPE je vrhunska i možemo bit ponosni na nju.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 14:59   #77
Hvala castelo72, hvala zdrug2000.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 13:02   #78
Quote:
Poznata svjetska TV kuća Discovery Channel namjerava snimati jednu od svojih emisija u 93. zrakoplovnoj bazi u Zemuniku. Za svoj serijal "World's Top Five", novinare Discovery Channela napose zanima protupožarni zrakoplov Canadair ili po novome Bombardier, najbolja letjelica takve vrste na svijetu.

Hrvatska u svojoj zračnoj "floti" ima šest zrakoplova tipa CL 415 što je po broju tih letjelica, svrstava uz bok daleko razvijenijih zemalja. Eksploatacija tog zrakoplova vrlo je zanimljiva i za novinare mnogih svjetskih časopisa koji su ovih dana iskazali želju za posjetom PP eskadrili. Kao što je poznato, nakon kornatske tragedije tadašnja Vlada RH kupila je još dva kanadera i četiri airtractora plativši ih ukupno 70-ak milijuna eura.

Hrvatska je tako optimizirala svoje zračne protupožarne snage što se posebice odnosi na broj najvećih zrakoplova, canadair CL 415. Posebno je zanimljiv način gašenja požara na otvorenom, napose zbog blizine velikih vodenih površina što umnogome, pojeftinjuje gašenje kanaderima u Hrvatskoj. Osim blizine mora, u sjevernoj Dalmaciji, dakle u neposrednoj blizini zračne baze u Zemuniku, postoje tri velike akumulacije, Peručko, Vransko i Prokljansko jezero koje umnogome olakšavaju gašenje požar i u unutrašnjosti ovog dijela priobalja. Svoju vještinu, hrvatski piloti su pokazali i prošlo ljeto kad su zahvaćali vodu iz npr. Neretve i akumulacija u BiH. Poznato je da hrvatski piloti kanadera spadaju među najbolje na svijetu zbog prilično dugog trajanja njihove izobrazbe i velikog broja naleta na požarište. Naime, svaki hrvatski pilot je završio obuku i za borbenog pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Hrvatski piloti vlasnici su i nekoliko svjetskih rekorda u broju naleta na požarište i broju izbačenih vodenih bombi u jednom danu. Sve su to, čini se, dobro proučili u Discovery Channelu kad su nedavno odaslali pismo namjere MORH-u pod čijom ingerencijom je PP-eskadrila. Priča o hrvatskih zračnim vatrogascima bila je poznata tek uskom krugu zaljubljenika u zrakoplovstvo. Zahvaljujući modernim tehnologijama i društvenim mrežama, priču o hrvatskim kanaderim najviše su proširili zrakoplovni entuzijasti, spotteri i novinari, između ostalih i fotografije svjetski poznatog "air to air" fotografa Katsuhika Tokunage. Stoga će emisija Discovery Cannela biti još jedna prilika za veliku promociju Hrvatske u svijetu.
http://www.057info.hr/vijesti/2013-0...j-bazi-zemunik

Zadnje uređivanje Hollow Point : 01.04.2013. at 15:37. Reason: Uređivanje citata
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 13:54   #79
Discovery kraj Šibenika snimao dokumentarac o tome kako Hrvati gase vatru
http://www.slobodnadalmacija.hr/Moza...5/Default.aspx
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 14:20   #80
Aha.... uslikalo nam za povijest jedan jedini ispravan CL 415
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.