Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2014., 20:33   #61
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
.

Kosovo 1999. vs. četnici iz WW2. ?


Recimo da je Milošević 1999. na raspolaganju imao samo četnike iz WW2. i da želi zadržati Kosovo u sastavu Srbije ?
.
Gusto, gusto bi bilo.
Nijedna strana nebi mogla napredovati i zauzimati mnogo teritorija, 99te bi Srbi to rješavali robusnim akcijama tenkova i artiljerije, čede iz ww2 nebi imale taj segment tako da bi to bio nekakav čudni rovovski rat.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 20:36   #62
Quote:
kolki domet ima trocjevac, a kolko maksimalno leti avijacija iz 40tih?
Trocjevac ima domet nekih 5 kilometara, a štuka se može nogom u guzicu ako uhvati 300 na sat. Danas imaš automobile koji po autocesti voze brže.

Quote:
200 000 vojnika bi bilo ukopano ako bi ZNALI da se sprema napad. a da bi to znao trebaš imati i informaciju, tj tajnu službu.
Pretpostavka je da bi se spremali za rat dugo vremena, raspoređivali i vršili koncetraciju oklopno-pješačkih snaga.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 20:43   #63
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
čime bi nam Nijemci uništili naših 84 kom M-84 na putu do Berlina, pa sa čime su saveznici uništavali Tigar 2 i sl., avionima, plus topništvom, minama...ne bi ni izašli iz Hrvatske a kamoli Ljubljanu vidjeli
M-84? Ničim. Jedino da štuke glume kamikaze i sunovraćuju se u njih.
Pogotovo im nebi mogli ništa u obrani, naše napredovanje do Berlina nebi bilo moguće prvenstveno iz logističkih razloga.

Švabe su na početku rata jedva mogle uništit T-34, i to topom od 75mm.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 21:03   #64
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Trocjevac ima domet nekih 5 kilometara, a štuka se može nogom u guzicu ako uhvati 300 na sat. Danas imaš automobile koji po autocesti voze brže.



Pretpostavka je da bi se spremali za rat dugo vremena, raspoređivali i vršili koncetraciju oklopno-pješačkih snaga.
po podacima s neta , trocjevac ima efektivni domet 1-2km.

koliko sam našao, štuke su uobičajeno letjele na 4500m.

mislim da je mala vjerovatnost da bi trocjevac pogodio štuku na 4500m

za kraj, pretpostavka je majka svih zajeba.
i Kraljevina Jugoslavija je pretpostavljala da će ravničarski krajevi pasti za tjedan dana, a da će rat u planinskim predjelima trajati 4-6 tjedana ( toliko su imalis streljiva) pa je na kraju sve bilo gotovo puno prije.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 21:03   #65
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
M-84? Ničim. Jedino da štuke glume kamikaze i sunovraćuju se u njih.
a protutenkovske mine ?
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 21:39   #66
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
a protutenkovske mine ?
Brijem da tadašnje mine ne bi bile dovoljno učinkovite, nisu bile ni protiv ondašnjih tenkova, a gdje bi protiv današnjih....

Plus...švabe su svoje mine premazivali radioaktivnom bojom i bez problema detektirali geigerovim brojačem...tako da ni nama ne bi trebao biti problem otkriti ih.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 21:39   #67
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Pa sto ti vrijedi domet puske ako nemas optiku??? Probaj stavit covjeka na musice na 500 m... Prednji nisan ti je dvostruko "deblji" i glomazniji od mete na toj udaljenosti... Ako pogodis ista, majstor si + ne znas niti da li si pogodio covjeka, vjerojatno si ga promasio a on zalegao... Ne mozes iskoristiti te prednosti puske ako nemas optiku koju su imali samo snajperisti... Drugo, sukobi su i tada bili na dometima puno kracim od pola potencijala Kar98K zbog cega je u tajnosti i razvijan Stg44... Tako da bi Nijemac itekako dosao u domet kalasnikovima ili M76-icama...

Vec onda je sustav tandzara kao kraljeznice svake vojske, zastario... Wermacht naoruzan Stg44 i recimo Gewehr 43 na masovnoj razini je vec nesto drugo...

O tenkovima je suvisno i raspravljati jer bilo koji tenk koji Nijemci imaju, najobicnija Zolja salje u rezaliste, a s druge strane njihovi najbolji tenkovi ne mogu nista M84... Stoga stvarno ne znam kako bi to sve izgledalo... Mozda bi i pobijedili(sto cisto sumnjam) ali brojali bi jako puno poginulih...
a tko kaze da nemaju optiku? zeiss je inace poznata hrvatska firma?

i mislim da bi malo trebao ponoviti gradivo sto se tice musice na mauseru, cini mi se da ju mijesas s onom na pap-ovki ili kalasnjikovu
anyway, nijemci su imali prilicno dobro organiziran svoj sistem napredovanja, a dozvoli da te podsjetim da su upravo oni izmslili npr. doktrinu koristenja strojnica
na daljini od 200-300 metara, ja bi se skoro radije nasao pred modernom 5,56 puskom, nego pred tandarom
a sto se pogadanja tice, s mauserom sam pucao nazalost samo na 100 i 200 metara, ali sam zato s kalicem pucao na 400 i pogadao
razliku u municiji i preciznosti vjerujem da ti ne trebam pojasnjavati

sto se tenkova tice, tu se slazem, no nije tenk-na-tenk jedini nacin borbe (to mi jako dobro znamo)
dakle svi ovi tezi sistemi nam daju prednost (artiljerija manju, a avionika i tenkistika veliku)
ali sto se pjesadije tice, bojim se da bi tu bilo jako cupavo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 21:40   #68
Jel netko zna jel ima u Hr koji preživjeli njemački flak 88mm?
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 21:42   #69
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
sto se tenkova tice, tu se slazem, no nije tenk-na-tenk jedini nacin borbe (to mi jako dobro znamo)
Mi znamo, danas....ali Nijemci nisu to znali onda
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 21:56   #70
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Svako gađanje sa iglom ili strelom bi završilo pogotkom, trocijevci bi ih izbužali jer su previše spore, trome i ranjive na običnu puščanu paljbu, a kamoli na zrno od 20 mm.
oprosti, nisam strucnjak za pzo, ali cini mi se da malo lupetas gluposti
kao prvo u drugom svjetskom ratu su se koristili i kalibri protuavionskih topova i od preko 100mm, pa su opet prolazili i bombarderi i lovci
drugo, nisam siguran da bi se strela ili igla imale na sto navesti kod stuke i slicnih?

a migovi ne mogu doletjeti do dubrovnika, a kamoli do berlina
jedino da ih posaljemo na kamionima, pa da ih negdje tamo decki sastave


i da, sad sam vidio: 20mm top ima domet 2km
nisam siguran za 30mm, oni bi mozda mogli doseci 5, ali ne vjerujem
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 21:57   #71
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Mi znamo, danas....ali Nijemci nisu to znali onda
znali su itekako, ali su odabrali blitzkrieg, tj. zanemarivati to i samo gurati naprijed, naprijed ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:03   #72
Quote:
oprosti, nisam strucnjak za pzo, ali cini mi se da malo lupetas gluposti
kao prvo u drugom svjetskom ratu su se koristili i kalibri protuavionskih topova i od preko 100mm, pa su opet prolazili i bombarderi i lovci
Što je ubojitije, top od 100 mm koji ispaljuje 15 granata po minuti ili onaj od 20 mm koji ispaljuje po tisuću zrna/min ? Bombarderi i lovci su prolazili, ali isključivo zbog brojki.

Quote:
drugo, nisam siguran da bi se strela ili igla imale na sto navesti kod stuke i slicnih?
Kako se onda navode na helikoptere?
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:13   #73
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Što je ubojitije, top od 100 mm koji ispaljuje 15 granata po minuti ili onaj od 20 mm koji ispaljuje po tisuću zrna/min ? Bombarderi i lovci su prolazili, ali isključivo zbog brojki.



Kako se onda navode na helikoptere?
ne ispaljuje top, ispaljuju bitnice

ja sam samo vidio kako flak radi i to bogami sasvim dobro dere, pogotovo ako govorimo o brzinama tadasnjih aviona

mislim da je toplinsko navodenje, ali nisam siguran da bi jedna stuka dala dovoljno izvora da se ovi navedu
tko zna bolje, molim neka me ispravi
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:13   #74
Ne vidim u čemu je point s raspravom o PZO.....mogu nas dan i noć zasipati bombama, opet bi naša PZO trebala biti u stanju učinkovito braniti ključne objekte, uz strahovite žrtve na njemačkoj strani. Plus ni u jednom trenutku ne bi mogli računati na nekakvu dominaciju i podršku iz zraka, dok god mi imamo migove....

Nije Hrvatska dovoljno velika da bi ju se strateški bombardiralo a da to ima ikakvog smisla
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:16   #75
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ne ispaljuje top, ispaljuju bitnice

ja sam samo vidio kako flak radi i to bogami sasvim dobro dere, pogotovo ako govorimo o brzinama tadasnjih aviona

mislim da je toplinsko navodenje, ali nisam siguran da bi jedna stuka dala dovoljno izvora da se ovi navedu
tko zna bolje, molim neka me ispravi
http://www.youtube.com/watch?v=PIYVwqHM488
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:20   #76
Quote:
IceClimber kaže: Pogledaj post
Zapravo, tehnika je najmanje bitna stavka u cijeloj priči. Stvar je u razlogu i cilju napada.

Jesmo li mi globalno percipirani kao žrtva (kao '41 ili '91) ili agresor (kao Srbija ili Irak u 90tima)?
Jednom kad netko od velikih igrača stane na tvoju stranu, nema te sile koja će te napasti ili pokoriti. Najfriškiji primjer Sirija, a ima ih bezbroj u povijesti. Razvoj oružja nema ništa s tim.

Isto tako, koji je cilj tog napada? Napadi bez strogo definiranog cilja nemaju ama baš nikakvu šansu za uspjeh. Također bezbroj primjera u povijesti. Koji je bio cilj njemačkog napada na Jugu '41?
Nije vazan razlog napada i nema saveznika Hrvatske.Govorimo o hipotetskom napadu kompletne Njemacke masinerije iz ww2 na danasnju Hrvatsku vojsku
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:28   #77
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
Nije vazan razlog napada i nema saveznika Hrvatske.Govorimo o hipotetskom napadu kompletne Njemacke masinerije iz ww2 na danasnju Hrvatsku vojsku
Ako govorimo o današnjoj vojsci onda se tu nema što govorit. Pregazili bi nas ko plitak potok. Može drugi osebujan hipotetski sukob?
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:32   #78
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Ako govorimo o današnjoj vojsci onda se tu nema što govorit. Pregazili bi nas ko plitak potok. Može drugi osebujan hipotetski sukob?
Može.....njemački panceri na ww1 bojištu. Eto, za razliku od hipotetskog hrvatsko nacističkog sukoba, uzmimo primjer u kojem je jaz u godinama manji

Ili izraelsko arapski sukob i 6 dnevni rat.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:37   #79
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post

a Wermacht nebi tek tako zgazio ni 200 000 dobro ukopanih partizana a kamoli nekog tko očekuje napad i ima bar 1 generaciju modernije oružje..
Evo ti malo politicka karta svijeta ,Hrvatska je broj 6 pa je sad usporedi sa kompletnim ww2 bojištem na koje je udarao rajh.

http://www.mapsofworld.com/world-map-image.html

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
mislim da je toplinsko navodenje, ali nisam siguran da bi jedna stuka dala dovoljno izvora da se ovi navedu
tko zna bolje, molim neka me ispravi
Da,mislim da se strela i igla toplinski navode na mlazni motor tako da bi protiv Štuka bile beskorisne.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:37   #80
kako jednom rece jedan lovac: ima puno zraka oko vrana
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:46.