Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2023., 22:34   #1
Edward Gibbon: Hrvati barbari koji tjeraju i Austriju i Osmanlije do ludila

Trenutno citam Edwarda Gibbona i njegovu kultnu knjigu Opadanje i Pad Rimskog Carstva. Knjigu koja je napisana u 18. stoljecu i ujedno knjigu koja je toliko lako citljiva i zabavna sa izrazenim subjektivnim dojmom. Elem, vjerujem da su mnogi na forumu upoznati sa piscem i sa knjigom. Mislim da kao jedna od iznimno bitnih povijesnih knjiga zasluzuje temu i na ovom forumu. Ponajvise zbog pisceva opisa Hrvata i ovih krajeva. Citiram: Dalmacija, kojoj je ispravnije pripadalo ime Ilirik, bila je dugo ali
usko podrucje, između Save i Jadrana. Najbolji dio morske obale, koji još uvijek
zadržava svoj stari anticki naziv, provincija je mletačke države i sjedište male neovisne republike Dubrovnik. Unutrašnji dijelovi preuzeli su slavonska imena Hrvatske i
Bosne; prva se pokorava austrijskom namjesniku, druga turskom pasi; ali cjelina
zemlja je još uvijek napadnuta plemenima tih barbara, čija divlja i neukrotiva zelja za neovisnoscu tjera i krscane i muslimane do krajnjih granica strpljenja.



Kakav Britanski snob.
zarare is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2023., 23:00   #2
Ova usputna primjeba i nije baš za poseban topic.

E sad, je li Gibon stvarno mislio da je "divlja i neukrotiva želja za ovisnošću" negativna?
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2023., 00:30   #3
U svojoj velikoj Povijesti Venecije Nowrwich nas, ako se ne varam, spominje na samo jednom mjestu i to u kontekstu da se Signoria žalila Beču da će doći do rata ako ne natjeraju taj "unlovely folk" da prestane s pljačkom i piratstvom. Očito se radi o Uskocima.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2023., 01:42   #4
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
U svojoj velikoj Povijesti Venecije Nowrwich nas, ako se ne varam, spominje na samo jednom mjestu i to u kontekstu da se Signoria žalila Beču da će doći do rata ako ne natjeraju taj "unlovely folk" da prestane s pljačkom i piratstvom. Očito se radi o Uskocima.
Ne, spominje nas pogotovu u ranom dijelu. Ne imenuje Neretljane kao Hrvate ali nas spominje. Pogotovu Petra Orseola II. (djeda Petra Kresimira IV.) i njegov pohod na Dalmaciju i otoke.
zarare is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2023., 01:48   #5
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ova usputna primjeba i nije baš za poseban topic.

E sad, je li Gibon stvarno mislio da je "divlja i neukrotiva želja za ovisnošću" negativna?
Primjedba ne, knjiga kao knjiga mislim da-da. S obzirom na brojne subjektivne ideje koje se spominju kroz knjigu kao uzroci pada Carstva koje sam realno i trebao navesti u temi (Pozurio sam s ovim jer me bas udarilo u rebra dok sam citao). Mislim da ipak ima neku podcjenjivacku notu a ne neki hvalospjev. Dok nabraja druge rimske regije koje su isprva bile barbarske a sada su (18 stoljece.) civilizacijski napredovale za Ilirik navodi kako je to jos barbarski zaostali teritorij sa nazadnim narodom koji smeta i Austrijancima i Osmanlijama.
zarare is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2023., 02:59   #6
Quote:
zarare kaže: Pogledaj post
Trenutno citam Edwarda Gibbona i njegovu kultnu knjigu Opadanje i Pad Rimskog Carstva. Knjigu koja je napisana u 18. stoljecu i ujedno knjigu koja je toliko lako citljiva i zabavna sa izrazenim subjektivnim dojmom. Elem, vjerujem da su mnogi na forumu upoznati sa piscem i sa knjigom. Mislim da kao jedna od iznimno bitnih povijesnih knjiga zasluzuje temu i na ovom forumu. Ponajvise zbog pisceva opisa Hrvata i ovih krajeva. Citiram: Dalmacija, kojoj je ispravnije pripadalo ime Ilirik, bila je dugo ali
usko podrucje, između Save i Jadrana. Najbolji dio morske obale, koji još uvijek
zadržava svoj stari anticki naziv, provincija je mletačke države i sjedište male neovisne republike Dubrovnik. Unutrašnji dijelovi preuzeli su slavonska imena Hrvatske i
Bosne; prva se pokorava austrijskom namjesniku, druga turskom pasi; ali cjelina zemlja je još uvijek napadnuta plemenima tih barbara, čija divlja i neukrotiva zelja za neovisnoscu tjera i krscane i muslimane do krajnjih granica strpljenja.



Kakav Britanski snob.
Pa to je sve tocno!

Barbari ili kako ih mi od milja nazivamo, hajduci i uskoci, su napadali i pljackali muslimanska sela u BiH, a "Turci", t.j. turske haramije su radili isto na krscanskoj strani. Naravno da je sve to " tjeralo i krscane i muslimane do krajnjih granica strpljenja", kako kaze autor.

Gibon grijesi u jednoj stvari. Svi ti hajducki upadi sa bilo koje strane nisu bili nikakva "divlja i neukrotiva zelja za neovisnoscu".

Želja je bila samo pljačka.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2023., 07:37   #7
Quote:
zarare kaže: Pogledaj post
Ne, spominje nas pogotovu u ranom dijelu. Ne imenuje Neretljane kao Hrvate ali nas spominje. Pogotovu Petra Orseola II. (djeda Petra Kresimira IV.) i njegov pohod na Dalmaciju i otoke.
Da, da, naravno, mislio sam na ime "Hrvat".
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2023., 10:19   #8
Tada smo bili cool.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2023., 11:08   #9
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Tada smo bili cool.

Da ... tako Rebecca West u knjizi "Black Lamb and Grey Falcon" navodi da je nekoliko mladića iz engleskih aristokratskih obitelji bilo zajedno s nekim uskocima obješeno na trgu Sv. Marka u Veneciji. Jer da su ih privukle priče o vratolomnim gusarskim i piratskim pothvatima senjskih uskoka, pa su im se pridružili ... dok ih Mlečani nisu zarobili.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.