Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2016., 02:21   #61
A znate što meni nije jasno. Kažu da se evolucija neprestano događa. Mene zanima kako onda niti jedan majmun, odnosno ta skupina nije evoluirala u neki prijalazni oblik (homo erectus, australopithecus )zadnjih nekoliko milijuna godina.

Mogu shvatiti koncencionalne teorije evolucije prema kojima je moderni čovjek nastao iz primata, ali ja postavljam isto pitanje zašto onda paralelno, ali s nekim vremenskim odmakom majmuni zanjih četiristo, tristo, ili dvjestotisuća godina isto nisu krenuli tom evolucijskom nišom i krenuli nekom svojom preobrazbom. U tom slučaju mi bi vidjeli te prijelazne oblike ili vrste u prirodi. Vidjeli bi dakle vrste naprednije od majmuna (primata) koje se služe oruđem, komuniciraju nekim primitivnim jezikom, hodaju uspravnije. Ovako ispada da je evolucija kao stala, jasno mi je da se ona događa vrlo sporo i nama neprimjetno, ali milijun godina i više godina koliko je dug taj proces račvanja evolucije ljudi od ostatka majmunskog svijeta je dovoljno dug, da isti ti majmuni uhvate neki svoj vlak evolucije, započnu ga i dožive evoluciju istom ili sličnom brzinom kojom je i čovjek u prošlosti.

Nadam se da shvaćate što pitam. U prirodi vidimo dakle nas ljude (Homo sapiens) i majmune (koji svojom inteligencijom, ne korištenjem alata, vatre, jezika daleko zaostaju za nama). Po meni bi uz majmune trebali vidjeti prijelazne oblike, iste one iz kojih je sam današnji čovjek nastao. Jer ti bi prijelazni oblici nastali evolucijom s majmunove startne pozicije, ali s nekim vrem. kašnjenjem - ali to naravno ne vidimo.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 03:59   #62
Nema prijelaznih oblika jer su oni neefektivni, tu su još i neki mehanizmi evolucije evolucije ali to je malo kompliciranije. Npr danas se još koristi ak47 iako postoje naprednija oružja koja su evoluirala iz njega, iako su u nekim stvarima naprednije 47ica nije potpuno izgubila svoje mjestu u sustavu. 47ica i novije puske postoje ali puno manje ove u sredini koje nemaju optimalnu učinkovitost u svojoj ulozi. Možda i podcjenjuješ koliko se razlikuju skupine životinja i ljudi jedni od drugih.
__________________
'Grown adults refusing to take medicine in favour of prayer is my favourite form of natural selection.' - Ricky Gervais.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 14:30   #63
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
...

Nadam se da shvaćate što pitam. U prirodi vidimo dakle nas ljude (Homo sapiens) i majmune (koji svojom inteligencijom, ne korištenjem alata, vatre, jezika daleko zaostaju za nama). Po meni bi uz majmune trebali vidjeti prijelazne oblike, iste one iz kojih je sam današnji čovjek nastao. Jer ti bi prijelazni oblici nastali evolucijom s majmunove startne pozicije, ali s nekim vrem. kašnjenjem - ali to naravno ne vidimo.
Probaj razmišljati ovako. Sve ono što ti danas vidiš i jesu prelazni oblici. Ništa drugo i ne vidimo osim prelaznih oblika. Sve što postoji samo je prelazni oblik iz nečeg u nešto drugo. Apsolutno ništa ne vidimo što nije prelazni oblik.

I današnji majmuni su prelazni oblik, i današnje bakterije, a i današnji ljudi su prelazni oblik.

Ako na taj način razmišljaš bit će ti lakše shvatiti (prihvatiti) evoluciju.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 21:15   #64
Human i Atronach hvala na odgovoru. No kao da me niste shvatili, jasno mi je da se tokom evolucije neke vrste događa da dolazi do ekvilibrizacije. Znači genetski se kod fiksira i bude takav onda puno duže razdoblje, same promjene su minorne.

Ne tvrdim ja, da sada ako je homo sapiens nastao iz homo erectusa da bi sad trebali među nama šetati živi primjerci homo erectusa koji iz nekog razloga nisu evoluirali (razlog tome je što očito homo erectus nije ustalio svoj genotip zbog preživljavanja, već je evoluirao u slijedeći oblik, svaka generacija homo eructusa prenosila je gene koji su onda iznjedrili novu vrstu i genotip - to mi je jasno ), već tvrdim isto kao što je prije 10 milujna godina prvi primjerci u savanama počeli evoluirati iz čimpanze, gorile, da bi i onda prije recimo jednog milijuna godina, ili ranije recimo prije 500 tisuća, te iste čimpanze ili gorile mogle evoluirati istom ili sličnom evolucijskom nišom. Pa bi onda posljedično u prirodi danas nalazili naprednije majmune, hominide koji se jasno nisu razvili u 'modernog čovjeka', ali je jasno da su se izdigli iznad majmuna.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 10:03   #65
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
Ne tvrdim ja, da sada ako je homo sapiens nastao iz homo erectusa da bi sad trebali među nama šetati živi primjerci homo erectusa koji iz nekog razloga nisu evoluirali (razlog tome je što očito homo erectus nije ustalio svoj genotip zbog preživljavanja, već je evoluirao u slijedeći oblik, svaka generacija homo eructusa prenosila je gene koji su onda iznjedrili novu vrstu i genotip - to mi je jasno ),...
Pa zapravo i jesu neko vrijeme postojali zajedno. Do promjena u pravilu ne dolazi tako što se cijela vrsta postupno promijeni u nešto drugo, već rubne populacije dožive nove okolnosti, promijene se u odnosu na glavnu populaciju i onda žive paralelno neko vrijeme. Evo primjer bijelog medvjeda koji je potekao od sjevernoameričkih koji i dalje žive paralelno. Slično su se razvijali i ljudi. Paralelne grupe od kojih su neke bile uspješnije (ili sretnije).

Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
...već tvrdim isto kao što je prije 10 milujna godina prvi primjerci u savanama počeli evoluirati iz čimpanze, gorile, da bi i onda prije recimo jednog milijuna godina, ili ranije recimo prije 500 tisuća, te iste čimpanze ili gorile mogle evoluirati istom ili sličnom evolucijskom nišom. Pa bi onda posljedično u prirodi danas nalazili naprednije majmune, hominide koji se jasno nisu razvili u 'modernog čovjeka', ali je jasno da su se izdigli iznad majmuna.
Evolucija nije proces koji nužno mora voditi prema čovjeku i nema razloga zašto bi moderni majmuni trebali sve više ličiti ljudima. Prijelaz u čovjeka je ovisio o mnogim okolnostima, i čak i da se sve one poklope po drugi put, nije rečeno da bi opet nastao čovjek. Kakav pritisak okoline trpe čimpanze ili gorile koji bi ih pretvarao u nešto sličnije ljudima? Nikakav, one su odlično prilagođene životu tamo gdje jesu. Da li je populacija dovoljno velika da omogući da rubne grupe dolaze u drugačiji okoliš što će potaknuti čovjekolike promjene? Ne baš. Uostalom, čimpanze i gorile se jesu promijenile od zajedničkog pretka, samo ne u uspravno stvorenje bez dlaka sa velikim mozgom.

Čak i da su došli u situaciju da "siđu s drva" na rubu šume i krenu istim putem kao čovjek, opet nije rečeno da bi se pretvorili u čovjeka, naime preci pavijana su doživjeli sličnu sudbinu kao ljudi međutim postali su takvi kakvi jesu i isto im dobro ide u savani.

Osim toga, vrlo bitan faktor je dostupnost niše i konkurencija, ako su tu već bili ljudi, slične grupe ne bi mogle dijeliti isti prostor. Otkad su ljudi u savani, jednostavno nema mjesta za sve, i od mnogih vrsta preživjela je samo šačica do nedvano, a sad smo sami. Nije rečeno da slične vrste nisu naknadno "izlazile iz šume", baš kao što ti pitaš, međutim nema ih više. Sad se zna za 20ak vrsta od kojih bi poneka mogla i biti paralelna linija koja je izumrla.

Osim toga, kako znaš da čimpanze ipak nisu inteligentnije od našeg zajedničkog pretka? Čimpanzu (i ostale čovjekolike majmune) možeš naučiti jeziku gluhonijemih i komunicirati s njima. Dosta su pametne, evo baš nedavno sam vidio filmić kako su snimali čimpanze sa dronom, jedan od njih se iznervirao, potražio štap i skinuo ga štapom. Ako to nije inteligencija, onda ne znam šta je, imao je "problem", smislio rješenje, planirao unaprijed, poslužio se alatom i riješio problem

https://www.youtube.com/watch?v=DDbyl_Q5-oE
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 19:08   #66
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
A znate što meni nije jasno. Kažu da se evolucija neprestano događa. Mene zanima kako onda niti jedan majmun, odnosno ta skupina nije evoluirala u neki prijalazni oblik (homo erectus, australopithecus )zadnjih nekoliko milijuna godina.
Zato jer se evolucija u homo sapiensa dogodila samo jednom i neće se nikad više dogoditi nijednoj vrsti.

Majmuni imaju svoj put, a ako mene pitaš zapeli su i nikad neće biti ništa drugo nego majmuni.

"Prijelazne oblike" često spominju ljudi kojima je nelogično kako to da ne postoji nešto što je točno između psa i vuka, nešto točno između majmuna i čovjeka.

Caka je u tome što organizam mora biti fosiliziran i onda pronađen da bi ga ti, kao čovjek koji voli kategorizirati stvari, priznao kao pravovaljanog.

Ali čak i ako ga ne nađeš, ne znači da ga nije bilo. Milijuni "prijelaznih oblika" nikad nisu pronađeni jer u suštini trebaš dvaput dobiti na lutriji da bi prvo postao fosil a onda da bi te netko našao.

Uostalom, što si zapeo za majmune? Pogledaj što se dogodilo psima unutar razdoblja ljudske povijesti, i to ne računajući umjetno uzgajanje vrsta. Vukovi su se pripitomili, promijenili nišu, promijenili gene do te mjere da je došlo do specijacije, postali su nova vrsta, u ovom trenutku ih ima 400 milijuna jedinki (sivi vuk: 400.000 jedinki). A to ti se sve desilo u zadnjih 40.000 godina, znači nikakvi milijuni, pred očima naše vrste.

Primijeti da nema fosila pasa.

U tom periodu smo se i mi poprilično promijenili (makar smo deklarativno ista vrsta kao i tad, homo sapiens sapiens) i razgranali, promijenili boju, postali tolerantni na laktozu, nastale su različite rase, Kenijci rasturaju maraton, a ti i dan danas vidiš razliku između hrvatskog lica i španjolskog lica recimo.

Dogodio se nevjerojatan uzlet ljudske rase i civilizacije u zadnjih 100.000 godina a ti pitaš kako to da se evolucija ne događa brže i gdje su prijelazni oblici

Jel sad kužiš gdje ti je greška? Samo u jednoj stvari, u tome da baš od majmuna očekuješ da evoluiraju a oni neće pa neće.

Još pitaš zašto nijedan majmun nije krenuo prema homo erectusu u zadnjih par milijuna godina, ali...je. Posljednji zajednički predak čimpanze i čovjeka je živio prije 13 mil. godina.

Znači, je taj neki organizam krenuo prema čovjeku, ali...ne vidiš ga zato jer si to ti
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 19:39   #67
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Zato jer se evolucija u homo sapiensa dogodila samo jednom i neće se nikad više dogoditi nijednoj vrsti.
zapravo poznati su primjeri gdje je evolucija proizvela vrlo slicne vrste neovisno jedna o drugoj (npr. tazmanijski tigar i vuk)
zaphir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 21:47   #68
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Zato jer se evolucija u homo sapiensa dogodila samo jednom i neće se nikad više dogoditi nijednoj vrsti.

Majmuni imaju svoj put, a ako mene pitaš zapeli su i nikad neće biti ništa drugo nego majmuni.

"Prijelazne oblike" često spominju ljudi kojima je nelogično kako to da ne postoji nešto što je točno između psa i vuka, nešto točno između majmuna i čovjeka.
Hm, zašto tvrdiš da se više nikako ne može dogoditi evolucija današnjih majmuna u nešto što bi mogli nazvati homo sapiens, ili radi pojednostavljenja u neke drugi razvojne oblike, tipa homo erectus?

Jedan forumaš bolid74 u prethodnom postu, mislim najtočnije napisao, da očito danas ne postoje čimbenici i uzroci koji bi pokrenuli evoluciju. Majmuni u đunglama su prilagođeni staništu - naravno i njima se steže obruč krčenjem šuma i ljudskim djelovanjem, promjenom klime, flore faune. Ali čini se da su oni do dana današnjeg, tj. perioda kada utjecaj čovjeka je bio zanemariv do prije nekoliko stoljeća, bili jako dobro prilagođeni, i nisu imali potrebu sve te milijune godina uopće evoluirati, već su ustalili svoj genotip i fenotip. Naravno, sve vrste se mjenjaju, bilo na onaj najmanji način, ali hoću reći majmuni su zadržali svoja glavna obilježja.

Evoluciju su pokrenuli majmuni koji su živjeli na rubnim djelovima tih prašuma, znači na prijelazu u savane jer su oni i imali potrebu mjenjati se, što se na kraju i dogodilo. Prema tome samo tim populacija možemo zahvaliti što danas postojimo kao vrsta - barem ja tako mislim. Neka neko opovrgne.

Znači razlog zašto se svih ovih milijuna godina nije dogodila paralelna evolucija majmuna kao vrste u neki viši oblik (s anatomske, intelektualne strane) je što naprosto nije bila potreba za time u đunglama i drugim staništima gdje su majmuni već dobro prilagđeni. A one populacije koje su eventualno živjele u savanama, (i dan danas savane su stabište određenih majmuna) nisu evoluirale iz razloga što su se već homo sapiens ili njegovi preci ustalili ondje kao dominantna vrsta pa se onemogućavala ista evolucijska niša.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 23:59   #69
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
Hm, zašto tvrdiš da se više nikako ne može dogoditi evolucija današnjih majmuna u nešto što bi mogli nazvati homo sapiens, ili radi pojednostavljenja u neke drugi razvojne oblike, tipa homo erectus?
Dobro, teoretski može, ali sve je to stvar trenutka. A ovaj je prošao. Ne znam sad napamet točnu vjerojatnost ali ako želiš da majmun krene na put homo erectusa, treba ti jedna dobra serija dobitaka na lutriji u svemu što se tiče DNK, a moraš u isto vrijeme imati i vanjske čimbenike koji će te gurnuti u evoluciju, jer bez tog vanjskog pritiska nema evolucije.

Majmun nije predodređen da može evoluirati samo u jednom smjeru niti taj smjer treba biti genus homo. Evolucija nema namjeru, majmun je samo naš rođak koji je različit organizam. Nije naš predak ili neka lošija verzija nas.

Možeš i pitati zašto vuk ne postaje pas. Jer ne može, prošao voz. Ljudi i vukovi više ne trebaju jedni druge, pa nema šanse da se isto ponovi. A možda su današnji vukovi potomci populacije koja je bila previše nepovjerljiva da surađuje s nekim drugim organizmom, i ne mogu se toga riješiti. Pa zato nikad ni neće doživiti ovo što se dogodilo psima.

Naslijeđa se teško možeš riješiti. Kit je sisavac koji se vratio u vodu i ne može nego micati kralježnicu gore-dolje, dok ribe miču kralježnicu lijevo-desno.

Možda tako i majmuni imaju nešto što ih koči. Možda agresija zbog koje im trebaju očnjaci pa ne mogu razviti sposobnost govora.

Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
Prema tome samo tim populacija možemo zahvaliti što danas postojimo kao vrsta - barem ja tako mislim.
Da. I tu je još ta serija dobitaka na lutriji, skroz od početka života pa do danas, a taj silazak s drveta je jedan od njih.
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 12:04   #70
Mislim da se često zaluta prilikom razmišljanja o evoluciji u tom smjeru, da se gleda nekakav cilj evolucije i da se kao taj cilj zada vrste koje su na nekim način uspješnije. Ljudi kao civilizacija u velikom broju jesu uspješna vrsta, ali jedan prosječan čovjek nije u prirodi sposobniji za preživljavanje od jednog prosječnog čimpanze. Čimpanze imaju jače mišiće, imaju dlake koje ih štite od hladnoće, mogu se penjati po drveću, fino su prilagođeni za život u šumi itd. Čimpanze takve kakve jesu su jedna fina bića koja žive jednostavan i dugogodišnji život. Isto kao i milijuni drugih vrsta. Oni ne razmišljaju o tome da bi sutra trebali pogledati još jedan film ili naučiti još jedan programski jezik, više žive u trenutku. Njima kao vrsti "je to ok", ne postoji nikakav evolucijski presing da evoluiraju. Tako i morski psi, milijunima godina već su istog načina života i konstitucije, zato jer su jako dobar stroj za ubijanje u morima i ne postoji nikakav evolucijski pritisak na njih koji bi stvarao promjene. Ne postoji neki zadani evolucijski put "od amebe do čovjeka", priroda ne funkcionira na taj način. Život širi svoju raznolikost u svim smjerovima. Negdje pojača inteligenciju, negdje plivanje, negdje let, negdje snagu mišića, negdje boju krzna itd.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 22:11   #71
Mislite li da je incest dobar ili loš za evoluciju?
To bi bilo logicno ako je npr. imamo neku izumirucu vrstu . i sve ih je manje. međusobno se pare rodbinski i tako potaknu mutacije koje mogu biti i pozitivne. Izgleda da je i sam charles darwin vjerovao i prakticirao to isto.
zaphir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 18:05   #72
Epizoda (naslov): IZUMIRANJA VRSTA

Oko milijardu godina nakon njezinog nastanka, prije tri i pol milijarde godina, na Zemlji se pojavio život. Kako se taj život mijenjao, kako je evoluirao i kakav su utjecaj na tu evoluciju imali kataklizmički procesi izazvani geološkom aktivnošću Zemlje, astronomskim događajima poput udara asteroida, ali i samim živim bićima reći će nam paleontolog Aleksandar Mezga s Geološkog odsjeka zagrebačkog PMF-a i biolog Marko Ćaleta s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Za Treći element još govore Zlatan Bajraktarević s Geološkog odsjeka PMF-a te Dražen Japundžić i Martina Šašić Kljajo iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja. Voditelji: Saša Ceci, Marko Košiček Redatelj: Vladimir Kleščić Urednica: Jozefina Stipančević
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 22:49   #73
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
Ne tvrdim ja, da sada ako je homo sapiens nastao iz homo erectusa da bi sad trebali među nama šetati živi primjerci homo erectusa koji iz nekog razloga nisu evoluirali (razlog tome je što očito homo erectus nije ustalio svoj genotip zbog preživljavanja, već je evoluirao u slijedeći oblik, svaka generacija homo eructusa prenosila je gene koji su onda iznjedrili novu vrstu i genotip - to mi je jasno )......
Ja moram priznati da meni ovaj dio nije jasan i prilično je nelogičan.

Uzeti ću za primjer Homo vrstu. Po literaturi postoji jako puno fosila raznih vrsta koje su živjele u relativno nedavnoj prošlosti. Npr:
Homo gautengensis, Homo habilis,Homo rudolfensis,Homo ergaster,Homo georgicus,Homo erectus,Homo cepranensis,Homo antecessor itd.
Svi su oni živjeli, po trenutnim podacima u zadnjih 2 - 2,5 mil. godina na raznim stranama svijeta.

Ako kažemo da današnji čovjek (može se raditi o bilo kojoj vrsti) vodi porijeklo od Homo erectusa, gdje je ostatak, pa makar i puno primitivniji Homo erectusa.
Onih koji nisu evoluirali u čovjeka nego su nastavili razvoj nekim drugim putem. Nelogično je da su baš svi izumrli. Kao i sve gore nabrojane vrste.
Radi se o izrazito razvijenim vrstama i besmisleno je da su baš sve izumrle dok je samo pravac koji je vodio prema čovjeku preživio.
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 23:33   #74
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Ja moram priznati da meni ovaj dio nije jasan i prilično je nelogičan.

Uzeti ću za primjer Homo vrstu. Po literaturi postoji jako puno fosila raznih vrsta koje su živjele u relativno nedavnoj prošlosti. Npr:
Homo gautengensis, Homo habilis,Homo rudolfensis,Homo ergaster,Homo georgicus,Homo erectus,Homo cepranensis,Homo antecessor itd.
Svi su oni živjeli, po trenutnim podacima u zadnjih 2 - 2,5 mil. godina na raznim stranama svijeta.

Ako kažemo da današnji čovjek (može se raditi o bilo kojoj vrsti) vodi porijeklo od Homo erectusa, gdje je ostatak, pa makar i puno primitivniji Homo erectusa.
Onih koji nisu evoluirali u čovjeka nego su nastavili razvoj nekim drugim putem. Nelogično je da su baš svi izumrli. Kao i sve gore nabrojane vrste.
Radi se o izrazito razvijenim vrstama i besmisleno je da su baš sve izumrle dok je samo pravac koji je vodio prema čovjeku preživio.
Mislim da su se izmješale i nastale današnje rase, ali be neko zbog toga mogao nazvati rasistom. Teško je gentski odrediti šta je baš gen od Homo sapiensa sapiensa a što gen od drugih.

ps. pola ovih što si ih naveo su zapravo razni nazivi jedne te iste vrste sa minornim razlikama kao što je to danas slučaj sa rasama. zamisli da ljudi izumru i da se među nekadašnjom kineskom populacijom očuva tek nekoliko fosila koji pokazuju manji uzrast od nekoliko fosila iz europe koji su po svemu sudeći viši. Neko novi/nova inteligentna vrsta bi možda po istom mehanizmu kao ljudi ove dvije grupe fosila razdvojila u dvije vrste.
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 21:17   #75
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Epizoda (naslov): IZUMIRANJA VRSTA

Pogledao emisiju. Moglo je puno bolje.

Gosti su došli, ispredavali svoje, novinar je izigravao radoznalog pučkoškolca i to je to.
Nikakvih provokativnih pitanja, kontroverznih dijelova. Ništa.
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 12:10   #76
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Ja moram priznati da meni ovaj dio nije jasan i prilično je nelogičan.

Uzeti ću za primjer Homo vrstu. Po literaturi postoji jako puno fosila raznih vrsta koje su živjele u relativno nedavnoj prošlosti. Npr:
Homo gautengensis, Homo habilis,Homo rudolfensis,Homo ergaster,Homo georgicus,Homo erectus,Homo cepranensis,Homo antecessor itd.
Svi su oni živjeli, po trenutnim podacima u zadnjih 2 - 2,5 mil. godina na raznim stranama svijeta.

Ako kažemo da današnji čovjek (može se raditi o bilo kojoj vrsti) vodi porijeklo od Homo erectusa, gdje je ostatak, pa makar i puno primitivniji Homo erectusa.
Onih koji nisu evoluirali u čovjeka nego su nastavili razvoj nekim drugim putem. Nelogično je da su baš svi izumrli. Kao i sve gore nabrojane vrste.
Radi se o izrazito razvijenim vrstama i besmisleno je da su baš sve izumrle dok je samo pravac koji je vodio prema čovjeku preživio.
Oni su bili još jedna vrsta koja je završila u slijepoj ulici evolucije. Ono što se sve više shvaća jest da je povijest nastanka čovjeka puno kompleksnija i zanimljivija nego što se ranije mislilo. Bilo je to mnogo svakakvih oblika i podvrsta na vrlo širokom teritoriju Afrike i Euroazije, ali klimatski uvjeti i konkurencija su uzrokovali da samo moderni ljudi opstanu. Zadnji veliki dodir između različitih vrsta je bio u Europi između ljudi i neandertalaca i to ne tako davno (prije nekih 30 tisuća godina). Neandertalci su polako gubili utjecaj i na kraju su neko vrijeme opstali samo u jednom kutku današnje Španjolske, nakon čega su izumrli.

Postoji jedna struja antropologa koja još uvijek tvrdi da su se ljudi još od doba erectusa razvijali odvojeno u različitim dijelovima svijeta i da su današnje rase posljedica toga. Genetska istraživanja to pobijaju i potkrepljuju teoriju o "posljednjem izlasku iz Afrike" homo sapiensa prije 50-100 tisuća godina. Moderni ljudi u svim dijelovima svijeta danas su genetski skoro pa identični, radi se samo o vrlo površnim razlikama koje su nastale lokalno radi prilagodbe na okoliš (npr. tamnija koža u Africi ili kose oči u Aziji). Arheološki dokazi i današnje spoznaje o nama samima pokazuju da smo bili inteligentniji i u skupinama puno koordiniraniji nego ta konkurencija koja je bila u Africi i Euroaziji prije homo sapiensa. Moderni ljudi su se brzo raširili po svijetu, Australiju su recimo naselili puno ranije nego Europu. Moderni čovjek prije 30 tisuća godina je bio jednako inteligentan kao onaj danas, sposoban i za izradu umjetnina, oruđa i oružja. Ljudi danas misle kako je čudo to što su Egipćani prije 4-5 tisuća godina gradili piramide. To je praktički bilo jučer ako se gleda šira slika.

Nije to ništa posebno za ljude i njihove sve vrste, jednake stvari se događaju i drugim vrstama. Do današnjeg lava ili tigra je prošlo puno različitih varijacija. A i oni sami se mogu križati i dan danas. Kao što sam napisao u prošlom svom postu - priroda ne igra linearnu politiku. S razvojem istraživanja će biti otkriveno još mnogo karika u lancu i priča će se još više zakomplicirati, mislim da to više nikoga u antropologiji ne iznenađuje.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 19:02   #77
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
...
Postoji jedna struja antropologa koja još uvijek tvrdi da su se ljudi još od doba erectusa razvijali odvojeno u različitim dijelovima svijeta i da su današnje rase posljedica toga.
Pogotovo kineski. Naredba KP Kine je, da je biti kinez nesto posebno, i da je kinez nastao iz peking covjeka (na svim njihovim slikama/kipovima peking covjek ima kose oci). I ako kao sto kazes, genetika pokaze da je moderni covjek dosao iz Afrike. Kinezi su rasisti, vjerojatno im ne pase misao, kako smo kao crnci dosli u Euraziju. San u Africi su genetski jako blizu ranoj vrsti modernog covjeka, od kojeg se odvojila prilicno mala grupa, koja je krenula prema euraziji. U ovoj faci stvarno imas sve rase svijeta:



Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Moderni čovjek prije 30 tisuća godina je bio jednako inteligentan kao onaj danas, sposoban i za izradu umjetnina, oruđa i oružja.
Vjerojatno je bio inteligentniji. Podaci pokazu, da je prosjecna velicina mozga muskaraca u zadnjih 20.000 godina pala od 1500cc na 1350cc (kod zena slican postotak). Velecina mozga nije jedini faktor inteligencije, ali kod hominida ipak najvazniji, pogotovo kad pricamo od oko 150cc. Covjek je domesticirao vuka, danas pas ima manji mozak nego vuk, a i manje je inteligentan od svojih predaka (link1, link2, link3, link4).

Kao vuka, tako je covjek domesticirao i sam sebe.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 19:40   #78
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Pogotovo kineski. Naredba KP Kine je, da je biti kinez nesto posebno, i da je kinez nastao iz peking covjeka (na svim njihovim slikama/kipovima peking covjek ima kose oci). I ako kao sto kazes, genetika pokaze da je moderni covjek dosao iz Afrike. Kinezi su rasisti, vjerojatno im ne pase misao, kako smo kao crnci dosli u Euraziju. San u Africi su genetski jako blizu ranoj vrsti modernog covjeka, od kojeg se odvojila prilicno mala grupa, koja je krenula prema euraziji. U ovoj faci stvarno imas sve rase svijeta:
Da, gadno je to kad se politika ili političari miješaju u evoluciju. I Staljin je činio protuprirodan blud nad evolucijom. Nažalost, naš ministar obrazovanja je još gori od njih dvojice. On niti ne prihvaća evoluciju.

I jedna napomena. Nema (prirodo)znanstveno valjanog razloga zašto bismo današnje različitosti među ljudima nazivali rasama. Premale su to razlike. U nekom drugom kontekstu možda ima smisla ali kako smo na Prirodnim znanostima onda je bolje koristiti neke druge riječi.
Ne optužujem te ni za što već samo onako... iz čistoće.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je bio inteligentniji. Podaci pokazu, da je prosjecna velicina mozga muskaraca u zadnjih 20.000 godina pala od 1500cc na 1350cc (kod zena slican postotak). Velecina mozga nije jedini faktor inteligencije, ali kod hominida ipak najvazniji, pogotovo kad pricamo od oko 150cc. Covjek je domesticirao vuka, danas pas ima manji mozak nego vuk, a i manje je inteligentan od svojih predaka (link1, link2, link3, link4).

Kao vuka, tako je covjek domesticirao i sam sebe.
Što se tiče čovjeka, važnija je funkcionalnost rada mozga od veličine.
U različitim uvjetima odrastanja jednojajčani blizanci pokazuju različite kvocijente inteligencije.
Lagodan život može spustiti IQ čovjeka ali to još uvijek ne znači da mu je i genetski niži.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 02:41   #79
Znači razlog što nema tih prijelaznih vrsta posebno kad govorimo o ljudima je što je dolazilo očito do parenja između različitih oblika tipa naendertalaca i homo sapiensa ? I drugi razlozi, zbog utjecaja okoliša, klime, smanjivale su se populacije tih podvrsta bliskih današnjem čovjeku uslijed promjena u klimi, okolišu, možda su čak moderni ljudi istrijebili ostale svoje rođake, prenijeli im neke viruse, infekcije, ili su im bili konkurencija u hrani ? Recimo koji su službeni razlozi zašto su se istrijebili neandertalci ?
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 09:56   #80
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
I jedna napomena. Nema (prirodo)znanstveno valjanog razloga zašto bismo današnje različitosti među ljudima nazivali rasama. Premale su to razlike. U nekom drugom kontekstu možda ima smisla ali kako smo na Prirodnim znanostima onda je bolje koristiti neke druge riječi.
A koje druge riječi? Ima li znanstveno valjanog razloga da se današnje različitosti među psima zovu pasminama?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:38.