Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2015., 12:56   #21
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
To sve skupa nema nekog smisla.
Na stranu što mi je knjigovotkinja to protumačila drugačije, ali zašto bi češljali firme otvorene nakon xx.yy.zzzz, a ne sve?
Iz razloga što se zakon ne provodi retroaktivno...tako su mi bar tamo rekli.

U mirovinskom je za članove uprave to odlično napisano i pogoduje nam.
Iz zakona o : Mirovisnkom osiguranju, članak 12:
Obavezno su osigurani članovi uprave i izvršni direktori trgovačkih društava i upravitelji zadruge ako nisu obavezno osigurani po nekoj drugoj osnovi i ako posebnim propisom nije drugačije doređeno

Tako bi trebalo pisat i u zdravstvenom.
No prečudno je kako je nemoguće napraviti neki apel ili nešt da se skrene pažnja na to i da se to, po mogućnosti, riješi...

Quote:
Najbolje da usklade kao i HZMO, jer ljudi će se snaći, prijavit će jedan drugoga i doviđenja...

Po toj logici možeš se prijaviti i kod drugoga na 1 sat dnevno (5 tjedno) jer nigdje u članku nije navedeno da mora biti obvezno osiguran kod druge pravne osobe na puno radno vrijeme...mislim ima načina to rješiti, ali je debilno da moraš se služiti trikovima kako bi im uzvratio za ovakve apsurde..
zar to nije ugovor o djelu, za ugovor o radu bi trebalo biti barem 8 ili 4 sata ?
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 13:31   #22
Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post

zar to nije ugovor o djelu, za ugovor o radu bi trebalo biti barem 8 ili 4 sata ?
Nije. I ugovorom o radu se može radnik prijaviti i na 1 sat dnevno.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 13:33   #23
I kod ugovora o djelu nema prijave radnika
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 13:37   #24
Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post
zar to nije ugovor o djelu, za ugovor o radu bi trebalo biti barem 8 ili 4 sata ?
Zakon o radu
Članak 61.
(3) Radnik koji radi u punom radnom vremenu može sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem u najdužem trajanju do osam sati tjedno, odnosno do sto osamdeset sati godišnje, samo ako je poslodavac, odnosno ako su poslodavci s kojima radnik već prethodno ima sklopljen ugovor o radu, radniku za takav rad dali pisanu suglasnost.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 08:14   #25
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Zakon o radu
Članak 61.
(3) Radnik koji radi u punom radnom vremenu može sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem u najdužem trajanju do osam sati tjedno, odnosno do sto osamdeset sati godišnje, samo ako je poslodavac, odnosno ako su poslodavci s kojima radnik već prethodno ima sklopljen ugovor o radu, radniku za takav rad dali pisanu suglasnost.
Hmmm al nekako mi je logicno da ce mi doprinose i dalje naplacivat po clanu uprave... jer mi je ovo nekako prejednostavno da bi proslo ? Mislim...na tih 5 sati tjedno bum placo tipa 50 ak kn doprinosa, odnosno u mom slucaju 0 kn za zdravstveno (mladi od 30 godina)
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 11:26   #26
Pozdrav svima.
Vidim da je tema neko vrijeme neaktivna. Planirao sam otvoriti firmu, a onda sam zbog ovog zdravstvenog harača sve odgodio dok se to ne riješi. Navodno je ta odredba trebala biti ukinuta, međutim koga god pitam pojma nema. Meni se čini kao da odredba još stoji.

Ako netko ima kakve konkretne informacije, molim da napiše što zna, vjerojatno i nekog drugog zanima osim mene.
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 19:15   #27
Još nije ukinuta. I ne pouzdajem se u izjave tipa: ma to vam nema veze, to će biti ukinuto. Kakve sam ja sreće, baš će na meni dokazivati da nije ukinuto.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 14:31   #28
I sto sada?
Na cemu su direktori d.o.o. na kraju?
Koji je zakljucak?
Prijaviti drugu osobu kao direktora koja je zaposlena kod drugog poslodavca? Pa dosadasnji direktor postaje radnik u vlastito tvrtki?
Mijenjati osnovicu za placu direkt. ili cekati uplatnicu za razliku doprinosa?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 10:56   #29
Bilo je o ovome govora na dnevniku nedavno.
Ravnateljica HZZOa se kune kako ce to biti ukinuto prvom izmjenom zakona.
Gledao sam nacrt zakona za obavezno zdravstveno osiguranje no tamo ne stoji izmjena te odredbe.
Kako stvari stoje teško je reći dali je to potrebno plaćati ili ne i što će biti s nama.

Rješenje je da se maknete iz vlasničke strukture firme i to je to. Drugog nema.

Ja sam bio u poreznoj i oni se također kunu kako imaju pozdane informacije da će to biti ukinuto. No, ukoliko to ne bude tako hoće li mi oni platiti kamate ?
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 00:02   #30
A kako da ja prijavim čovjeka dok oni to ne ukinu? Tete u mirovinskom mi kaže da su ga oni ionako automatski prijavili, ali šta kad ipak moram firmu prijaviti na HZZO, a tamo mi ne daju dok ga ne prijavim kao člana uprave, grrr
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 08:58   #31
Quote:
Aleksandar Make kaže: Pogledaj post
A kako da ja prijavim čovjeka dok oni to ne ukinu? Tete u mirovinskom mi kaže da su ga oni ionako automatski prijavili, ali šta kad ipak moram firmu prijaviti na HZZO, a tamo mi ne daju dok ga ne prijavim kao člana uprave, grrr
Jbga..nikako
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 12:06   #32
Meni su na Poreznoj rekli da će do kraja godine izaći novi Zakon, a do tada doprinose trebaju plaćati i članovi uprave i poduzeće. Uložili smo žalbu koja nam je odbijana tako da je kolegi ''sjela'' ovrha na račun.
U slućaju da izađe novi Zakon kojim će se regulirati plaćanje doprinosa moći će se tražiti povrat ukupno uplaćenih sredstava.
Na kraju smo kolegu prijavili kao zaposlenika drugog poduzeća , a u starom je ostao član uprave.
Anovi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 13:03   #33
Quote:
Anovi5 kaže: Pogledaj post
Meni su na Poreznoj rekli da će do kraja godine izaći novi Zakon, a do tada doprinose trebaju plaćati i članovi uprave i poduzeće. Uložili smo žalbu koja nam je odbijana tako da je kolegi ''sjela'' ovrha na račun.
U slućaju da izađe novi Zakon kojim će se regulirati plaćanje doprinosa moći će se tražiti povrat ukupno uplaćenih sredstava.
Na kraju smo kolegu prijavili kao zaposlenika drugog poduzeća , a u starom je ostao član uprave.
Dobro je ako se ima kako to iskombinirat...
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 15:08   #34
Što ako vlasnik poduzeća (ujedno i član uprave) živi i radi u jednoj državi van EU, a osnovao je poduzeće u RH, da li mu je poduzeće u RH dužno plaćati doprinose?

Hvala
Anovi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 23:33   #35
Quote:
Anovi5 kaže: Pogledaj post
Što ako vlasnik poduzeća (ujedno i član uprave) živi i radi u jednoj državi van EU, a osnovao je poduzeće u RH, da li mu je poduzeće u RH dužno plaćati doprinose?

Hvala
Neka u EU izvadi potvdu A1 da je za doprinose nadležna država gdje živi i radi u EU i onda ne treba.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 19:37   #36
Hvala Devilgirl, no pogrešno sam se izrazila ne radi u EU, nego u jednoj državi koja nije članica EU npr. BIH. Kako onda postupiti?
Anovi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 22:40   #37
J.d.o.o. otvoren 22.4.2015., zaposleni 1.5. Kada moze direktor/vlasnik ocekivati razliku za ove apsurdne doprinose? Nema manje od 30g. Sto kad dode uplatnica, koliko se moze odgadati? Hoce li sigurno biti povrata u cjelosti kada postave novi zakon? S obzirom na objavljeno do sad. Hvala
angelina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 20:22   #38
Pozdrav svima! Ja sam planirala otvoriti jdoo u petom mjesecu pa sam malo posustala kad sam vidjela ovo kaj se događa. Sad sam se opet odlučila na to, jer da otvorim obrt, ne bih se mogla baviti onime čime želim.

Uglavnom, pitanje: Ja sam nezapolena trenutno i kad otvorim jdoo bit ću njegova vlasnica. Stavila bih tatu da bude direktor (on je stalno zaposlen i firma mu već plaća sve doprinose), a ja bih bila radnik u svojoj firmi, prijavljena na minimalac i po toj osnovi bih plaćala mirovinsko i zdravstveno. Dakle, ja bih bila vlasnik i radnik, a tata direktor (samo pro forme, jer eto ne plaća mi se milijun kuna za zdravstveno). Jel na taj način mogu izbjeći ovaj apsurd za plaćanje zdravstvenog? Onda za njega firma nema nikakve troškove, jel?
chambao is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 22:01   #39
Ova ideja mi se svida. Treba li u ovoj situaciji tvoj tata primati ikakvu placu? Predpostavljam da treba jer morao bi biti prijavljen barem na sat dnevno. A osim toga da li postoje kakvi troskovi,ogranicenja i obvezer za tvog tatu? Isto pitanje i za novootvorenu firmu?
angelina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 09:22   #40
Ako je direktor već negdje zaposlen i u toj firmi plaćaju za njega doprinose onda nema troškova plaće i doprinosa u "svojoj" firmi jer nije niti prijavljen u svojoj firmi. Ovo govorim iz prakse jer imam par firmi u kojima su direktori negdje drugdje zaposleni i ne obračunava im se nikakva plaća.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:48.