Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2016., 21:27   #1
Zašto pedaline imaju rupe?

Pozdrav, zaista neznam gdje bi postavio ovo pitanje...pa se nadam da ljudi koji su sami svoji majstori, možda mogu dati odgovor na ovo pitanje.

Zašto pedaline imaju rupe (rupice) na svojim plovnim elementima?
Znači, ako se popne koja viška osoba na pedalinu, ona će malo više potonuti u vodu..tada se te rupe (rupice promjera 1cm) nađu pod vodom...i pedalina se počne puniti vodom.

Zašto bi konstruktori ostavili te rupe? Nema smisla niti da služe nečemu, a nema smisla baš niti da su zaboravili računati na to da će pedalina koji puta malo više zagaziti u vodu, i da nema smisla po podnožju ostaviti rupe za bezveze... koje mogu nagutati pedalinu vodom i uzrokovati njeno potapanje...
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 12:05   #2
Zamisli da nema rupa i da valovi zapljuskuju pedalinu. Posljedica će biti da u pedalini ima sve više vode, dok na kraju ne potone. No sa rupama sav višak vode otiče kroz rupe, tako da je količina vode u pedalini uvijek ista (ovisno o težini krutog tereta tj. ljudi). Pedalina nije vrsta čamca, ona je vrsta splavi.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 14:06   #3
Da, dobio sam u međuvremenu taj odgovor i to ima smisla. Zbunila me jedino pozicija rupa, koje se nalaze na bočnim plovnim elementima i djeluje da se spremnici zraka pune vodom kroz te rupe...
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 17:12   #4
Ja ne vidim na slikama te rupe Ali totalno mi ima smisla da su tamo - radi balasta, inače bi se pedaline prevrtale ko lude po ljudima zbog visokog težišta.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 19:13   #5
Tražio sam i ja sliku gdje se vide, ali nisam uspio naći. Po mom sjećanju nisu baš na poziciji da služe za otjecanje vode koja zapljusne pedalinu. Tako da mi pojam balast zvuči obećavajuće, ali nisam siguran kako to funkcionira.

Ono što se dobro sjećam, ova ekipa na slici je dovoljno potonula zadnji kraj da se te rupice nađu pod vodom. Ako se zaista plovni elementi tada pune vodom, čemu to? Vjerovatno se ne puni glavna komora, jer bi to dovelo do potapanja.
A balast mi pak zvuči kao da se unaprijed pedalina napuni određenom količinom vode, pa da je stabilnija. U tu svrhu bi bila dovoljna rupa sa čepom... Gdje netko svjesno odlučuje koliko vode uliti. Ovako samo punjenje, nije ničim regulirano? Teži u beskonačnost, tj.ka potapanju...
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 20:37   #6
Pa imaš ravnotežno stanje, po Arhimedu zakon plovnosti, eureka ovo ono... Ulije se onoliko vode da istisnina potopljenog dijela odgovara ukupnoj težini. Koji god dio se proba potopiti, neće mu poć za rukom. Plastika pluta, zračni džepovi također. a i ljudi uglavnom. Voda ako može uć, onda može i izać.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 21:17   #7
viđala sam na pedalinama rupe, i kajak ih isto npr ima
https://porthollandpaddler.files.wor...02/kayak-4.jpg
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 21:27   #8
Iznajmljivao sam pedaline i Frogger je u pravu. Rupe su zbog balasta.
Probaj praznu bocu od 2 litre zatvoriti i gurnuti pod vodu pa odjednom pusti. Dobiješ raketu. E, sad napuni bocu s 2/3 vode i napravi isto pa skužiš da boca pluta, ali je puno sporija u reakcijama. Zato se pune spremnici vodom. Oni su primitivni hidraulički amortizeri.

Pedalina ima sloj pjene u sendviču unutar plastike koji joj uvijek daje uzgon. Makar bila pod vodom čim makneš prekomjeran teret ona se polako vrati na površinu. Plovci su tu isključivo kao balast.

Inače mi je omiljeno bilo gledati klince kako misle da su me prevarili jer su uspjeli utrpati deset svojih frendova i pobjeći, pa onda seru gaće kada skuže da je voda došla do koljena.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 20:23   #9
Rupe na stražnjoj strani pedaline moraju biti zatvorene!
Otvorene rupe mogu proći jedino ako pedalinu voze 2-3 relativno lagane osobe.
Na fotografiji koju je Frogger postavio rupe su definitivno zatvorene, jer s onakvim operećenjem pedalina tone u roku 10min.
Ali da, inače se kroz te rupe propušta određena količina vode radi balasta, ali se nakon toga rupe također zatvaraju.

Ovakve rupe kao na fotografiji s kajakom imaju i pedaline u prostoru za noge kod pedala, i tu ne može doći do prepunjavanja zbog uzgona i deplasmana plovila.
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 16:07   #10
Rupe bi trebale biti opremljene posebnim ventilima koji propuštaju vodu van/nutra. No naši to slabo održavaju pa je najjeftinije to zabrtviti i onda jednom dnevno prazniti.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 14:53   #11
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Rupe bi trebale biti opremljene posebnim ventilima koji propuštaju vodu van/nutra. No naši to slabo održavaju pa je najjeftinije to zabrtviti i onda jednom dnevno prazniti.
Malo mi se čini rizično imati rupu na vodenoj liniji da služi kao ulaz balasne vode. Jer ako se kojim slučajem napravi kakva rupica na gornjem dijelu pedaline, takva će potonuti. Jer će zrak izlaziti iz nje.

p.s.

Inače, što se tiče rupe za odvod kišnice, jedom je jedan čamac zbog te rupe potonuo. Naime, čovjek je imao rupu pedalj iznad vodene linije za samopražnjenje kišnice. I to je godinama dobro funkcioniralo. Dok jednom nije padala obilata kiša, a njemu je ostalo morske travurine u čamcu nakon vađenja mreža. Kiša je izlazila kroz rupu, ali je i vukla prema rupi travu. Trava je začepila rupe i onda je nivo kišnice narastao iznad vodene linije.
Onda je počeo obrnuti proces - punjenje mora kroz rupu za samopražnjenje
Za par sati je čamac legao na dno. Srećom samo 2 metra dubine.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 16:46   #12
Dok sam jedrio na laseru uvijek je bio centimetar vode u kokpitu jer je opruga od ispusta popustila pa je puštala malo vode. Ali preko određene granice bi sve izašlo van tako da je uglavnom radio sustav.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.