Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2017., 13:51   #7001
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Broj zaposlenih raste - dokazano. Čak ako to i ne prihvaćaš, tvrdnju da broj zaposlenih stagnira moraš prihvatiti - i to je dokazano.
Ako je dokazano ovo prvo, valjda je i ovo drugo, ali eto, da budem slikovit.
https://www.dzs.hr/Hrv/system/first_results.htm

u tablici o aktivnosti stanovništva vidi se zaposlenost. Kad gledaš razdoblje od 1 do 3 mjeseca za 2016-tu i 2017-tu (moraš gledati sita razdbolja zbog velike sezonske fluktuacije) vidiš da je zaposlenost rasla za "nevjerojatnih" 1000 ljudi. U isto vrijeme broj nezaposlenih je pao za 27000, broj aktivnog stanovništva (15+) pao za 21000 te broj neaktivnog stanovništva povećao za 6000.
Sa ovakvim brojkama u isto vrijeme naš statistički zavod bilježi 22000 službeno emigriranih ( na dnu stranice).

Ti te brojke tumačiš kao povećanje zaposlenosti !?!
Ja ovo vidim kao egzodus a povećanje potrošnje od 4% u prvih 8 mjeseci u odnosu na prošlu godinu isključivo kao veću potrošnju turista a ne domaćih ljudi.
Brojke su još i strašnije jer se naš DZS ima vrlo dubiozne metode prikupljanja podataka.
Kerefek76 is offline  
Old 12.10.2017., 14:19   #7002
Daj pročitaj unatrag par stranica, hoćemo se sada vraćat svakih par dana na usporedbu prvih rezultata?
Bilo, razjašnjeno i gotovo.
Monsignor.m is offline  
Old 12.10.2017., 15:46   #7003
Pa da, DZS je rekao i to je to. Cijene padaju, BDP raste, radna mjesta niču svakog dana. Sve je to DZS rekao. Pa di bi i zašto bi netko u nekoj našoj državnoj firmi falšao podatke. Nedo bog, sve je to domoljubno. Agrokor nam je pokazao razinu tog domoljubnog falšanja.
Gotova priča, tko sere nije domoljub.

Usput slažem se, studirao sam sa kadrom koji dobrim dijelom završi u DZS-u i zato uostalom ovo i tvrdim. Kao u sve državne tvrtke, u njih ne dolazi najbolji kadar nego onaj tko ima vezu, a to je u pravilu najveći šljam. Da li namjeravaš i to demantirati ? U kojoj zemlji ti živiš, već sam te to jednom pitao ?

Nakon ovog sa Agrokorom svatko tko kaže da se u Hrvatskoj friziraju podaci za to ima odličnu podlogu da to tvrdi, bez obzira da li to bilo točno ili ne. Po meni je u tome gotova priča, a ne u tvojim pizdarijama gdje ozbiljno vjeruješ ljudima koji rade u državnim tvrtkama.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 12.10.2017., 15:52   #7004
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Nisu, meni rekla prijateljica. I majčina sestra koja živi u Italiji kaže da ono što je koštalo 1000 lira je koštalo 1 euro. A 1000 lira je bilo ravno 1 dem.

Svi to eto vide, osim pokvarenog Eurostata koji je napisao inflaciju od 1,3% tada u Italiji. A stvarna je bila 130%
Evo ti jednostavna stvar, gorivo je bilo tada prije €, nesto oko 2 DM i do danas nije nikada stiglo do 2€.
To 1:1 je kukanje koje je nekada netko poceo i veliki dio preuzeo bez provjere kao i kod svakih hrvatski izbora "necemo da nam dijaspora osluciva".
Mlijeko je bilo 1,60DM i isto je ispod € danas.
Maslac je vise od uduplao cijenu itd.
Zigarete isto, Ali to je drzavna politika za godisnji poskupljene od 0,30€ bila.

znaci imamo 15 godina € i ima dosta stvari Koji nisu dostigli jos 1:1 i ti unatoc da sve Malo poskupljuje.
Zasto ljudi nemaju toliko novaca U dzepu?
1.) Nema ti nitko (ako nije lud) Koji danas radi za istu placu kao 01.01.2002.
2.) Neke place (vecina osim metalne industrije) su manje rastle od placa.
3.) Su postale neke stvari za koje prije rijetjo tko trosio novac. Mobilni za iznad 500€, doma Internet i paytv itd. I skuplje Marke, je li bilo u 80tim i 90tim ucenica sa torbama od 200€ ili vise. Zabavni i Wellness Faktor su dobili veliki znacaj i veliki porast cijena. Promjenio se Stil zivota i to se placa.

Znaci novac je otisao na druge strane i ljudima se sada cinu stvare skupe.

Ali ako imas godisnje povisenje place od prosjecno 1,5% i poskupjenje od 2,5%, realno imas samo rast cijena za 1% ili nesto iznad.
Znaci nakon 15 godina po 2,5% Sto je ca. 45%, su stvari znaci jasno ca.45% skuplje.
A placa isto je rasla.
Nemozes znaci uopce racunati koliko sie dobio za 100€ 01.01.2002 U samoposlugi i usporediti sa 01.01.2017, nego moras viditi koliko dobivas za 5% netto place. ;-)
A to ljudi ne rade, nego vidu kod pospremanja racuna da su zimske gume platiti 1999, 90DM Po komadu, a danas placaju 100€ i odmah je vise od 1:1 Ali znaju li da su 1999 imali 195/60 R15 na Golfur a danas na suv imaju 225/70 R19 ?
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 12.10.2017., 17:09   #7005
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Daj pročitaj unatrag par stranica, hoćemo se sada vraćat svakih par dana na usporedbu prvih rezultata?
Bilo, razjašnjeno i gotovo.
Najbolje je reci da se sa zaposlenoscu ne dogadja nista posebno, da li se radi o 1.3% plusa ili 0.8% plusa nije toliko vazno...

Ionako broj zaposlenih na 100000 stanovnika (ili slicna metrika) ne raste...

Hrvatska nikako nije pred propascu, ali nema niti nekih ozbiljnijih pozitivnih promjena - konacno jedan potpuno obican period u gospodarstvu, ali kad se uzme u obzir kakve su godine bile prije...
z_k is offline  
Old 12.10.2017., 19:50   #7006
To sam i ja rekao kerefeku.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Old 12.10.2017., 20:09   #7007
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Najbolje je reci da se sa zaposlenoscu ne dogadja nista posebno, da li se radi o 1.3% plusa ili 0.8% plusa nije toliko vazno...

Ionako broj zaposlenih na 100000 stanovnika (ili slicna metrika) ne raste...
Ako broj zaposlenih blago raste ili stagnira, a broj stanovnika je navodno u rapidnom opadanju što se dešava sa brojem zaposlenih na 100.000?
krcmije is offline  
Old 12.10.2017., 21:56   #7008
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Nisu, meni rekla prijateljica. I majčina sestra koja živi u Italiji kaže da ono što je koštalo 1000 lira je koštalo 1 euro. A 1000 lira je bilo ravno 1 dem.

Svi to eto vide, osim pokvarenog Eurostata koji je napisao inflaciju od 1,3% tada u Italiji. A stvarna je bila 130%
Ja sam živija u italiji u vrijeme konverzije i dosta toga je poskupilo. Ono sto je bilo 1000 lira postalo je 1 euro. To je jedina istina. A njihove statistike objesite macku o rep. Kao i onu stopu inflacije u Hrvatskoj u vrijeme haraca jadranke kosor. Haraci mi neto placu po stopi od 4 posto a ovi iz dzs trkeljaju o inflaciji od 1 posto
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 13.10.2017., 01:02   #7009
http://www.index.hr/vijesti/clanak/k...a/1000365.aspx

Članak govori o onome što sam pisao ne jednom na ovoj temi. Kinezima plaće rastu i trenutno su u većim gradovima u visini hrvatskih plaća. Indexov članak malo pretjeruje ali nisu daleko od istine. Iz prve ruke znam da su u Šangaju plaće već prešišale hrvatske dok se u kineskoj provinciji plaće još drže dosta niže. No troškovi života se za razliku od naših ovdje jako razlikuju. Tamo imate ogromne razlike u cijenama između velikih gradova i provincije, puno puno veće nego kod nas. I plaće kod njih imaju veliki spread tako da npr inženjer u Šangaju može imati 5000 kn (preračunao u kn) ali i preko 20000kn. Ovisi jako o firmi, iskustvu i znanju.
Ono što želim reći je da njihov standard tj. plaće rapidno rastu i da to utjeće na cijenu rada na cijeloj planeti pošto je većina svjetske industrije locirana u Kini. Uskoro će se desiti da ćemo biti živa sirotinja po plaćama tj. bit ćemo jefitniji od kineza što i nije tako loše, plaće nam mogu porasti zbog toga što kinezima rastu više. Naravno da će to naši političari pripisati svojim briljantim načinom vođenja države ali to neće imati veze sa njima.
Stvari treba uvijek uspoređivati i gledati cijelinu tako da kad vam netko od naših vrlih poslodavaca kaže da smo skupa radna snaga možete se samo nasmijati na tu laž.
Kerefek76 is offline  
Old 13.10.2017., 01:13   #7010
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Je li potrebno zakonski imati referendum za €, jer ako nije, nece ga biti, jer inace nece biti €.
Njemci vecinom isto kukaju radi €, a ne shvacaju da ih je ta Valuta Koja je slabija od bivse DM dovela so rekordni eksportni brojki.
da, prepolovili su vrijednost svoje valute tako da mogu jeftinije raditi i proizvoditi za druge, umjesto drugi za njih
Kaidos is offline  
Old 13.10.2017., 08:37   #7011
vratilo se još dvoje mojih slavonskih kanađana...
jedan s obitelji nakon cca 4god. a drugi samac nakon manje od godinu dana.

čuli da se uvodi u hrvatistanu € pa požurili brže bolje nazad
homosapiens is offline  
Old 13.10.2017., 09:31   #7012
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Ja sam živija u italiji u vrijeme konverzije i dosta toga je poskupilo. Ono sto je bilo 1000 lira postalo je 1 euro. To je jedina istina. A njihove statistike objesite macku o rep. Kao i onu stopu inflacije u Hrvatskoj u vrijeme haraca jadranke kosor. Haraci mi neto placu po stopi od 4 posto a ovi iz dzs trkeljaju o inflaciji od 1 posto
Inflacija 100%, kažem ti ja.

Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
vratilo se još dvoje mojih slavonskih kanađana...
Zapad nije za svakoga...

Inače,
prema podacima HZZ-a, ispisi zbog "ostalih razloga" pokazuju, Međedino, da egzodus baš ne jenjava.
Dao bi se okladit da ima značajan broj ljudi koji u sezoni zarade nešto za krenut van i onda zbrišu.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 13.10.2017. at 09:42.
Monsignor.m is offline  
Old 13.10.2017., 11:18   #7013
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Ako broj zaposlenih blago raste ili stagnira, a broj stanovnika je navodno u rapidnom opadanju što se dešava sa brojem zaposlenih na 100.000?
Pa, bio sam nepazljiv i u krivu
z_k is offline  
Old 13.10.2017., 11:42   #7014
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Ja sam živija u italiji u vrijeme konverzije i dosta toga je poskupilo. Ono sto je bilo 1000 lira postalo je 1 euro. To je jedina istina. A njihove statistike objesite macku o rep. Kao i onu stopu inflacije u Hrvatskoj u vrijeme haraca jadranke kosor. Haraci mi neto placu po stopi od 4 posto a ovi iz dzs trkeljaju o inflaciji od 1 posto
Još jednom ponavljam da uvođenje eura 2002 godine i poskupljenja uslijed konverzija nemaju veze sa budućim uvođenjem eura u Hrvatsku.
To su dva različita događaja, drugo vrijeme, druge okolnosti.
Buniti se jedino mogu (i buniti će se) žmukljeri koji zamračuju prihode i vrte lovu na crno. Njima uvođenje eura ne paše.
Kerefek76 is offline  
Old 13.10.2017., 12:21   #7015
Bilo bi zanimljivo kad bi nekako bilo moguće kroz godinu dana provjeriti koliko ljudi se odlučilo na trajno iseljenje iz Hrvatske potaknuto ovom skandaloznom presudom hrvatskog sudstva notornom ubojici Horvatinčiću:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...u/1000608.aspx

Uvjeren sam kako će se naći barem nekoliko desetaka duša koji će nakon ovakve vijesti do kraja izgubiti bilo kakvu vjeru, ako su je dosad i imali, u funkcioniranje hrvatske države, već će jednostavno napraviti ono što im jedino i preostaje, spakirati kofere i otići. Imamo državu u kojoj se pravda kupuje novcem, tko ga ima očito može i nekažnjeno ubijati, i nikome ništa, ekonomija i loša gospodarska slika na stranu, dojma sam kako velik broj onih koji odlaze bi rado ostali ovdje i uz loše plaće i uz ne baš visoki standard, kad ne bi bilo ovakve sprdnje i močvare od svih institucija.
Joaquin_Sanchez is offline  
Old 13.10.2017., 12:52   #7016
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljivo kad bi nekako bilo moguće kroz godinu dana provjeriti koliko ljudi se odlučilo na trajno iseljenje iz Hrvatske potaknuto ovom skandaloznom presudom hrvatskog sudstva notornom ubojici Horvatinčiću:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...u/1000608.aspx

Uvjeren sam kako će se naći barem nekoliko desetaka duša koji će nakon ovakve vijesti do kraja izgubiti bilo kakvu vjeru, ako su je dosad i imali, u funkcioniranje hrvatske države, već će jednostavno napraviti ono što im jedino i preostaje, spakirati kofere i otići. Imamo državu u kojoj se pravda kupuje novcem, tko ga ima očito može i nekažnjeno ubijati, i nikome ništa, ekonomija i loša gospodarska slika na stranu, dojma sam kako velik broj onih koji odlaze bi rado ostali ovdje i uz loše plaće i uz ne baš visoki standard, kad ne bi bilo ovakve sprdnje i močvare od svih institucija.
Mentalitet nacija se tesko i sporo mijenja.
Horvatincic je reinkarnacija Glembayevih i grofice Castelli cija kocija gazi obicne ljude, pa ju pred (korumpiranim) sudom uspjesno brani skupi odvjetnik.

no, ne mislim da bi itko trebao otici iz hrv radi ovakve presude horvatincicu, jer onaj kome je potrebna ovakva presuda da ga probudi, i kome bi ona bila razlog za odlazak bi zapravo savjetovao da se - ne okusava u odlasku

ta presuda je samo dio sudske prakse/kontinuiteta od sudjenja raznim 'vozacima iz uglednih obitelji' do gradonacelnika koji voze pijani, pa policajci gube posao radi njih, itd...
Taroth is offline  
Old 13.10.2017., 14:58   #7017
Privremeni podaci DZS-a za prirodno kretanje stanovništva: i dalje gubimo negdje oko 1000 stanovnika mjesečno na razlici rođeni-umrli
Monsignor.m is offline  
Old 13.10.2017., 16:03   #7018
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Pošteno. Ima smisla što pišeš, ali evidentno da ipak dosta ovisi o tome što će tada biti Konzum i Agrokor.

Mene iskreno najviše brine ono što sam i kolegi napisao. Ovo je kriminalna država i sam momentum da nam se toliko žuri sa eurom mi je sumnjiv. Očito Dalićka ima neki osobni motiv ili netko iz HNB-a jer nitko pri zdravoj pameti ne bi usred mogućeg raspada kompletnog domaćeg gospodarstva ako stvari krenu još više po zlu sa Agrokorom, razmišljao o euru kojeg puno jače ekonomije od nas još nisu uvele i to još u trenutku kad je javni dug i dalje debelo iznad tražene granice. Mora, naprosto mora tu biti neki osobni motiv jer logičnog nekog drugog objašnjenja nema, a ako se radi o osobnom motivu jasno je ko slika da će zaštita potrošača ovima sad na vlasti biti zadnje na pameti.
I ono najvažnije, da HDZ i trenutna vlada ne bude i tad na vlasti to bi se stvarno morao dogodit nekakav tektonski poremećaj.

Palo mi je isprva napamet da možda i nije osobni motiv nego motiv iz EU vrhuške. Ali zbog kog vraga bi netko iole pametan iz EU, o kome god da se radilo, se zalagao da gospodarstvo za koje su prognoze da će taman 2022. biti i službeno najgore u EU- da uvede euro. Pa ako su iole pametni će nas spriječiti na koji god način mogu.
EU ima svoj plan i direktivu. I vise je nego ocito da im odgovara propast ovoga sistema jerbo bi mogli intervenirati pokretom jednog prsta i reci dosta. Tu se valjda mozemo svi slozit, nadam se.
Njihovi su planovi sistemski i dugorocni. Uvodenje eura mi mirisi kao zadnji cavao u lijesu tog sistema, a opet kao dobra podloga kad se sve raspadne i krene potpuno ispocetka.

SImpaticno mi je doduse kak mislis da osobni motiv hrvatistanskih marioneta EU-a ima ikakve tezine po tom pitanju :klap:




Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Kako onda raste osobna potrošnja i to u kvartalima kad je turizam mrtav?
Na temelju duga - nije jer se kućanstva razdužuju. Na temelju jedenja štednje, sumnjam da ćemo imat ikad godinu gdje naša kućanstva nisu štedila.
Jedan gradanin je prije 3 mjeseca kupio kosaricu proizvoda ravno za 100 kuna medu kojima je bio i putar. Putar u meduvremenu sa 10 kuna skace na 30, i sad je ta ista kosarica 120 kuna. Osobna potrosnja doticnog gradanina je porasla za 20%

Primjeni na struju, vodu, plin, telekomunikacije, voce, povrce, komunalne naknade, otpadne vode, naknadu za obnovljive izvore energije, skolarine, participacije u zdrastvu, trosarine na cigarete, alkohol...

Osobna potrosnja raste, da. Ne zato sto gradani imaju vecu kupovnu moc pa kupuju vise stvari, nego kupuju jednako ili manje, ali buduci da cijene APSOLUTNO SVEGA idu gore, normalno da gradani trose vise.

Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Inflacija 100%, kažem ti ja.
Kad sam zivio u hrvatistanu stanovao sam tik uz Slovensku granicu. Mi dobro znamo koja je bila razlika u cijenama kad se tolar pretumbao u euro
I ja i svi ljudi uz granicu, nebitno na kojoj strani.

Ali siguran sam da bi ti vise vjerovao komadu papira sa brojkom nego svjedocanstvima tisuce ljudi.
Jer...a gde je pecat?

Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Zapad nije za svakoga...

Inače,
prema podacima HZZ-a, ispisi zbog "ostalih razloga" pokazuju, Međedino, da egzodus baš ne jenjava.
Dao bi se okladit da ima značajan broj ljudi koji u sezoni zarade nešto za krenut van i onda zbrišu.
Tu bi okladu dobio bez problema. Osobno ih znam na desetke! Desetke!

Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljivo kad bi nekako bilo moguće kroz godinu dana provjeriti koliko ljudi se odlučilo na trajno iseljenje iz Hrvatske potaknuto ovom skandaloznom presudom hrvatskog sudstva notornom ubojici Horvatinčiću:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...u/1000608.aspx

Uvjeren sam kako će se naći barem nekoliko desetaka duša koji će nakon ovakve vijesti do kraja izgubiti bilo kakvu vjeru, ako su je dosad i imali, u funkcioniranje hrvatske države, već će jednostavno napraviti ono što im jedino i preostaje, spakirati kofere i otići. Imamo državu u kojoj se pravda kupuje novcem, tko ga ima očito može i nekažnjeno ubijati, i nikome ništa, ekonomija i loša gospodarska slika na stranu, dojma sam kako velik broj onih koji odlaze bi rado ostali ovdje i uz loše plaće i uz ne baš visoki standard, kad ne bi bilo ovakve sprdnje i močvare od svih institucija.
Gle, maske su vec odavno pale. Cak i ispod prosjecno inteligentna osoba vidi jasno sto se desava i kako je sistem poslozen. Tko se iznenadio takvim ishodom doticnog dogadaja je jednostavno glup. Neinteligentan.
I takvih dogadaja bude na tjednoj bazi. Samo je pitanje koliko je velika casa kod pojedinca te koliko kapi treba prije nego li se prelije.

Ali sjeti se da za pakiranje kofera i dizanje srednjega prsta treba imati muda. Ofce muda nemaju.

Zadnje uređivanje DK-RH : 13.10.2017. at 16:14.
DK-RH is offline  
Old 13.10.2017., 17:05   #7019
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post

Zapad nije za svakoga...

Inače,
prema podacima HZZ-a, ispisi zbog "ostalih razloga" pokazuju, Međedino, da egzodus baš ne jenjava.
Dao bi se okladit da ima značajan broj ljudi koji u sezoni zarade nešto za krenut van i onda zbrišu.
Naravno da ne jenjava.
Na ovo dvoje povratnika zadnjih dana mogu nabrojati najmanje 8-10 koji su otišli.
homosapiens is offline  
Old 13.10.2017., 18:02   #7020
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
vratilo se još dvoje mojih slavonskih kanađana...
jedan s obitelji nakon cca 4god. a drugi samac nakon manje od godinu dana.

čuli da se uvodi u hrvatistanu € pa požurili brže bolje nazad
Ako su jednom morali kod zubara ppsve mi je jasno zasto

Meni isfo kanada nije nesto, i jasno mi je da ima dosta ekipe koja doce vidi i ode natrag/dalje
Znam i ja jednog koji je nakon par godina odlucio natrag u europu
KILLERDOG is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:39.