Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2004., 20:43   #1
Preporuke i iskustva s psiholozima/psihoterapeutima/psihijatrima *pročitati prvi post

Dragi forumaši!

Tijekom godina uočili smo priličan broj nedoumica oko toga kojem se od tri u naslovu navedena stručnjaka obratiti u vezi problema. Također smo na temi uočili i česte pogrešne informacije oko toga koje je područje djelovanja spomenutih profesionalaca.

Ovim tekstom želimo Vam razjasniti razliku između psihologa, psihijatra i psihoterapeuta te Vam time ubrzati i olakšati potragu za potrebnim stručnjakom:

Quote:
  • Psihijatar je liječnik, osoba koja je najprije završila Medicinski fakultet, a potom i specijalizaciju iz psihijatrije, grane medicine koja se bavi nastankom, razvojem, manifestacijama i liječenjem bolesti čovjekove ličnosti koje proizlaze iz subjektivnoga individualnog života ili njegova odnosa s okolinom (tzv. duševnim bolestima).
    Psihijatar radi u bolnicama, klinikama i liječi razgovorom i lijekovima. Za razliku od psihologa, psihijatar pacijentu može i prepisati lijekove.

    Psihijatrijski pristup liječenju se bazira na medicinskom modelu, osoba prvo dolazi sa odgovarajućom uputnicom u određenu ustanovu, psihijatar obavlja intervju sa pacijentom sa namjerom da prikupi osnovne medicinske i opće podatke o pacijentu (anamneza) koji mu služe kao osnova za postavljanje dijagnoze (određivanje vrste poremećaja) na osnovu kojih dalje prepisuje određenu vrstu farmakoterapije (lijekove), donosi odluke o načinu liječenja (kućno liječenje, liječenje u dnevnoj bolnici, zadržavanje na odjelu, itd).
  • Psiholog je završio studij psihologije, znanosti koja proučava ljudsko ponašanje i psihu te se bavi različitim aspektima psihičkog života kao npr. kakve stavove imamo, kako pamtimo, što utječe na naše ponašanje i osobine... Samo jedan njen segment, klinička psihologija, bavi se proučavanjem i tretiranjem psihičkih bolesti i pružanjem psihološke pomoći. Psiholog može raditi u školi, ustanovi, na institutu i u bolnici.

    Za razliku od psihijatara, psiholozi nisu liječnici, njihov pristup tretmanu ljudi sa psihičkim tegobama nije medicinski. Mnogi psiholozi zaposleni su i rade u medicinskim ustanovama u okviru stručnih timova (zajedno sa psihijatrima, pedijatrima, liječnicima opće prakse, socijalnim radnicima itd) ali i drugim nemedicinskim ustanovama u kojima mogu pružati psihološku pomoć osobama koje imaju neke psihičke smetnje (kao što su škole, ustanove, firme, državna i privatna psihološka savjetovališta itd). U svom radu psiholozi ne postavljaju medicinske dijagnoze i ne prepisuju lijekove već se isključivo bave provođenjem psiholoških tretmana što uključuje intervju sa klijentima, psihološko testiranje, psihološko savetovanje i primjenu različitih psiholoških tehnika.
  • Psihoterapeuti mogu biti i psiholozi i psihijatri, a u nekim zemljama i stručnjaci iz drugih područja društvenih znanosti (npr: pedagozi, defektolozi, socijalni radnici itd) koji su pored svog osnovnog obrazovanja završili neku od specijalističkih edukacija za neku od vrsta psihoterapije (psihoanalitička psihoterapija, psihoanaliza, kognitivno-bihevioralna terapija, realitetna terapija, gestalt terapija, integrativna terapija, transakcijska analiza, kibernetika psihoterapije, psihodrama,...) Edukacija traje nekoliko godina i budući terapeut, osim što uči teoriju, prolazi kroz svoju psihoterapiju i analizu.

    Tako da nisu svi psiholozi i psihijatri ujedno i psihoterapeuti, to su samo oni koji su završili određene edukacije. U našoj zemlji ne postoji posebno i zvanično zanimanje (djelatnost) psihoterapeut, za razliku od zanimanja psiholog i psihijatar.

    Psihoterapija predstavlja jednu vrstu psihološkog tretmana (specifične vještine, neki će reći zanata) čiji je osnovni cilj pružanje psihološke pomoći osobama koje imaju neke psihičke smetnje, koji prolaze kroz neku vrstu životne krize, imaju različite vrste emocionalnih problema, problema u komunikaciji ili samo žele da unaprede svoje mentalno zdravlje, poboljšaju osobni rast i razvoj, saznaju nešto više o sebi i poboljšaju kvalitetu svog života.
(link na izvor)



Pravila i smjernice prije postanja:

Na ovoj temi slobodni ste iznositi svoja pozitivna i negativna iskustva o psiholozima/psihijatrima/terapeutima i dati svoje preporuke, ali argumentirano; bez vijeđanja, ad hominema i pogrdnih izraza. Takvi postovi će biti brisani. Molimo da se zadrži kvalitetna razina komunikacije. Također naglašavamo da pazite što i kako pišete jer su pojedine izjave s pravnog stajališta utužive u smislu klevete.

Moderatori psiholgije




__________________________________________________ __________________________________________________
Ljudi pomozite...
Gdje da nađem psihologa? U Zagrebu?
Pucam po šavovima!!! Prečesto...
A stradavaju moji voljeni.
__________________
"Ništa nije doista naučeno dok se ne proživi." D. Chopra

Zadnje uređivanje Pringles : 09.01.2014. at 00:52.
:o) Jo (o: is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 20:46   #2
Odeš kod doktora opće prakse da te uputi, ili na Rebro u Kliniku za psihološku medicinu
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 23:09   #3
Hvala ti whatever, sutra ionak idem na Rebro pa mogu i do tamo da vidim šta, kako, kada...
__________________
"Ništa nije doista naučeno dok se ne proživi." D. Chopra
:o) Jo (o: is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 02:11   #4
Stalno mi pada na pamet kako u Crkvi svećenik na ispovijedi mijenja šrinka. Još pogotovo ako je neki karizmatični. Pa te propitkuje, objašnjava i savjetuje. Kako god okreneš besplatno je, ne vidiš svećenika, ne daješ osobnu ni zdravstvenu iskaznicu, nisi legitimiran u ogromnoj državnoj administraciji i ne dobivaš povijest bolesti za doma.

Ovaj američki način mi ima smisla. Dođeš, sereš, on kaže da dođeš opet jer je nužan nastavak terapije i pljuneš dolare. Jel ima kod nas ovih privatnika? Ako da kolko koštaju?

A ovo sa bolnicom je sumnjivo. To nije psiholog nego psihijatar. Imaš samo šanse završiti na odjelu sa dijagnozom.
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 03:16   #5
Quote:
Sebastijan kaže:
A ovo sa bolnicom je sumnjivo. To nije psiholog nego psihijatar. Imaš samo šanse završiti na odjelu sa dijagnozom.
Pa i ovo ti je psihijatar, to sto :o) Jo (o: trazi. A vjeruj mi, nagledali su se oni dijagnoza i pucanja po savovima. Nece ih poistovjetiti.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 11:17   #6
Quote:
Sebastijan kaže:


A ovo sa bolnicom je sumnjivo. To nije psiholog nego psihijatar. Imaš samo šanse završiti na odjelu sa dijagnozom.
Ne, na Rebru u Klinici za psihološku medicinu rade klinički psiholozi koji su stručni u raznim psihoterapijama. Nije nužno uključivanje psihijatra.

Privatnika kod nas ima, a i nedavno se osnovala Hrvatska psihološka komora koja će pokušati unijeti više reda u ponudu tih usluga, tako da neće biti moguće da razne psihoterapije i testiranja rade nestručne osobe.
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 11:36   #7
Jedini je problem kod privatnika, osim toga sto postoji mogucnost da se naleti na nekog diletanta taj sto su prilicno skupi... Sjecam se do sam prije oko godinu i pol dana isao u jednu privatnu polikliniku, dva puta tjedno, i za svaki put izdvajao oko 200kn.... A fjbg, ako hoces bit munjen, to kosta!
BOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 11:42   #8
Quote:
BOG kaže:
Jedini je problem kod privatnika, osim toga sto postoji mogucnost da se naleti na nekog diletanta taj sto su prilicno skupi... Sjecam se do sam prije oko godinu i pol dana isao u jednu privatnu polikliniku, dva puta tjedno, i za svaki put izdvajao oko 200kn.... A fjbg, ako hoces bit munjen, to kosta!
Hmmda Ali to je još ništa prema američkim kolegama

Komora bi trebala odredit i cijene, tako da ne bi bilo velikih razlika.
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 11:43   #9
Quote:
Sebastijan kaže:
Stalno mi pada na pamet kako u Crkvi svećenik na ispovijedi mijenja šrinka. Još pogotovo ako je neki karizmatični. Pa te propitkuje, objašnjava i savjetuje. Kako god okreneš besplatno je, ne vidiš svećenika, ne daješ osobnu ni zdravstvenu iskaznicu, nisi legitimiran u ogromnoj državnoj administraciji i ne dobivaš povijest bolesti za doma.
Slicnost postoji, ali je povrsinska.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 22:12   #10
Quote:
Sebastijan kaže:
Stalno mi pada na pamet kako u Crkvi svećenik na ispovijedi mijenja šrinka. Još pogotovo ako je neki karizmatični. Pa te propitkuje, objašnjava i savjetuje. Kako god okreneš besplatno je, ne vidiš svećenika, ne daješ osobnu ni zdravstvenu iskaznicu, nisi legitimiran u ogromnoj državnoj administraciji i ne dobivaš povijest bolesti za doma.

Ovaj američki način mi ima smisla. Dođeš, sereš, on kaže da dođeš opet jer je nužan nastavak terapije i pljuneš dolare. Jel ima kod nas ovih privatnika? Ako da kolko koštaju?

A ovo sa bolnicom je sumnjivo. To nije psiholog nego psihijatar. Imaš samo šanse završiti na odjelu sa dijagnozom.
moj frend je psiholog.zavrsio fax u zagrebu.nije mogel dobiti posel jer tamo to jos uvjek ne ide.psihijatrija-da,ali psihologija ne.nije mu se dalo raditi sve drugo samo svoje zavrseno,pa je dosel u usa,magistriral i sad ima ordinaciju.zaraduje puno,i pomaze rulji jer fakat,ne futra s ljekovima,ne daje ludacke dijagnoze,a opet imas nekoga za popricati kad ti zagusti.ovdje taj biznis cvate,jer rulja je uzasno pod stresom.i niko zato nije lud.docim u nas,te odma svrstavaju pod ludaka za vrapce...
inace,vrnul se iz zagreba prije tjedan dva i veli da ih ima par svega(nemam pojma gde su)koji se bave time-bez dijagnoza!ali da jos uvjek nemaju posla...mozda ga mogu pitati,ali ovak neznam.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 22:24   #11
mislim da je smisao razgovora i sa svecenikom i sa psihologom u RAZGOVORU. njima kao da mozemo reci neke stvari koje nikome drugome ne smijemo. neke vrhunske tajne. i nakon toga cesto osjecamo strahovito olaksanje.
ne vidim razloga zasto ne bismo o tome mogli razgovarati i sa dobrim prijateljima, roditeljima, ili pisati o tome u dnevnik, price ili poeziju, pa cak i na forum
puno stvari IZGUBI NA TEZINI kad se izgovore ili napisu. kad izadju na svjetlo dana. treba se samo potruditi i usuditi
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 22:30   #12
Quote:
Natch kaže:
mislim da je smisao razgovora i sa svecenikom i sa psihologom u RAZGOVORU. njima kao da mozemo reci neke stvari koje nikome drugome ne smijemo. neke vrhunske tajne. i nakon toga cesto osjecamo strahovito olaksanje.
ne vidim razloga zasto ne bismo o tome mogli razgovarati i sa dobrim prijateljima, roditeljima, ili pisati o tome u dnevnik, price ili poeziju, pa cak i na forum
puno stvari IZGUBI NA TEZINI kad se izgovore ili napisu. kad izadju na svjetlo dana. treba se samo potruditi i usuditi
to sam i ja pitala mog frneda,a on mi je rekel zakaj i fakat ima smisla.naime kad frendu kazes nesto,neki te samo saslusa,ali ti ne ponudi opciju.nekad si u krivom u necem sto te muci,medutim kad ti frend kaze da si u krivom,ti ga odbijas slusati i dapace dolazi do svade i mrznja-u smislu kaj bu ti on solil pamet.ovo je ipak profesionalna osoba kojoj se izjadas i spreman si poslusati svaki savjet i opciju bez durenja na njega.kao sto slusamo savjete doktora.imaju vise efekta nego kad ti frend sere recimo da prestanes pusiti ili piti...kuis?
ovo je netko nepoznati,pred kime imamo respekt.
ponekad znamo istinu koja boli,koju ne zelimo priznati.kad ti frend kaze istinu,pogada te.kad ti psiholog kaze,uzimas je makar bila bolna i tu vec pocnes razmisljati o svemu,sto ti naravno pomaze i olaksava.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 22:32   #13
da, razlika izmedju frenda i psihologa je sto ce ti frend reci istinu, a psiholog ce ju presutiti
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 23:10   #14
ne svaki.ovaj ti kaze sve,ali i da opcije kako da rijesis problem.a frend rijetko.ili ne u mjeri u kojoj ces ti prihvatiti savjet.
a ima ih i koi lazu,ja ne kazem.samo,fuckalo bi se meni-niti poznam klijenta ni nis..cemu lagati??????
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 23:15   #15
pa imas u milijun americkih filmova zajebancije na taj racun. ono covjek na rubu samoubojstva dodje psihologu. ovaj ga i ne slusa ili slusa s pola uha, i razmislja o guzato-sisatoj sekretarici koju bi mogao opaliti za vikend, kad sprasi iz ordinacije dezurnog psihopatu. ti placas da te netko saslusa. i to je to. jer ne znas zeni, susjedu, sefu, djetetu reci sto osjecas u tom trenutku i sto im zelis reci. nije li to najveca tuga?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2004., 00:00   #16
je znam o cemu govoris!ili frajer zjeva,ovaj na kaucu lezi i place...ali vecinom to su filmovi.za pravo,mislim da niko nije lud da plati 300$ po satu prica svoj zivot a ovaj ga ne slusa.ali vjerovatno se desi kao i sa doktorima koji te ne slusaju...licno ja se takvih rjesim odma,sa psihicima nisam pricala osim na privatno-ali ti su fakat dobri u svom poslu.nista kao film!
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2004., 16:07   #17
Postoji MODUS, Centar za psiholosku pomoc.
Imaju 10 psihologa (bila i kod psihijatra, ne hvala).
Ne naplacuju nista (barem nisu do prije par mjeseci).
Mislim da je adresa Kneza Mislava 11 (imaju neku internet stranicu, upisi na google: Modus ili tak nesto).
Good luck, meni pomoglo
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2004., 16:12   #18
Re: Psiholog

Quote:
) Jo (o: kaže:
Ljudi pomozite...
Gdje da nađem psihologa? U Zagrebu?
Pucam po šavovima!!! Prečesto...
A stradavaju moji voljeni.
ja idem privatno, svaka dva tjedna kao popratna terapija uz tablete, privatno ces nac lakse nego preko uputnice (mene su uputili i kako i preko uputnice ali trebala sam cekat na red nekih misec, dva a meni gorilo pod petama)
jebi ga prije godinu dana bi tu istu lovu i vise, zapusila
sad dam nekom da me opet prizemlji
377chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2004., 17:19   #19
Nakon pročitanoga (i cijena, u USA 300$ po satu!!!) moram priznati da je nama vjernicima lakše (i po džepu i po glavi). Čovjek se puno puta nađe u nekom škripcu kada mu je potrebno da ga netko sasluša i da mu se ispriča. Kroz molitvu ili ispovijed čovjek može dobiti pomoć (umiriti se, doći sebi) odmah, a ne se naručivati i stavljati terapije u svoj kalendar dnevnih obaveza.

Možda i je razlog zašto psiholozi nisu aktivni u RH upravo veliki postotak vjernika.
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2004., 17:32   #20
ne, nego je tome krivo uvjerenje kako ako ne mozes sam il uz pomoc alkohola il uz pomoc popa si pomoc, nisi ni za zivit
ajde molin te, koliko je samo popova natjeralo ljudi u depresiju
teror u kuci, batine a pop vice, izdrzi jer kao
svatko ima svoj kriz
377chiara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.