Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2007., 18:01   #1
Na temi Loše iskustvo s firmom Strojograd Zagreb razvila se diskusija koja zaslužuje poseban thread, stoga sam odijelio postove i stavio ih pod naslov "Treba li zaposlenik obavljati poslove koji nisu predviđeni opisom radnog mjesta?". Najveći dio uvodnog posta dotične teme nalazi se u dolje citiranom postu od ivane.

Blue



Quote:
ivana) kaže: Pogledaj post
Opis posla ne odgovara onome što traže, čitajući između redova traže osobu koja će PRATI WC-e, suđe održavati čistoću ureda jer su škrti platiti čistačicu, a obečavaju brda i doline s početnom plaćom od cca. 2 500 kn. Da ne kažem da manipuliraju s ugovorom koji MORAŠ potpisati jer imaju zaposlenu pravnicu koja za sebe kaže da je "tata mata" od svog zanata!!!! Naime tamo postoji direktor koji je kao neki autoritet ali glavne konce vuće gore navedena odvjetnica!!!! Tako da je glavni zadatak "asistenta u uredu" da zadovoljava i njene potrebe!!!! Znači kuhanje kave, čistiti za njom i ostale njene hirove!!! Moja sestra je dobila otkaz jer navodno nije zadovoljila "hirove odvjetnice" iako su joj učinili veliku uslugu jer je isto i ona njima htjela dati. A glupost najveća što su joj zadnju plaću smanjili za iznos telefonskog računa koji je navodono ona nabila u privatne svrhe!!!!! Jer oni su (čitaj odvjetnica) vodili evidenciju poziva!!!!
1. boldano: oni imaju pravo tražiti osobu kakvu god hoće, i time ne krše ama baš niti jedan zakon;
2. boldano: odlično da inzistiraju na ugovoru, obično je ljudima problem to što ugovora nema i s njim se odugovlači. Ne kužim šta tu nije u redu.
3. boldano: da, posao asistenta (tajnice, sekretarice...) u uredu jest i da čisti šefici nokte i trijebi buhe, ako se to od te osobe zahtijeva i ako ta osoba na to pristane. Tu se također ne krši baš nikakav zakon.
4. boldano: ako je žena učinila privatni trošak na poslovni telefon, oni imaju pravo oduzeti joj to na plaći. Ni time ne krše nikakav zakon. A da ne govorimo o tome da vođenje evidencije poziva zaista jest normalna stvar i da se ni time ne krši nikakav zakon.

E sad, u čem je tu problem, jebomepas ako razumijem.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.

Zadnje uređivanje Blue : 22.11.2007. at 15:56.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:16   #2
Možda u tome što nisu u oglasu napisali da je tvoj posao biti i čistačica? Nek fino napišu tražimo "cleaning assistent" sa perspektivom da pređe u "regional senior cleaning assistent" i sve bi bilo jasno. Pereš za domaćim i stranim guzicama za čak 2500 kn.

A firma koja ide oduzimati lovu za privat telefonski račun jest za kjurac. Ako su joj te pare važne, onda stvarno
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:20   #3
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Možda u tome što nisu u oglasu napisali da je tvoj posao biti i čistačica? Nek fino napišu tražimo "cleaning assistent" sa perspektivom da pređe u "regional senior cleaning assistent" i sve bi bilo jasno. Pereš za domaćim i stranim guzicama za čak 2500 kn.
Crtice, nitko nije prisiljen prihvatiti takav posao. Dobiješ upute što je tvoj posao, a ako ti se ne sviđa, odbiješ to raditi prije potpisa ugovora.

Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
A firma koja ide oduzimati lovu za privat telefonski račun jest za kjurac. Ako su joj te pare važne, onda stvarno
Ja to znam, ti to znaš, ali firme na to imaju pravo. Tu se ne krši nikakav zakon, a žena je išla to prijaviti inspekciji rada. Pa bog te mazo, i ja bih joj se nasmijala u slušalicu
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:20   #4
1. vjerojatno se radi o odsupanju u opisu radnog mjesta u oglasu i realnog stanja. Dakle ne može netko napisati da traži tajnicu a onda od nje očekivati da bude čistaćica.

2. Slažem se. Zapravo me iznenadilo da postoji posloprimac koji radije ne bi potpisao ugovor!

3. Ako u opisu posla ne piše da netko mora kuhati kavu i slično onda to i ne mora obavljati. Ali isto tako se to NE SMIJE niti tražiti od zaposlenog. Npr. ako šefica zatraži radnicu da joj izmasira stopala samim time je prekršila pravila bez obzira pristala radnica na to ili ne.

4. Spominje se navodni trošak. Dakle, vjerujem kako je OP htio reći kako taj trošak zaista nije napravljen. I u tom slučaju firma nema pravo umanjiti plaću za iznos računa.

Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
1. boldano: oni imaju pravo tražiti osobu kakvu god hoće, i time ne krše ama baš niti jedan zakon;
2. boldano: odlično da inzistiraju na ugovoru, obično je ljudima problem to što ugovora nema i s njim se odugovlači. Ne kužim šta tu nije u redu.
3. boldano: da, posao asistenta (tajnice, sekretarice...) u uredu jest i da čisti šefici nokte i trijebi buhe, ako se to od te osobe zahtijeva i ako ta osoba na to pristane. Tu se također ne krši baš nikakav zakon.
4. boldano: ako je žena učinila privatni trošak na poslovni telefon, oni imaju pravo oduzeti joj to na plaći. Ni time ne krše nikakav zakon. A da ne govorimo o tome da vođenje evidencije poziva zaista jest normalna stvar i da se ni time ne krši nikakav zakon.

E sad, u čem je tu problem, jebomepas ako razumijem.
WishFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:23   #5
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Crtice, nitko nije prisiljen prihvatiti takav posao. Dobiješ upute što je tvoj posao, a ako ti se ne sviđa, odbiješ to raditi prije potpisa ugovora.

Ja to znam, ti to znaš, ali firme na to imaju pravo. Tu se ne krši nikakav zakon, a žena je išla to prijaviti inspekciji rada. Pa bog te mazo, i ja bih joj se nasmijala u slušalicu
Firme nemaju pravo lagati u opisu posla u oglasima, zar ne? To je kod nas na žalost posve normalno jer se inspektori slatko smeju na takve prijave.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:26   #6
Quote:
WishFish kaže: Pogledaj post
1. vjerojatno se radi o odsupanju u opisu radnog mjesta u oglasu i realnog stanja. Dakle ne može netko napisati da traži tajnicu a onda od nje očekivati da bude čistaćica.
Joj daj molim te Ja sam tajnica, za ime isusovo, ako od mene šef traži da mu čistim wc, ja to bespogovorno i napravim. To mi je faking posao. Moj posao se sastoji od toga da mu udovoljavam, zaboga miloga, to tajnica i radi! Neš to radit? Odlično, ne moraš, radi nešto drugo.


Quote:
WishFish kaže: Pogledaj post
3. Ako u opisu posla ne piše da netko mora kuhati kavu i slično onda to i ne mora obavljati. Ali isto tako se to NE SMIJE niti tražiti od zaposlenog. Npr. ako šefica zatraži radnicu da joj izmasira stopala samim time je prekršila pravila bez obzira pristala radnica na to ili ne.
Vidi pod točkom 1.


Quote:
WishFish kaže: Pogledaj post
4. Spominje se navodni trošak. Dakle, vjerujem kako je OP htio reći kako taj trošak zaista nije napravljen. I u tom slučaju firma nema pravo umanjiti plaću za iznos računa.
Onda se traži ispis računa na osnovu kojeg se skida "navodni" trošak. Ali, obzirom da se to nije spomenulo, pretpostavka u mojoj glavi jest da je toj osobi to bilo šokantno, ali da trošak jest učinjen. Možda sam u krivu, govorim ono što sam vidjela više puta, a sročeno je tako da me asocira na takve ljude.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:30   #7
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Firme nemaju pravo lagati u opisu posla u oglasima, zar ne? To je kod nas na žalost posve normalno jer se inspektori slatko smeju na takve prijave.
Ček, oprosti, ali ti iskreno misliš da se u oglasima treba specificirati:

- kuhanje kave,
- otvaranje vratiju,
- zatvaranje vratiju,
- smijanje na šefove šale i pošalice,
- šivanje gumba,
- otići u dućan kad je za to potreba,
- oprati šalice,
- iznijeti smeće...

Kakve bi ti oglase za poslove htjela? Aha, znam! Ti bi da novine rade oglase prek cijele strane, ti si u prodaji oglasnog prostora

Gle, tko ima mozga u glavi zna šta znači posao tajnice/asistenta. Ne mora se crtat. A ako se mora crtat, ta osoba ionako nije za tajnicu/asistenta.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:36   #8
Posao tajnice kuhanje kave i čišćenje vecea? Sorry, no za mene je posao tajnice biti desna ruka menadžeru, što definitivno ne znači ovo gore jer te poslove rade ljudi u kafićima, čistačice. Naravno, ako govorimo o ozbiljnoj firmi, a ne nekom d.o.o.-u koji ima temeljni kapital 20.000 kn i namjerava preživljavati varajući državu, te plaćajući ljude minimalcem i to ne uredno.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:40   #9
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Posao tajnice kuhanje kave i čišćenje vecea? Sorry, no za mene je posao tajnice biti desna ruka menadžeru, što definitivno ne znači ovo gore jer te poslove rade ljudi u kafićima, čistačice. Naravno, ako govorimo o ozbiljnoj firmi, a ne nekom d.o.o.-u koji ima temeljni kapital 20.000 kn i namjerava preživljavati varajući državu, te plaćajući ljude minimalcem i to ne uredno.
Da, da, govorimo o ozbiljnoj firmi. Ozbiljna firma ima ozbiljne ljude koji ozbiljno shvaćaju da se ozbiljno sluša šefa koji ima zahtjeve kakve ima. On je šef. Ti nisi.

Posao tajnice je slušati šefa kakve god on zahtjeve ima, ukoliko na njih pristaneš. Ponavljam, nisi dužan pristati. Ali prijavljivat to inspekciji rada? Telefonom? Kaj ti je?
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:43   #10
Vjerujem da ideali trebaju postojati i da od njih ne treba odustati zbog loših iskustava.
To što je nešto na balkanu uobičajeno i općeprihvaćeno ne znači da je ispravno i da treba pravdati.
Ako je netko završio školu u kojoj je naučio voditi poslovanje, raditi obračune i sl. onda ima PRAVO to i raditi. I ja sam uvjeren da postoje i u hrvatskoj firme koje poštuju tajnicu kao osobu, odnose se prema njoj profesionalno te cijene njena znanja i vještine.
Uostalom 2500kn je sramotna plaća za bilo kojeg čovjeka koji nešto radi u Hrvatskoj jer ne pokriva osnovne životne potrebe.



Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Joj daj molim te Ja sam tajnica, za ime isusovo, ako od mene šef traži da mu čistim wc, ja to bespogovorno i napravim. To mi je faking posao. Moj posao se sastoji od toga da mu udovoljavam, zaboga miloga, to tajnica i radi! Neš to radit? Odlično, ne moraš, radi nešto drugo.




Vidi pod točkom 1.




Onda se traži ispis računa na osnovu kojeg se skida "navodni" trošak. Ali, obzirom da se to nije spomenulo, pretpostavka u mojoj glavi jest da je toj osobi to bilo šokantno, ali da trošak jest učinjen. Možda sam u krivu, govorim ono što sam vidjela više puta, a sročeno je tako da me asocira na takve ljude.
WishFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:44   #11
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Da, da, govorimo o ozbiljnoj firmi. Ozbiljna firma ima ozbiljne ljude koji ozbiljno shvaćaju da se ozbiljno sluša šefa koji ima zahtjeve kakve ima. On je šef. Ti nisi.

Posao tajnice je slušati šefa kakve god on zahtjeve ima, ukoliko na njih pristaneš. Ponavljam, nisi dužan pristati. Ali prijavljivat to inspekciji rada? Telefonom? Kaj ti je?
Znači šef te želi potrošiti i dužnost je ozbiljne tajnice da na to pristane jer je potpisala u ozbiljnoj firmi da je ona rob, a direktor gospodar?

Smart bitch, no offence, no nemaš pojma kaj je ozbiljna firma
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:48   #12
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Znači šef te želi potrošiti i dužnost je ozbiljne tajnice da na to pristane jer je potpisala u ozbiljnoj firmi da je ona rob, a direktor gospodar?
Samo tren. Malo mi sad ideš nisko s udarcima. Odkad se, oprostit ćeš mi, pošten rad izjednačava sa seksom? Malo to nisam očekivala, al okej, ako tako gledaš na stvar....

Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Smart bitch, no offence, no nemaš pojma kaj je ozbiljna firma
Crtice, no offence, al ti nemaš pojma o čemu ja imam pojma, a pogotovo ne za koju firmu i ljude radim. Malo mi sad pariš da me patroniziraš, ali ja sam dobra u udovoljavanju tuđih želja i potreba, pa nema problema, podnosim ja i gore ophođenje.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:52   #13
Quote:
WishFish kaže: Pogledaj post
Vjerujem da ideali trebaju postojati i da od njih ne treba odustati zbog loših iskustava.
Naravno, to nitko ne osporava.

Quote:
WishFish kaže: Pogledaj post
To što je nešto na balkanu uobičajeno i općeprihvaćeno ne znači da je ispravno i da treba pravdati.
Ako je netko završio školu u kojoj je naučio voditi poslovanje, raditi obračune i sl. onda ima PRAVO to i raditi. I ja sam uvjeren da postoje i u hrvatskoj firme koje poštuju tajnicu kao osobu, odnose se prema njoj profesionalno te cijene njena znanja i vještine.
Naravno. Znaš što se još više cijeni? Dobra volja i trud u takvim firmama. I radnika koji se ne ponaša kao mila gera kad se od njega zahtijeva nešto što je ispod njegovog nivoa. Mrzim takve ljude, majke mi.


Quote:
WishFish kaže: Pogledaj post
Uostalom 2500kn je sramotna plaća za bilo kojeg čovjeka koji nešto radi u Hrvatskoj jer ne pokriva osnovne životne potrebe.
Jest, to je apsolutno točno. I na to ne trebaš pristati, što znači da nećeš tamo raditi, nego ćeš tražiti dalje. Osim ako si u katastrofalnoj situaciji i nemaš drugog izbora, ali i tada ćeš vjerojatno paralelno tražiti nešto bolje.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:03   #14
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post


Ja to znam, ti to znaš, ali firme na to imaju pravo. Tu se ne krši nikakav zakon, a žena je išla to prijaviti inspekciji rada. Pa bog te mazo, i ja bih joj se nasmijala u slušalicu
Sorry, ali firma ti NEMA pravo ništa oduzeti od plaće bez POTPISANE izjave da si suglasan ukoliko npr. prekoračiš limit, zgubiš komp ili sl da ti skidaju od plaće.

Zakon o radu :

Zabrana prijeboja

Članak 94.

(1) Poslodavac ne smije bez suglasnosti radnika svoje potraživanje prema radniku naplatiti uskratom isplate plaće ili nekoga njezinoga dijela, odnosno uskratom isplate naknade plaće ili dijela naknade plaće.

(2) Radnik ne može suglasnost iz stavka 1. ovoga članka dati prije nastanka potraživanja.


Jezuš, koja firma
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:51   #15
Mene zanima samo da li je bilo navedeno u ugovoru da se poslovni telefon ne smije koristiti u privatne svrhe. Jer ako je, onda firma krši zakon, ali ako jest, zar onda zaposlenik ne krši ugovor?
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 20:07   #16
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Mene zanima samo da li je bilo navedeno u ugovoru da se poslovni telefon ne smije koristiti u privatne svrhe. Jer ako je, onda firma krši zakon, ali ako jest, zar onda zaposlenik ne krši ugovor?
Ovak kak čitam o firmi, čisto sumnjam. Firma može "zaključat" sve eksterne pozive, ili pozive u inozemstvo, na 060 itd... Mislim, pa kaj nije tražila ispis brojeva?
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 20:09   #17
Pa to sam ja pitala. Ne znam, nije mi jasno kako te netko može optužiti i ukinuti ti s plaće nešto što si navodno napravio, a bez da zahtijevaš vidjeti to vlastitim očima.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 20:30   #18
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Pa to sam ja pitala. Ne znam, nije mi jasno kako te netko može optužiti i ukinuti ti s plaće nešto što si navodno napravio, a bez da zahtijevaš vidjeti to vlastitim očima.
Sve si mislim da je tolka koma pa da poželiš pobjeć glavom bez obzira, bez osvrtanja i dodatnog natezanja. A izgleda da je to formula koju su bezbroj puta upotrijebili.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 22:03   #19
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Znači šef te želi potrošiti i dužnost je ozbiljne tajnice da na to pristane jer je potpisala u ozbiljnoj firmi da je ona rob, a direktor gospodar?

Smart bitch, no offence, no nemaš pojma kaj je ozbiljna firma
tja tak ti je to kad radiš u mini firmici tak je normalno da moraš i veceje čistit al šta ćeš ak završiš všs ekonomiju ili tak nekaj bolje ni nemreš dobit. I ne , neznam kakva bi to firma morala bit osim možda kod gige u šupi d.o.o. di šljakeri moraju radit sve i svašta. Čak i u firmi u kojoj projektiraju strojarske instalacije od 4 zaposlena di sam radio imali smo čistačicu doduše samo dvaput tjedno ali ono nismo čistili. Ali reci ti onom tamo liku koji ima samo všs strojarstva dakle nit vss nego všs da nek čisti steral bi te u k**** i otišel dalje. I za tri tjedna bi imal još bolji posel. Isto tako npr pričal mi je frend o arhitektici koja je dobila otkaz jel iste sekunde nije pokrenula guzicu i otišla obavit nekaj u grad. Tip je bil živčan i dobila je pedalu ali ovlaštena arhitektica sigurno nebu dulje od par dana tražila posel tak da je debil sebi zabil autogol... Ali kažem kad imaš završeno nešto što ima još 200 000 ljudi u državi...
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 22:23   #20
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
tja tak ti je to kad radiš u mini firmici tak je normalno da moraš i veceje čistit al šta ćeš ak završiš všs ekonomiju ili tak nekaj bolje ni nemreš dobit. I ne , neznam kakva bi to firma morala bit osim možda kod gige u šupi d.o.o. di šljakeri moraju radit sve i svašta.
Gle, nemoj mi se pravit grbav.

Ono na što ja ciljam je sljedeće. Ja jesam tajnica oba partnera u tvrtki, i imam svoj mali tim kolegica, kojima sam nadređena po hijerarhiji, koja se sastoji od nekoliko tajnica ureda i jedne čistačice. I svatko radi svoj posao.

Ali! ako je osam navečer, djevojke odu u šest, ja ostajem sa šefovima, i mora se skočit u dućan jer nekog kurca usfali u uredu, a dolaze nam stranke, neću se ja sad pak pravit grbava i bit princezica koja "nije tu da ide u dućan", nego ću jebeno uzet jaknu i otić u prvi dućan koji radi u to vrijeme. Isto tako, ako ti stranka zapiša pol vecea, neću to ostavit do sutra ujutro da to očisti čistačica i to iz razloga što ćemo i ja i moj šef koristiti taj jebeni vece. Ja ne kužim u čem je vaš problem. Šta, doma ne čistite vecee? Ne kuhate kave, ne bacite smeće? I kruna će vam opast s glave ukoliko to morate napravit na poslu?

Al' sad kad bolje razmislim, kog kurca ja objašnjavam išta čovjeku koji svaka dva mjeseca na PiK-u napiše da je dao otkaz. Opet.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:00.