Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2012., 15:42   #881
Quote:
shithappens3 kaže: Pogledaj post
Imam ekstruziju diska 11mm i već sam 5 tjedana u krevetu sa mogućnošću hodanja do 5 min. U ponedjeljak imam zakazan termin, točnije prijem u Vinogradskoj i operaciju Metrx metodom kod dr. Rotima. Muči me još jedna stvar, a to je odabir vrste anestezije. Znam da ću prije operacije imati još pretrage, pa razgovor sa anesteziologom, ali bi mi dobro došlo koji savjet sa foruma od ljudi koji su eventualno prošli lokalnu i opću anesteziju. Konkretno me zanima da li pri svakoj općoj anesteziji izgubiš kontrolu disanja i da li se obavezno stavlja tubus u dušnik. Inače bih radije odabrao opću anesteziju jer mislim da baš nije ugodan osjećaj slušati kako "čeprkaju" po tvojim leđima. Hvala unaprijed
Koliko znam, u KBCSM se METRx operacije rade u opcoj anesteziji, ali neka me netko ispravi ako grijesim.
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 20:28   #882
Bok svima!

Evo upravo dobio MR nalaz koji nimalo ni izgleda dobro. 4 hernije diska od toga 3 diraju živac 2 po 7mm i jedan od 12mm.
Meni se to čini prilično loše. Iako osjećam bol samo u lijevoj nozi i ne mogu hodati duže od par min. Nije ni da trne baš nešto.
Operacija će biti neminovna sigurno.
Ali bojim se koliko će biti uspješna i koliko često ću se morati vraćati na nju.
Ima li itko ovdje ikakvih iskustava sa takvim nalazom? 31 godinu imam. Nevjerojatno mi je da sam još prošlo ljeto trčao po 5 km dnevno. Kako je to moguće??
F***.
Tom01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 00:11   #883
Pozdrav, uf...... zao mi je zbog tvojih dijagnoza.

Treba utvrditi odakle tvoja bol dolazi, tj povezati MRI s tvojim simptomima. Tu moze pomoci kvalitetan pregled, selektivne blokade zivaca i pretpostavljam EMNG.

Jako sam protiv klasicne kirurgije kraljesnice, posebice s diskus hernijom na vise razina jer steta koja se napravi da bi se doslo do te hernije je ogromna.

Preporucam, ukoliko ti specijalista indicira operaciju, da inzistiras na minimalno-invazivnoj operaciji, negdje gdje ju rade (ne preporucam nikoga, da se razumijemo).
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 00:25   #884
Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
Pozdrav, uf...... zao mi je zbog tvojih dijagnoza.

Treba utvrditi odakle tvoja bol dolazi, tj povezati MRI s tvojim simptomima. Tu moze pomoci kvalitetan pregled, selektivne blokade zivaca i pretpostavljam EMNG.

Jako sam protiv klasicne kirurgije kraljesnice, posebice s diskus hernijom na vise razina jer steta koja se napravi da bi se doslo do te hernije je ogromna.

Preporucam, ukoliko ti specijalista indicira operaciju, da inzistiras na minimalno-invazivnoj operaciji, negdje gdje ju rade (ne preporucam nikoga, da se razumijemo).
Ali imam EMNG:

Zaključak EMNG-a donjih udova od 15.3.2012:
Elektromioneurografski se na donjim ekstrmitetima registriraju lakše do srednje teške kronične neurogene promjene u razinama L4-5 lijevo, nešto manje i L5 desno. Neurografski i refleksološki nalaz su uredni na svim ispitanim živcima. Nalaz govori u prilog radikulopatske geneze promjena.

To je to, radikulopatija. Samo, po ovom MR-u meni se čini da ne bi trebao ni osjecati da imam noge više. A ja hodam po prstima, petama, danas mi je čak bolje pa mogu i nesto duze hodati. Do 5,10 min da se razumijemo.
Znam za minimalno invanzivne ali ovo mi se čini previše za tako nešto.
Mislim vidim po forumima ljude koji imaju po 5mm ne mogu stajat od bolova a ja imam sveukupno 26mm i nije mi toliko loše.
Bit će ovo teška i duga borba čini mi se...
Tom01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 00:29   #885
Onda jedan dobar i za kraljesnicu specijaliziran neurokirurg mora detaljno pregledati tebe i dokumentaciju (EMNG, MRI).

Ne uzrokuje svaka hernija probleme tako da to nije cudno... Nekome 1mm uzrokuje strasnu bol u ledjima, a nekom 1cm ne uzrokuje gotovo nikakve probleme...

Pozdrav
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 18:28   #886
Stres

Ljudi, da li ste razmišljali ili možda čak od neke stručne osobe dobili dijagnozu odnosno mogući uzrok hernije - stres?
Tom01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 14:03   #887
Ekstruzija diska 8 mm

Pozdrav svima!

Imam 34. g., ekstruzija diska L5/S1 8 mm, uz pritisak na spinalni zivac S1, nema pritiska na duralnu v.

U praksi to znaci da me boli 2-3 tjedna, malo je bolje s vremenom, ali mi stopalo trne i straznji dio bedra me boli, no manje. Mogu na prste i pete, nemam problema s mokrenje i stolicom. S fizikalnom nisam zapoceo jer sam neki dan dobio epiduralnu steroidnu, pa cu za tjedan dana na fizikalnu (samo magnet i struje), kasnije vjezbe. Nadam se da ce epiduralna olaksati stvari, kazu da treba do cetri dana da kortikosteroidi pocnu djelovati.

Uglavnom, uz sve operacije koje postoje, a minimalno su invazivne, ja nikako da otkrijem kojom se tretiraju ekstruzije? Znate li vi? Dr. Kvesic iz jedne poliklinike kaze da mi dekompresijske ne mogu pomoci jer je rijec o ekstruziji. U Vinogradskoj rade onu perkutanu lasersku dekompresiju. Ali ako dekompresija ne pomaze, onda to nije za mene.

Ako konzervativno nista ne pomogne, gdje i koju minimalno-invezivnu operaciju mogu napraviti? U Vinogradskoj nema laserske discektomije koliko kuzim. Ima li jos koja opcija za ovakvu ekstruziju osim selektivne endoskopske disektomije koja je navodno super, ali se radi samo privatno i izvodi je izvrstan neurokirurg? Medjutim, 'malo' je skuplja, smrc. Na klasicnu ne idem ni u ludilu.

E, da. Dr. Kvesi kaze da organizam s vremenom i pojede dio ekstruzije, pa se ja nadam izjedanju taman toliko da ne pritiska zivac. Ima li tko iskustva s tim izjedanjem i kako gase moze ubrzati, tj. sto unositi u organizam.
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 14:07   #888
Quote:
Tom01 kaže: Pogledaj post
Ljudi, da li ste razmišljali ili možda čak od neke stručne osobe dobili dijagnozu odnosno mogući uzrok hernije - stres?
Cuj, moze biti, tako pise u literaturi. Makar ti je to pola genetski, kao kod mene, ako nisi bas imao neku nesrecu. Medjutim, pise da se prilikom dugog stresa i anksioznosti misici grce, tako i oni na leđima i time opterecuju diskove. Ja cisto sumnjam da je stres jedini faktor, ali moze doprinjeti.
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 14:09   #889
U znanstvenim casopisima prijavljeno je vise slucajeva uspjesno tretirane extruzije diska, pa cak i kauda ekvina sindroma upravo s PLDD-om (laserskom dekompresijom diska metodom Choy). Upravo je Choy objavio nekoliko takvih slucajeva. Mislim da svakako treba probati s PLDD-om, iako ne uspije, sanse da ce PLDD ucinit nekakvu stetu su krajnje male.... Sve su opcije otvorene nakon PLDD-a.

Problem s L5-S1 diskom je taj sto:
1. Postoje odredjene situacije da se igla ne moze uvuci u disk (to je stvar tzv krivulje ucenja,a ne narusenih anatomskih odnosa kako neki kazu)
2. Imam nekakve informacije da u KBCSM rade PLDD na L5-S1 disku interlaminarnim pristupom, sto koliko ja znam nigdje drugdje ne rade i metoda nije bas sigurna. Doduse, moram se ograditi jer nisam 100% siguran u ove informacije, ali provjeri ako budes na pregledu!

Zadnje uređivanje GSM : 28.10.2012. at 14:22.
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 14:25   #890
Evo ja se jučer vratio iz Vinogradske bolnice gdje sam proveo tjedan dana i gdje mi je obvljena metr-x operacija ekstruzije odnosno endoskopska. Prof.Rotim me operirao a neurološki me nadgledala jedna doktorica na čiji bi EMNG iglama išao opet bez ikakvog problema jer je toliko pažljiva i obzirna da sam se osjećao kao s najboljom mogućom brigom.
Ne znam da li se PLDD-om odnosno laserskom može riješiti 8 mm ekstruzije. Ja sam imao 12mm i mislio sam da se neće moći ni endoskopski odnosno metr-x-om. Ali eto, boli više nemam osim nekih čudnih drugih ali to je valjda normalna stvar jer je živac bio oštećen i lijevu nogu praktički nisam 2 mjeseca koristio pa mislim da imam i laganu upalu mišića od šetnjice sada.
PLDD kako sam shvatio laserom grije taj zločesti dio diska i onda on ispari. Odnosno tako sam čuo od pacijentice u bolnici koja je bila na takvoj operaciji. Brijem da je to za vrlo male ekstruzije pogodno. To se praktički ambulantno rješava, ideš doma isti dan.
Inače samo bi htio svima poručiti da se operacije ne treba bojati pa čak ni klasične jer su sve danas minimalno invanzivne odnosno mikroskopske. Razlika između moje i klasične je samo u nešto kraćem vremenu rehabilitacije koju ću ja trebati jer mi manje rezan mišić i tkivo. Na nogama sam bio isti dan, te 4 dana nakon operacije išao doma. Odležao tamo vikend prije operacije i to je to.
Tako da sve tipove operacije ti ne radi samo neka privatna klinika već i KBCSM pa nema ni potrebe da plaćaš 30.000kn. Za KB Dubravu ne znam.
Nemojte bez veze trpit te bolove užasne i biti poluinvalidi zbog straha od operacije, eto to je moj zaključak.
Inače nisam doktor ali nakon pročitanih brdo članaka i foruma, ne bi rekao da ćeš vježbama i fizioterapijom uspjeti rješiti toliku ekstruziju.
I još jedna stvar - nemoj previše čitati forume i internet! Ljudi stvarno sranja pišu moram ovdje reći, seru po doktorima bez apsolutno ikakve veze i argumenata te straše populaciju od liječenja. Nekako sam dobio dojam da se internetom služe samo najgluplji ljudi. Operacija mi je najmanji problem tamo bila.
Eto toliko od mene. Samo bez straha i sretno!
Tom01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 14:29   #891
Pozdrav Tom01,

Prvo kratka ispravka. METRx operacija nema nikakve veze s endoskopom. METRx je klasicna operacija izvedena kroz misicni rasirivac, i zato je u literaturi dobila naziv "manje invazivna operacije" i to je zapravo odlicna metoda i jako mi je drago da je dostupna svima na uputnicu...

Druga stvar je sto mikroskopska operacija nema veze s minimalno-invazivnom operacijom. To su sve razliciti termini... Minimalno invazivna, laserska, endoskopska, mikro-operacija, mikrokirurska, itd. Svaki termin znaci nesto drugo, i jako je razlicito. Razlike su velike!!!

Drago mi je da je sve proslo dobro, nadam se da ce i biti.

Na kraju sto me zanima, jesi li operiran u lokalnoj/spinalnoj anesteziji, ili opcoj?
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 15:18   #892
Bok GSM!
Pa eto ne znam što bi ti rekao, takvu sam podjelu operacija našao na jednom američkom sajtu, poredano po stupnju invanzivnosti: klasična, endoskopska i laserska a sve su mikroskopske odnosno samim time minimalno invanzivne. Jer vidio sam pacijente koji su bili tamo na klasičnoj i bili su u istom stanju kao i ja nakon operacije, samo što će njima trebati nešto duži period oporavka. Kako mi je prof.Rotim rekao, oni tamo zagovaraju odnosno predlažu najprije rješenje endoskopskom, jer za klasičnu uvijek ima vremena (pročitao sam negdje da jednom nakon klasične više se ne može na endoskopsku, valjda zbog nekih fuzija koje tada naprave). U otpusnom mi pismu piše Metr-x tako da sam shvatio na kraju kako je endoskopska=metrx, u svom tom metežu tih pojmova kako si ih i sam naveo.
Anestezija je bila opća i bolje da je bila opća. Jednom sam imao regionalnu prije nekih 10tak godina (pikanje u kičmu čime se umrtvi određeni dio tijela) i zbog debljine igle imao strašne glavoboljne par dana poslije. Daju ti sedativ "za hrabrost" još u sobi prije operacije i nestane sva briga. Zafrkavaš se s ljudima dolje u sali i zaspiš dok ne kažeš keks. Naravno sve je to individualno kako tko podnosi anesteziju i operacije, ja sam se nakon operacije npr. tresao ko šiba od hladnoće (česta nuspojava) i bio euforičan još neko vrijeme dok moj cimer od 60tak godina najnormalnije pričao sa mnom praktički čim je došao u sobu, mokrio u patku ko veliki i sl...
Tako je i s tim hernijama - sve je jako individualno. Nisam nikad čuo npr. da moje dvije protruzije od po 7mm svaka, kako kaže doc, vjerojatnost je 5% da će mi se razvit u problem ikad u životu, pa ih nisu ni dirali. Ili pak da možeš najnormanije živjeti bez diska - rekli mi da će mi ga izvadit skroz ako bude u jako lošem stanju pa pitao što ću kud ću ja bez diska.
Eto tako, još jednom poruka svima - NE SE BOJATI OPERACIJE. Mislim, na kraju ne može vam biti lošije ako vam neki drek pritišće živac i ugrožava pokretljivost noge pa kasnije i kontrolu mjehura i crijeva. Može samo bolje, a za KBCSM imam samo pohvale.
Tom01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 15:19   #893
Quote:
Tom01 kaže: Pogledaj post
Evo ja se jučer vratio iz Vinogradske bolnice gdje sam proveo tjedan dana i gdje mi je obvljena metr-x operacija ekstruzije odnosno endoskopska. Prof.Rotim me operirao a neurološki me nadgledala jedna doktorica na čiji bi EMNG iglama išao opet bez ikakvog problema jer je toliko pažljiva i obzirna da sam se osjećao kao s najboljom mogućom brigom.
Ne znam da li se PLDD-om odnosno laserskom može riješiti 8 mm ekstruzije. Ja sam imao 12mm i mislio sam da se neće moći ni endoskopski odnosno metr-x-om. Ali eto, boli više nemam osim nekih čudnih drugih ali to je valjda normalna stvar jer je živac bio oštećen i lijevu nogu praktički nisam 2 mjeseca koristio pa mislim da imam i laganu upalu mišića od šetnjice sada.
PLDD kako sam shvatio laserom grije taj zločesti dio diska i onda on ispari. Odnosno tako sam čuo od pacijentice u bolnici koja je bila na takvoj operaciji. Brijem da je to za vrlo male ekstruzije pogodno. To se praktički ambulantno rješava, ideš doma isti dan.
Inače samo bi htio svima poručiti da se operacije ne treba bojati pa čak ni klasične jer su sve danas minimalno invanzivne odnosno mikroskopske. Razlika između moje i klasične je samo u nešto kraćem vremenu rehabilitacije koju ću ja trebati jer mi manje rezan mišić i tkivo. Na nogama sam bio isti dan, te 4 dana nakon operacije išao doma. Odležao tamo vikend prije operacije i to je to.
Tako da sve tipove operacije ti ne radi samo neka privatna klinika već i KBCSM pa nema ni potrebe da plaćaš 30.000kn. Za KB Dubravu ne znam.
Nemojte bez veze trpit te bolove užasne i biti poluinvalidi zbog straha od operacije, eto to je moj zaključak.
Inače nisam doktor ali nakon pročitanih brdo članaka i foruma, ne bi rekao da ćeš vježbama i fizioterapijom uspjeti rješiti toliku ekstruziju.
I još jedna stvar - nemoj previše čitati forume i internet! Ljudi stvarno sranja pišu moram ovdje reći, seru po doktorima bez apsolutno ikakve veze i argumenata te straše populaciju od liječenja. Nekako sam dobio dojam da se internetom služe samo najgluplji ljudi. Operacija mi je najmanji problem tamo bila.
Eto toliko od mene. Samo bez straha i sretno!
Bas mi je drago sto si dobro i sto je sve dobro proslo, jupi!

Ma i ja zapravo sumnjam da cu proci bez, samo je pitanje koja bi mi pomogla. Dr. Saftic je, kazu, veliki strucnjak i vrlo empatican, pa cu se vjerojatno naruciti na pregled kod njega i pitati ga moze li se nesto rijesiti i u Vinogradskoj. Tamo sam bio, ali na brzinskom pregledu kod jednog neurokiruga cije ime necu spominjati, nije me ni pogledao, samo sliku i rekao, kad se odlucite, dodjite, operacija je rutinska pod opcom anestezijom. I to je bilo sve!
E, sad, znaci li to da se njemu nije tak dan dalo ili je procijenio da minimialno-invanzivne ne dolaze u obzir, ne znam. Jedino da opet odem kod nekog drugog u Vinogradsku po misljenje, samo mi recite kod koga, na PM, naravno.
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 15:25   #894
Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
U znanstvenim casopisima prijavljeno je vise slucajeva uspjesno tretirane extruzije diska, pa cak i kauda ekvina sindroma upravo s PLDD-om (laserskom dekompresijom diska metodom Choy). Upravo je Choy objavio nekoliko takvih slucajeva. Mislim da svakako treba probati s PLDD-om, iako ne uspije, sanse da ce PLDD ucinit nekakvu stetu su krajnje male.... Sve su opcije otvorene nakon PLDD-a.

Problem s L5-S1 diskom je taj sto:
1. Postoje odredjene situacije da se igla ne moze uvuci u disk (to je stvar tzv krivulje ucenja,a ne narusenih anatomskih odnosa kako neki kazu)
2. Imam nekakve informacije da u KBCSM rade PLDD na L5-S1 disku interlaminarnim pristupom, sto koliko ja znam nigdje drugdje ne rade i metoda nije bas sigurna. Doduse, moram se ograditi jer nisam 100% siguran u ove informacije, ali provjeri ako budes na pregledu!
OK, hvala, pokusat cu se raspitati bi li PLDD uspjela i je li preporuciljiva, evo, sad cujemo da i Matrx funkcionira, tko bi ga sad znao. U svakom slucaju, na klasicnu ne idem ni u ludilu. Kazem, treba pitati nekoga u Vinogradskoj.
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 15:25   #895
Vise se za nista ne ide u bolnicu na osnovu napisa "Ta je najbolja". Znaci, ides direkt kod doktora koji radi odredjeni zahvat, nevezano gdje radi i kako se radi, kako izgleda bolnica i slicno.

Znaci, ako ides u KBCSM na PLDD, jedina je logicna odluka otici direktno kod prof. Rotima koji je, koliko ja znam, jedini bio na sluzbenoj edukaciji za PLDD.



Super Tom01, sretno u oporavku . Nadam se da si dobio nekakve post operativne upute.

I jos jedna stvar - kljuc kod manje invazivnih i minimalno invazivnih operacije je upravo ta lokalna anestezija. U svijetu se takve operacije ne rade pod opcom anestezijom. Kud se izbjegavaju svi rizici vezani za opcu anesteziju, kud se izbjegavaju BROJNI rizici povezano sa samim zahvatom na kraljeznici.

Pozdrav
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 15:30   #896
Quote:
zvonx78 kaže: Pogledaj post
OK, hvala, pokusat cu se raspitati bi li PLDD uspjela i je li preporuciljiva, evo, sad cujemo da i Matrx funkcionira, tko bi ga sad znao. U svakom slucaju, na klasicnu ne idem ni u ludilu. Kazem, treba pitati nekoga u Vinogradskoj.

METRx je super stvar... bitno je tu operaciju izvesti po minimalno-invazivnom principu prema samom disku, zatim ostatnom dijelu diska te anulusu. Đaba sve, i mal rez tj. rupica, ako ces dolje napraviti "posao" kao i na klasicnoj operaciji.

Ponesite si ovo na pregled: http://spinoteka.hr/MISSpitanja.pdf

izmedju ostalog pitajte i ono sto sam vam gore iznad rekao (o tome sto ce se tocno raditi)
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 15:35   #897
Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
Vise se za nista ne ide u bolnicu na osnovu napisa "Ta je najbolja". Znaci, ides direkt kod doktora koji radi odredjeni zahvat, nevezano gdje radi i kako se radi, kako izgleda bolnica i slicno.

Znaci, ako ides u KBCSM na PLDD, jedina je logicna odluka otici direktno kod prof. Rotima koji je, koliko ja znam, jedini bio na sluzbenoj edukaciji za PLDD.



Super Tom01, sretno u oporavku . Nadam se da si dobio nekakve post operativne upute.

I jos jedna stvar - kljuc kod manje invazivnih i minimalno invazivnih operacije je upravo ta lokalna anestezija. U svijetu se takve operacije ne rade pod opcom anestezijom. Kud se izbjegavaju svi rizici vezani za opcu anesteziju, kud se izbjegavaju BROJNI rizici povezano sa samim zahvatom na kraljeznici.

Pozdrav
Ok, hvala, narucit cu se kod njega, pa cu vidjeti sto kaze.
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 15:53   #898
Je dobio sam mnoge upute sad pogotovo sljedećih 60 dana ih se moram strogo pridržavati. Nekako mi se čini da je operacija pola rješenja problema a druga polovica upravo te upute nakon operacije.
Zvonx ili kako ti već ime - nemoj a priori imati neke stavove o nečem što izgleda ne znaš, jer ne možeš ni znati. Ako ti preporuče klasičnu - idi na klasičnu. Kažem ti većina oko mene imala klasičnu i bili su na nogama drugi dan kao i ja, samo što su imali dren a ja nisam. Ja sam recimo pitao nakon operacije, kako su meni operirali lijevu stranu, da li su oni prilikom operacije mogli vidjeti ima li nešto i na desnoj strani (jer zapravo prije dosta godina mene je desna strana boljela). Ja sam mislio da će vidjeti i da je to zapravo već na MR-u vidljivo, ali odgovor je bio da ne. I sad sam malo zabrinut kako imam neke osjećaje i u desnoj da nije nešto na desnoj ostalo. Čak i EMNG mi je pokazao puno teža oštećenja na desnoj a na to kažu oni - EMNG zna puno puta krivo pokazati. Tako da, nije ti to mijenjanje guma na autu, to je prilično komplicirano. Prof.Buljat koji je uveo ako se ne varam ove neke metode u RH još prije 20 godina, mi je čak savjetovao klasičnu jer je rekao da je to kod mene preduboko otišlo da bi se riješilo endoskopski ili kako već.
Ne znam, meni se čini da je najbolje ići na što manje invanzivnu metodu ali ni ova moja operacija mi se nije činila puno lakšom niti je postoperativna njega puno lakša od klasične.
Tom01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 18:03   #899
Quote:
Tom01 kaže: Pogledaj post
Je dobio sam mnoge upute sad pogotovo sljedećih 60 dana ih se moram strogo pridržavati. Nekako mi se čini da je operacija pola rješenja problema a druga polovica upravo te upute nakon operacije.
Zvonx ili kako ti već ime - nemoj a priori imati neke stavove o nečem što izgleda ne znaš, jer ne možeš ni znati. Ako ti preporuče klasičnu - idi na klasičnu. Kažem ti većina oko mene imala klasičnu i bili su na nogama drugi dan kao i ja, samo što su imali dren a ja nisam. Ja sam recimo pitao nakon operacije, kako su meni operirali lijevu stranu, da li su oni prilikom operacije mogli vidjeti ima li nešto i na desnoj strani (jer zapravo prije dosta godina mene je desna strana boljela). Ja sam mislio da će vidjeti i da je to zapravo već na MR-u vidljivo, ali odgovor je bio da ne. I sad sam malo zabrinut kako imam neke osjećaje i u desnoj da nije nešto na desnoj ostalo. Čak i EMNG mi je pokazao puno teža oštećenja na desnoj a na to kažu oni - EMNG zna puno puta krivo pokazati. Tako da, nije ti to mijenjanje guma na autu, to je prilično komplicirano. Prof.Buljat koji je uveo ako se ne varam ove neke metode u RH još prije 20 godina, mi je čak savjetovao klasičnu jer je rekao da je to kod mene preduboko otišlo da bi se riješilo endoskopski ili kako već.
Ne znam, meni se čini da je najbolje ići na što manje invanzivnu metodu ali ni ova moja operacija mi se nije činila puno lakšom niti je postoperativna njega puno lakša od klasične.
OK, hvala, najbolje je pitati u Vinogradskoj onda, mada su mane klasicnih puno vece, tako bar kazu, ne samo u duzini rehabilitacije.
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 12:38   #900
Ovisi o neuroloskom statusu pacijenta nakon operacije. Ukoliko se operirate na vrijeme i nemate neuroloskog deficita, u pravilu se ne ide u toplice. No, svaki je slucaj individualan.
GoogleGuy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.