Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2014., 23:02   #6501
Quote:
Flo_Master kaže: Pogledaj post
Špajza ima nepunih 5 kvadrata . Sad sam premjerio. A nepunih 5 kvadrata je što je u toj kvadraturi smješten i dimnjak.
Tu je bojler od 300 litara, spremnik za ulje od 1500 litara jedna stalaža (za gume, alat, crijevo za vodu i umivaonik.
Malena je to kotlovnica, ali komotna za plinsku instalaciju i "sasvim dovoljna" za uljnu instalaciju.

A sad, kad vidim neke preporuke da peć mora biti udaljena metar od zida, dođe mi da se
gde tom piše 1 m od zida prosim. nigdar čul
ivek-k is offline  
Old 27.01.2014., 23:20   #6502
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
gde tom piše 1 m od zida prosim. nigdar čul
Ima kod nekih proizvođača. Recimo Centrometal: http://www.centrometal.hr/pel-tec-14-48-kw/
Flo_Master is offline  
Old 27.01.2014., 23:52   #6503
ma ne brini za to, s jedne strane ti je dost desetak cm da bas nije na zid naslonjena, iza mjesta za spojit dimnjak i da se moze pric kod ciscenja (peci odzada i dimnjaka), a naprijed i s druge strane da se moze prič kotlu...onda niko ne bi imo centralno na drva il tak nešt kad bi im za to trebala soba od 20 kvadrata samo za peć
renato2107 is offline  
Old 28.01.2014., 00:00   #6504
Ma OK. Ne brinem za odstojanje od zida, ali stvarno mi treba mala peć.
Ima li kakvih prijedloga?
Flo_Master is offline  
Old 28.01.2014., 00:09   #6505
CM kotao 40kw sa CM Pelet setom 20-35kw.

Ovaj post zapocinjem tako sto cu prvo da se zahvalim gospodinu "Zmajdinu" i "Karabaja" na pomoci .
Posjedujem CM kotao od 40kw sa dogradjenim CM gorionikom od 35kw .
Dolazim iz Bosne,sjeveroistocni dio ,Opstina Gracanica,trenutna vanjska temperatura -4,u kuci ugodnih 23,5 C prvi sprat,23 C drugi sprat ,na trecem (samo jedna soba) 23C.
Grijana povrsina oko 180 m2
Kotao radi od 06:00h -20:00h (14h)
Radijatorska strana -temperatura 41 C (na ovim minusima a inace je na 38C kad je temperatura iznad nule 2-3 stepena)
Kotlovska strana-zadata temperatura 85 C
ACC pocinje da mijesa na 50 C
Ugradjen 4-putni mis ventil + ACC 20 Seltron elektronika.

Poslije dugog vremena setanja i stelovanja odnosno pokusaja stelovanja Cm Gorionika a sve u cilju smanjenja potrosnje peleta nista nije pomoglo onoliko koliko ugradnja 4-putnog mis ventila i naravno ACC20 Seltron elektronike .
CM Gorionik sam podesio da radi na - P6(35kw).
Kotao radi tako da temperaturu podigne na 85 C (tad se ugasi i temperatura se dodatno podigne na 91 C) ,na P9 sam zadao "histerezu"od 15 C, gorionik se pali kad temperatura kotla padne na 69 C, dok gorionik krene da radi u punom smislu temperatura kotla se zna spustiti i do 59 C.
Vrijeme podizanja temperature od nekih 30 C je 15 minuta(15-17.5 minuta zavisnosti od cistoce kotla) i u tom periodu potrosi 2,4 kg peleta.U zadnja dva dana radila je 31 h i potrosila je malo manje od 5 vreca peleta .
Sto se tice padanja temperature kotao sa 91 C potrebno mu je otprilike 45 minuta da spadne na 59 C .

Sto se tice gorionika moj duh mi nije dao mira dok ga nisam napravio da svira onako upravo kako ja zelim naravno dosta sati je provedeno u kotlovnici.
Htio sam da sa sto manjim radom u sto brzem vremenskom intervalu podignem temperaturu na 85C.
To sam postigao tako sto sam promijenio pojedine parametre ,prvo punjenje sam spustio na 70 sekundi (sto je jednako radu gorionika u normalnom radu od 3 minute) sve one prelaze kad gorionik prelazi iz P1 u P2 iz P2 u P3 i td sam spustio na 0 odnosno 15 sekundi osim sto sam na P3 ostavio da radi malo duze bez punjenja peletom da mi razgori pelet koji se je nakupio u pepeljari (puz miruje 20 sec i radi 3 sec i sve tako oko 90 sekundi na P3, ovo sam namjenski uradio posto mi je dolazilo do prevelikog cadjenja kotla prilikom prvih pet minuta rada) Sad sam dobio to da gorionik kada krene raditi odnosno kada se javi plamen ne moram cekati 10 minuta dok on krene da radi na snazi koju sam zadao ,sada vec u drugoj -trecoj minuti imam to da gorionik radi na maximumu ,odradi petnaest minuta i miruje poslije toga oko 45 minuta..
Naravno da ne zaboravim da kazem da u svom ovom procesu veliku zaslugu dajem TURBULATORIMA ,ukupno pet postavljenih ,dva u prvu pregradu,dva u drugu pregradu i jedan na zadnjoj (razne poze sam radio sa njima dok nisam temperaturu dimnjace spustio na oko 90-100C
KLAPNA na izlazu iz kotla je zatvorena skroz ,zato sto na ovoj klapni i kad je zatvorena i pec ugasena dimnjak i dalje toliko jako vuce da mi fen radi na 100 obrtaja .
Posto je nemoguce bilo naci "surlu" za gorionik u nasoj nam lijepoj Bosni morao sam improvizovati ,kupio sam samotnu ciglu (dvije od 3cm,cetiri od 6 cm i od njih sam napravio tunel ) .
Da sumiram razlika kada kotao radi cijelo vrijeme i kada ovako radi kako sam ga ja napravio je u malo vise od pola kile po satu ,sto hocu da kazem da CM kotao od 40 kw sa gorionikom koji ja posjedujem trosio je dnevno i vise od 45 kg (0700-2000),sada kada je ugradjena elektronika i mis ventil ja dnevno trosim za 180 m2 malo vise od dvije vrece peleta .
Izvinjavam se sto je post malo duzi i zamolio bi sve ljude dobre volje ako znaju kako izkoristiti ovaj moj kotao sa ovim gorionikom sto bolje da se jave ,sve sugestije i kritike su dobro dosle .
Ako se mognem snaci slijede slike .




cuupo is offline  
Old 28.01.2014., 01:01   #6506
Quote:
Flo_Master kaže: Pogledaj post
Ono što mi je problem jeste da mi je kotlovnica dosta mala (projektirana za grijanje na plin - a plin nikako da dođe), pa sam primoran potražiti najmanju moguću peć.
Molim za preporuke!
Evo
http://www.lanordica-extraflame.com/...ngs/lp20_p9127
manje od ovoga teško da može, sve je u kutiji veličine frižidera - ložište, spremnik za pelete, ekspanziona, pumpa, regulacija
jedino ti se cijena vjerojatno neće svidjeti
LP
QUAD is offline  
Old 28.01.2014., 01:08   #6507
Quote:
QUAD kaže: Pogledaj post
Evo
http://www.lanordica-extraflame.com/...ngs/lp20_p9127
manje od ovoga teško da može, sve je u kutiji veličine frižidera - ložište, spremnik za pelete, ekspanziona, pumpa, regulacija
jedino ti se cijena vjerojatno neće svidjeti
LP
Skočiš do itl pa ju dobiješ puuno jeftinije nego kod nas.
bmwmilos is offline  
Old 28.01.2014., 02:54   #6508
Quote:
QUAD kaže: Pogledaj post
Evo
http://www.lanordica-extraflame.com/...ngs/lp20_p9127
manje od ovoga teško da može, sve je u kutiji veličine frižidera - ložište, spremnik za pelete, ekspanziona, pumpa, regulacija
jedino ti se cijena vjerojatno neće svidjeti
LP
Da. Hvala! Cijena je jedina "mana". I u Italiji je 4200 EUR, pa prijevoz, pa instalacija... Mislim da bi priča teško izašla ispod 40 000 kn. Još me malo i strah servisa, tj. tko će mi to servisirati.
Btw, sve sam nekako bliži Ferrolijevoj SFL4 od 30 KW. To mi je nekih 530 mm dubine. Ili SFL3 od 22 KW i 430 mm dubine.
Sad, ova slabija bi mi više odgovarala po dimenzijama, ali bi zato više radila i bliže svome maksimumu. Je li to dobro ili loše?
Flo_Master is offline  
Old 28.01.2014., 07:52   #6509
CUUPO

http://i42.tinypic.com/29px5jq.jpg

bilo je na forumu pitanja o tom seltronu , ne znam više na kojem, daj napiši listing koje si parametre ukucao u njega da se ljudi mogu time koristiti
ramzay is offline  
Old 28.01.2014., 10:11   #6510
Cuupo
Kako ste napravili dodatne turbulatore za 2 registra,i smanjio izlaznu temperaturu na 90-100 C, inače sam od tvorničkim 250-260 C bez ugradnih turbulatora u 2 registara i dodatnih šamota u lozižta i klapna na dimnjak, smanjio na 180-185 C sa svim mogućim dodatnim prigušenjem pomenutim,prijašnje turbulatore s debljinom od 1,5 mm zamijenio s debljim od 3-3,3 mm,vidi u str. 228,,poslikajte turbulatore..
dadoposušje is offline  
Old 28.01.2014., 17:43   #6511
Quote:
Flo_Master kaže: Pogledaj post
Špajza ima nepunih 5 kvadrata . Sad sam premjerio. A nepunih 5 kvadrata je što je u toj kvadraturi smješten i dimnjak.
Tu je bojler od 300 litara, spremnik za ulje od 1500 litara jedna stalaža (za gume, alat, crijevo za vodu i umivaonik.
Malena je to kotlovnica, ali komotna za plinsku instalaciju i "sasvim dovoljna" za uljnu instalaciju.

A sad, kad vidim neke preporuke da peć mora biti udaljena metar od zida, dođe mi da se
Pa čekaj malo ako ćeš prelaziti na pelete, šta će ti spremnik za ulje od 1500 litara, izbaci to van i imat ćeš mjesta za svaku peć, susjed mi ima u 4 metra kvadratna bosch 2000b, popratni spremnik za pelet, dimnjak je unutra, dimovodne cijevi da se može čistit, hidrofor, bojler od 200 litara, sva popratna instalacija s pumpama i cijevima, hrpa alata i još drži 10ak vreća peleta unutra, kad je sve uredno složeno sve to stane bez problema. glavno je da imaš mjesta za čistit peć.

Razmisli od 2000B s nekim plamenikom, on ima poklopac odozgora koji se u potpunosti otvara, znači dobije se pristup cijeloj unutrašnjosti peći samo otvaranjem tog gornjeg poklopca. Cijena kotla je smiješna kad se uzme u obzir koliko je učinkovit taj kotao.
skyman is offline  
Old 28.01.2014., 17:48   #6512
@cuupo

Nema teoretske šanse da si dobio te temperature dimovodnih plinova s tim kotlom, gurni ispravan termostat u dimovodnu cijev i mjeri tijekom cijelog intervala peći temperaturu dimovodnih plinova, temperatura se mjeri nekih 20ak cm nakon izlaza iz peći, valjda je to jasno.
skyman is offline  
Old 28.01.2014., 18:08   #6513
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
@cuupo

Nema teoretske šanse da si dobio te temperature dimovodnih plinova s tim kotlom, gurni ispravan termostat u dimovodnu cijev i mjeri tijekom cijelog intervala peći temperaturu dimovodnih plinova, temperatura se mjeri nekih 20ak cm nakon izlaza iz peći, valjda je to jasno.
Tako je ispravno izmjeriti odmah iza dimnovod.cijevi ,a ne na polovici cijevi nadomak dimnjaka ili ne poslije klapna,ili je neispravan termometar max .do 100 C..,malo ste preuveličali priču o novoj metodi...
dadoposušje is offline  
Old 28.01.2014., 19:43   #6514
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Pa čekaj malo ako ćeš prelaziti na pelete, šta će ti spremnik za ulje od 1500 litara, izbaci to van i imat ćeš mjesta za svaku peć, susjed mi ima u 4 metra kvadratna bosch 2000b, popratni spremnik za pelet, dimnjak je unutra, dimovodne cijevi da se može čistit, hidrofor, bojler od 200 litara, sva popratna instalacija s pumpama i cijevima, hrpa alata i još drži 10ak vreća peleta unutra, kad je sve uredno složeno sve to stane bez problema. glavno je da imaš mjesta za čistit peć.

Razmisli od 2000B s nekim plamenikom, on ima poklopac odozgora koji se u potpunosti otvara, znači dobije se pristup cijeloj unutrašnjosti peći samo otvaranjem tog gornjeg poklopca. Cijena kotla je smiješna kad se uzme u obzir koliko je učinkovit taj kotao.
Naravno da spremnik ide vani (na to mjesto ću staviti nešto peleta).
Bosch 2000b sam gledao i on je u igri. Jedino me malo odbija čelični kotao (drugi imaju lijevane). Plamenik je (čini mi se) Ferrolijev, tj. to je zajednički razvoj.
Btw, je li bolje uzeti jaču peć koja će manje raditi ili slabiju koja će više raditi?
Flo_Master is offline  
Old 28.01.2014., 21:05   #6515
Quote:
Flo_Master kaže: Pogledaj post
Naravno da spremnik ide vani (na to mjesto ću staviti nešto peleta).
Bosch 2000b sam gledao i on je u igri. Jedino me malo odbija čelični kotao (drugi imaju lijevane). Plamenik je (čini mi se) Ferrolijev, tj. to je zajednički razvoj.
Btw, je li bolje uzeti jaču peć koja će manje raditi ili slabiju koja će više raditi?
ako već ideš na gusnatu peć moj savjet je da kupiš karpat 4 ili 5 članki. prvi 28kW drugi 38kW ali za razliku od sfl koji je dvo prolazni odnosno pomeni prolazni kroz dimnjak, karpat je troprolazni, i ako mu još ubaciš turbulatore iskoristivos vrhunska, a cijena oko 20-30% manja od ferolija. plamenik po želji. ovaj s 5 članki za keš košta cca 5400kn
ivek-k is offline  
Old 28.01.2014., 23:53   #6516
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
ako već ideš na gusnatu peć moj savjet je da kupiš karpat 4 ili 5 članki. prvi 28kW drugi 38kW ali za razliku od sfl koji je dvo prolazni odnosno pomeni prolazni kroz dimnjak, karpat je troprolazni, i ako mu još ubaciš turbulatore iskoristivos vrhunska, a cijena oko 20-30% manja od ferolija. plamenik po želji. ovaj s 5 članki za keš košta cca 5400kn
Ne razumijem se baš u kotlove i peći, ali piše da mu je iskoristivost 74-75%, dok je kod Ferrolija i drugih iznad 80%???
Flo_Master is offline  
Old 28.01.2014., 23:58   #6517
Quote:
Flo_Master kaže: Pogledaj post
Ne razumijem se baš u kotlove i peći, ali piše da mu je iskoristivost 74-75%, dok je kod Ferrolija i drugih iznad 80%???
nezbam od kud si ali pri nam vele da je i na plotu pisalo

to je iskoristivost kod loženja na drva a feroli to nema ni kod loženja na pelete
ivek-k is offline  
Old 29.01.2014., 00:16   #6518
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
nezbam od kud si ali pri nam vele da je i na plotu pisalo
Flo_Master is offline  
Old 29.01.2014., 00:21   #6519
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post

to je iskoristivost kod loženja na drva a feroli to nema ni kod loženja na pelete
Evo ovdje (na 4. strani) vele do 81% za drva:

http://www.ferroli.hr/wp-content/upl...0HR%200909.pdf

I ovdje isto tako: http://www.termoing.hr/?p=261
Flo_Master is offline  
Old 29.01.2014., 00:47   #6520
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Mislim da bi prvo trebao dodati još jedno pola metra cijevi! Lako je moguće da ti ovaj mali "krović" od drugih dimnjaka prilikom vjetra stvara dodatan podtlak/pretlak ( prije će biti podtlak ) na tvoju cijev.
A ova druga kapa bi trebala biti isti princip kao i ona moja,ako ju susjed ne koristi možeš probati sa njom.
Ukratko, smontirao sam ovu kapu a sad imam pitanje: Budući se ista može podešavati po cijevi, kakav bi trebao biti razmak od konusne kapice do vrha cijevi? Mislim, kakva su tvoja iskustva, s obzirom da si pisao kako si dosta eksperimentirao?


Zadnje uređivanje dankobo : 29.01.2014. at 00:57. Reason: Ubacivanje slike
dankobo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:57.