Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2014., 09:36   #8541
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Ma nije tolika razlika,dapače! Veliki utjecaj na ostatak pepela ti ia kvaliteta peleta,ali isto tako ako je peć loše podešena,onda izbacuje polusagoreni pelet iz ložišta i u "pepeljari" imaš jaako puno pepela! Ja na svojoj peći od 12 kW imam ladicu za pepeo 10x10x20 cm i nju praznim nakon potrošenih 7-13 vreća,ovisno o peletu.
E Milose, sad si mi dao za misliti. Meni se otprilike ista takva posuda za pepeo puno brže popuni. A mislio sam da mi peć radi jako dobro (osim nemogućnosti podešavanja P1, P2 ..,. itd, o čemu smo se dopisivali). Čak i pelet koji koristim spada u bolje, Energy pellets, Delnice.
Morati ću se poigrati sa ventilatorom i možda još sa nečim.
LP
dankobo is offline  
Old 17.11.2014., 17:50   #8542
Znam da možda nije mjesto za ovo pitanje....

viadrus U22 ili U26.
Da li je 26-tica bolja toliko koliko je skuplja (drva kao energent)

Hvala
dep is offline  
Old 17.11.2014., 18:46   #8543
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
...Morati ću se poigrati sa ventilatorom i možda još sa nečim...
A da u neku "čikobernicu" stavite nešto peleta, npr. 100 g i to zapalite.
Pa to isto ponovite sa nekim drugim čikovima i usporedite težinu/volumen pepela.
Onda krenite sa štelanjem!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 17.11.2014., 20:13   #8544
Svaki pelet je drugačiji,pa čak i pelet od istog proizvođača. Ja sam sebi za svaku vrstu koju sam imao naštelao peć i onda ispraznio posudu za pepeo i trošio pelet dok se posuda ne bi napunila pepelom. 13 vreća bez pražnjenja je bio rezultat od prije dvije i pol godine od peleta od Finvesta. Prvi slijedeći pelet od svih naših proizvođača sam uspio natjerati na 10 vreća jedva. Obično je prosjek 8-9. Neki su mi napunili posudu i sa samo 4 potrošene vreće. Uglavnom od svih mojih testiranja i iskustva mojih klijenata jedini mi je zaključak da niti jedan od naših proizvođača peleta nema neku konstantnu kvalitetu,pa makar ona bila i slabija.
bmwmilos is offline  
Old 17.11.2014., 21:00   #8545
pozdrav, novi sam ovdje, da počnem možda ću pomoći nekome a nadam se da ću i ja dobiti koji savjet, imam Centrometalov kotao ECOCUP m3 , 35kw na lož ulje koje sam zbog cjene izbacio te kupio pelet set EKO-CK P 14-35 bez peći naravno jel sam mislio da se može ugraditi na moju i naravno može, izrezao sam vrata prišerafio plamenik sve pospojio i radi, majstor mi je rekao da obavezno izvadim turbulatore, centralno radi grijem 120m2 ali je trošilo 3 i pol vrece po ovom vremenu šta mi je jako puno, stavio sam nazad svih 7 turbulatora i u opcijama smanjio jačinu plamenika na 14kw sad mi troši jednu vreču u 24h radi konstantno temp kuče 22-23 stupnja, jedino šta se pojave vibracije u nekoj fazi rada kotla i nemam kondenzacije, što se tiče čišćenja počistim pepeo sa metlicom 5 min posla jednom tjedno, jel ima kakav savjet za daljnju uštedu ako je moguće, zadovoljan sam za sada, da kuča je 75% izolirana 5 cm stiropora, puna cigla duplo zidana, plafoni spušteni gips na 2,30 visine
darko karlovac is offline  
Old 17.11.2014., 23:00   #8546
pogrješio sam stavio sam na P-3 a to je 20kw, koristim Viševica pelete
darko karlovac is offline  
Old 18.11.2014., 08:00   #8547
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Evo da riješim sve dileme, nije koštao čak ni 20$, čak ni 15$, nego cijelih 10$:
http://www.ebay.com/itm/Non-Contact-...item19e8bbf08a

Mjerio sam razne stvari na raznim temperaturama s njime, i mislim da solidno mjeri, +- 0.5°C cca.

Ovo je podforum Pelete, a ne gradnja kuće, možda moderator odluči ovaj post staviti na drugu temu, slobodno. Nedavno sam natipkao kratki opis kuće pa ga kopiram:

Evo da iznesem ponešto o mojoj štedljivoj kući. Prije godinu dana smo uselili u kuću, istina prošla zima nije bila baš nešto, no i sve skupa se uhodavalo i kuća se do kraja sušila, tako da i ove zime očekujem troškove podjednake kao i prošle, makar će možda biti hladnije.
Htio bi pokazati da se i gradnjom klasične kuće mogu postići rezultati skoro u klasi pasivnog objekta.

Kuća se nalazi u Bistri, okolica Zagreba. Četveročlana obitelj živi u njoj, korisna površina cijelog objekta je 170m2, ode čega se aktivno grije 115m2, ne grije se garaža, kotlovnica (mada je topla sama po sebi zbog mnogo opreme) te dvije male dječje sobe koje se još ne koriste. I u tim prostorijama koje se ne griju nikad temperatura ne padne ispod cca 15°C. Projekt je u osnovi ovaj uz povećanje garaže i prostora iznad garaže, do garaže se dobila kotlovnica od 6m2, a iznad garaže dvije spavaće sobe:
http://prodom.sk/?p=projekty&project...9f02c0afe018e8
Strana s terasom, balkonom, je okrenuta na čisti jug.
Građena je ciglom Leier termoblok 30, svi betonski serklaži su obloženi 5cm kombi pločama, temelji do dubine 20cm su izolirani s 8cm stirodura, fasada je 12cm grafitnog stiropora (ekvivalent 15cm bijelog), a krovište je izolirano s 25cm vune Knauf Classic 040. Ispod glazure u prizemlju se nalazi 8cm podnog stiropora.
Pri gradnji je jako velika pažnja posvećena eliminaciji toplinskih mostova, tako da je beton ulaznog trijema i terase odvojen izolacijom od ploče prizemlja, balkon je obješen na Shock Isokorb izolacijske armaturne elemente. Također se mnogo pazila na zrakotijesnost jer je u planu bio aktivni ventilacijski sustav s rekuperatorom. U cijeloj kući je napravljeno podno grijanje, podne obloge su uglavnom dvoslojni parketi. Stolarija je standardna dvoslojna s plinom i LOW-E premazom, drveni prozori Kontinental Kiseljak, po krakteristikama čisti prosjek. Na strop garaže je naljepljeno također 5cm stiropora da se bolje toplinski izolira kuća od garaže.
Grijanje je kombinacija solarnog i plinskog kondenzacijkog bojlera. Instaliran je sustav sa 60 vakumskih cijevi, akumulacjski spremnik od 1000L i kondenzacijski plinski bojler.
Osim podnog grijanja instaliran je jedna veliki ventilokonvektor u sredini kuće kod otvorenog stepeništa snage 4.5kW za grijanje u prijelaznim razdobljima.
U kući se po danu održava 21°C, noću 20°C, u spavaćim sobama cca 19.5°C.
Za godinu dana smo potrošili ukupno 520m3 plina i ukupno 2100kWh struje, znači cjelokupni trošak energenata je 4500kn. Ako sve preračunam u kWh jedinice, potrošeno je 20kWh dnevno, odnosno 7300kWh energije u godinu dana za grijanje, kuhanje, rasvjetu, život :-)

Solarni sustav je sudjelovao s cca 3000kWh, a jako značajan je po meni bio pasivni solarni doprinos kroz staklene površine na jugu koje su pak ljeti idealno zaklonjene od sunca balkonom i širokom strehom.

U kući su napravljene instalacije za ventilaciju s rekuperatorom, no rekuperator nije instaliran. Ove cijevi za zrak su se pokazale jako korisne, jer kroz njih se vrši pasivna cirkulacija zraka iz prostora na tavan i obrnuto efektom dimnjaka, te je atmosfera i zrak u kući odličan po meni, te možda neću ni nikada instalirati rekuperator.

Trošak poboljšane izolacije u odnosu na originalni arhitektonski projekt, dodatnih instalacija za ventilaciju, solarni sustav itd je iznosio cca 60000 - 70000kn. Gradnja, građevinska, priključci, opremanje namještajem i useljenje su koštali ukupno 950000kn, znači ove dodatne mjere su podigle cijenu kuće za 7-8%, a osiguravaju godišnju uštedu od cca 4000kn, znači prepolovio sam troškove energenata, a povrat investicije nije bajan, cca 20 godina, ali ja sam sretan :-) jer imam kvalitetnu kuću koja ima trajnu vrijednost. Najvažnije, izrazito sam zadovoljan kućom, pokazala se upravo onakva kako sam zamišljao, sve simulacije i proračuni potrošnje, energije, snage itd. su se potvrdili u praksi.

Nisam strojarski inženjer, niti građevinar, ali mi je nije žao podijeliti svoje dobro iskustvo gradnje i opremanja kuće s drugima.
Glavnim projektom s kojim vecina "stedosa" radi kuce se zapravo dobiva dozvola. Svi izbjegavaju IZVEDBENI projekt koji zapravo razraduje detalje i obvezan je na gradilistu. Jer smo mi jednostavno narod koji sve zna.
U IZVEDBENOM projektu koji kosta cca kao i glavni razraduju se svi detalji.
Tako da ovo sta ste sami radili s majstorima je cisti...cenzura.
Promjenom detalja, debljina, materijala ili cega drugoga kod izgradnje u odnosu na projekat riskirate svakakve probleme, od kondenziranja vlage u zidovima do ne dobivanja uporabne dozvole ili cak rusenja a za sta sami odgovarate jer ste mijenjali projekat.
Inace najjeftinije na kraju ispadne najskuplje.
Zapravo i smisao ovog topica je upitan ker se konstantno usporeduju peco radene za pelet i peci preradene na pelet s drugih goriva, sto ne mogu biti konkurentne po specifikacijama ili smo svi koji smo kupili peci radene za pelet idioti.
Angelbyu is offline  
Old 18.11.2014., 08:56   #8548
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
.......ili smo svi koji smo kupili peci radene za pelet idioti.
Ovak!
Ti imaš lovu u kupiš pelet kotao i plamenik.
Ja nemam love i kupim samo plamenik
Da ja sam idijot!
Ti imaš love i ložit ćeš samo na pelete:klap:
Ja sam ostavio i staru varijantu - ložanje na drva ili ložu
Da ja sam idijot!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 18.11.2014., 10:17   #8549
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
ili smo svi koji smo kupili peci radene za pelet idioti.
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ovak!
Ti imaš lovu u kupiš pelet kotao i plamenik.
Ja nemam love i kupim samo plamenik
Da ja sam idijot!
Ti imaš love i ložit ćeš samo na pelete:klap:
Ja sam ostavio i staru varijantu - ložanje na drva ili ložu
Da ja sam idijot!
Lee Champa =
mbukal is offline  
Old 18.11.2014., 14:22   #8550
Lee je jednostavno

Moj Siščanin

Dobro je Lee reko, a sve zbog toga (ne sam zbog cijene) nego treba imati i rezervni plan.
renato2107 is offline  
Old 18.11.2014., 15:14   #8551
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Glavnim projektom s kojim vecina "stedosa" radi kuce se zapravo dobiva dozvola. Svi izbjegavaju IZVEDBENI projekt koji zapravo razraduje detalje i obvezan je na gradilistu. Jer smo mi jednostavno narod koji sve zna.
U IZVEDBENOM projektu koji kosta cca kao i glavni razraduju se svi detalji.
Tako da ovo sta ste sami radili s majstorima je cisti...cenzura.
Promjenom detalja, debljina, materijala ili cega drugoga kod izgradnje u odnosu na projekat riskirate svakakve probleme, od kondenziranja vlage u zidovima do ne dobivanja uporabne dozvole ili cak rusenja a za sta sami odgovarate jer ste mijenjali projekat.
Inace najjeftinije na kraju ispadne najskuplje.
Zapravo i smisao ovog topica je upitan ker se konstantno usporeduju peco radene za pelet i peci preradene na pelet s drugih goriva, sto ne mogu biti konkurentne po specifikacijama ili smo svi koji smo kupili peci radene za pelet idioti.
Istina da nisam imao izvedbeni projekt, no vidio sam nekoliko izvedbenih i u njima ne piše apsolutno ništa više nego li u glavnom projektu. Izvedbeni nije nužan za građenje obiteljske kuće.
A od kuda pomisao da ova kvaliteta izolacije nije bila u glavnom projektu? Da je to apsolutno sve rađeno na svoju ruku? Istina, fasada je napravljena kvalitetnije nego što stoji u projektu, no to je notorna glupost da dobiješ projekt sa 10cm stiropora i onda ne smiješ napraviti fasadu od 12cm sivog stiropora jer je kvalitetnije i bolja izolacija... Baš će ti netko rušiti kuću jer si stavio 2cm deblju fasadu ili će ti istog trena istrunuti zidovi!
Sve promjene (debljina i materijal fasade, ostale izolacije) i odstupanja u odnosu na glavni projekt su prijavljeni i odobreni od strane nadzornog inženjera, te navedeni u završnom izvješću nadzornog inženjera. Dapače, pošto su navedeni u završnom izvješću, uzeti su u obzir i prilikom izrade energetskog certifikata kuće koji je dao značajno bolju ocjenu kuće u odnosnu na izračun u glavnom projektu. Kuća je dobila sve papire, napravljene su sve izmjere i upisana je u zemljišne knjige. Građena je po zakonu koji je stupio na snagu 2011. godine.

A ti si neki veliki inženjer, ili ne daj bože arhitekt koji smatra da svi koji nemaju diplomu građevinskog faksa nemaju pojima o ničemu? Ili čemu onda ovakvi komentari?

Zadnje uređivanje Chvembo : 18.11.2014. at 15:29.
Chvembo is offline  
Old 18.11.2014., 21:13   #8552
Molio bih ako netko zna da mi objasni što na pelet plameniku feroli znači postavka t06 rampa.
Yzf is offline  
Old 19.11.2014., 10:16   #8553
Quote:
Yzf kaže: Pogledaj post
Molio bih ako netko zna da mi objasni što na pelet plameniku feroli znači postavka t06 rampa.
Ako sam dobro skužio to je vrijeme? potrebno da pređe iz jedne u drugu snagu ako radi u modulirajućem načinu t18=1, bar tako piše u uputstvu od ovoga Bosh-ovog koji je kopija ili skroz sličan tom ferrolijevom
mirko.es is offline  
Old 19.11.2014., 13:59   #8554
Peletaši, imam pitanje. Zbog raznih okolnosti, 2-3 dana u tjednu u kući se boravi samo par sati. Imam peć za centralno na drva. Na postojeću rešetku bih stavio onu prilagođenu za pelete, da mi ne cure dole. Povremeno bih ubacivao pelete, znači ložio samo onih 2-3 sata na pelete pošto brzo dignu temperaturu. Dal bi to tak išlo?
lggg is offline  
Old 19.11.2014., 14:48   #8555
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Istina da nisam imao izvedbeni projekt, no vidio sam nekoliko izvedbenih i u njima ne piše apsolutno ništa više nego li u glavnom projektu. Izvedbeni nije nužan za građenje obiteljske kuće.
Nije potreban ni IDEJNI a opet si ga radio, zar ne?!
A od kuda pomisao da ova kvaliteta izolacije nije bila u glavnom projektu? Da je to apsolutno sve rađeno na svoju ruku? Istina, fasada je napravljena kvalitetnije nego što stoji u projektu, no to je notorna glupost da dobiješ projekt sa 10cm stiropora i onda ne smiješ napraviti fasadu od 12cm sivog stiropora jer je kvalitetnije i bolja izolacija... Baš će ti netko rušiti kuću jer si stavio 2cm deblju fasadu ili će ti istog trena istrunuti zidovi!
Sve promjene (debljina i materijal fasade, ostale izolacije) i odstupanja u odnosu na glavni projekt su prijavljeni i odobreni od strane nadzornog inženjera, te navedeni u završnom izvješću nadzornog inženjera. Dapače, pošto su navedeni u završnom izvješću, uzeti su u obzir i prilikom izrade energetskog certifikata kuće koji je dao značajno bolju ocjenu kuće u odnosnu na izračun u glavnom projektu. Kuća je dobila sve papire, napravljene su sve izmjere i upisana je u zemljišne knjige. Građena je po zakonu koji je stupio na snagu 2011. godine.

A ti si neki veliki inženjer, ili ne daj bože arhitekt koji smatra da svi koji nemaju diplomu građevinskog faksa nemaju pojima o ničemu? Ili čemu onda ovakvi komentari?
Dajes dezinformacije.
Po zakonu nije nuzan izvedbeni projekt da bi dobio DOZVOLU, ali na gradilistu MORA biti izvedbeni projekt. Dakle rijeseno je tako da je projektant isprintao GLAVNI jos jednom i samo zamijeni GLAVNI sa IZVEDBENIM. Ne treba ni IDEJNI a siguran sam da si ga radio s projektantom.
Reakcija je bila na onaj tekst jer je sve to varijanta: svako svoga konja hvali.
Ljudi stede na krivim stvarima... uzimaju najjeftinijeg projektanta a poslije ne valja projekt. Najjeftinijeg majstora a poslije majstor projektira a kada voda procuri ili nesto krivo... opet arhitekt kriv.
Ako je fasada napravljena kvalitetnije, znaci dogodila se promjena, vece opterecenje, ne vrijedi termicki proracun ako je napravljen (a najvjerovatnije nije)...itd.
Sada su jos postrozili kolicinu potrebne izolacije na objektima.
Da treba napraviti energetski certifikat, ali zar nije pametnije izracunati najprije sve potrebno za zeljenu kategoriju energetskog certifikata pa tek onda to ugraditi? Energetske certifikate izadju ljudi sa TECAJEVIMA (opet drzava dize lovu na glupostima)

A ako si sam PODEBLJAO izolaciju, ma super, manje ces grijati, ali ne znaci da ti sada zbog deblje izolacije nece doci do kondenziranja vlage izmedu izolacije i zida... (a moglo bi jer nitko njie radio izracun) pa kada pocne sve otpadati ode sva usteda ...
Ne ja nisam veliki arhitekt, niti to smatram...ali smatram da smo balkanci i SVE ZNAMO NAJBOLJE. Koja je logika da nisi napravio DOBAR projekat, troskovnik (IZVEDNBENI) pa lijepo 4 ponude sa specifikacijama (ISTIM) sa detaljima... e tu je usteda. Koliko platis TOLIKO dobijes. Nema najboljega najjeftinije. NE postoji.
Koliko para, toliko muzike.
U svemu.
Arhitekti se ne skoluju za badava 5 godina, a vi ste to 5 godisnje znaje iz slavine posrkali?
Bravo.

Zadnje uređivanje Angelbyu : 19.11.2014. at 14:58.
Angelbyu is offline  
Old 19.11.2014., 14:51   #8556
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
Lee je jednostavno

Moj Siščanin

Dobro je Lee reko, a sve zbog toga (ne sam zbog cijene) nego treba imati i rezervni plan.
Ovisi... 10% bolja iskoristivost je 10% manja cijena...
Treba znat i racunat...
Angelbyu is offline  
Old 19.11.2014., 15:15   #8557
Quote:
lggg kaže: Pogledaj post
Peletaši, imam pitanje. Zbog raznih okolnosti, 2-3 dana u tjednu u kući se boravi samo par sati. Imam peć za centralno na drva. Na postojeću rešetku bih stavio onu prilagođenu za pelete, da mi ne cure dole. Povremeno bih ubacivao pelete, znači ložio samo onih 2-3 sata na pelete pošto brzo dignu temperaturu. Dal bi to tak išlo?
probaj pa nam javi
inače, brže od drva, njah da, ovisi tko i kako loži
mranderson is offline  
Old 19.11.2014., 16:06   #8558
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Glavnim projektom s kojim vecina "stedosa" radi kuce se zapravo dobiva dozvola. Svi izbjegavaju IZVEDBENI projekt koji zapravo razraduje detalje i obvezan je na gradilistu. Jer smo mi jednostavno narod koji sve zna.
U IZVEDBENOM projektu koji kosta cca kao i glavni razraduju se svi detalji.
Tako da ovo sta ste sami radili s majstorima je cisti...cenzura.
Promjenom detalja, debljina, materijala ili cega drugoga kod izgradnje u odnosu na projekat riskirate svakakve probleme, od kondenziranja vlage u zidovima do ne dobivanja uporabne dozvole ili cak rusenja a za sta sami odgovarate jer ste mijenjali projekat.
Inace najjeftinije na kraju ispadne najskuplje.
Zapravo i smisao ovog topica je upitan ker se konstantno usporeduju peco radene za pelet i peci preradene na pelet s drugih goriva, sto ne mogu biti konkurentne po specifikacijama ili smo svi koji smo kupili peci radene za pelet idioti.

A gle pak ovog pametnjakovića.

Peći isključivo na pelet vs peći prerađene na pelet

Dosta je tu faktora u igri, ali glavna poveznica je da peći isključivo na pelet nisu po definiciji "bolje" od prerađenih kotlova na pelet. Ono što utječe na taj faktor je u većoj mjeri nestručnost (majstora) prerade jednog kotla s drugog energenta na pelet. Nije samo zakačiti plamenik na kotao, stisnut "on" i doviđenja, ima tu još posla, posla koji se često ne obavlja. Pravilno prerađen kotao s drugog energenta (kotao koji u startu mora imati predispozicije za pelet) s pravilno odrađenim poslom ne zaostaje po ničemu (ako isključivo gledamo iskoristivost i surovo potrošnju) u odnosu na kotao isključivo na pelet.

Ali ako to stavimo sve na stranu, najvažnija varijanta u toj cijeloj priči je sustavna iskoristivost (uložena surova energija-isporučena energija krajnjem dijelu sustava - krajnjem korisniku), ako to nije kako spada sve pada u vodu, klasičan primjer je marin01 sa svojim CM Pel-tecom koji je imao ispod 80% sustavnu iskoristivost- s kotlom isključivo dizajniranim za pelet (koji je generalno dobro dizajniran), a onda kreni i od samog sebe, u tebe je sustavna iskoristivost bila još gora, vjerojatno u rangu loženja na drva, a gle čuda imao si u kotlovnici kotao isključivo "dizajniran" za pelet.

Poatna priče je da dosta faktora utječe na krajnju iskoristivost sustava, ali govorit da prerađeni kotlovi nisu konkurentni pelet kotlovima po iskoristivosti/sustavnoj iskoristivosti je čista glupost izrečena iz neznanja i neiskustva.
skyman is offline  
Old 19.11.2014., 17:25   #8559
skyman jel po dolje napisanim postavkama snaga plamenika 10kW : (t07-t09=a , 60/a=b ,: b x t09=c , c=10,12kW), molim bez smijeha za moju improviziranu formulu/zanimancija u slobodno vrijeme koje primjenjujen-isprobavam na svojem stroju/ :
t03-55
t04-7
t07-16
t08-81
t09-23
mbukal is offline  
Old 19.11.2014., 18:34   #8560
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Dosta je tu faktora u igri, ali glavna poveznica je da peći isključivo na pelet nisu po definiciji "bolje" od prerađenih kotlova na pelet.
U ovome se slažem sa tobom

Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Ono što utječe na taj faktor je u većoj mjeri nestručnost (majstora) prerade jednog kotla s drugog energenta na pelet. Nije samo zakačiti plamenik na kotao, stisnut "on" i doviđenja, ima tu još posla, posla koji se često ne obavlja.
Ali ovdje bih pitao: tko je uopče majstor i koja je njegova dužnost?
- dali je on monter?
- dali je on serviser?
- dali je on trgovac?
- dali je on projektant?
Je pa kaj onda is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.