Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Kreativni nered

Kreativni nered Forumaški atelje...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2006., 18:14   #1
Pletenje - kako naučiti plesti?

želim naučiti plesti, znala sam prije sa kukicom plesti, međutim, pozaboravljala.
sad bi naučila plesti iglama, da li možete preporučiti kako?

hvala.
deedeedee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2006., 11:25   #2
Mogu ti samo reci kako sam ja naucila plesti - uz pomoc prirucnika. Ako odes do antikvarijata sigurno ces naci koje izdanje o pletenju, ako ti vec nema tko pokazati osnovne bodove. Sam rad s iglama nije problem, meni je bilo najteze "krojiti" pletenjem, odnosno izraditi otvore za rukave, oko vrata, oblik rukava... ali kako danas vise nije neophodno krojiti, manje-vise se plete ravno, tim je i jednostavnije isplesti komad odjece.
Inace na mrezi imas more stranica posveceno pletenju, ubaci knitting u Google i biraj, a ako te jako zanima najnovija pletena moda mozes i to naci.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 21:39   #3
meni ipak triba nešto tipa "pletenje for dummies"
deedeedee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2006., 22:19   #4
U svojoj kreativnoj fazi, koristila mi je knjiga Marie Natter "Pletenje" u izdanju Mladinske knjige...
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 10:21   #5
Quote:
crtica kaže:
Pa "pravo" i "krivo" je zapravo sve
onda znam više nego što mislim. ma neee, mislila sam na to da znam raditi samo jednu mustru. kako li se već nazivaju različite vrste "bodenja"....znam da profesionalke kuže.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 12:48   #6
Lightbulb Pletenje za početnike

Errrm da!
Htjela bih naučiti plesti, pa me zanima dal postoji neki klub pletača or samting lajk det

Čudno mi je to proučavati iz knjige,
puno bolje i korisnije bi mi bilo kada bi mi to netko pokazao.. odvojio koji živac za mene

Uz to, ako ima ovdje neka ženska duša (vjerujem da muške nema sigurno ) da me uputi, di uopce nabaviti potreban pribor??
Pletivo/vunu (ili sto se vec koristi), igle.. i što je već potrebno


+ ako postoji neka pletačica ovdje, neka se pohvali svojim radovima
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:20   #7
Jel' bi ti to ručno il' strojno plela?
Za strojno ziher možeš naći neki tečaj, ali ručno........možda da pitaš nekog starijeg?
Prije se to učilo u osnovnoj školi.

'Aj' da se okoristim temom i priupitam zašto se ovaj smajlić zove hekla, kad smajlićka očito plete? Ha?
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:30   #8
Ručno, ručno
Nemam koga starijeg pitati, tj ovi koji su oko mene ne znaju
Razmislila sam i o toj opciji naravno.. eventualno cu se raspitati jos ako netko nekog zna


Upravo sam upratila ovaj blog,
svaka čast ženi.. stavila je masu svojih uputa za razlicite nacine i modele pletenja.. i puno svojih slika..
Ali sto mi to znaci kad ne znam osnove!
Ne kuzim te 'redove' pravo-krivo , očice..
Fakat bi trebala počet bas od samog početka....


viš, dobro si primjetila za ovaj hekla smajl
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:37   #9
Pletenje (a i heklanje) je dosta zanimljivo i zbilja nije teško. Jednom kad svladaš osnove, sve ostalo je samo nadogradnja. Gdje nešto kupiti u ZG, ne znam, ali sigurno negdje ima kakav Bagatov dućan koji često osim alata za šivanje drži i pletaći. Vune imaš 100% u Nami na Kvatriću.

Investiraj u dobre škare, igle (preporučujem Prym ), kupi nešto vune i probaj. Za početak ispleti šal. Najobičniji, jednobojni. Uzmi deblju vunu da lakše pratiš očice i uhodaš ruke. Na koncu, odakle si? Javi mi se na PM, nešto ćemo skemijati

BTW, obrati pažnju na Lidl. Nekad u onim hrpama stvari imaju i igle za pletenje, razne promjere. Nisam kupila (imam hrpetinu ), ali izgledaju skroz OK.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 12.10.2010. at 21:49.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:50   #10
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Pletenje (a i heklanje) je dosta zanimljivo i zbilja nije teško. Jednom kad svladaš osnove, sve ostalo je samo nadogradnja. Gdje nešto kupiti u ZG, ne znam, ali sigurno negdje ima kakav Bagatov dućan koji često osim alata za šivanje drži i pletaći. Vune imaš 100% u Nami na Kvatriću.

Investiraj u dobre škare, igle (preporučujem Prym ), kupi nešto vune i probaj. Za početak ispleti šal. Najobičniji, jednobojni. Uzmi deblju vunu da lakše pratiš očice i uhodaš ruke. Na koncu, odakle si? Javi mi se na PM, nešto ćemo skemijati

Thx na mnoštvu korisnih informacija
Probat cu izguglat nesto o tom Bagatovom ducanu, prvi put cujem za njega

A di si ti svoje igle nabavila (u tom bagatovom dućkasu ili?)

Ubiti i imam namjeru počet prvo sa jednostavnim/jednobojnim šalom... teško da bi počela sa puloverom
Jaaako davno, kad sam imala cca 8 godina, kod oca u švabiji me jedna draga tetka bosanka kao 'učila' držanju tih igala, i osnovama.. sjecam se da sam počela plest kao šal, jednobojni.. ali nikad dovršen, vratila sam se kuci u hrv za koji mjesec - i nikad više nisam isprobavala nešto slicno..
Totalno sam zaboravila što me je uopce učila... jer nisam nikad 'ponavljala' ono što me podučila u tih tjedan-dva..
Moguce da bi se prisjetila kad bi počinjala

U koje svrhe se koriste deblje i tanje igle? (pretpostavljam da ima debljih i tanjih jer sam vidjela da je žena na blogu navodila s kakvim iglama je radila.. 4 , 5 )


Enivej.. iz Zagorja sam -.-'' al potegnula bi i do zagreba da tamo postoji kakav klub za početnika
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 14:02   #11
Quote:
Good evil kaže: Pogledaj post
Jaaako davno, kad sam imala cca 8 godina, kod oca u švabiji me jedna draga tetka bosanka kao 'učila' držanju tih igala, i osnovama.. sjecam se da sam počela plest kao šal, jednobojni.. ali nikad dovršen, vratila sam se kuci u hrv za koji mjesec - i nikad više nisam isprobavala nešto slicno..
Totalno sam zaboravila što me je uopce učila... jer nisam nikad 'ponavljala'
ono što me podučila u tih tjedan-dva..
Moguce da bi se prisjetila kad bi počinjala
Bez brige, to ti je kao voziti bicikl. Prisjetit' ćeš se brzo.

Jedino heklanje, ono je malo kompliciranije.

Quote:
Good evil kaže: Pogledaj post
U koje svrhe se koriste deblje i tanje igle? (pretpostavljam da ima debljih i tanjih jer sam vidjela da je žena na blogu navodila s kakvim iglama je radila.. 4 , 5 )
Deblje se koriste za deblju vunu, tako da ne bude grubo ispleteno i da na kraju krajeva možeš provlačiti očice.

Tanje kod tanje vune, odnosno finih konaca, jedno vrijeme su bile moderne končane bluze.

A i one jako tanke male igle koje nemaju završeteka, špic na obje strane i male su, služe za pletenje čarapa. To ne znam, treba plesti sa četri igle da se dobije cilindar, tj. čarapa.

A onda imaš i one povezane sa plastičnim kao kablom.

Uzmi si obične igle za početak, neke srednje debljine.

Quote:
Good evil kaže: Pogledaj post
Enivej.. iz Zagorja sam -.-'' al potegnula bi i do zagreba da tamo postoji kakav klub za početnika
Ovo je dobra ideja. Ali ne znam zašto me nasmijava

Ne znam da li postoji.
Princess Leia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:50   #12
Slažem se sa gotterdamerung, polako počni sa osnovama, prvo šal pa kasnije je lako džemper isplesti. Ja baš počinjem ponovno se time baviti.

Ovaj meni je to super. Zanimljivo je.

I da nisam to naučila u školi već od mame i sa prijateljicama.

Ja bih ti preporučila da prvo počneš sa pletenjem. Pa onda sa heklanjem. nemoj sve odjedanput.

A kasnije vidi, ... i vezenje je zanimljivo.
Princess Leia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:54   #13
Ma igle fakat možeš kupiti na svakom ćošku, to ti nije problem.
Imam jednu dobru knjižurinu, i evo sad sam malo guglala i vidim da se može naći i u knjižnicama i u antikvarijatima, zove se Enciklopedija ručnih radova. Stvarno ti objašnjavaju sve koračić po koračič, ne može ti se desiti da ne skužiš.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:55   #14
evo jedne ex pletačice.

Stvarno kad naučiš osnove, nije teško; ja sam isto naučila kao mala, da bi kasnije štrikala uz film, skroz bez gledanja .

Imam jednu knjigu o pletenju, tamo je objašnjeno sa puno slikica, od osnova, pa sve do kompliciranih bodova.

Nemam pojma di mi je ta knjigica ali ako te interesira, idem ju pronaći pa ti je pošaljem.
Imam isto i raznih novih štrenica vune ( mama mi ima hrčak sindrom ) pa ti i to pošaljem ako hoćeš
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 14:01   #15
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
evo jedne ex pletačice.

Stvarno kad naučiš osnove, nije teško; ja sam isto naučila kao mala, da bi kasnije štrikala uz film, skroz bez gledanja .

Imam jednu knjigu o pletenju, tamo je objašnjeno sa puno slikica, od osnova, pa sve do kompliciranih bodova.

Nemam pojma di mi je ta knjigica ali ako te interesira, idem ju pronaći pa ti je pošaljem.
Imam isto i raznih novih štrenica vune ( mama mi ima hrčak sindrom ) pa ti i to pošaljem ako hoćeš
Znači, knjiga ima baš ono , drito osnove OSNOVA?
od držanja igala nadalje?
Ako je u slikama, mozda bi jos i prokljuvila shemu, lol.

kad uloviš vremena, svakako je potraži.. zainteresirala si me
(bilježim se i za vunu)

E da, a s kojim iglama početi za početak?
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 14:02   #16
Quote:
Good evil kaže: Pogledaj post
E da, a s kojim iglama početi za početak?
Debelim. Peticom.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:57   #17
Ma rado bi pocela s osnovama... kad bi ih znala
Heklanje bi bilo too much 4 me, barem kako mi se čini!
A vezenje da ne govorim
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:58   #18
Jao... šta je "Bagat?", majko mila
Bagat ti je (bio ) zadarski gigant za vrijeme socijalizma, radili su šivaće mašine i svu prateću opremu. Njihovih dućana imaš u svakom gradu.

Za tanju vunu idu tanke igle, za deblju deblje. To je sva mudrost. Možeš i obrnuto, tanku vunu plesti debelim iglama ali ćeš dobijati vrlo velike očice, rupičaste. To esteCki nije baš onak... kuish? Sa druge strane, nisam jednom plela tanjim iglama deblju vunu. Dobijaš specifično debelo i gusto pletenje, ali kako ti tek počinješ, drž se standarda

Moraš samo probati. Mislim da će ti biti najkompliciranije "nametnuti" vunu na igle samoj. Ostalo je pjesma. Treba samo vježba, brzo se uči.

Quote:
Good evil kaže: Pogledaj post
Ma rado bi pocela s osnovama... kad bi ih znala
Heklanje bi bilo too much 4 me, barem kako mi se čini!
A vezenje da ne govorim
Pletenje će te naučiti da ne zatežeš vunu jako, što je za vezenje iznimno bitno (vez ne volim). Heklanje mi je prepipkavo i heknadlu koristim samo kad želim uredan rub na pletivu i slično.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 12.10.2010. at 21:50.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 14:46   #19
Quote:
Jao... šta je "Bagat?", majko mila
Bagat ti je (bio ) zadarski gigant za vrijeme socijalizma, radili su šivaće mašine i svu prateću opremu. Njihovih dućana imaš u svakom gradu.
Opće me sram reći da mi mama ima krojački salon
Al nisam znala ipak.. raspitaĆu se di ga se moze nac u Zg.

Quote:
Za tanju vunu idu tanke igle, za deblju deblje. To je sva mudrost. Možeš i obrnuto, tanku vunu plesti debelim iglama ali ćeš dobijati vrlo velike očice, rupičaste. To esteCki nije baš onak... kuish? Sa druge strane, nisam jednom plela tanjim iglama deblju vunu. Dobijaš specifično debelo i gusto pletenje, ali kako ti tek počinješ, drž se standarda
Jel možes ikako s neta iskopat sliku, kako izgleda ovaj drugi primjer sto si navela? Ak ti se da
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 14:03   #20
Postoji. Zove se Pravi red ili tako nekako.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.