Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2005., 20:42   #1
elektrotehnika

hehe pitanjce ustvari zahtijeva znanje na elektroinstalaterskoj razini.uglavnom ja pojma nemam pa mozda netko pomogne....pojednostavljeno(di ces jednostavnije )...uticnica 220v klasicna,do sad mi je radila normalno,i odjednom kad god ukljucim lampu malo radi,pocne blitzati i ugasi se.e ja rastavio uticnicu,spojio voltmetar,pokazuje uredno 220 V a kad upalim lampu odjednom voltmetar na nulu i naravno lampa ne radi.cim ugasim lampu(koja ionako ne radi)Vmetar se vrati na 220V!??jel ima netko objasnjenje??
zetov is offline  
Old 27.08.2005., 21:37   #2
Ak si dobro postavio voltmetar onda imaš kratak spoj kada ti je lampa uključena. Rastavi lampu, provjeri prekidač..
bariole is offline  
Old 27.08.2005., 22:47   #3
ma ok je stavljen Vmetar.ono,jedan pipak na jednu,drugi pipak na drugu zicu.i nije lampa vec bilo sto da prikljucim na uticnicu.ustvari ovako.imam 3 uticnice na tom osiguracu.jedna mi sljaka kako treba,a ove dvije su mi u kvaru....e sad dali je nesto u zidu u k.spoju iza ove valjane uticnice ili nesto trece neznam...milslim ovak nesto jos nisam vidio...znaci imam 220 na prazno,stavim potrosac-pada mi voltaza na 0 ,otpojim potrosac- skoci mi na 240 i lagano pada ka 220 ,a nakon pola sata stavljam potrosac ,radi mi 2 minute ,pa radi sa laganim prekidima i napokon prestaje raditi .ko je tu lud sad?!a svo to vrijeme uticnica ispred ove dvije mi radi bez problema.nek i je nesto u kratkom spoju u zidu,ali tada je jasno da osigurac mora izbiti..ali ovakvo ponasanje....
zetov is offline  
Old 01.09.2005., 13:30   #4
Očito da v lampi imaš kratki spoj. Je, ak je tak onda ti je utičnica v redu.
__________________
Tak si kaj pes!
Prasec is offline  
Old 14.09.2005., 16:52   #5
ovako kad ti uključiš lampu i dobiješ 0V na voltmetru jeli lampa gori ili ne gori. inačene bi trebala gorit ako je 0V
vjerojato ti negdje nije dobar spoj
marijan_e is offline  
Old 17.09.2005., 12:52   #6
ma lampa je nebitna,znaci,bilo kolji potrosac stavim i paralelno spojim Vmetar.ukljucim potrosac on na sekundu radi,na vmetru je 230 i nakon te sekunde vmetar pada na nulu i naravno samim tim i potrosac prestaje raditi...mislim kak niko nezna sto se tu dogadja?
zetov is offline  
Old 17.09.2005., 13:50   #7
Ajde ne kužim se u kućnu elektriku, ali nešt o strujama ipak znam. I po mojoj logici ako je na voltmetru 0 V onda su tu dva slučaja:
1) kratki spoj
2) uopće nema struje

Ak je kratki spoj to sigurno vidiš. Uređaji ili prekidači bi ti trebali krepavat. Ako kažeš da se ne dešava onda je to slučaj 2).

Dakle kada povućeš struju netko/nešto je isključi..

Jel imaš kavku em sklopku u strujnom krugu? Kakve osigurače imaš? One koji se tope (okrugle koje šarafiš u ploču) ili one koji iskaču (elektromagnetske)? Ako su ovi drugi onda bih se kladio da je u njima stvar.
bariole is offline  
Old 17.09.2005., 18:06   #8
Isključi osigurač, raskopaj utičnice i vidi jesu sve žice dobro povezane.
Nemaš kaj filozofirat, nije to nuklearna elektrana.
Kex Doomlich is offline  
Old 17.09.2005., 18:12   #9
Quote:
bariole kaže:
Ajde ne kužim se u kućnu elektriku, ali nešt o strujama ipak znam. I po mojoj logici ako je na voltmetru 0 V onda su tu dva slučaja:
1) kratki spoj
2) uopće nema struje
Ne pričat gluposti. Ako piše 0 V onda nema struje.
Da imaš kratki spoj spalili bi ti se osigurači ili osigurači u kućanskim aparatima ili osigurač u voltmetru ili bi ti nešto grunulo.

Za laike, kratki spoj je situacija u kojoj je otpor odvratno malen (tojest teži nuli), što naravno znači da će napon narasti do ogromnih proporcija i vama će osigurač iskočit.
Kex Doomlich is offline  
Old 08.03.2007., 10:53   #10
Exclamation Haha! Nemas pojma!

Quote:
Kex Doomlich kaže: Pogledaj post
Za laike, kratki spoj je situacija u kojoj je otpor odvratno malen (tojest teži nuli), što naravno znači da će napon narasti do ogromnih proporcija i vama će osigurač iskočit.
LoL...OMG...izgleda da si ti ovdje fakat n00b u elektrotehnici...istina je da je otpor između neke dvije točke kruga jednak nuli, pa zato ne trebaš biti neki elektro-maher da bi zaključio da je tada i napon jednak nuli (tj. odvratno malen, a ne obrnuto kak si ti rekao )...a i jednostavno si sve mogao izvesti iz formule U=I*R, u ovom slucaju R=0, U=I*0=0V...a ne se tu sramotit pricajuci gluposti...
 
Old 08.03.2007., 22:16   #11
neka si ti njega ubio pa makar to sve bilo trivijalno i tema stara 2 godine
__________________
503 Service UnavailableNo server is available to handle this request.
tomo is offline  
Old 17.09.2005., 19:34   #12
Quote:
Kex Doomlich kaže:
što naravno znači da će napon narasti do ogromnih proporcija
Valjda je struja ogromna, a ne napon - jedino ako mali otpor nema i EMS u sebi...
gamma is offline  
Old 09.03.2007., 01:01   #13
Quote:
gamma kaže: Pogledaj post
Valjda je struja ogromna, a ne napon - jedino ako mali otpor nema i EMS u sebi...
točno
#include<pavao.h> is offline  
Old 17.09.2005., 19:54   #14
Quote:
gamma kaže:
Valjda je struja ogromna, a ne napon - jedino ako mali otpor nema i EMS u sebi...
Još nisam dao Osnove...

No kakgod, nešt je jako veliko a to nije dobro...
Kex Doomlich is offline  
Old 17.09.2005., 20:11   #15
Quote:
Kex Doomlich kaže:
Još nisam dao Osnove...
Pa što ti treba OEI(I) sa faksa da bi znao što je kratki spoj?
gamma is offline  
Old 17.09.2005., 21:30   #16
Quote:
Kex Doomlich kaže:
Još nisam dao Osnove...

No kakgod, nešt je jako veliko a to nije dobro...
Kratki spoj su dvije točke na istom naponu. Zato se to tako zove. Dvije točke spojene žicom praktički bez ikakva otpora.

Ovdje je problem što gradska mreža djeluje ko naponski izvor od 220V zbog čega će struja po ohmu (I = U/R) narasti u neslućene visine jer R teži u nulu (kratki spoj). Dakle amperaža je ta koja raste nebu pod oblake.

Ja sam dao OE I i OE II i MUE.

Istina prije dosta godina, i pri tome nisambaš obožavao te predmete.
bariole is offline  
Old 17.09.2005., 21:56   #17
Quote:
bariole kaže:
Kratki spoj su dvije točke na istom naponu.
Zar točka može biti pod naponom?
Ako uvodimo napone ja bih rekao: kratki spoj nastaje između dvije točke koje ne stvaraju razliku potencijala (iliti u praksi malu razliku potencijala) zbog neobavljanja rada savladavanja el. sila na otporima...
gamma is offline  
Old 17.09.2005., 22:29   #18
Quote:
gamma kaže:
Pa što ti treba OEI(I) sa faksa da bi znao što je kratki spoj?
Pa da bi malo točnije znao o čem se radi, treba.
Bariole zna kao što vidiš...
Ja sam malo zaboravio da je I taj koji ubija.
Kex Doomlich is offline  
Old 17.09.2005., 22:40   #19
Quote:
gamma kaže:
Zar točka može biti pod naponom?
Ako uvodimo napone ja bih rekao: kratki spoj nastaje između dvije točke koje ne stvaraju razliku potencijala (iliti u praksi malu razliku potencijala) zbog neobavljanja rada savladavanja el. sila na otporima...
Ako točke ne stvaraju razliku potencijala onda je to samo potencijal.
Zamisli to ovako...imaš izvor kojem se + i - pol nalaze na jako maloj udaljenosti, recimo 5 mm. Ako spojiš ta dva pola žicom dobio si kratki spoj zato jer je otpor koji pruža žica vrlo malen.
Pri "savršenom" kratkom spoju...gdje je otpor 0, udaljenost od jednog do drugog pola bi trebala biti 0, a to je u teoriji nemoguće.
Kex Doomlich is offline  
Old 17.09.2005., 22:42   #20
Quote:
Kex Doomlich kaže:
Ako točke ne stvaraju razliku potencijala onda je to samo potencijal.
Pozvao bih se na drugu liniju svog siga...

Quote:
Kex Doomlich kaže:
Pri "savršenom" kratkom spoju...gdje je otpor 0, udaljenost od jednog do drugog pola bi trebala biti 0, a to je u teoriji nemoguće.
Ne bi li tada došlo do redistribucije naboja u potencijalu, a ne kratkog spoja?
gamma is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:52.