Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2008., 14:49   #1
Tutkalo i kreda help

trazim osobu koja zna raditi s tutkalom i kredom...zaista trebam pomoc i bio bi itekako zavalan za pomoc...
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 21:20   #2
Nisam baš sigurna kužim li najbolje, ali čini mi se da spravljaš tutkalno - krednu preparaciju. U tom slučaju, tutkalo ostaviš u hladnoj vodi dan prije da nabubri, omjer je cca 10:90% u korist vode. Zatim ga griješ na ne više od 50 stupnjeva, uz stalno miješanje i dodavanje usitnjene krede u omjeru 10% krede na 90% nerazmočenog tutkala. Sve procijediš i čvršćim kistom impregniraš platno. Omjeri tutkala i krede su za cca 30% manji ako je riječ o rijetkom tkanju platna.
mali008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 00:56   #3
trebam za drvo...radim maske
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 01:26   #4
i moze li bolus biti adekvatna zamjena za tutkalo?

totalni sam laik...napominjem...pa se ispricavam ako pitam pitanja koja su vama glupa...
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 08:48   #5
Nisu pitanja glupa, već nepotpuna, pa je teško skužiti što zapravo hoćeš.
Bolus u ovom slučaju može biti jedino zamjena za kredu, budući da je riječ o pigmentu a ne o vezivu. Možda tebe zapravo muči kako drvenu podlogu pripremiti za slikanje? U tom slučaju kupi akrilnu podlogu, zamiješaj je u omjeru 1:5 u korist vode, dvaput, u razmaku od barem jednog dana dobro natočaj cijelu površinu, pusti da se osuši i bijelim ili po potrebi toniranim polikolorom izvedi grundiranje. To će reći, podloga je spremna za slikanje... da se ne zezaš previše, i ova metoda je sasvim pristojna. Oš uljene, oš temperu...
Ako pak radiš pozlatu, pročitaj si malo o tome na stranicama trgovine art materijalom, mislim da se zove Juriček, nek me Zagrepčani isprave. A možeš ih i telefonom kontaktirati. Seljo sam, pa ne znam stavit link...
mali008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 11:53   #6
Quote:
mali008 kaže: Pogledaj post
Nisu pitanja glupa, već nepotpuna, pa je teško skužiti što zapravo hoćeš.
Bolus u ovom slučaju može biti jedino zamjena za kredu, budući da je riječ o pigmentu a ne o vezivu. Možda tebe zapravo muči kako drvenu podlogu pripremiti za slikanje? U tom slučaju kupi akrilnu podlogu, zamiješaj je u omjeru 1:5 u korist vode, dvaput, u razmaku od barem jednog dana dobro natočaj cijelu površinu, pusti da se osuši i bijelim ili po potrebi toniranim polikolorom izvedi grundiranje. To će reći, podloga je spremna za slikanje... da se ne zezaš previše, i ova metoda je sasvim pristojna. Oš uljene, oš temperu...
Ako pak radiš pozlatu, pročitaj si malo o tome na stranicama trgovine art materijalom, mislim da se zove Juriček, nek me Zagrepčani isprave. A možeš ih i telefonom kontaktirati. Seljo sam, pa ne znam stavit link...
dakle...radim maske od drveta...
govot sam i trebam prijeci na farbanje..
naravno d ato ne mogu raditi chromosovim lakovima i bojom za ograde, a kako sam potpuni laik, ne znam sta da koristim i kako pa pitam.
Do znao sam da se tutkalo koristi kao baza koja konsolidira drvo...nakon toga bi trebao stavljati kredu u par slojeva, i onda boja pa lakiranje.
Ono sto sam procitao na boci bolusa je da je bolus zapravo smjesa tutkala i svega i svacega, i pise ovako nekako...upotreba tutkala nije potrebna ukoliko ne zelite postici job bo0lju zastitu od vlage.
Kako je drvo u pitanju, puca...i trebam dobru konsolidaciju, ali ne znam dal bolus koji dakle ima tutkala u sebi to moze dovoljno kvalitetno izvesti. Jer ono sto sam mislio je slikati odmah poslije bolusa.
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 19:03   #7
Ah, so!
Dakle, učini praktički sve onako kako sam ti napisala u prvom postu. Prvi sloj ide samo tutkalo. Znači, ostaviti da bubri u vodi itd, itd. Drugi dan druga ruka, ali ovaj put s dodanom kredom. Omjere možeš zadržati.
Bolus se valjda prodaje već zamiješan s tutkalom. Prije pozlate se brusi i polira. Ako već postoji receptura za impregnaciju i grundiranje drva, a ti koliko kužim pozlatu raditi nećeš, onda ne vidim čemu ga koristiti. Iskreno, nemam pojma kako bi se boja ponašala na njemu.
mali008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 19:09   #8
Ok, kuzim to s tutkalom...E sad, kad ga nanesem, dal ga drvo upije? Dal je ono onako reljefasto pa ga trebam brusiti i polirati? Nakon toga bi trebao nanesti kredu jel tako? I ako se ne varam, nekoliko slojeva...
Tek onda ide boja...
Koja boja? Akvarel, uljane??
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 19:23   #9
Spazih te u posljednji čas!
Ne, u pravilu ne treba brusiti. Tutkalo se upije. Druga ruka, nadam se da si dobro razumio... ide tutkalo i kreda. Treću bih rekla možeš i ne moraš. Kad je sve suho i nakon cijelog postupka, tada možeš eventualno malo pobrusiti finim brus - papirom. Probaj, pa ćeš vidjeti. Ne moraš odma bit Leonardo. I on je zeznuo pripremu podloge za Posljednju večeru, pa što ne bi ti! A boju koju hoćeš. Možeš i podložno temperu, gore ulje, teoretski. Pravilo je da masnije ide na posnije.
mali008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 19:26   #10
Quote:
mali008 kaže: Pogledaj post
Spazih te u posljednji čas!
Ne, u pravilu ne treba brusiti. Tutkalo se upije. Druga ruka, nadam se da si dobro razumio... ide tutkalo i kreda. Treću bih rekla možeš i ne moraš. Kad je sve suho i nakon cijelog postupka, tada možeš eventualno malo pobrusiti finim brus - papirom. Probaj, pa ćeš vidjeti. Ne moraš odma bit Leonardo. I on je zeznuo pripremu podloge za Posljednju večeru, pa što ne bi ti! A boju koju hoćeš. Možeš i podložno temperu, gore ulje, teoretski. Pravilo je da masnije ide na posnije.
super...
puno ti hvala...
jedino sto pretpostavljam je da leonardo nije bio samouk
A ne bi htio zeznut jer sam mjesec dana rezbario masku
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 19:30   #11
Pa uzmi komad nekakvog bezveznog drva, malo ispoliraj i napravi probu. Poslije tolikog truda, to ne bi trebao bit problem, ne?
mali008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 20:14   #12
Quote:
mali008 kaže: Pogledaj post
Pa uzmi komad nekakvog bezveznog drva, malo ispoliraj i napravi probu. Poslije tolikog truda, to ne bi trebao bit problem, ne?
ne....ako skupim pare da si to kupim, onda cu probati.
problem je sto ja trebam materijala sao za jednu masku...a moram kupiti naravno onako kako dolazi na trzistu, a sad nemam toliko para. Drugi je problem sto bi to htio napraviti do 4.10. jer taj vikend bi to zelio pokloniti jednoj posebnoj osobi...
a bojim se da necu stic...
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 03:53   #13
kredu kupiš na kilograme oko 30 kuna košta kod juričeka. tutkalo možeš kupiti isto na kg.i nije skupo iako ovisi o vrsti dosta.naravno kupi jeftino neko biti će sasvim dobro.zečje je skupo, riblje još skuplje a za drvo ti i ne trebaju, skuplja su jer su čišća i lestičnija što je važnije za elastične nosioce.
bolus ti ne trba osim za pozlatu.iako je ljepše raditi na crvenoj podlozi( i ako se ošteti bojani sloj kasnije bolje izgleda ) ali možeš tonirati krednu osnovu oibčnom temperom nakon sušenja same preparacije.tako ćeš i regullirati upojnost podloge koja je kod kredne prep. obično prejaka.a možeš i sa tutkalnom bojom to preći.moš i sa akrilom ako je jednostavnije sve raditi.jedino je tutkalo bolje kao impregnacija jer toplo tutkalo dobro prodire u drvo.
omjeri krede i tutkala su malo pogrešni u gronjim postovima.bitno je dodavati kredu u toplo tutkalo.ne vruće ni mlako.i ne miješati nego dosipati dok se ne stvori sloj na površii kad se zasiti tutkalna optopina sa kredom kao i kad radiš sa gipsom.
tutkalo za drvo ti je oko 8 posto dakle 8 grama na 92 grama(mililitra ) vode tj jedan dec otprilike,tj 80 na litru vode.
za preparaciju malo slabije je bolje oko 7 posto.preparaciju nanosiš kad se tutkalo osušilo, idući dan, anyway tutkali masku i sa leđa i rubove isti dan.nakon sušenja može se još jedan sloj tutkala staviti ali ne mora.ovisi i o vrsti drva. može se lagano i pobrusiti dlačice drva koje su se podigle sa tutkaljenjem i stvorile hrapavost površine prejaku , ovo je bitnije ako nema debele preparacije koja bi to zagladila..preparaciju se nanosi u više slojeva ako ćeš je brusiti i zagladiti za polirnju pozlatu .i to odmah čim jedan sloj provene stavi drugi.inače će biti rupica.
ako nema pozlate i nije bitna glatka struktura onda je dosta dva sloja.inače se radi i do deset slojeva za pozlatu.iako u praksi to bude oko 5 ili manje.ako je topla preparacija biti će finija i bolje sačuvati reljefnost.zato je drži na pari ( na pari se otapa i tutkalo a ne na vatri) .
have fun
__________________
if i only had a heart
All is full of love
mislim... is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 03:59   #14
možeš slikati direktno i na tutkaljeno drvo bez stavljanja preparacije
pogotovo ako radiš sa akrilima
__________________
if i only had a heart
All is full of love
mislim... is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 16:52   #15
Imas p.m.....puno ti hvala na pomoci...
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:51.