Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2008., 03:59   #21
Quote:
OPTiMystic kaže: Pogledaj post
1. Ovaj topic treba na filozofiju!

2. Imao sam nekidan sličnu raspravu sa svojim sinom (6 godina)

3. Što misliš, gdje to završava??

1. Zar nam stvarno treba još toga u životu?

2. Great shot ! Pokazuje razinu inteligencije nekih osoba na forumu.

3. Ljudskoj gluposti nema kraja. Sorry...

Bez uvrede bilo kome, ali ovaj topic je smiješan. Zar ti Indri stvarno nemaš pametnijega posla nego razmišljati o stvarima poput tih bez određene naobrazbe? Mislim, prvo nauči a onda postavljaj teorije o nepostojanju.
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 04:01   #22
Quote:
eternis kaže: Pogledaj post

A i ti ga "Data" sad gnjaviš.Ne znam da li sam mogao preciznije argumentirati svoj stav.
Pa naravno da okusi,ni mirisi ni zvukovi "ne postoje" IZVAN PROMATRAČA.To nije filozofija,već psihologija i neurofiziologija.Čovjekov opažaj u bilo kome modalitetu je sasvim subjektivni fenomen povodom realno postojećih fizikalnih ili kemijskih podražaja.
Dobro,postoje: i boje,mirisi ,okusi i kajtigajaznam,ali SAMO U NAŠOJ SUBJEKTIVNOJ SVIJESTI,PERCEPCIJI,OPAŽAJU ,ZORU I KAK DA TI JOŠ NACRTAM A DA BUDEM POŠTEĐEN NEČIJEG ISMIJAVANJA.
Adekvatni podražaji koji podražavaju naše oči,uho,jezik,nepce,nos i kajtigajaznam NISU boje ,mirisi ,okusi,zvukovi..To je ono što sam rekao i ne znam kaj je tu ikome čudno.Možda baš to što je prejednostavno za shvatiti.
Ja te shvaćam i neću ti se smijati. Ali ono, ipak mi je sve ovo malo previše.

P.S: podržavam te u tome stavu jer TO I JE TAKO ! Tako sam napisao i u svome postu maloprije.
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 04:05   #23
Quote:
S:T:A:L:K:E:R kaže: Pogledaj post
Hello,

ovako;

Dakle zaključak je; BOJE I POSTOJE I NE POSTOJE. Ali ono što definitivno postoji je različiti energetski potencijal unutar fotona koji nama određuje koliko vidimo i kako to percipiramo. Naglasak na percepiramo.
S ovim zaključkom bih se naravno mogao složiti,makar je put zaključivanja ponešto različit od moga.

Makar ne potpisujem opasku o Indrinoj temi.Zar ovdje moramo biti doktori iz nekog područja da bismo postavljali teme?MIslim da se Indri sasvim solidno pripremila za raspravu,ali nisam vidio da ima suvislih komentara
Ja sam se očitovao u aspektu koji mi je bliži.Jer sva čovjekova percepcija je transformacija energije,i u svakom slučaju -PRIVID

Zadnje uređivanje eternis : 09.10.2008. at 04:22.
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 04:08   #24
http://www.2dayblog.com/images/2006_...ic_minitop.jpg

Jok, ovu bih ja "Percipirao". Na sve senzorne načine - vid, njuh, dodir, okus, miris....

Eh da, ovo je televizijska matrica;

http://farm1.static.flickr.com/14/17...bcc45a.jpg?v=0
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 04:11   #25
Quote:
eternis kaže: Pogledaj post
S ovim zaključkom bih se naravno mogao složiti,makar je put zaključivanja ponešto različit od moga.
Hvala bogu, svi smo mi različiti prijatelju

Dakle i svi mi različito percipiramo stvari. Pa čak i boje neki drukčije percipiraju, to je složen proces, recimo kao kada se djeca boje mraka jer ništa ne vide - ili osobe koje se panično boje kada vide neku boju - kromofobija itd... Sve to ovisi od osobe do osobe i uključuje sve moguće načine percepiranja neke naj-jednostavnije stvari poput komada papira ili žohara.
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 06:21   #26
Još malo štofa za razmišljanje:iz Wikipedije ,doduše,ali kao podsjetnik na nešto vrlo interesantno:"Jedan cijeli pravac u slikarstvu se posvetio fizičkim svojstvima boje, bio je to divizionizam (pointilizam). Prvi umjetnik ovog pravca koji je iznikao iz impresionizma bio je Georges Seraut, on je slikao tako što je koristio sitne točke duginih boja, crne, bijele i sive, koje je stavljao jedne do drugih, a miješale su se tek u promatračevom oku.
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 06:50   #27
Quote:
S:T:A:L:K:E:R kaže: Pogledaj post
Hello,

ovako;

SA TEHNIČKOGA ASPEKTA - Boje NE POSTOJE.

Why?

Različite valne duljine u spektru tj. količina energije fotona u tom spektru - određuju tzv. BOJU.

Dakle, mi smo smeđe nazvali smeđe jer nam je to u našim očima ... guess? SMEĐE!

Zamislimo nekoga "aliena" sa kompletno drukčijom strukturom optičkoga organa "oka". Njemu bi to bila boja koju je on zamislio!

Get it?

Prosvijetljenje o TV; bombardiranjem snopom pozitivne energije "pale" se sitne ćelije fosfora unutar mreže "ekrana" koji se sastoje od "osnovnih" boja tj. R G B spektra. Stavljanjem tisuća tih RGB ćelija u tanku foliju i njihovim "paljenjem", dobiva se ono što mi nazivamo "slika na ekranu". Ovo je laički objašnjeno...

SA ASPEKTA OPTIKE LJUDSKOGA OKA - Boje POSTOJE ! Why ?

Jel moram ići dalje? Sivo je sivo jer smo mi rekli da je to sivo! Zamislite da nas od malena uče da je siva zapravo - plava?! What then? Aspekt ljudskoga oka; why? Jer recimo PSI ne vide boje - tj. njihove oči nemaju kromatske živce tj. ne vide boje!

Dakle zaključak je; BOJE I POSTOJE I NE POSTOJE. Ali ono što definitivno postoji je različiti energetski potencijal unutar fotona koji nama određuje koliko vidimo i kako to percipiramo. Naglasak na percepiramo.

Auuu, pa šta bi mi bez tebe pametnog.... vjerojatno ti mama i bake kažu "nije što je naš, al baš je pametan!" pa ti znaš kako radi TeVej...

a mi svi mislili da su mali ljudi unutra. A baš me, ovakvog glupavog, mučilo di stanu u ove plazme kad su tako tanke

Ako postoji razlika u valnoj duljini, i ako to naša percepcija opaža onda to isto i postoji...

jel postoji tvoj razum ili je to tehnički samo hrpa impulsa???

A ovo sa klincem je bio primjer širenja vidika i poticanja kreativnosti primjereno njegovim godinama i sposbnostima. Nije svaka rasprava svađa... shvatit ćeš kad te prođe pubertet

@eternis

nije problem u shvaćanju, problem je u tome što svaki zdrav čovjek vidi boje i jednako ih tumači, jedino određena nijansa tirkizne nekima više vuče na plavu, a nekima na zelenu. Ali je, u biti, između pa to sad nije tako ni bitno.

naša percepcija nad omogućuje da živimo 'u svijetu i sa svijetom', tako da je besmisleno poticati chit-chat teme koje zaobilaze istu. Tema mi spada na filiozofiju kao i čuvena: If a tree falls in a forest and no one is around to hear it, does it make a sound?

pozdrav
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 08:38   #28
Quote:
OPTiMystic kaže: Pogledaj post
@eternis

nije problem u shvaćanju, problem je u tome što svaki zdrav čovjek vidi boje i jednako ih tumači, jedino određena nijansa tirkizne nekima više vuče na plavu, a nekima na zelenu. Ali je, u biti, između pa to sad nije tako ni bitno.

naša percepcija nad omogućuje da živimo 'u svijetu i sa svijetom', tako da je besmisleno poticati chit-chat teme koje zaobilaze istu. Tema mi spada na filiozofiju kao i čuvena: If a tree falls in a forest and no one is around to hear it, does it make a sound?

pozdrav

A i ti si strašno pametan sad.Izvrćeš smisao onog što sam napisao kao odgovor na Indrino pitanje "Da li boje postoje".
Nisam omalovažio praktičnu vrijednost zamjedbe i percepcije time što sam rekao da su boje,zvukovi,mirisi i svi fenomeni koje doživljavamo preko osjetila subjektivni doživljaj.Naravno da nema uši koje čuju, da tvoje drvo u šumi ne bi nikome "zvučalo".Molim te,nemoj biti tako ograničen,a ako već jesi,ne sprdaj se bar na ovako plitak način.Od tebe nisam čuo baš ništa novoga osim da postoji "zeleni magarac"
Bez ljutnje...
ps: i ne vidim zašto bi "problem"bio u tome što svaki zdrav čovjek vidi boje i jednako ih tumači.Zar sam ja to negirao možda?

Zadnje uređivanje eternis : 09.10.2008. at 08:44.
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 08:56   #29
Daj Indri probudi se i zaključi ovu temu.Vidiš da tu nitko ne zna niš više od onoga kaj i sama znaš.Bar se takav nije javio,ako i postoji.Tema ti je dobra,ali očito si ju postavila u krivi podforum.
Zanima me da li netko ovdje barata sa pojmovima apsolutni limen ,diferencijalni limen,kontinuum,diskretna varijabla,pa da možda razvijemo diskusiju u smjeru gdje sam "doma".Ovak mi izgleda kao da razgovaram sa domorocima,sorry zbog bahatosti,al ujutro mi je nešto veći tlak,moram uzet tabletu,ha ha ha
Um nadoknađuje ono gdje su osjetila ograničena.

Zadnje uređivanje eternis : 09.10.2008. at 09:18.
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 10:08   #30
Quote:
S:T:A:L:K:E:R kaže: Pogledaj post
1. Zar nam stvarno treba još toga u životu?

2. Great shot ! Pokazuje razinu inteligencije nekih osoba na forumu.

3. Ljudskoj gluposti nema kraja. Sorry...

Bez uvrede bilo kome, ali ovaj topic je smiješan. Zar ti Indri stvarno nemaš pametnijega posla nego razmišljati o stvarima poput tih bez određene naobrazbe? Mislim, prvo nauči a onda postavljaj teorije o nepostojanju.

Nisam se uvrijedila iako bi i mogla, jer meni je smiješno da se javljaš na ovu temu i čak si se potrudio, a onda komentiraš kako je tema bez veze jer ja nemam određenu naobrazbu, a postavljam temu o nečemu o čemu pojma nemam.
E pa sad, kao prvo hvala ti na trudu i što si se ipak očitovao na ovoj temi, a kao drugo, nije baš da nemam pojma jer sam se namučila tražeći određenu literaturu i čitajući da bi kao prvo nešto naučila, a kao drugo mogla ovu temu postaviti. Svoj post sam završila s pitanjem, - zna li netko više o tome? ...jer mene eto zanima odgovor na pitanje da li boje postoje ili ne postoje?
No, ono što si ti napisao, ja sam u svom uvodnom postu već rekla, dakle ako tako s visoka komentiraš da ja pojma nemam, onda bih ti bila zahvalna da nas sve zajedno poučiš i kažeš nešto što ja već nisam rekla. Bez uvrede i s njaboljim najerama to kažem!
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 10:14   #31
Quote:
OPTiMystic kaže: Pogledaj post
Ovaj topic treba na filozofiju!

Imao sam nekidan sličnu raspravu sa svojim sinom (6 godina)

Kćer je nacrtala magarca i obojala ga zelenom bojicom, na što je on izjavio da ne postoji zeleni magarac... Ja sam rekao da postoji i pitao hoće li da mu ga pokažem... Naravno, rekao je da hoće, ja sam pokazao sekin crtež i pitao što je to.

Rekao je: "Pa, zeleni magarac!"

Da pojasnim: Boje su u ovoj priči nevažne, bitno je da, ako nešto percipiraš, to i postoji! Ako vidiš zelenu i crvenu jabuku, (pravilno) zaključuješ da je crvena zrelija, i samim time slađa.

Iako... možda niti okusi i mirisi ne postoje??? a zvukovi?

Što misliš, gdje to završava??

Odlično pitanje, a zbog njega mislim da bi ova tema mogla u filozofiju.
Ja imam desetgodišnjaka koji me prije nekog vremena pitao - mama zašto je baš crvena boja crvena, a zelena baš zelena, zašto crvenu nismo nazvali zelena, a zelenu crvena? Kako imam drugog sina koji je diplomirani akademski slikar, a u nekim njegovim predvanjima se kaže da boje u biti ne postoje, ova mi je tema došla sama po sebi kao zgodna za forum. Ima li nešto loše u tome da svi zajedno nešto naučimo? Nema po meni, narvno. Hvala ti za post
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 10:19   #32
Quote:
eternis kaže: Pogledaj post
Daj Indri probudi se i zaključi ovu temu.Vidiš da tu nitko ne zna niš više od onoga kaj i sama znaš.Bar se takav nije javio,ako i postoji.Tema ti je dobra,ali očito si ju postavila u krivi podforum.
Zanima me da li netko ovdje barata sa pojmovima apsolutni limen ,diferencijalni limen,kontinuum,diskretna varijabla,pa da možda razvijemo diskusiju u smjeru gdje sam "doma".Ovak mi izgleda kao da razgovaram sa domorocima,sorry zbog bahatosti,al ujutro mi je nešto veći tlak,moram uzet tabletu,ha ha ha
Um nadoknađuje ono gdje su osjetila ograničena.
Dobro ti jutro, - mislila sam je zaključiti, no zanima me ipak što će prisutni još reći, volim učiti, a rečeno je da pojma nemam, pa me sad zanima što kažu oni koji imaju pojma.
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 10:57   #33

Dobro jutro Indriele
Ja sam svoje rekao zašto mislim da boje koje vidimo ustvari ne postoje nigdje drugdje doli u našoj svijesti ,u našem opažanju onoga što je primarno i suštinski elektromagnetsko zračenje određene valne duljine i amplitude.
Dok čekamo nekoga tko zna više o bojama (mislim da bi dobro došao neki slikar u diskusiji,s obzirom da je tema postavljena ipak u "Umjetnost"),
kao jingl usudio bih se podsjetiti na jedan interesantan fenomen koji se zove simultani kontrast.Def:"pojava u području vida koja se očituje u tome da doživljajni kromatski ili akromatski kvalitet percipirane strukture ovisi o kromatskom ili akromatskom kvalitetu okoline u kojoj se percipirana struktura nalazi.Npr. sivi lik na bijeloj podlozi činit će se tamnijim nego na crnoj podlozi;sivi lik na plavoj podlozi izgledati će žućkast,a na zelenoj ljubičast itd..."Da li ovaj primjer baca neko drugačije svjetlo na poimanje "egzistencije boje"?...Naše okeko je drago i korisno ,i pruža nam lijepe senzacije,ali podložno je varkama i promjenama percepcije koje više nemaju veze sa fizikalnim podražajem,već se te promjene događaju u našoj svijesti zbog karakteristika vidnog aparata i/ili našeg "procesora","centrale" ili tzv neokorteksa.

Za one koji ne znaju čitati objašnjenje:eto primjera gdje vidimo boju koja ustvari ne postoji.Si zadovoljna,Indri,ili moram dalje.Jesam prošao?
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 11:13   #34
Quote:
eternis kaže: Pogledaj post

Dobro jutro Indriele
Ja sam svoje rekao zašto mislim da boje koje vidimo ustvari ne postoje nigdje drugdje doli u našoj svijesti ,u našem opažanju onoga što je primarno i suštinski elektromagnetsko zračenje određene valne duljine i amplitude.
Dok čekamo nekoga tko zna više o bojama (mislim da bi dobro došao neki slikar u diskusiji,s obzirom da je tema postavljena ipak u "Umjetnost"),
kao jingl usudio bih se podsjetiti na jedan interesantan fenomen koji se zove simultani kontrast.Def:"pojava u području vida koja se očituje u tome da doživljajni kromatski ili akromatski kvalitet percipirane strukture ovisi o kromatskom ili akromatskom kvalitetu okoline u kojoj se percipirana struktura nalazi.Npr. sivi lik na bijeloj podlozi činit će se tamnijim nego na crnoj podlozi;sivi lik na plavoj podlozi izgledati će žućkast,a na zelenoj ljubičast itd..."Da li ovaj primjer baca neko drugačije svjetlo na poimanje "egzistencije boje"?...Naše okeko je drago i korisno ,i pruža nam lijepe senzacije,ali podložno je varkama i promjenama percepcije koje više nemaju veze sa fizikalnim podražajem,već se te promjene događaju u našoj svijesti zbog karakteristika vidnog aparata i/ili našeg "procesora","centrale" ili tzv neokorteksa.

Za one koji ne znaju čitati objašnjenje:eto primjera gdje vidimo boju koja ustvari ne postoji.Si zadovoljna,Indri,ili moram dalje.Jesam prošao?
Čuj, obzirom da ja pojma nemam, svakako si prošao, jer svako razmišljanje i komentar koji se uklapa u temu dobor je došao
Vidiš, u kontekstu, zanimljivo bi bilo da netko nešto kaže i o daltonistima.
Kaj s njima?
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 15:50   #35
Quote:
eternis kaže: Pogledaj post

A i ti si strašno pametan sad.Izvrćeš smisao onog što sam napisao kao odgovor na Indrino pitanje "Da li boje postoje".
Nisam omalovažio praktičnu vrijednost zamjedbe i percepcije time što sam rekao da su boje,zvukovi,mirisi i svi fenomeni koje doživljavamo preko osjetila subjektivni doživljaj.Naravno da nema uši koje čuju, da tvoje drvo u šumi ne bi nikome "zvučalo".Molim te,nemoj biti tako ograničen,a ako već jesi,ne sprdaj se bar na ovako plitak način.Od tebe nisam čuo baš ništa novoga osim da postoji "zeleni magarac"
Bez ljutnje...
ps: i ne vidim zašto bi "problem"bio u tome što svaki zdrav čovjek vidi boje i jednako ih tumači.Zar sam ja to negirao možda?
Boje postoje kao valne duljine svijetla izvan naše percepcije. Hoćemo li ih zvati 'boje' ili 'valne duljine svijetla' nije bitno. Bitnoo je da ih mi vidmo kao boje, uređaji kao signale koji trepere različitim frekvencijama. Razlikuju se i u percepciji i izvan nje.

A što se simultanog kontrasta tiče, isključivi razlog je adaptivnost oka, postoje razni denzitometri i kolorimetri kojima se to ne događa...

Što se tiče teme, nisam stručnjak, ali znam dosta jer sam fotograf, radio sam nekoliko godina u tiskarskoj industriji, kalibrirao uređaje, družio se sa pantone skalama, pa čak i bio na seminaru o kalibraciji boja u digitalnom tisku u Beču.
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 19:50   #36
Quote:
S:T:A:L:K:E:R kaže: Pogledaj post
Hvala bogu, svi smo mi različiti prijatelju

Dakle i svi mi različito percipiramo stvari. Pa čak i boje neki drukčije percipiraju, to je složen proces, recimo kao kada se djeca boje mraka jer ništa ne vide - ili osobe koje se panično boje kada vide neku boju - kromofobija itd... Sve to ovisi od osobe do osobe i uključuje sve moguće načine percepiranja neke naj-jednostavnije stvari poput komada papira ili žohara.

BINGO!
nažalost, "neke/i" ne mogu "percipirati" percepciju
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 22:11   #37
Quote:
OPTiMystic kaže: Pogledaj post
Boje postoje kao valne duljine svijetla izvan naše percepcije. Hoćemo li ih zvati 'boje' ili 'valne duljine svijetla' nije bitno. Bitnoo je da ih mi vidmo kao boje, uređaji kao signale koji trepere različitim frekvencijama. Razlikuju se i u percepciji i izvan nje.

A što se simultanog kontrasta tiče, isključivi razlog je adaptivnost oka, postoje razni denzitometri i kolorimetri kojima se to ne događa...

Što se tiče teme, nisam stručnjak, ali znam dosta jer sam fotograf, radio sam nekoliko godina u tiskarskoj industriji, kalibrirao uređaje, družio se sa pantone skalama, pa čak i bio na seminaru o kalibraciji boja u digitalnom tisku u Beču.
Doista ne vidim da si u prvom odjeljku rekao nešto što nisam i ja rekao.
ad drugi odjeljak:vizualnu zamjedbu ipak ne doživljavamo preko denzitometara i kolorimetara!!!
ad treći odjeljakoštujem tvoje zanimanje i znanje,bilo bi možda korisno da nam kažeš nešto o tehnici tiskanja.Koliko znam radi se isto o sitnim točkicama tri osnovne (ili četiri?) koje tek u oku promatrača izazivaju doživljaj svih ostalih boja i nijansi.
i moj dodatak:naravno da je moj pokušaj da sudjelujem u raspravi bio pomalo filozofski i fenomenološki intoniran.Pokušao sam tretirati problem vrednujući znanja koja sam stekao iz psihofizike na studiju psihologije na ff u Zagrebu.Ne bavim se inače bojama,ali mišljah da je forum mjesto za slobodnu razmjenu mišljenja između anonimnih pojedinaca.Sve više imam dojam da se on pretvorio u poligon za taštinu.

ps:isto tako mislim da je problem viđenja boja ipak fenomen koji nije svodljiv bez ostatka na podražaje koji u našem oku izazivaju vizualne senzacije,upravo zbog artefakata koji se tu stvaraju.Ti si lakonski zaključio da se radi o "adaptaciji oka"kad si komentirao fenomen simultanog kontrasta.Sukladno tvojem načinu razmišljanja:kakve ima veze kako ćeš ti sad to nazvati:činjenica je da pod određenim okolnostima naše oko stvara privid.To što si spšomenuo denzitometar ne znači da fenomen u oku ne postoji.Naravno da je čovjek svojom kreativnošću i invencijom razvio instrumente koji su pouzdaniji.To nije nikakav kontrargument.
Bilo kako bilo,odustajem i od ove teme.Ne mogu na ovaj način razgovarati u ozračju komunikacije !baba šumom,kola drumom!...
Očito ja nisam za ovaj forum!!!
Indri kisss,nedaj se macho "znanstvenicima"Drugi put otvori temu o deterđentima,vidiš da nitko ne voli pametne žene (osim mene,naravno,hi hi)
i još nekaj:ćitava filmska industrija počiva na "prividu",koristeći tzv "tromost oka".Zahvaljujući tome ,u našoj svijesti se stvara kontinuitet povodom rascjepkanih podražaja(koliko ima sličica na filmu u sekundi?).Ono što sam želio naglasiti je doživljajni aspekt.Ali kumice na placu budu i dalje mislile da je to što one vide jedina i žežena istina...E pa pošto paradajz?Baš vam je lepi crveni,sigurno je i zdrav zato...

Zadnje uređivanje eternis : 09.10.2008. at 22:46.
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 22:13   #38
Quote:
kondor_ kaže: Pogledaj post
BINGO!
nažalost, "neke/i" ne mogu "percipirati" percepciju
Imaš li ti osim zajedljivosti i neke druge kvalitete kojima bi potkrijepio ovu "briljantnu"primjedbu?
Što ti ne otvoriš neku temu?
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 02:37   #39
Moram ti priznati da imaš pravo da je taština malo dala gas...

što se tiče mješanja boja, postoje 2 načina: aditivni i subtraktivni

Aditivni se koristi u monitorima, tv-ima, ... ugašen monitor je crn. Dodavanjem crvenog, zelenog i plavog (RGB) svjetla dobijamo razne nijanse i/ili kombinacije boja. Raspon je većinom označen od 0 do 255. Ima oko 16,7 milijuna nijansi (256 na 3). Primjeri:
R0 G0 B0 - crna
R255 G0 B0 - crvena
R255 G255 B255 - bijela
...
Svaka osnovna boja ide od 0 do 255, gdje je 0 tamno, a 255 svijetlo

Također se može označavati i u heksadecimalnom obliku (popularno u web designu). Primjeri:

#000000 - crna,
#FF0000 - crvena,
#FFFFFF - bijela, ...
Svaka osnovna boja je označava sa 2 znaka, i to od 00 do FF
RGB model ima veći raspon boja (gamut) od CMYK-a!


Suprotno tome, subtraktivni model se koristi u tisku. Sastoji se od Cyan,Magenta i Yellow koje dodavanjem na bijelu podlogu stvaraju određenu boju/nijansu. Iako je to u teoriji dovoljno, zbog zasićenosti tamnih boja kao i uštede tinte koristi se još i K(crna - B je zauzeto za blue)
Gradira se u postotcima od 0 do 100%, pa dobijamo:

C0 M0 Y0 K0 - bijela
C0 M100 Y100 K0 - crvena
C100 M100 Y100 K0 ili C0 M0 Y0 K100 - crna

Najpoznatija nijansa (osim osnovnih boja) je CocaColaRed:
C0 M100 Y100 K10

Sad kad sam sve ovo napisao, našao sam na Wiki:
RGB color model
Additive color
CMYK color model
Subtractive color
Raspon boja aka Gamut
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 10:19   #40
Quote:
eternis kaže: Pogledaj post
Imaš li ti osim zajedljivosti i neke druge kvalitete kojima bi potkrijepio ovu "briljantnu"primjedbu?
Što ti ne otvoriš neku temu?

Hiper-taštoj, Indrinoj glisti, (pri)stigloj sa Iskrice ("second") sa više nickova (i ovdje), nemam ja što "potkrijepljivati". Eto bar jedne moje kvalitete ... nisam ničija glista (čitaj: hemeroid)....

Zadnje uređivanje kondor_ : 10.10.2008. at 10:31.
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.