Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2009., 07:21   #61
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
jednostavno. ono što nazivamo ljubavlju muškarca i žene, nije samo ono što nazivamo božanskom ljubavlju. već je kombinacija. mišmaš, u kojem ima i fizičke požude, i kemije zaljubljenosti. odstrani te komponente seksualnosti, i ostat će ona ista ljubav koju osjećaš prema drugima

i ta ljubav, jest Božanska. ali kako možeš imati malo vjere u sebi, tako možeš imati i malo ljubavi u sebi

o ostalom, nemam komentar (i nisam ona), nek drugi komentiraju
Oprosti. Bio sam zaveden anakronim načinom razmišljanja da muškarac za svoj nick nikad ne bi stavio ružičasto srce. Pogriješio sam.

Znači da bi tebi ljubav bila otprilke kao ideja u platnovskom smislu, gdje bi pojedine manifestacije ljubavi bile samo sjene na zidu pećine života. Ljubav bi pripadala "idealnom svijetu" i bila bi istovrijedna kao i broj PI, pravac, fraktal ili nešto drugo. Pošto su to sve odnosi, tada bi i ljubav bila odnos.
MI bi samo, kao kod pravca, u svakom prolaznom predmetu mogli prepoznati formu idelanog pravca koji se pruža u beskonačnost, ali ga ne bi mogli spoznati u cjelini. Sve nabrojeno su aksiomi, što implicira da je i ljubav aksiom.

Opet. Što ljubav ima s Bogom?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 08:49   #62
pa servantes, uspio si dati dosta svoje interpretacije...i pritom se udaljiti od ljubavi pomalo, jer kako je tehnikalijom opisati

ništa, što se može nazvati Božjim, ne ide bez ljubavi u sebi. pitao si kakva je veza ljubavi s Bogom. neraskidiva je, nezamislivo je prisustvo Boga bez ljubavi, i prisustvo ljubavi bez Boga

zamisli da nekome učiniš dobro djelo, a učiniš to s mrzovoljnim izrazom lica, bez ljubavi u sebi, bez milosti, bez smiješka. jedan pogled na tvoje lice, i čovjek bi se osjećao kao zadnje govno. barem pola efekta usluge bilo bi uništeno, a on bi se osjećao nesretno...kao da nešto uzima, otima od tebe...jer mu ne daješ to sa srcem. uistinu, kad ti netko nešto daje sa srcem, nema veće radosti nego primiti; ako je pak nešto dano 'preko k***', dolaziš u dilemu da se zapravo zahvališ, i ne uzmeš...ma koliko to što ti dobivaš trebalo

i što je onda bitnije...dobiti ono što trebaš, ili dobiti to s ljubavlju?

da li ćeš se zahvaljivati onome suosjećajnom, koji je duboko svjestan tvoje boli i nesreće, u trenutku kad si unesrećen i jadan, makar ti zapravo ništa nije dao, do li malo svog vremena, ljudske topline, prijateljstva i suosjećanja? da li ćeš se osjećati kako ti je makar malo olakšao tvoj teret u tom nesretnom trenutku, kad znaš da je na svijetu netko kome je stalo do tebe, tko nije pobjegao od tebe kad si nesretan, već koji te voli dovoljno da bi s tobom podijelio i nesreću, i utješio te malo?

pitaš me o pisanom Bogu...a ja ti pričam o živom Bogu, onome koji se ne nalazi u riječima

kažu, Bog je ljubav...to je istina, jer ljubav je njegovo tkanje, i u ljubavi ćeš ga prepoznati...a opet, to nije cijela istina, jer Bog je i više od ljubavi, no gdje nema ljubavi, Bog ne egzistira

ljubav nije relacija. ona je izvor u svakom od nas. što je ljubav? ljubav je poput vode...mi smo poput čaše. naša čaša može biti do vrha puna, a može biti samo malo vode u njoj

a Bog je more
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 09:06   #63
U trenutku začeća, kada dolazi do spajanja muške i ženske spolne stanice tada se stvara novi život i Bog plodu daje dušu i udahnjuje u njega duh tj. dio sebe.

Taj duh u nama teži za Bogom, ili bolje rećeno taj duh teži za onim od kojeg je i proizašao, od Boga!
Tijekom našega života taj duh u nama uvijek teži za tim da se sjedini s Bogom i uvijek Ga traži, bilo da ga taj čovjek poznaje ili ne poznaje
Mi smo tu čežnju nazvali, ljubav.

Servantes, to je moje mišljenje zašto je ljubav povezana s Bogom!
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 09:33   #64
pedro, eksponirao si čovjeka i njegovu individualnu vezu s Bogom, i na tom pravcu si identificirao ljubav. ne sviđa mi se tvoja definicija

evo ti izjave od marije terezije:

"nisam baš sigurna kako će biti u raju, ali jedno sigurno znam. kada umremo i kada dođe vrijeme da nam Gospodin sudi, on nas neće pitati koliko smo dobrih djela učinili u svom životu, nego s koliko ljubavi smo ih učinili"
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 09:42   #65
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
U trenutku začeća,
malo si se vrtio i trazio pravo objasnjenje, sebi i drugima, za ono TU , al uspio si.
__________________
Da ist mehr Hunger nach Liebe und Wertschätzung auf der Welt, als nach Brot. - Mutter Teresa
emofree KJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 09:45   #66
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
pedro, eksponirao si čovjeka i njegovu individualnu vezu s Bogom, i na tom pravcu si identificirao ljubav. ne sviđa mi se tvoja definicija

evo ti izjave od marije terezije:

"nisam baš sigurna kako će biti u raju, ali jedno sigurno znam. kada umremo i kada dođe vrijeme da nam Gospodin sudi, on nas neće pitati koliko smo dobrih djela učinili u svom životu, nego s koliko ljubavi smo ih učinili"

Ja sam pokušao identificirati ljubav, ljubav se ne može identificirati!

Ali ja sam pokušao Servantesu objasniti vezu Boga i ljubavi.

Slažem se sa tobom ZED_ALIVE! - s koliko ljubavi smo ih učinili
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 09:47   #67
Quote:
emofree KJ kaže: Pogledaj post
malo si se vrtio i trazio pravo objasnjenje, sebi i drugima, za ono TU , al uspio si.

Ne razumijem, što želiš reći?
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 09:51   #68
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
U trenutku začeća, kada dolazi do spajanja muške i ženske spolne stanice tada se stvara novi život i Bog plodu daje dušu i udahnjuje u njega duh tj. dio sebe.

Taj duh u nama teži za Bogom, ili bolje rećeno taj duh teži za onim od kojeg je i proizašao, od Boga!
Tijekom našega života taj duh u nama uvijek teži za tim da se sjedini s Bogom i uvijek Ga traži, bilo da ga taj čovjek poznaje ili ne poznaje
Mi smo tu čežnju nazvali, ljubav.

Servantes, to je moje mišljenje zašto je ljubav povezana s Bogom!
Hocu reci da se sa ovim napisanim slazem.
__________________
Da ist mehr Hunger nach Liebe und Wertschätzung auf der Welt, als nach Brot. - Mutter Teresa
emofree KJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 09:54   #69
Quote:
emofree KJ kaže: Pogledaj post
Hocu reci da se sa ovim napisanim slazem.
ZED_ALIVE kaže da joj se ne sviđa to što sam definirao ljubav kao neku čežnju za Bogom!
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:01   #70
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
evo ti izjave od marije terezije:

"nisam baš sigurna kako će biti u raju, ali jedno sigurno znam. kada umremo i kada dođe vrijeme da nam Gospodin sudi, on nas neće pitati koliko smo dobrih djela učinili u svom životu, nego s koliko ljubavi smo ih učinili"


Primjetio si da se ja, osobno, ne zadovoljavam odgovorima tipa "Bog je ljubav", "Bez ljubavi ne možeš upoznati Boga", ....... Razumijem da mi pokušavaš opisati svoj osjećaj ljubavi i Boga, gdje bi se ljubav shvaćala u glagoskom obliku prisutnosti Božije. Slažem se.
Ali ta relacija ljubavi i Boga je u suprotnosti sa "vjerničkim Bogom", s njegovom težnjom da propisuje i sudi, kao i , mora se priznati, u mnogim slučajevima uvredljivim, ponositim i ljutljivim Bogom.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:08   #71
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Taj duh u nama teži za Bogom, ili bolje rećeno taj duh teži za onim od kojeg je i proizašao, od Boga!
Tijekom našega života taj duh u nama uvijek teži za tim da se sjedini s Bogom i uvijek Ga traži, bilo da ga taj čovjek poznaje ili ne poznaje
Mi smo tu čežnju nazvali, ljubav.

Servantes, to je moje mišljenje zašto je ljubav povezana s Bogom!

Možeš li mi to pokazati na gore navedenom primjeru s Nove Gvineje?
Ali, da usmjerimo diskusiju.
Što bi bila ljubav?
MOže li se ona definirati a da se pri tome ne spominje Bog?
Možemo li ljubav shvatiti kao neku oznaku prisutnosti Boga, ili je ljubav oznaka čovjekove nesavršenosti?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:20   #72
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post

Možeš li mi to pokazati na gore navedenom primjeru s Nove Gvineje?
Ali, da usmjerimo diskusiju.
Što bi bila ljubav?
MOže li se ona definirati a da se pri tome ne spominje Bog?
Možemo li ljubav shvatiti kao neku oznaku prisutnosti Boga, ili je ljubav oznaka čovjekove nesavršenosti?

Ovak, možda ovi s Gvineje ne poznaju Boga ali možda ga oni osjećaju u obliku ljubavi, tj. možda preko nekog svog (npr. izmišljenog Boga). Možda oni imaju svoje Bogove i služe im u ljubavi.

To znaći da oni ja vjerujem da žive u ljubavi i žive u Bogu makar neznaju za njega jer im još nitko nije posvjedočio. I vjerujem da ću se jedno susresti sa njima u Raju jer će se spasiti po ljubavi.

Mislim da je ljubav prisutnost Boga!
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:22   #73
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
ZED_ALIVE kaže da joj se ne sviđa to što sam definirao ljubav kao neku čežnju za Bogom!
nije mi se svidjelo mi se jer si iz te definicije isključio čovjeka, bližnjeg. a što je prirodnije nego voljeti bližnjeg? iliti, Isusovim riječima:

'Dajem vam jednu novu zapovijed: volite jedni druge. Kao što sam ja vas volio, volite vi jedni druge.' (Ev. prema Ivanu)

(i ja sam on )
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:23   #74
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ali ta relacija ljubavi i Boga je u suprotnosti sa "vjerničkim Bogom", s njegovom težnjom da propisuje i sudi, kao i , mora se priznati, u mnogim slučajevima uvredljivim, ponositim i ljutljivim Bogom.

Čuj Bog se ponaša božanski ali ne i ljudski!
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:27   #75
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post


Primjetio si da se ja, osobno, ne zadovoljavam odgovorima tipa "Bog je ljubav", "Bez ljubavi ne možeš upoznati Boga", ....... Razumijem da mi pokušavaš opisati svoj osjećaj ljubavi i Boga, gdje bi se ljubav shvaćala u glagoskom obliku prisutnosti Božije. Slažem se.
Ali ta relacija ljubavi i Boga je u suprotnosti sa "vjerničkim Bogom", s njegovom težnjom da propisuje i sudi, kao i , mora se priznati, u mnogim slučajevima uvredljivim, ponositim i ljutljivim Bogom.
što je vjernički Bog?

onaj pisani/čitani, osim što se radi o ljudskim riječima, nije jednostavan uvijek za shvatiti, niti su te napisane riječi nužno precizno oslikale živu sliku

ali tu je zato živi Bog...i živa ljubav, koju imamo svi u sebi

zato, sve što pročitaš, sve što čuješ, možeš usporediti u sebi. osjetiti ili ne osjetiti. to je živa riječ u tebi. da nema te žive riječi, doista ne znam kakvog bi vjera imala temelja
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:29   #76
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Čuj Bog se ponaša božanski ali ne i ljudski!
Što znači ponašati se "božanski"?
Znači li to da je Bog neodređen, pa bi tako bila neodređena i ljubav koja se javlja u njegovom prisustvu. Implicitno, neodređeni Bog nije Bog. Slijedi da neodređena ljubav nije ljubav.
Ako je Bog određen, tada se može odgovoriti na gore navedeno pitanje.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:31   #77
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
što je vjernički Bog?

onaj pisani/čitani, osim što se radi o ljudskim riječima, nije jednostavan uvijek za shvatiti, niti su te napisane riječi nužno precizno oslikale živu sliku

ali tu je zato živi Bog...i živa ljubav, koju imamo svi u sebi

zato, sve što pročitaš, sve što čuješ, možeš usporediti u sebi. osjetiti ili ne osjetiti. to je živa riječ u tebi. da nema te žive riječi, doista ne znam kakvog bi vjera imala temelja
Što bi bila suprotnost ljubavi? Ili, da preciziram. Što bi bila suprotnost Bogu?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:35   #78
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Što znači ponašati se "božanski"?
Bog je ljubav , cisti duh. Mi to nismo jer imamo i materijalni dio, psihofizicki te nas to malo manta...
__________________
Da ist mehr Hunger nach Liebe und Wertschätzung auf der Welt, als nach Brot. - Mutter Teresa
emofree KJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:49   #79
Quote:
emofree KJ kaže: Pogledaj post
Bog je ljubav , cisti duh. Mi to nismo jer imamo i materijalni dio, psihofizicki te nas to malo manta...
Kako bakterija u mom želucu, ako kojim čudom i spozna da živi u njemu, zna koji su motivi mog ponašanja?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:50   #80
Quote:
emofree KJ kaže: Pogledaj post
Bog je ljubav , cisti duh. Mi to nismo jer imamo i materijalni dio, psihofizicki te nas to malo manta...
Ma čudna je to ljubav.
Voli nas a dozvoljava nam da ga se bojimo, voli nas a želi da mu se mi mali crvi klanjamo, voli nas a želi iznad svega naše obožavanje, voli nas a ne može ukloniti svojeg vražjeg suparnika koji nas obuzima....
kakva je to ljubav održavana strahom, fan-klubovima i Vragom?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.