Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2009., 16:40   #21
tako velik tako mali znate da je on zapravo talijan
jax is offline  
Old 05.12.2009., 16:55   #22
...Napoleon je važna povijesna ličnost koja se pojavila nakon Francuske revolucije. Elementarna historiografija nas uči da je Francuska revolucija bila prekretnica u povijesti čovječanstva - zbog donošenja Deklaracije o pravima čovjeka i građanina. Nakon revolucije, Francuska je stagnirala, a Napoleon se istaknuo u borbama po Italiji, postao je prvi konzul i samostalno donosio zakone. 1804. se okrunio za cara, a sam je sebi stavio krunu na glavu (običaj je bio da to radi papa). Time je htio pokazati da je on veći od pape, a vojnike je htio motivirati govorivši im da mu je vlast dana od naroda za narod, a ne od Boga. Osvojio je Španjolsku, zapadno Pojajnje, Belgiju, Egipat, ukinuo Mletačku republiku, te raskinuo antifrancusku koaliciju...

...Ne znam, možda je zbog toga bitan i velik...
 
Old 05.12.2009., 17:33   #23
Quote:
44antiNL kaže: Pogledaj post
...Napoleon je važna povijesna ličnost koja se pojavila nakon Francuske revolucije. Elementarna historiografija nas uči da je Francuska revolucija bila prekretnica u povijesti čovječanstva - zbog donošenja Deklaracije o pravima čovjeka i građanina. Nakon revolucije, Francuska je stagnirala, a Napoleon se istaknuo u borbama po Italiji, postao je prvi konzul i samostalno donosio zakone. 1804. se okrunio za cara, a sam je sebi stavio krunu na glavu (običaj je bio da to radi papa). Time je htio pokazati da je on veći od pape, a vojnike je htio motivirati govorivši im da mu je vlast dana od naroda za narod, a ne od Boga. Osvojio je Španjolsku, zapadno Pojajnje, Belgiju, Egipat, ukinuo Mletačku republiku, te raskinuo antifrancusku koaliciju...

...Ne znam, možda je zbog toga bitan i velik...
kratko i jasno
Road_Warrior is offline  
Old 05.12.2009., 18:04   #24
Quote:
44antiNL kaže: Pogledaj post
1804. se okrunio za cara, a sam je sebi stavio krunu na glavu (običaj je bio da to radi papa).
Mislim da je to prvenstveno napravio kako bi se u tome izjednačio sa svojim uzorom.
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Old 06.12.2009., 20:44   #25
Tnx folks ... ovaj mi je čovjek bio tako nezanimljiv da mi sada čak postaje i ok , očito sam ovdje bila jedina koja nije skroz skužila njegovu ulogu u svim tim europskim formiranjima, revolucijama, novitetima...Ali svejedno, on je samo igrač koji nastavlja ili provodi one već postavljene ili zamišljene teze o modernom upravljanju i obliku vlasti.. Ako ništa drugo, bio je hrabar..ili veliko dijete...

A što se tiće revolucija koje su bile važnije od francuske..malo je složeno tako govoriti jer se svaka nadovezuje i na onu prethodnu i naravno da je inovativnijai kvalitetnija, a sad dok se bližimo današnjici i na višoj je razini, globalnoj, svjetskoj...Francuska je onda toliko "važnija" od prijašnjih u slućaju (kao što i jest bilo) da se tiće većeg broja ljudi istih interesa, razvijene svijesti itd... Masovnija jest, ali smatramo je važnijom od ostalih koje bi ipak trebale biti ispred nje ako u obzir uzmemo i epohu u kojoj su izbijale i okolnosti pod kojima su se odvijale. Onda tako da nije bilo te "manje važne od francuske" industrijske revolucije, nebi došlo ni do stvaranja buržoazije i želje ne samo prvog i drugog staleža za pravo glasa nego i te radničke klase, pa za Francusku revoluciju nemamo nikakvog povoda. I ako idemo još ranije, da nije bilo agrarne revolucije, ni industrijska vjerojatno nebi tako brzo i u širokim razmjerima započela. Odg. ML cromanu..
__________________
oh, I ve got u baby... ;)
#vojvoda is offline  
Old 07.12.2009., 10:35   #26
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
A u vezi alternativne istorije, mnogo vjerovatnije bi izgledala mogucnost Napoleove smrti tokom neke od njegovih bitki, ako se zna koliko cesto se nalazio izlozen neprijateljskoj vatri, nego u brodolomu u nekoj ekspediciji.
Istina... čovjek je volio biti "u žiži" , prigodom jedne bitke (e J. ga ne sjećam se više točno koje) oborila ga je struja zraka od topovske kugle koja je, kako kažu, prošla na manje od metra od njega
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 07.12.2009., 12:16   #27
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Istina... čovjek je volio biti "u žiži" , prigodom jedne bitke (e J. ga ne sjećam se više točno koje) oborila ga je struja zraka od topovske kugle koja je, kako kažu, prošla na manje od metra od njega



Nije volio biti u zizi, vec se u to vrijeme od zapovjednika vojske ocekivalo da bude u blizini prve linije fronta, ne samo zbog davanja primjera vojnicima licnom hrabroscu, vec i zbog potrebe sagledavanja opste situacije na bojistu. U to vrijeme vojskovodja se nije mogao sakriti u bunker i sa tog mjesta izdavati zapovijedi.


A da ne govorimo o Napoleonovom talentu za propagandu i iskoristavanju vlastitih rana kao sredstva za dokazivanje licne hrabrosti. Npr; ova beznacajna i bezopasna rana koju je dobio kod Ratisbona 1809:





Napraviti sliku na kojoj se slavi i prikazuje jedna ogrebotina. Koji egoista.


Za usporedbu, Marsal Oudinot je bio ranjen 32 puta, General Achard 28, Rapp 26, Grouchy 25, a General Houchard 48 puta. Takodje, zanimljivo je spomenuti Pukovnika Chipaulta iz 4 regimente oklopnika koji je u bitci kod Heilsberga 1807 dobio 56 udaraca sabljom. On je vjerovatno bio gore isjeckan od mojih postova.








Gilles de Rais. is offline  
Old 07.12.2009., 12:59   #28
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post

Rijec je o ekspediciji grofa de La Pérousea iz 1785 sa ciljem istrazivanja Pacifika. Dva broda koja su ucestvovala u njoj su dozivjela brodolom 1788, a broj prezivjelih je bio minimalan.

Busola i Astrolab (ne7 znam francuski spelling) pa googlajte...
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Old 07.12.2009., 13:54   #29
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Busola i Astrolab (ne7 znam francuski spelling) pa googlajte...



Astrolabe i Boussole.








Gilles de Rais. is offline  
Old 07.12.2009., 14:53   #30
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
Napraviti sliku na kojoj se slavi i prikazuje jedna ogrebotina. Koji egoista.

Ih, koliko bi se kod nas vojnih mirovina odradilo za tu ogrebotinu.
fgzcvijetic is offline  
Old 07.12.2009., 16:09   #31
Quote:
#vojvoda kaže: Pogledaj post
A što se tiće revolucija koje su bile važnije od francuske..malo je složeno tako govoriti jer se svaka nadovezuje i na onu prethodnu i naravno da je inovativnijai kvalitetnija, a sad dok se bližimo današnjici i na višoj je razini, globalnoj, svjetskoj...Francuska je onda toliko "važnija" od prijašnjih u slućaju (kao što i jest bilo) da se tiće većeg broja ljudi istih interesa, razvijene svijesti itd... Masovnija jest, ali smatramo je važnijom od ostalih koje bi ipak trebale biti ispred nje ako u obzir uzmemo i epohu u kojoj su izbijale i okolnosti pod kojima su se odvijale. Onda tako da nije bilo te "manje važne od francuske" industrijske revolucije, nebi došlo ni do stvaranja buržoazije i želje ne samo prvog i drugog staleža za pravo glasa nego i te radničke klase, pa za Francusku revoluciju nemamo nikakvog povoda. I ako idemo još ranije, da nije bilo agrarne revolucije, ni industrijska vjerojatno nebi tako brzo i u širokim razmjerima započela. Odg. ML cromanu..
Ne možeš uspoređivati Francusku revoluciju i Industrijsku ili Agrarnu revoluciju. Iako nose isti naziv, spadaju u skroz različite kategorije.

Francuska revolucija se odvija prvenstveno na društvenom planu, dok su ove druge dvije revolucije na polju proizvodnje. Jedini događaj koji se može komparirati s Franc. revolucijom je Oktobarska revolucija u Rusiji 1917. O njoj ćete učiti u sljedećem razredu.
Sinbad is offline  
Old 07.12.2009., 22:26   #32
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
Umjesto mene, odgovorice ti sam Napoleon. Njegove zadnje rijeci su bile:


Te njegove zadnje rijeci, jesu zapisane ili je prenijeto da je to rekao?

Mirise mi na izum nacional-romantizma.
2211 is offline  
Old 07.12.2009., 22:26   #33
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Ne možeš uspoređivati Francusku revoluciju i Industrijsku ili Agrarnu revoluciju. Iako nose isti naziv, spadaju u skroz različite kategorije.
Ja jako dobro shvaćam razliku između Francuske i drugih tipova revolucije, ali isto tako znam da postoji nepobitna veza između njih; nije toliko ni bitno koje su kategorije ( iako je važna i ta razlika, naravno) nego mislim da je važan sam ishod istih i pokreta unutar njih odn.cijele radnje. Sve su te revolucije započele od velike mase ljudi koja je težila boljem od onog što je poznavala do tada, ono što se postavilo u npr.agrarnoj i kasnije ind. revol. nije samo gospodarskog, odn. tehnološkog značenja nego i društvenog pa se ti svi njihovi pokušaji stvaranja kvalitetnijeg društva a onda i ekon. i pol. situacije u zemlji očituju u francuskoj rev.tj. na kraju 18.st. do Napoleona i pod njegovom vlasti. I to je samo zato što su revolti bili izraženiji i što su rezultirali nekim krajnjim zakonima.
Tako je recimo u toj Oktobarskoj rev. najprije isto moglo doći do izbijanja industrijske rev. i polufeudalni sistem bi bio relativno srušen, nastala bi anarhija, ustvari možda to nije najbolji izraz za to, ali ne bi se postigao sporazum između vladajuće elite i građana( nakon revolucije - radničke mase) pa bi bio isti ishod. Na tom je primjeru opet logična ta povezanost revolucija, ma koje god kategorije one bile.
__________________
oh, I ve got u baby... ;)
#vojvoda is offline  
Old 07.12.2009., 22:34   #34
Ali nikako ne kontam zasto ga na kontinentu, pa cak i u engleskoj isticu kao neku pozitivnu licnost u povijesti. Taj covjek je svojim ratovima napravio tolika sranja da je postao pokretacka snaga za ujedinjenje spanaca, njemaca, rusa nebi li istjerali njegovu vojsku koja je pljackala, ubijala i silovala.

Podsjeca me malo na Mesu Selimovica koji spominje sarajevsku legendu o braci moric. "Pjevaju sevdalinke o braci moric, kako je sarajevo tugovalo kad su ih uhvatili i kako im je majka plaka. Sevdalinke o banditima koji su prije 20 godina ubijali i silovali"
2211 is offline  
Old 07.12.2009., 23:41   #35
Quote:
tragetir673 kaže: Pogledaj post
Dali ste znali da su Napopeona B. kindapovali Englezi jedne veceri i da su ga Hrvati oslobodili. Na Pariskom Sveucilistu Politickih nauka Napopeon Bonaparte je rekao jednom zgodom "Dajte mi 100.000 Hrvatskih Konjanika i vladati cu Svijetom"......ako sumljate u moju tezu preupitajte se malo po povijesnim knjigama...
Politicke nauke su jako nova disciplina unutar drustvenih nauka. Stoga ...

Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post

A ti si to procitao u istorijskim knjigama? Meni to vise nalikuje na lokalne mitove koji se stvaraju o svakoj slavnoj licnosti i koji sluze velicanju naroda o kome govore. Vjerovatno i Slovenci imaju svoje legende o Napoleonu i price: da je Napoleon imao 100 000 Slovenaca...
100.000 Slovenaca bas i nije imao. Ali da je bilo Slovenaca u Ilirskim regimentima, bilo je. Koliko god ih bilo, bilo ih previse. Jer so velikom Caru Psihopati posluzili kao topovska hrana za ciljeve koji veze nisu imali s njima i njihovim interesima. Stoga ne znam sto se Hrvati toliko vesele ako im je Car Psihopata i dao neku pohvalu. Pohvalio ih je da su posebno kvalitetna topovska hrana i to je to. Koliko je Caru Psihopati bilo stalo do njegovih vojnika vise je puta jasno dao do znanja a najbolje tada kad je svoje vojnike ostavio u Rusiji dok je sam odjurio svojoj zeni u zagrljaj. Vjerovatno da se isplace jadnik sto mu nestasni poduhvat nije uspjeo. Kao neki nestasni djecak samo da je ovaj upropastio polma miljuna zivota.
TIGR is offline  
Old 08.12.2009., 02:01   #36
Quote:
2211 kaže: Pogledaj post
Te njegove zadnje rijeci, jesu zapisane ili je prenijeto da je to rekao?

Mirise mi na izum nacional-romantizma.



Svi izvori koje sam vidio spominju navedene rijeci. Nisam siguran da li su one zaista potvrdjene, ali mislim da je to uobicajeno za vecinu zadnjih rijeci iz tog vremena.




Quote:
2211 kaže: Pogledaj post
Ali nikako ne kontam zasto ga na kontinentu, pa cak i u engleskoj isticu kao neku pozitivnu licnost u povijesti. Taj covjek je svojim ratovima napravio tolika sranja da je postao pokretacka snaga za ujedinjenje spanaca, njemaca, rusa nebi li istjerali njegovu vojsku koja je pljackala, ubijala i silovala.



Cini se da zaboravljas da je Francuska i prije Napoleona bila u ratu, i da bi cak i bez njega nastavila sa sukobom, ali vjerovatno sa manje uspjeha. Takodje, zaboravio si da Napoleon nije odgovoran za sve ratove koji su se desavali tokom njegove karijere, vec je cesto reagovao na prijetnje u vidu agresivnih susjeda koji su pokusavali da uguse revoluciju i vrate stari rezim na vlast. Naravno, mozemo tvrditi da je Napoleon iskoristio tu prijetnju da bi dosao na vlast i iskoristio je radi ostvarivanja svojih licnih ambicija za slavom i moci, ali ne mozemo ga optuzivati kao iskljucivog krivca za ratove, a pritom ignorisati cinjenicu da je francuski narod sve vrijeme stajao iza njega i podrzavao ga u njegovim ambicijama. Mislim da je pogresno prebacivati kolektivnu krivicu na samo jednu licnost. Takodje, napoleonske ratove ne treba posmatrati iskljucivo iz uske perspektive u kojoj ne mozemo sagledati prave uzroke sukoba, vec desavanja u tom vremenu moramo sagledati u sirem kontekstu prethodnih sukoba. Ako razmisljamo na taj nacin, Napoleona i njegove ratove necemo vidjeti kao neopravdane i monstruozne, vec kao nastavak sedmogodisnjeg rata i englesko-francuskog sukoba tokom americkog rata za nezavisnost, u kojima su se Francuska i Engleska borile za ulogu vodece sile tadasnjeg svijeta. Napoleon je svojim ratovima iskljucivo pokusavao da uspostavi francusku kontinentalnu dominaciju u Evropi i da kontrolom nad kopnom i sprijecavanjem engleske trgovine sa njim, dovede Britaniju do ekonomskog sloma. Dakle, tu se nije radilo samo o Napoleonovim djecackim fantazijama o osvajanju svijeta kako TIGR misli, vec o realizaciji francuskih nacionalnih interesa. Da je Francuska pobijedila, vodeca sila XIX i prve polovine XX vijeka bi bila ona, a ne Britanija. Mislim da ne smijemo gledati tadasnju situaciju i dogadjaje danasnjim moralom i kritickom svijescu, jer bi onda svaka licnost, dogadjaj ili pojava u daljoj istoriji bila negativna. U vezi tvoga komentara o zlocinima njegove vojske, mislim da pretjerujes. Bilo ih je, ali ne toliko da bi se svi pohodi francuske vojske sveli na radnje koje si naveo. Npr; kada su 1806 francuske trupe umarsirale u Berlin pozdravila ih je odusevljena masa Prusa, a to ne bi bilo moguce da su imali reputaciju kakvu bi ti zelio da im dodas. Naravno, zlocini su se zaista desavali, ali najcesce u Spaniji, u kojoj su zbog brutalnog gerilskog rata obe strane odlazile u ekstreme u tom pogledu. Ali u poredjenju sa ostalim evropskim armijama, narocito ruskom, francuska vojska se nije previse isticala po zlocinima.




Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
100.000 Slovenaca bas i nije imao. Ali da je bilo Slovenaca u Ilirskim regimentima, bilo je. Koliko god ih bilo, bilo ih previse.


Stoga ne znam sto se Hrvati toliko vesele ako im je Car Psihopata i dao neku pohvalu.



Slovence sam samo naveo kao primjer kako vjerovatno svaki evropski narod koji je imao vojnike koji su sluzili pod Napoleonom ima i legende o tome kako je Napoleon imao narocito dobro misljenje o navedenom narodu i njegovim ratnickim sposobnostima. (Nadam se da ti ne smeta sto sam koristio Slovence kao primjer. ) Vjerovatno je to i razlog zasto se pojedini Hrvati ponose navodnim Napoleonovim izjavama o Hrvatima i njihovoj hrabrosti, jer je za odredjene pripadnike jednog relativno malog i nepoznatog naroda jako privlacno i lijepo cuti kako jedan od najvecih vojskovodja i drzavnika u ljudskoj istoriji ima izuzetno pozitivno misljenje o njima. Jos ako navedeni ljudi imaju izrazen kompleks inferiornosti zbog navodne istorijske beznacajnosti svoje nacije, takvi komentari postaju temelj na kojem se zasniva postovanje i vjera u svoj narod i drzavu.




Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Jer so velikom Caru Psihopati posluzili kao topovska hrana za ciljeve koji veze nisu imali s njima i njihovim interesima.



Ali kad su i kojem velikom osvajacu mali narodi bili bitni i da li se bilo koji od njih brinuo za njihove interese? Da li se Hanibal brinuo za interese svojih iberskih, galskih i numidskih placenika? Britanci za strane najamnike u svojim ratovima? Francuzi za Afrikance koji su tokom WWI i WWII umirali daleko od kuce i iskljucivo za francuske, a ne za interese svoje domovine? Vec sam rekao, ako budemo gledali istorijske dogadjaje sa danasnje perspektive, niti jedna licnost iz proslosti nece biti moralno prihvatljiva za nas. TIGR, ako je Napoleon psihopata, da li su to i Hanibal, Cezar i Velington? Zanima me da li ces i za njih koristiti jednake kriterijume.




Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Koliko je Caru Psihopati bilo stalo do njegovih vojnika vise je puta jasno dao do znanja a najbolje tada kad je svoje vojnike ostavio u Rusiji dok je sam odjurio svojoj zeni u zagrljaj. Vjerovatno da se isplace jadnik sto mu nestasni poduhvat nije uspjeo. Kao neki nestasni djecak samo da je ovaj upropastio polma miljuna zivota.



Ne bih se slozio. Optuzujes Napoleona za bjezanje, ali uporedi ga sa drugima i njegov postupak nece izgledati tako cudan. Sta bi rekao o ruskom caru koji je pobjegao iz Moskve, ili o pruskom kralju koji je napustio Berlin? Fridrih Veliki je pobjegao iz svoje prve bitke i napustio svoje vojnike, Aleksandar ih je poslao da marsiraju kroz pustinju, tokom WWI generali su poslali milione ljudi u smrt iako je svakome bilo jasno da ce njihova zrtva biti uzaludna... Dakle, to nije bilo nista neuobicajeno u to vrijeme. A ne vidim kako bi Napoleonovo ostajanje sa njegovim trupama poboljsalo njihovu poziciju. Takodje, zaboravio si da je on iskoristio svoj rani odlazak da bi mogao pripremiti nove jedinice za predstojecu kampanju i da si nije mogao dozvoliti gubitak vremena u Rusiji u kojoj je vec izgubio bitku. Da ne spominjemo da su u Parizu sirene glasine da je mrtav i da je spremana zavjera sa ciljem njegovog svrgavanja, sto je zahtijevalo brzu i pravilnu reakciju sa njegove strane. Mislim da previse pojednostavljujes stvari u svojoj mrznji prema Napoleonu i da dogadjaje iz tog perioda sagledavas kroz oci jednog liberalnog demokrate pacifista, a ne kao neko ko bi zivio u XVIII ili XIX vijeku. Posmatraj ga sa tadasnje perspektive i shvatices zasto je on, u tom periodu, predstavljao licnost koju su cak i njegovi neprijatelji neizmjerno postovali i divili joj se.




Uzgred, posto se vec spominju ratnicki kvaliteti naroda tokom napoleonskih ratova, moram da napomenem kako su Crnogorci vise puta pobijedili te proslavljene francuske vojnike, a niko im ne odaje pocast zbog toga. Ali vazno je da svi znaju za Waterloo.








Gilles de Rais. is offline  
Old 08.12.2009., 07:03   #37
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
Ali kad su i kojem velikom osvajacu mali narodi bili bitni i da li se bilo koji od njih brinuo za njihove interese? Da li se Hanibal brinuo za interese svojih iberskih, galskih i numidskih placenika? Britanci za strane najamnike u svojim ratovima? Francuzi za Afrikance koji su tokom WWI i WWII umirali daleko od kuce i iskljucivo za francuske, a ne za interese svoje domovine? Vec sam rekao, ako budemo gledali istorijske dogadjaje sa danasnje perspektive, niti jedna licnost iz proslosti nece biti moralno prihvatljiva za nas. TIGR, ako je Napoleon psihopata, da li su to i Hanibal, Cezar i Velington? Zanima me da li ces i za njih koristiti jednake kriterijume.


Ne bih se slozio. Optuzujes Napoleona za bjezanje, ali uporedi ga sa drugima i njegov postupak nece izgledati tako cudan. Sta bi rekao o ruskom caru koji je pobjegao iz Moskve, ili o pruskom kralju koji je napustio Berlin? Fridrih Veliki je pobjegao iz svoje prve bitke i napustio svoje vojnike, Aleksandar ih je poslao da marsiraju kroz pustinju, tokom WWI generali su poslali milione ljudi u smrt iako je svakome bilo jasno da ce njihova zrtva biti uzaludna... Dakle, to nije bilo nista neuobicajeno u to vrijeme. A ne vidim kako bi Napoleonovo ostajanje sa njegovim trupama poboljsalo njihovu poziciju. Takodje, zaboravio si da je on iskoristio svoj rani odlazak da bi mogao pripremiti nove jedinice za predstojecu kampanju i da si nije mogao dozvoliti gubitak vremena u Rusiji u kojoj je vec izgubio bitku. Da ne spominjemo da su u Parizu sirene glasine da je mrtav i da je spremana zavjera sa ciljem njegovog svrgavanja, sto je zahtijevalo brzu i pravilnu reakciju sa njegove strane. Mislim da previse pojednostavljujes stvari u svojoj mrznji prema Napoleonu i da dogadjaje iz tog perioda sagledavas kroz oci jednog liberalnog demokrate pacifista, a ne kao neko ko bi zivio u XVIII ili XIX vijeku. Posmatraj ga sa tadasnje perspektive i shvatices zasto je on, u tom periodu, predstavljao licnost koju su cak i njegovi neprijatelji neizmjerno postovali i divili joj se.

Ne govorim samo o tome sto je Napoleon mislio o malim narodima nego sto je Napoleon mislio o bilo kome tko nije bio Napoleon. Zar mislis da je Napoleon nesto posebno drzao do Francuza? Ako jeste, zasto je toliko francuskih majki ogrnuo u crno? Jeste, bilo mu drago da vlada Francuskoj i Francuzima jer je to bila velika, bogata i znacajna zemlja. Ali da mu je bilo nesto posebno stalo do Francuza kao naroda ili pojedinaca, e tu se ne bi mogao sloziti.

Pominjes Aleksandra, Hanibala, Cezara ... Sve psihopata do psihopate. Ispunjavaju sve uslove da budu serijski ubojice. Samo sto nisu bili serijski nego masovni. Inteligentni. Egoisti. Narcisi. Imuni na patnje drugih. Jedino su oni sebi bili vazni. Gazili su preko stotina tisuca mrtvih da udovolje svojim bolestnim ambicijama. Manipulanti. Sve ukazuje da su bili psihopate i to opaki.

Jedino bi Wellingtona u tome izdvojio. Ipak on prvenstveno nije udovoljavao svoje vlastite ambicije. Izgleda da je cak i iskreno patio zbog gubitaka svojih vojnika.
TIGR is offline  
Old 08.12.2009., 12:18   #38
Mislim da si za Hanibala pretjerao. Pa čovjek se krvavo borio za spas svoje domovine, ne za svoj ego, a nije bio ni njen vladar.
RIMOR is offline  
Old 08.12.2009., 14:01   #39
Quote:
Ne govorim samo o tome sto je Napoleon mislio o malim narodima nego sto je Napoleon mislio o bilo kome tko nije bio Napoleon. Zar mislis da je Napoleon nesto posebno drzao do Francuza? Ako jeste, zasto je toliko francuskih majki ogrnuo u crno? Jeste, bilo mu drago da vlada Francuskoj i Francuzima jer je to bila velika, bogata i znacajna zemlja. Ali da mu je bilo nesto posebno stalo do Francuza kao naroda ili pojedinaca, e tu se ne bi mogao sloziti.
Ja cijenim Napoleona, posebice zbog svojih vojnih sposobnosti i načina dolaska na vlast. Pa navedi mi vladara koji u ratu nije nijednu majku u crno odjenuo? U ratu se gine, i može obećati samo ono što je Churchil rekao. Jedini njegov potez u kojom je iskrvario je bio napad na Rusiju, a pogotovo ono besmisleno čekanje predaje kod Moskve, gdje je nakon povlačenja samo na rijeci Berezini život izgubilo oko 20000 njegovih vojnika, bez ikakve borbe.
Kažeš da mu nije stalo do Francuza? Pogledaj malo francuske vladare prije njega, njima je stalo do Francuza?? Pogotovo "slavnim" i poremećenim Lujevima, kojeg češ da opišem od onih slavnijih, XIV,XV?? Doveli državu u financijski kolaps, a za razliku od njega vodili BEZUSPJEŠNE ratove po europi

Quote:
Pominjes Aleksandra, Hanibala, Cezara ... Sve psihopata do psihopate. Ispunjavaju sve uslove da budu serijski ubojice. Samo sto nisu bili serijski nego masovni. Inteligentni. Egoisti. Narcisi. Imuni na patnje drugih. Jedino su oni sebi bili vazni. Gazili su preko stotina tisuca mrtvih da udovolje svojim bolestnim ambicijama. Manipulanti. Sve ukazuje da su bili psihopate i to opaki.
Nemam komentara, spominješ ove "psihopate", a "normalne", Hitlera, Staljina, Zeotung-a izostavljaš? Više su ljudi pobili nego svi ovi tvoji navedeni kroz povijest puta 10
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Old 08.12.2009., 16:02   #40
Quote:
#vojvoda kaže: Pogledaj post
Ja jako dobro shvaćam razliku između Francuske i drugih tipova revolucije, ali isto tako znam da postoji nepobitna veza između njih; nije toliko ni bitno koje su kategorije ( iako je važna i ta razlika, naravno) nego mislim da je važan sam ishod istih i pokreta unutar njih odn.cijele radnje. Sve su te revolucije započele od velike mase ljudi koja je težila boljem od onog što je poznavala do tada, ono što se postavilo u npr.agrarnoj i kasnije ind. revol. nije samo gospodarskog, odn. tehnološkog značenja nego i društvenog pa se ti svi njihovi pokušaji stvaranja kvalitetnijeg društva a onda i ekon. i pol. situacije u zemlji očituju u francuskoj rev.tj. na kraju 18.st. do Napoleona i pod njegovom vlasti. I to je samo zato što su revolti bili izraženiji i što su rezultirali nekim krajnjim zakonima.
Tako je recimo u toj Oktobarskoj rev. najprije isto moglo doći do izbijanja industrijske rev. i polufeudalni sistem bi bio relativno srušen, nastala bi anarhija, ustvari možda to nije najbolji izraz za to, ali ne bi se postigao sporazum između vladajuće elite i građana( nakon revolucije - radničke mase) pa bi bio isti ishod. Na tom je primjeru opet logična ta povezanost revolucija, ma koje god kategorije one bile.
Naravno, velik dio povijesnih procesa je povazan. Moglo bi se reći da Industrijska revolucija i Francuska građanska revolucija imaju isto izvorište - prosvjetiteljski pokret koji je u Europi u 18. stoljeću na svom vrhuncu.

U sklopu tog pokreta, koji je ljude poticao da racionalno promišljaju stvari, neki traže načine kako bi se ljudsko društvo i država mogli unaprijediti, pa tako dolaze na ideju o trodiobi vlasti, građanskom društvu, sekularizaciji i napuštanju monarhističkog uređenja. Upravo te ideje su omogućile da pobuna pariškog građanstva u ljeto 1789. ne prođe kao stotine drugih pobuna, seljačkih buna i ustanaka prije nje, koji su svi bili ugušeni, već je ta pobuna ostavila dugotrajne posljedice, koje osjetimo i mi danas.

U isto vrijeme drugi ljudi istražuju prirodu i fizikalno ponašanje plinova i fluida, što omogućuje konstrukciju prvih parnih strojeva i pokretanje Industrijske revolucije i daljnji ubrzani razvoj.
Sinbad is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:52.