Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2010., 15:43   #1
Čime se zahvaliti liječniku?

Malo mi se ovo moje pitanje čini nespretno postavljeno, ali znam da znate na što mislim. Već sam pitala na temi o pohvalama u zdravstvu, ali čini se da ta tema baš i nije jako "prometna", pa pokušavam preko posebne teme.
Mama mi slijedeći tjedan ima termin za operaciju srca i razmišljamo što uz zahvalu pokloniti liječniku, a da ne bude onak, stereotipno. Gotov novac je isključen, osim ako nas budu tražili, u što ne vjerujem.
Ne znam čak niti koja bi vrijednost to morala biti. O liječniku znam samo da je Dalmatinac i da mu je hobi (ili možda jedan od njih) vinograd.
Znam da liječnici imaju svoju plaću i da ne mogu platiti mamin život, ali ako se daje poklon npr. tetama u vrtiću i sl., onda i liječnik zaslužuje još nešto uz "hvala".
Stvarno vas molim prijedloge jer uopće ne znam u kojem smjeru bih razmišljala.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 15:51   #2
oprosti, ali zašto bi mu se zahvalila? Jel to njegov posao? je.. prema tome, ništa mu ne treba... jel se zahvaljuješ teti u trgovini i nosiš joj poklon.. ili možda službenici u banci? ne.. ne treba ni liječniku
p.s. vrijednost koja se smatra poklonom je do 500 kn
__________________
”Gorda naspram podsmeha i spletki poslednjih,
usamljeni galeb iznad mora osrednjih"
Luscinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 16:21   #3
Anita, kao prvo želim tvojoj mami da sve prođe u najboljem redu.

Kao drugo, zaista ne moraš davati nikakve poklone, tvoja mama je vjerujem u dobrim rukama i bez toga. Ak baš osjećaš da bi nekako zahvalila liječniku, jedna srednja Bajadera uz usmenu zahvalu bude sasvim dovoljna da liječnik vidi koliko cijeniš njegov rad.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 21:01   #4
pokusaj naci neku dobru knjigu o njegovom hobiju,pogledaj u algoritmu, moze biti i na engleskom, covjek sigurno zna jezik.mislim da bi ga to veselilo, a i pokazalo da si mislila na njega i da cijenis njegov trud.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 21:08   #5
Ne treba mu ništa. Ako si baš zapela, bombonijera i topla ljudska riječ, znaš već i sama. To mu je posao, on za to dobiva nemalu plaću.

Ako bude tražio novac, ozbiljno razmisli o prijavi policiji.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 21:19   #6
Quote:
hannah3 kaže: Pogledaj post
pokusaj naci neku dobru knjigu o njegovom hobiju,pogledaj u algoritmu, moze biti i na engleskom, covjek sigurno zna jezik.mislim da bi ga to veselilo, a i pokazalo da si mislila na njega i da cijenis njegov trud.
Hvala puno, ideja ti je odlična. Ja sam danas brstila amazon u potrazi za nekom najnovijom knjigom iz kardiokirurgije, ali ovaj tvoj prijedlog je puno bolji.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 22:16   #7
nista osim "hvala"

(SIZE="2"]mito ipak krece od pacijenata a ne od doktora[/SIZE])
noaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 22:41   #8
Quote:
noaccount kaže: Pogledaj post
nista osim "hvala"

(SIZE="2"]mito ipak krece od pacijenata a ne od doktora[/SIZE])
Ja ne govorim o mitu. Mito je nešto sasvim drugo od ovoga za što ja pitam. A s ovom svojom izjavom nisi u pravu, ali nemam vremena pojašnjavati. Uglavnom, da samo znaš čega sve ima i što se sve traži...
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 23:00   #9
Quote:
Luscinia kaže: Pogledaj post
oprosti, ali zašto bi mu se zahvalila? Jel to njegov posao? je.. prema tome, ništa mu ne treba... jel se zahvaljuješ teti u trgovini i nosiš joj poklon.. ili možda službenici u banci? ne.. ne treba ni liječniku
p.s. vrijednost koja se smatra poklonom je do 500 kn
zakonski do 400 kn
minory is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 23:02   #10
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Hvala puno, ideja ti je odlična. Ja sam danas brstila amazon u potrazi za nekom najnovijom knjigom iz kardiokirurgije, ali ovaj tvoj prijedlog je puno bolji.
ma nemoj mu kupovati stručne knjige, tog sigurno ima kolko hoće
minory is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 23:28   #11
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Ja ne govorim o mitu. Mito je nešto sasvim drugo od ovoga za što ja pitam. A s ovom svojom izjavom nisi u pravu, ali nemam vremena pojašnjavati. Uglavnom, da samo znaš čega sve ima i što se sve traži...
Možeš možda eventualno nakon operacije uzeti čovjeku bombonjeru i kavu i zahvaliti se. Ne trebaš kupovati nikakve knjige i sl.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 00:49   #12
zasto mu se zena ne bi zahvalila necime sto bi ga zaista razveselilo, ako je covjeku od srca i iskreno zahvalna za njegov trud, ljudski pristup i pomoc.
zasto ne, ako je osim strucnosti i pomoci dobila i ljudsku podrsku i ohrabrenje i strpljivost i jedan pristup koji pacijentu puno znaci.

nema veze sto je lijecniku lijecenje pacijenta ionako posao.
ne odradjuju ga svi isto. ako anita ima potrebu zahvaliti i uz to nesto covjeku pokloniti u znak zahvalnosti, ne vidim nikakav problem.
i mislim da je zgodno znati bas sto bi odredjenu osobu veselilo, da ne ispadne da mu je donijela nesto samo da ga odradi.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 01:17   #13
Mislim da je takvoj osobi koju se privatno ne poznaje teško kupiti adekvatan poklon tipa stručne knjige ili knjige o hobijima. Ali svatko bi sigurno volio dobiti neku lijepo aranžiranu košaru sa delikatesama, drveni sandučić sa vinima i slično. I svakako sam pristalica toga da se u znak zahvalnosti za pažnju i trud oko pacijenta daruje tako nešto i ne smatram to mitom, a govorim iz vlastitog iskustva. Jasno da ti ljudi rade svoj posao i da su za njega plaćeni ali kad se čovjek nađe u situaciji da je teško bolestan i da mu je ta osoba - liječnik možda spasila svojim znanjem i stručnošću život i poslije operacije se odnosila s brigom i pažnjom prema njemu kao što su se recimo prema meni, onda jednostavno u tom slučaju postoji normalna ljudska potreba da se toj osobi na prigodan način i zahvali..barem ja osobno imam takvu potrebu.

Mito se daje kad se nažalost mora i kome se mora i daje se prije, a ne poslije operacije. U takvoj situaciji nisam bila, samo sam čula o tome i to je jako ružno ali očito još uvijek kod nekih u našem zdravstvu nažalost neizbježno, no valjda će se kada tada i tome stati na kraj.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 19.09.2010. at 01:27.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 01:24   #14
imas pravo, ja sam isto nosila i tu kosaru s delikatesama, a u drugoj prilici fino vino u drvenom sanducicu, jer sam znala otprilike da se to covjeku svidja.
to su pokloni s mjerom i ukusni, pogotovo te kosare.
vani bas ima u delikates ducanima za kupiti vec gotovih aranziranih kosara raznih sadrzaja i cijena.lijep poklon i iskoristiv.
evo link na delikates u bernu, dolje su navedene sve kosare i cijene i svaka se moze vidjeti.a sa strelicama ispod svake kosare vide se pojedinacni proizodi. bs mi je to zgodam poklon, ne samo za zahvalit se doktoru, nego i inace.
http://www.globus.ch/de/delicatessa/...eiz-gross.html

ok, cijene su u francima, delikates je skup , ali i kod nas bi se za razumnu svotu moglo nesto slicno izaranzirati.
u kaptolu ima dva delikates ducana, jedan je sa domacim proizvodima, a drugi bonkulovic, pa se moze nesto lijepo sloziti.
mislim da ovaj domaci cak i aranzira, ako me sjecanje ne vara.

Zadnje uređivanje Hannah 3 : 19.09.2010. at 01:33.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 01:36   #15
Quote:
hannah3 kaže: Pogledaj post
imas pravo, ja sam isto nosila i tu kosaru s delikatesama, a u drugoj prilici fino vino u drvenom sanducicu, jer sam znala otprilike da se to covjeku svidja.
to su pokloni s mjerom i ukusni, pogotovo te kosare.
vani bas ima u delikates ducanima za kupiti vec gotovih aranziranih kosara raznih sadrzaja i cijena.lijep poklon i iskoristiv.
evo link na delikates u bernu, dolje su navedene sve kosare i cijene i svaka se moze vidjeti.
http://www.globus.ch/de/delicatessa/...eiz-gross.html

Jako lijepo. Ne znam gdje kod nas ima gotovih, no to se isto tako može ukusno i dati aranžirati. Ja sam recimo sama slagala košaru, med sa orasima, medenu rakiju, medenjake i sve nešto u tom stilu,na slami, sa ručno oslikanim teglicama sa motivima mojeg grada. I to sve skupa me nije došlo ni 200 kuna, a doktorica je bila iskreno oduševljena. Nisam tip koji će donijeti 20 dkg kave, flašu i bombonijeru u vrećici. Ali ja sam takva i za mene je to jednostavno red i potreba jer do kraja života ću biti zahvalna za sve što je učinjeno za mene i ne mogu drugačije.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 01:38   #16
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Jako lijepo. Ne znam gdje kod nas ima gotovih, no to se isto tako može ukusno i dati aranžirati. Ja sam recimo sama slagala košaru, med sa orasima, medenu rakiju, medenjake i sve nešto u tom stilu,na slami, sa ručno oslikanim teglicama sa motivima mojeg grada. I to sve skupa me nije došlo ni 200 kuna, a doktorica je bila iskreno oduševljena. Nisam tip koji će donijeti 20 dkg kave, flašu i bombonijeru u vrećici. Ali ja sam takva i za mene je to jednostavno red i potreba jer do kraja života ću biti zahvalna za sve što je učinjeno za mene i ne mogu drugačije.
isto tako
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 01:49   #17
Quote:
hannah3 kaže: Pogledaj post
isto tako
Ma vidim ja da bi nas dvije za čas Aniti složile košaru za doktora Dalmatinca..tegla maslina, tegla slanih ribica, ušećereni bademi, crno vino i šta već ide, nema da omane. Još da stavi domaću pogaču i eto i gableca

Ja sam za takve stvari
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 02:00   #18
je, ovo ti je jako dobra ideja jos neki domaci pekmez od smokava....
anita, mislim da imas rjesenje. bas tam u kaptolu kak se ide prema onoj apoteci, pa s desne strane imas domaci delikates s takvim stvarima, pa pogledaj.

Zadnje uređivanje Hannah 3 : 19.09.2010. at 02:06.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 10:40   #19
Puno vam hvala, baš ste me dobro usmjerili. Odlučila sam se za košaru, gotovu ili slaganu, ne znam još, moram obići ovo u Kaptolu, pa odlučiti. U košari će se uz te zdrave i originalne proizvode najvjerojatnije naći još ili knjiga o vinarstvu (vinograd mu je hobi, napisala sam u prvom postu) ako ima nešto novijeg izdanja, ili higrometar i termometar (obično idu zajedno) za njegov podrum.
Našla sam da kod nas gotove košare već prema prigodi imaju na http://www.poklonline.com/.
Nemam pojma gdje je ta adresa, moram to izviditi. Inače neki izbor ima i Kraš, vidjela sam na Trgu. A najslatkija stvar u tom Krašu mi je buketić koji izgleda kao cvjetni dok ga ne pogledaš malo bolje, a onda vidiš da su umjesto cvjetova zapravo Griotte.
Upravo sam doznala da je operacija već sutra, iako je bilo predviđeno za utorak.
Hvala još jednom, žurim u Magdalenu jer su pripreme za operaciju već počele.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 11:00   #20
Ne treba davati ništa preskupo, jer nema smisla s obzirom da čovjek radi posao za koji je plaćen i ne treba ih navikavati na extra (zato i dolazi do mita, jer su naviknuti na više i više i hoće još i još). No nekakva simbolična gesta zahvalnosti je poželjna, dakle mali darak. Nekakva bombonjera je sasvim dovoljno, ali ja bih se radio potrudio oko nečeg posebnog, drugačijeg, a ne preskupog (100-200kn). Npr rijetka sorta vina koja se može nabaviti samo u inozemstvu (ako imaš koga vani), ili neki poseban sir (sire ide dobro uz vino) ili tak nešto, ne mora biti gurmanski samo nemam boljih ideja. I da....sretno!
Hamilton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:58.