Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2010., 11:52   #21
Od svih tih otrovnih gljiva najvise me zadivila Planinska crvenjaca(Cortinarius orellanus Fr.)... Bila je jako popularna u Rimskom carstvu kada bi Rimljani pozvali na gozbu ljude kojih su se zeljeli rijesiti... Pojedes gljivu i riknes nakon cca. mjesec dana...

http://www.boletus.hr/prikaz.asp?slo...s+orellanus+Fr.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lethal_webcaps

Quote:
Smrtno otrovna. Do pedesetih godina dvadesetog stoljeća sve su se gljive iz roda koprenki (Cortinarius) smatrale bezopasnima. Tada su se u poljskom gradiću Poznanu dogodila epidemija tovanja upravo ovom vrstom koprenke. Od 102 otrovanih ljudi, 11 ih je umrlo. Ovaj je sindrom trovanja nazvan orelaninski sindrom zbog termostabilnog toksina orelanina, koji je izdvojen iz plodišta ovih gljiva. Vrlo je podmukao, ima kumulativna svojstva, vrlo dug inkubacijski period (od 3 dana pa sve do 3 tjedna), a ako se pravodobno ne liječi uzrokuje zatajenje unutarnjih organa, komu i na kraju smrt. Također, orelanin je pronađen i u još nekim vrstama koprenki iz sekcije Leprocybe.

Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 23:26   #22
Evo malo o efektima pupavke:
http://www.erowid.org/plants/amanita...es_info1.shtml - bas veselo!
Inace, Amanite se cesto namjerno beru (ali samo neke) zbog halucinogenih svojstava pa se jos usput zamijene sa pupavkom i da vidis veselja
ztardik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 02:43   #23
Question Pojeo sam pupavke

prije 3 dana u sumi miisleci da su psilocybe halucinogene.oko 7 malih komada.onda jucer i danas neke koje su mozda otrovne.ali izgledale su kao psilocybe cyanescens skoro isto.cura me otjerala na htnu prije 2 sata kad je vidjela koje sam gljive pojeo.doktorica j rekla da ce me primit tek ako padnem u komu i da se igram ssa zivotom a kad zavrsin kod nje na zaraznom da ce se onaa igrat sa mnom kad mi jetra bude otkazivala.ne kuzim taj princcip.pisem na mobitelu svi spavaju.sta da radin i ima li neki pirodan lijek protiv trovanja?rekla je da mi nema vremena vadit krv da ima ozbiljnije slucajeve.pise DA JE SMRNA DOZA 30 grama na wikipediji.ja sam uzeo mozda15-20.boli me zeluddac i kiselinna mi je u grlu

Zadnje uređivanje rezony : 13.10.2012. at 02:49.
rezony is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 06:04   #24
Quote:
rezony kaže: Pogledaj post
prije 3 dana u sumi miisleci da su psilocybe halucinogene.oko 7 malih komada.onda jucer i danas neke koje su mozda otrovne.ali izgledale su kao psilocybe cyanescens skoro isto.cura me otjerala na htnu prije 2 sata kad je vidjela koje sam gljive pojeo.doktorica j rekla da ce me primit tek ako padnem u komu i da se igram ssa zivotom a kad zavrsin kod nje na zaraznom da ce se onaa igrat sa mnom kad mi jetra bude otkazivala.ne kuzim taj princcip.pisem na mobitelu svi spavaju.sta da radin i ima li neki pirodan lijek protiv trovanja?rekla je da mi nema vremena vadit krv da ima ozbiljnije slucajeve.pise DA JE SMRNA DOZA 30 grama na wikipediji.ja sam uzeo mozda15-20.boli me zeluddac i kiselinna mi je u grlu
Kako sad znas da su bile pupavke a prije 3 dana to nisi znao? Nebitno, uostalom... pici na hitnu... prirodni lijek ti je presadjivanje jetre...

I jos kazu da je Darwin bio budala...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 12:03   #25
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Kako sad znas da su bile pupavke a prije 3 dana to nisi znao? Nebitno, uostalom... pici na hitnu... prirodni lijek ti je presadjivanje jetre...

I jos kazu da je Darwin bio budala...
A ne osjecam se lose uopce.cak me ne boli zeludac.cura je nasla par u mom ruksaku i rekla makni te pupavke iz stana onda sam joj rekao da sam to jeo
rezony is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 12:13   #26
Ja ne znam dal bi ja dobro postupila u ovakvom slučaju, al ja bi prvo stavila 2 prsta da se izrigam a nakon toga bih uzela medicinski ugljen. Možda griješim, al ja bi tako napravila.

A kad si ti ovo jeo? Da si se otrovao to bi se pokazalo nakon par sati, ne bi to trajalo danima. I bože ljudi, ne berite sami gljive ako niste dobri poznavatelji.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 12:24   #27
Simptomi trovanja zelenom pupavkom javljaju se tek nakon par dana, kad je na žalost organizam već uništen. Ako se ne zafrkavaš, juri k liječniku i nek nešto poduzmu dok još stignu. To je jako, jako otrovna gljiva i stvarno nemoj čekati... U krajnjoj liniji zovi centra za trovanje ili neku stvarno dobru bolnicu gdje će te ozbiljno shvatiti, ukoliko si zaista siguran da si pojeo te gljive.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 12:34   #28
Pa kako si mogao pupavku zamijenit s psilocibinskom gljivom?
Nije za zajebavat se...
The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 12:43   #29
Quote:
frogy kaže: Pogledaj post
Simptomi trovanja zelenom pupavkom javljaju se tek nakon par dana, kad je na žalost organizam već uništen. Ako se ne zafrkavaš, juri k liječniku i nek nešto poduzmu dok još stignu. To je jako, jako otrovna gljiva i stvarno nemoj čekati... U krajnjoj liniji zovi centra za trovanje ili neku stvarno dobru bolnicu gdje će te ozbiljno shvatiti, ukoliko si zaista siguran da si pojeo te gljive.
Onda mi je još nevjerovatnije da su ga na hitnoj odjebali.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 13:28   #30
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Kako sad znas da su bile pupavke a prije 3 dana to nisi znao? Nebitno, uostalom... pici na hitnu... prirodni lijek ti je presadjivanje jetre...

I jos kazu da je Darwin bio budala...
Znaci, cura ti je rekla da su pupavke... I, jasno, bacio si ih?


Nadam se da samo trolas...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 14:02   #31
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Onda mi je još nevjerovatnije da su ga na hitnoj odjebali.
pitanje da li su ga ozbiljno shvatili. makar, svašta ja na hitnoj doživjeh... ugl, ak ne trola i ak je stvarno pojel, mora se HITNO javiti liječniku. i naravno, odnijeti te pupavke da vide da li je to to...
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 14:07   #32
Quote:
frogy kaže: Pogledaj post
pitanje da li su ga ozbiljno shvatili. makar, svašta ja na hitnoj doživjeh... ugl, ak ne trola i ak je stvarno pojel, mora se HITNO javiti liječniku. i naravno, odnijeti te pupavke da vide da li je to to...
Tesko mi je zamisliti da bi itko mogao njegove carobne psilocybe zamijeniti pupavkama, ali kakvog svijeta ima ...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 14:16   #33
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Tesko mi je zamisliti da bi itko mogao njegove carobne psilocybe zamijeniti pupavkama, ali kakvog svijeta ima ...
Ne trolan koji vam je.psilocybe serbica koja je skoro ista izgledom-raste u ovim krajevima kad je mala jako je slicna.i zasto bi takvo sta izmislia.otisao sam u sumu u osijeku i pojeo sam 10ak malih pupavki jer sam bio uvjeren da je ta.i jucer i prekjucer neke koje slice cyanescens rodu.otic cu ako budem imao simptome ne pada mi na pamet da mi opet kazu narkomane,i da me vrijedja neka doktorica
rezony is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 14:17   #34
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Tesko mi je zamisliti da bi itko mogao njegove carobne psilocybe zamijeniti pupavkama, ali kakvog svijeta ima ...
izgledom veze jedna s drugom nemaju, no možda je ubral pupavke pod utjecajem ovih prvih???!!!
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 14:23   #35
Pa jel si sačuvao ostatke tih gljiva koje si jeo? Odi kod nekoga stručnjaka da se prvo utvrdi jesu li pupavke ili ne, pa da to eliminiraš, a zatim na hitnu...nek ti vade krv da prvo tu vide imali kakvih znakova, a onda će već znati oni što dalje...sretno
__________________
Moda blijedi. Samo stil ostaje :) Prodaja Avon kozmetike
COCO CHANEL 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 14:54   #36
Quote:
rezony kaže: Pogledaj post
Ne trolan koji vam je.psilocybe serbica koja je skoro ista izgledom-raste u ovim krajevima kad je mala jako je slicna.i zasto bi takvo sta izmislia.otisao sam u sumu u osijeku i pojeo sam 10ak malih pupavki jer sam bio uvjeren da je ta.i jucer i prekjucer neke koje slice cyanescens rodu.otic cu ako budem imao simptome ne pada mi na pamet da mi opet kazu narkomane,i da me vrijedja neka doktorica
ako si ih pojeo, zaboravi na uvrede... juri k liječniku, ako ih imaš ponesi ih, kad dođu simptomi već bude kasno. nemoj se zafrkavati, pupavka je SMRTNO otrovna!!!!!
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 15:01   #37
Quote:
frogy kaže: Pogledaj post
izgledom veze jedna s drugom nemaju, no možda je ubral pupavke pod utjecajem ovih prvih???!!!
Ovo bi bilo jedino objasnjenje...

Quote:
rezony kaže: Pogledaj post
otic cu ako budem imao simptome ne pada mi na pamet da mi opet kazu narkomane,i da me vrijedja neka doktorica


Darwin je car, stavit cu si u sig kad ne budem lijen...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 15:04   #38
Quote:
rezony kaže: Pogledaj post
prije 3 dana u sumi miisleci da su psilocybe halucinogene.oko 7 malih komada.onda jucer i danas neke koje su mozda otrovne.ali izgledale su kao psilocybe cyanescens skoro isto.cura me otjerala na htnu prije 2 sata kad je vidjela koje sam gljive pojeo.
Samo jedno pitanje: koliko se tvoja cura razumije u gljive da sa takvom sigurnošću može reći da su pupavke?

I ajde na hitnu, zaobiđi tu doktoricu i lijepo kaži (ako si siguran ili sumnjaš) da si pojeo nešto što nisi trebao. Kakav strah od vrijeđanja i sličnih gluparija. Ti bi otišao kad bude već debelo kasno?
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 00:32   #39
Ili je trol, ili je mrtav, treće nema, s obzirom da na hitnu neće - ako je točno ovo o smrtnosti zelenih pupakvi i zakašnjelim znakovima.
I još nešto - na hitnoj se vodi evidencija - tko je bio, zašto je bio, što je napravljeno od pretraga. Postoje protokoli. Ne može se samo nekoga otpiliti i poslati doma - postoji pisani trag, i ako je on stvarno bio tamo i rekao što je jeo, a dr ga izvrijeđala i poslala doma da se vrati kad mu se jetra počne raspadati - onda je i ona u priličnoj gabuli.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 00:53   #40
Ajmo se ostaviti hvatanje trolova.

Mi nemamo alata za provjeriti jel netko izmišlja svoje simptome i priču ili ne i budući da su ovakve stvari ozbiljne pustili smo ovo bez brisanja, ako je slučajno točno da dečko zna šta da radi. Ak trola, njemu na dušu, a nekome će možda dobro doći ovi savjeti što su ljudi pisali na temi.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:52.