Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2018., 17:16   #1
Novi zakon o otocima

Sprema se novi zakon o otocima. Rasprava na e-savjetovanje još traje, ali novi zakon se još ne donosi:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...ocima/7134864/

Vladino izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2016. podržali su u četvrtak u Saboru i vladajući i oporba uz opasku da je potrebno izraditi novi zakon o otocima kojim bi se dodatno poboljšala kvaliteta života na otocima.


Što mislite što bi trebalo mijenjati da se olakša život na otocima ??

Evo, moj vjenčani kum predlaže da se ovaj paradoks odmah ukine :
http://www.zadarskilist.hr/clanci/05...eni-grad-zadar
Apsurdno je otok Ravu tretirati kao razvijeni Grad Zadar

Budući pojedini otoci, odnosno skupine otoka administrativno pripadaju većim jedinicama lokalne samouprave koje imaju veliki indeks razvijenosti, predlagao sam tada da će budućom regionalnom podjelom navedeni otoci biti u opasnosti gubitka posebnog statusa koji predstavlja stečeno pravo temeljem Zakona o otocima. Primjera radi, navodim Grad Zadar koji, sukladno važećoj Odluci o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti, spada u visoko razvijene jedinice lokalne samouprave. Grad Zadar u svom sastavu ima sedam naseljenih otoka (Olib, Silba, Premuda, Ist, Molat, Iž Veli i Mali i Rava) koji svi spadaju u I. skupinu nedovoljno razvijenih i nerazvijenih otoka. Predloženom regionalnom podjelom navedeni otoci bi bili pripali u skupinu zajedno s pripadajućom visoko razvijenom jedinicom lokalne samouprave. Da se navedeni prijedlozi i primjedbe nisu prihvatili, de facto bi se ukinuo povlašteni položaj reguliran Zakonom o otocima, te predmetni pravni akt ne bi imao smisla, pojašnjava Šarunić, navodeći konkretan primjer otoka Rave koji administrativno-teritorijalno spada pod Grad Zadar i samim tim se tretira kao visoko razvijeno područje, a što nikako ne odgovara njegovom stvarnom stupnju društeveno-ekonomskog razvoja.


To se zove hrvatski paradoks da hrpa nerazvijenih otoka pripada matičnom gradu i da ih se onda tretira kao mjesne zajednice toga grada. Dakle ovi otoci su kao zadarski mjesni odbori: Jazine , Puntamika , Voštarnica , Bili brig.....
Nije mi jasno da ovakav paradoks tako dugo traje, a država je već omugućila ovim istim otočanima da imaju besplatnu dozvolu za mali obalni ribolov.

p.s.
Čovjek je inače "gazda" ove turističke atrakcije: https://ezadar.rtl.hr/kultura/230345...ujuce-ljepote/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 21:16   #2
mislim da 99,99 % otočana živi bolje od recimo ovih ljudi.....

https://www.youtube.com/watch?v=4kXLZNckEoM
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 22:54   #3
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
mislim da 99,99 % otočana živi bolje od recimo ovih ljudi.....

https://www.youtube.com/watch?v=4kXLZNckEoM
Normalno da žive.
Doduše tome čovjeku treba jedan solidan starački dom za siromahe kao što je ovaj u Zadru:
http://www.dom-svfrane.hr/onama.php
U Domu se pruža usluga skrbi izvan vlastite obitelji odrasloj osobi s mentalnim oštećenjem kojoj nije potrebno bolničko liječenje, a skrb joj se ne može pružiti u vlastitoj obitelji ili osigurati na drugi način. Smještaj se može osigurati za 60 korisnika, od toga za 37 funkcionalno ovisnih u Jedinici za pojačanu njegu.
( Peterokrevetna soba 1031 kn )
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2018., 10:26   #4
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
mislim da 99,99 % otočana živi bolje od recimo ovih ljudi.....

https://www.youtube.com/watch?v=4kXLZNckEoM
Nisu svi otoci Hvar, Brač, Korčula, Lošinj...

Evo ti primjer gori nabrojanih Rave, Iža, Premude...zimi većina otoka su zaboravljeni i nikoga nema tamo, nema dućana, nema pošti, industrija po otocima davniiiih godina propala. Mladih skoro pa i nema na većini otoka. Dosta otoka uopće nema vodu(od većih recimo Mljet mi prvi pada na pamet), struja redovito "nestaje". Negdi se sada ulaže radi turizma u infrastrukturu, ali da nije bilo Austrije na ko zna kojem stupnju razvoja bi otoci bili danas

i moj otok ima problem jer je pod sastavom obližnjeg grada i za tu nebulozu podhitno treba naći rješenje.
__________________
Biti članom Hajduka pitanje je časti, stava i opredjeljenja! Učlani se!
frane mafia is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2018., 10:42   #5
Najveca razlika u zivotu na otoku i na kontinentu je ta da kad si bilo gdje na kontinentu, koliko god udaljen od bilo cega, uvijek mozes sjesti u auto i doci tamo gdje trebas. Kad si na otoku ne mozes.
Ne pricam o siromasnim penzionerima koji nemaju auto/za autobus/za taksi/rodbinu koja ce im pomoci. Oni su ugrozena kategorija gdje god zivjeli.
Kad bi usporedili covjeka sa prosjecnom placom na otoku i na kontinentu onda bi brojevi bili da je ovome na otoku zivot nekih 20% skuplji(minimalno i to samo osnove, bez nekih ulaganja u kucu ili vecih radova) i nekih 40-60%(ovisi o otoku) ima manje mogucnosti sto se tice aktivnosti koje moze raditi i zabave koju ima.
Takodjer je zdravstvena zastita puno losije kvalitete.

Kad god se netko dotakne otoka odmah se nadje netko tko spomene neku babu bez ikoga u nekoj pripizdini na Velebitu i kako je i njoj tesko ali ajmo gledati realno i olaksati zivot mladjem covjeku sa djecom, takvi trebaju ostati na otocima a njima je najteze i najveca razlika prema zivotu na kopnu. Meni je osobno supruga skoro rodila u autu u trajektu a zivim na otoku koji ima 20 linija dnevno povezanih sa kopnom. Kad vodim dijete na neki pregled moram uzeti slobodan dan i ako je lose vrijeme potrositi 150 kn za trajekt za auto a zracne linije sam udaljen 10 km od bolnice.

A ovu budalastinu u kojoj su otoci poput Iža, Silbe, Ista... svrstani u razvijena podrucja necu ni komentirati. Oni koji su take stvari odlucili nisu u zivotu bili na nekom otoku van sezone i nemaju pojma o problematici. Ja zivim na Ugljanu koji je za nase prilike jos Amerika prema ovim manjim gore spomenutim otocima pa nailazim na 1000 problema. Tamo je jos puno gore i nije ni cudo sto ljudi nestaju. Sto ce covjek na nekom otoku ako nema osnovne uvjete za zivot? Umjesto da se pokusa nekako privuci ljude da sto vise ostaju oni rade suprotno. Za neke manje otoke je vec kasno i ceka ih pustoš, sad su ovi srednji na redu. U mom mjestu se prosle godine rdilo 4 ili 5 djece a 20 ih je umrlo. Nije tesko izracunati gdje to vodi a od ovih 5 njih 3 ce odseliti.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2018., 10:57   #6
Quote:
frane mafia kaže: Pogledaj post
Nisu svi otoci Hvar, Brač, Korčula, Lošinj...

Evo ti primjer gori nabrojanih Rave, Iža, Premude...zimi većina otoka su zaboravljeni i nikoga nema tamo, nema dućana, nema pošti, industrija po otocima davniiiih godina propala. Mladih skoro pa i nema na većini otoka. Dosta otoka uopće nema vodu(od većih recimo Mljet mi prvi pada na pamet), struja redovito "nestaje". Negdi se sada ulaže radi turizma u infrastrukturu, ali da nije bilo Austrije na ko zna kojem stupnju razvoja bi otoci bili danas

i moj otok ima problem jer je pod sastavom obližnjeg grada i za tu nebulozu podhitno treba naći rješenje.
Moj vjenčani kum tvrdi da bi to trebalo biti riješeno u novom zakonu o otocima.
Jer je malo čudno da se jedna Premuda ili IST smatraju naseljima grada Zadra , a do grada ima 3 sata vožnje trajektom.
A na žalost sama hrvatska administracija zna dobro stvari zakomplicirati.
Ja mislim da je u primjeru ovog bodula prisutan običan hrvatski jal :

https://slobodnadalmacija.hr/dalmaci...-ovo-cudnovato
Što je najžalosnije, odbijeni smo po članku pravilnika koji ne postoji! Ponudili smo projekt koji na obalama Jadrana i šire još nije viđen i mogao bi postati prototip za slične gradnje na Mediteranu, a hrvatski birokrati ga odbijaju jer je 'čudnovat'.

Da smo ponudili oblik kutije cipela, sigurno bi prošao, ali svijet je otišao puno koraka dalje u arhitekturi i osmišljavanju prostora. Rješenje Ministarstva poljoprivrede ima jednu čudnu odredbu na kraju - ne postoji mogućnost žalbe, što je nevjerojatno.

Stoga smo pravdu potražili na Upravnom sudu, vjerujući da nas tamo neće odbiti zato što smo 'drugačiji' - razočaran je Morović.


Bila je tu i presjednica, ali izgleda da je i to za quratz :
https://zadarski.slobodnadalmacija.h...administracije
Supružnici Morović planirali su, a planiraju i dalje, izgraditi na imanju vlasitu malu uljaru koja bi bila dio minijaturnog ugostiteljskog-smještajnog kompleksa. Njihov plan, za kojeg je projekt izradio zadarski majstor arhitekture ing. Nikola Bašić, postao je poznat hrvatskoj javnosti lani kad je njihovo imanje posjetila i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Nakon posjete predsjednica je projekt Morovičevih uvrstila u 13 ključnih projekata za razvoj hrvatskih otoka, ali osim što su Bašićeve zamisli - mini kompleks smješten ispod zemlje uklopnjen u otočni humak - dobili građevinsku dozvolu, ništa se važnije nije dogodilo.

Tako, dok Morovići proizvode vrhunska ulja koja pobiru priznanja po svijetu, istovremeno se bore s domaćom administracijom koja je, bar po sadašnjim iskustvima, najmanje razumijevanja pokazala baš za ovakve višestruko važne i biserne projekte koji se događaju malo dalje od užeg središta Zagreba sazdanog od visokih a trulih nebodera.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 08:27   #7
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Sto ce covjek na nekom otoku ako nema osnovne uvjete za zivot? Umjesto da se pokusa nekako privuci ljude da sto vise ostaju oni rade suprotno. Za neke manje otoke je vec kasno i ceka ih pustoš, sad su ovi srednji na redu. U mom mjestu se prosle godine rdilo 4 ili 5 djece a 20 ih je umrlo. Nije tesko izracunati gdje to vodi a od ovih 5 njih 3 ce odseliti.
Nema ništa loše ako ljudi iz manje isplativih sredina odsele gdje im je isplativije živjeti, a država ne bi trebala bacati tuđe novce da to spriječi.
Strategija prilagodbe na depopulaciju bi trebala postati dio razvojnih strategija.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 09:48   #8
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Nema ništa loše ako ljudi iz manje isplativih sredina odsele gdje im je isplativije živjeti, a država ne bi trebala bacati tuđe novce da to spriječi.
Strategija prilagodbe na depopulaciju bi trebala postati dio razvojnih strategija.
Ako neka podrucja se zanemari ne mora znacit da su ista neisplativa za zivot i bez potencijala.
__________________
Biti članom Hajduka pitanje je časti, stava i opredjeljenja! Učlani se!
frane mafia is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 18:01   #9
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Nema ništa loše ako ljudi iz manje isplativih sredina odsele gdje im je isplativije živjeti, a država ne bi trebala bacati tuđe novce da to spriječi.
Strategija prilagodbe na depopulaciju bi trebala postati dio razvojnih strategija.
Problem je tamo što naša država ne zna ili neće ili ne želi iskoristiti novce što daje EU za razvoj otoka. U mome se selu obnovila zgrada osnovne škole. I to onda kada je nestalo učenika
Već nema ni jednog učenika 7 godina.
Država mora napraviti sve da ljudima olakša život , pogotovo ako to drugi plaća (EU).
Kod nas je izgleda prisutan hrvatski jal.

Priča sa mog i susjednog otoka :

'Dođe predsjednica, a ja zatvorim kafić. Da mi svita ne potroši vodu...'

– Čekaš ljeto, a onda ti netko pokupi kajmak. Svaka budala zna raditi ljeti na moru – ljuti se Senko. Da se njega pita, oživljavanju otoka može se pomoći kroz poticaje, olakšice, plaćanje faktura, no ljudima nikako ne treba davati novac u ruke: Mi smo pokvaren narod, gledamo kako ćemo zajebat, a ne iskoristit novce za ono za što smo ih dobili. Nemojte davati lovu, ni meni ni nikome. Pa poticaji su uništili Slavoniju jer su trošili na aute umjesto na poljoprivredu. Za pronevjeru ljude uopće ne treba zatvarat nego im oduzimat imovinu. Što se tiče nas na otocima, malo nas je. Al neće nas bit više ako svako po ure nemamo brod, da može svak putovat kad ga je volja. To se ne isplati. I ne trebaju penzioneri putovat mukte. Oni primaju svoje penzije, a radnici plaće ne. Nije istina da je na otocima 30 posto skuplje nego na kopnu. Možda kunu-dvi, al ne više – u dahu izgovara. Promet u njegovu dućanu veći je no u onom poljoprivredne zadruge jer prodaje i cigarete. Zimi se društveni život Išćana odvija u buffetu poljoprivredne zadruge. Radno vrijeme je od 18 do 22, a netko je na papiru na vratima dopisao da je radno vrijeme – po potrebi.

– Usta su političarima uvik puna obećanja, a do dan-danas od tog nema ništa. Vrime prolazi, a iz Zagreba se otoci ne vide. Tribalo bi upravu, kad je bude, preseliti na more – promišlja Denis Barić, predsjednik Otočnog sabora. Rješenje problema vidi u poreznim rasterećenjima, pa podsjeća da na 50 posto otoka u državama članicama Unije nema PDV-a, a ondje gdje postoji, upola je manji nego na kontinentu. – Europa je prepoznala da problem otoka postoji, a mi imamo samo obećanja – kaže Barić. Baš ovog tjedna na Malti je održana rasprava o budućnosti otoka. Nazočio joj je i potpredsjednik Međuskupine Europskog parlamenta za otoke Tonino Picula. Kazao je da je svaki problem koji muči zajednice na kopnu, na otocima dodatno naglašen, objasnivši to na primjeru trudnice koja treba s udaljenog otoka doći do bolnice na kopnu. Samo, na našim se malim otocima takav problem ne može dogoditi jer ni trudnica ni djece – nema. •


Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/dode...i-vodu-1150237 - www.vecernji.hr




p.s.
Ovdje se spominje jedan kapetan u mirovini koji je dobio crkveni razvod od Pape.
Inače je čovjek poznat po multibiznisima:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...4&postcount=20


Sva su mu 3 biznisa poljoprivrede išla k vragu.
Trpove je prodavao samo par mjeseci dok mu nije propao izvoznik. Ostali su mu kazani od inoxa i bačenih 5-6000 eura.
Činčile je uzgajao 4 godine i onda sve rasprodao. Gubitak oko 3-4000 eura.
Koze je bilo malo bolja investicija jer je dobio besplatna sredstva. Kupio stado od 20 koza i napravio brvnaru. Tražio nekog bosanca da mu dođe na otok musti koze i praviti sir. nije nikoga našao, pa je nakon dvije godine poklao stado i napunio nekoliko ledenica.
Čudi me da evropljani ne pitaju gdje su mu koze
Možda je to ipak bila sitna investicija od nekih 10 000 eura.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 18:06   #10
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Nema ništa loše ako ljudi iz manje isplativih sredina odsele gdje im je isplativije živjeti, a država ne bi trebala bacati tuđe novce da to spriječi.
Strategija prilagodbe na depopulaciju bi trebala postati dio razvojnih strategija.
Svatko ima svoje glediste situacije, ja na svoje oci vidim kako otoci postaju rezervati za bogate turiste dok se lokalno stanovnistvo demotivira u gradjenju zivota na otoku. Idealno bi bilo kad bi se svi odselili pa da mogu izgraditi komplekse za turiste.
Iz prve ruke znam za dopis pomorskoj policiji da ne kaznjavaju previse turiste koji love ribu dok penzioner od 70 godina predstavlja opasnost za ribarsko gospodarstvo.

Ako je cilj da se na otocima dogodi ono sto se dogodilo na karipskim drzavicama gdje se siromasno stanovnistvo ogradama odvaja od luksuznih hotela onda smo na pravom putu.

Jedino sto usporava taj scenarij je to sto su ipak ljudi vlasnici zemlje pa nije lako kupiti velike parcele a i lokalni mocnici koce trazeci postotak za bilo koje ulaganje.

Pogledaj u sto se pretvara Dubrovnik. Gradjani su izgubili svoj grad i biti ce sve gore. Koliko novaca treba prosjecnom bracnom paru, sa prosjecnim placama da kupi nekretninu u Dubrovniku?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 00:38   #11
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Svatko ima svoje glediste situacije, ja na svoje oci vidim kako otoci postaju rezervati za bogate turiste dok se lokalno stanovnistvo demotivira u gradjenju zivota na otoku. Idealno bi bilo kad bi se svi odselili pa da mogu izgraditi komplekse za turiste.
Iz prve ruke znam za dopis pomorskoj policiji da ne kaznjavaju previse turiste koji love ribu dok penzioner od 70 godina predstavlja opasnost za ribarsko gospodarstvo.

Ako je cilj da se na otocima dogodi ono sto se dogodilo na karipskim drzavicama gdje se siromasno stanovnistvo ogradama odvaja od luksuznih hotela onda smo na pravom putu.

Jedino sto usporava taj scenarij je to sto su ipak ljudi vlasnici zemlje pa nije lako kupiti velike parcele a i lokalni mocnici koce trazeci postotak za bilo koje ulaganje.

Pogledaj u sto se pretvara Dubrovnik. Gradjani su izgubili svoj grad i biti ce sve gore. Koliko novaca treba prosjecnom bracnom paru, sa prosjecnim placama da kupi nekretninu u Dubrovniku?
Točno. Ovu villu je na Visu napravio jedan moćan zagrebčanin: https://vizkultura.hr/wp-content/upl.../Matekovic.jpg
I on je bez problema dobio sve dozvole. A dozvolu se može dobiti samo ako ti je 70% terena pod trajnim nasadom.

A domaći čovjek koji uz to ima višedesetljećnu tradiciju maslinarstva ne može to dobiti ni uz najbolju volju : https://slobodnadalmacija.hr/Archive...a/morovic9.jpg
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 09:59   #12
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Nema ništa loše ako ljudi iz manje isplativih sredina odsele gdje im je isplativije živjeti, a država ne bi trebala bacati tuđe novce da to spriječi.
Strategija prilagodbe na depopulaciju bi trebala postati dio razvojnih strategija.
Ima. Država prestaje biti na usluzi svojim građanima i gubi smisao svog postojanja.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 10:51   #13
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ima. Država prestaje biti na usluzi svojim građanima i gubi smisao svog postojanja.
Nema ništa uslužno u tome da država pokupi od ljudi 48% BDP-a porezima, zbog čega oni odsele, i onda taj novac provuče kroz EU fondove radi finaciranja raznih neisplativih egzibicija po otocima.
Čak i ako je to otočanima korisno, jer dobiju nešto tuđeg novca u naturi (recimo kad država plati 9000 litara nafte za prazni trajekt do Visa.), u široj slici je to uništavanje kapitala misalokacijom.

Nekad je Hrvatima bilo isplativo pred Turcima pobjeć na Ugljan, danas im je isplativije potrebe čovjeka 21. stoljeća zadovoljiti u Zadru, sveučilište, kazalište, utakmica.

Slično i sa ovim poplavama, isplativije je odmaknuti se od rijeke, nego stalno parade sa zečjim nasipima financirati, čime se samo povisuje poplavni val nizvodno. Dati rijeci prostora koji prirodno treba.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 11:31   #14
Zasto ne olaksati ako se moze? Ako bi smanjenje poreza donijelo povecanje stanovnistva, otvaranje firmi i slicno, na kraju bi drzava imala izravne koristi od toga. Pricam o dugorocnom ulaganju koje se isplati. Ovako se tu i tamo ulozi u neku gluppst tek toliko da kroz medije prodje vijest a konkretne dugorocne koristi nema.

Ne prica se tu o ogromnoj lovi, nema puno otocana i svako ulaganje bi se osjetilo. Stvar je u tome sto nema volje da ists u korist otocana poduzme.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 13:18   #15
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Nema ništa uslužno u tome da država pokupi od ljudi 48% BDP-a porezima, zbog čega oni odsele, i onda taj novac provuče kroz EU fondove radi finaciranja raznih neisplativih egzibicija po otocima.
Čak i ako je to otočanima korisno, jer dobiju nešto tuđeg novca u naturi (recimo kad država plati 9000 litara nafte za prazni trajekt do Visa.), u široj slici je to uništavanje kapitala misalokacijom.

Nekad je Hrvatima bilo isplativo pred Turcima pobjeć na Ugljan, danas im je isplativije potrebe čovjeka 21. stoljeća zadovoljiti u Zadru, sveučilište, kazalište, utakmica.

Slično i sa ovim poplavama, isplativije je odmaknuti se od rijeke, nego stalno parade sa zečjim nasipima financirati, čime se samo povisuje poplavni val nizvodno. Dati rijeci prostora koji prirodno treba.
To i govorim. Država je prestala biti servis građanima, a postala je servis europskoj birokraciji, što vidimo iz trenda propadanja otoka, i propadanja države općenito. Ova država više nema smisla.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 22:24   #16
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Zasto ne olaksati ako se moze? Ako bi smanjenje poreza donijelo povecanje stanovnistva, otvaranje firmi i slicno, na kraju bi drzava imala izravne koristi od toga. Pricam o dugorocnom ulaganju koje se isplati. Ovako se tu i tamo ulozi u neku gluppst tek toliko da kroz medije prodje vijest a konkretne dugorocne koristi nema.

Ne prica se tu o ogromnoj lovi, nema puno otocana i svako ulaganje bi se osjetilo. Stvar je u tome sto nema volje da ists u korist otocana poduzme.
Normalno , smanjenje PDVa na otocima bi otočanima puno pomoglo, a država bi malo izgubila. Trošak bi bio manji nego implementacija istambulske konvecije
Ne mora država svaki puta graditi skupe rive. Ili financirati 3 linije dnevno.
Dovoljno je da otočanima olakša put do EU-fondova. Jer ionako to Evropa plaća u velikom postotku. A mi ne znamo niti to privući, nego više dajemo negoli uzimamo.
Evo, ja već godinu dana boj bijem za implementaciju robinzonskog turizma. Država je donijela zakon , ali lokalna uprava se pravi bedasta. Oni jednostavno kažu da na njihovom području nije predviđena ta vrsta turizma.
Ako nije predviđena , čemu onda zakon na državnom nivou ?!

Ovoj curi je trebalo 5 godina, doduše na kopnu.
http://www.womeninadria.com/25-godis...noj-hrvatskoj/

Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post

Slično i sa ovim poplavama, isplativije je odmaknuti se od rijeke, nego stalno parade sa zečjim nasipima financirati, čime se samo povisuje poplavni val nizvodno. Dati rijeci prostora koji prirodno treba.
Trebali su odmah dislocirati Zagreb, a ne ići na ukroćivanje Save
https://hr.wikipedia.org/wiki/Poplava_u_Zagrebu_1964.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 04:32   #17
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Trebali su odmah dislocirati Zagreb, a ne ići na ukroćivanje Save
Bode oči da plivaju uglavnom noviji objekti, vikendice naprčene nad Unu i Kupu, kuće u Kosinjskoj dolini i sl, često još neožbukane, dok su Crkve i stari dijelovi naselja na suhom. Na snimkama iz dronova se vidi kako su graditelji 19. stoljeća bili pametniji.

Zagreb i jest primjer odmaka od divlje rijeke, koja tek na području Rugvice usporava i natače polja.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2018., 10:27   #18
Evo jednog dobrog članka o problematici otoka i novog zakona: [url]http://www.narodni-list.hr/posts/342485003[/url

Upravo je indeksacija za otoke završila vrlo nepovoljno za otoke, jer je mnoge od njih po kriterijima koji su dobrim dijelom neprimjenjivi na otoke svrstala u razvijene i visokorazvijene, te im tako smanjila izglede u bodovanju za prijave na EU natječaje. Druga negativna kategorizacija koja je pogodila otoke, ističu u Otočnom saboru, jest ona u Pravilniku o proglašavanju turističkih općina i gradova i o razvrstavanju naselja u turističke razrede, koja direktno pogađa otočane koji su se htjeli javiti na EU natječaje za mjeru potpora ulaganja u nepoljoprivredne djelatnosti u ruralnim područjima, gdje su mogli urediti svoje kušaone i slične objekte za ponudu svojih proizvoda i poboljšanje turističke ponude. Zbog nelogičnog svrstavanja većine otočnih naselja u krive razrede te kategorizacije, mnogim je otočanima blokirano sudjelovanje u toj mjeri programa razvoja ruralnih područja.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 10:06   #19
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Upravo je indeksacija za otoke završila vrlo nepovoljno za otoke, jer je mnoge od njih po kriterijima koji su dobrim dijelom neprimjenjivi na otoke svrstala u razvijene i visokorazvijene, te im tako smanjila izglede u bodovanju za prijave na EU natječaje.
Vlasnici otočke imovine, bogati iseljenici iz Pennsylvanije, Australije, Argentine i Europe, osobno i jesu prilično razvijeni. Taj otočki Sabor im je jaka lobistička organizacija koja bi trebala oteti novac od usta radnika i seljaka po hrvatskoj i usmjeriti u infrastrukturu koja će podići vrijednost njihove imovine i povećati rente od javnog novca koju izvlače iz hrvatske..

U zemlji koja godišnje gubi 48.000 stanovnika, pametna razvojna politika bi usmjeravala razvojna sredstva u sredine koje imaju komparativne prednosti za europsku i globalnu konkurentnost, a ne ih utapati u prostorne strukture u kojima će zbog težih uvjeta gospodarenja uvjek imati hendikep neefikasnosti poslovanja i povećanih troškova bez povrata.
Dakle, točno suprotno od usmjeravanja prema indeksu (ne)razvijenosti.
Nisu nerazvijeni i napušteni krajevi bez razloga takvi, neki ni nemaju potencijala za razvoj, vječite crne rupe javnog novca.
Umjesto da traže subvencije neka se presele gdje će biti efikasniji.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 23:17   #20
Rasprava se zahuktava, ali je premalo vremena:

https://zadarski.slobodnadalmacija.h...ima-novi-zakon

Nacrt novog Zakona o otocima već je tjedan dana objavljen na internetskoj stranici e-Savjetovanje, o njemu će javna rasprava trajati samo još desetak dana, a do sada je na objavljeni tekst nacrta stigao tek jedan jedini komentar.

Moramo ispraviti: ima 2 komentara, jedan je moj. A dati ću još jedan komentar.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:45.