Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2011., 20:13   #1
Šećer/glukoza u krvi (GUK) [obvezno pročitati prvi post]

Bio sam na vađenju krvi. Dobio sam nalaz i vidim glukozu 3,7 a referentni interval je od 3,9 do 5,9 mmol/L.
Bio sam na vađenju krvi oko 10 30.
Oko 9 30 sam popio Nescafe s 2 paketića šećera (normalnih kakvi se dobivaju u kafiću) i još imam pre niski šećer u krvi.

Interesira me za kolko mi je mogao dići cappucino razinu šećera? Prije tog sam bio na treningu 2 sata(plivanje). Od 7-9.




Molim vas da na ovoj temi raspravljate o razini glukoze u krvi (GUK), a sva pitanja vezana za dijabetes, terapiju kod dijabetesa i slično postavljate na ovoj temi: Dijabetes. Hvala.

leeloo27

Zadnje uređivanje leeloo27 : 16.11.2012. at 21:52. Reason: dodavanje pravila u post
Deni123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 20:19   #2
Quote:
Deni123 kaže: Pogledaj post
Bio sam na vađenju krvi. Dobio sam nalaz i vidim glukozu 3,7 a referentni interval je od 3,9 do 5,9 mmol/L.
Bio sam na vađenju krvi oko 10 30.
Oko 9 30 sam popio Nescafe s 2 paketića šećera (normalnih kakvi se dobivaju u kafiću) i još imam pre niski šećer u krvi.

Interesira me za kolko mi je mogao dići cappucino razinu šećera? Prije tog sam bio na treningu 2 sata(plivanje). Od 7-9.
a zašto si uopće konzumirao bilokaj osim vode prije vađenja krvi

trebaš bit natašte, ne znam kaj je tu nejasno!
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 15:31   #3
Da se nadovezem na temu.
mene bi zanimalo isto koliko secer eventualno moze porasti nakon obroka...Inace imam granicno nizak secer nataste(tako je bar bilo kada sam zadnji puta mjerila u labu)..i danas sam mjerila odmah nakon rucka i desreta secer za glukometrom od svekra i pokazalo mi je 4.7 ummol/L...zanima me koliko secer naraste nakon obroka,tj.koliki mi je bio eventualno nataste ,jel
Inace nemogu bez slatkog,imam osjecaj da mi se vrti ,ne osjecam se dobro ako ne zveknem nesto slatko.
Lijep pozdrav i hvala
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 16:49   #4
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
Da se nadovezem na temu.
mene bi zanimalo isto koliko secer eventualno moze porasti nakon obroka...Inace imam granicno nizak secer nataste(tako je bar bilo kada sam zadnji puta mjerila u labu)..i danas sam mjerila odmah nakon rucka i desreta secer za glukometrom od svekra i pokazalo mi je 4.7 ummol/L...zanima me koliko secer naraste nakon obroka,tj.koliki mi je bio eventualno nataste ,jel
Inace nemogu bez slatkog,imam osjecaj da mi se vrti ,ne osjecam se dobro ako ne zveknem nesto slatko.
Lijep pozdrav i hvala
Normalne vrijednosti secera u krvi u zdravih osoba krecu se između 3 i 6 mmol/L. Tebi je nakon jela bilo 4,7 sto je sasvim normalno.
Kod zdrave osobe nema znacajnog porasta glukoze u krvi poslije obroka bas zbog uravnotezenog djelovanja inzulina i kontrainzulinskih hormona...
misscandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 10:28   #5
Quote:
misscandy kaže: Pogledaj post
Normalne vrijednosti secera u krvi u zdravih osoba krecu se između 3 i 6 mmol/L. Tebi je nakon jela bilo 4,7 sto je sasvim normalno.
Kod zdrave osobe nema znacajnog porasta glukoze u krvi poslije obroka bas zbog uravnotezenog djelovanja inzulina i kontrainzulinskih hormona...

To me zanimalo!
Hvala.
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 09:42   #6
Povišeni šećer i hrana.

Ovako:
Imam 20 godina.
Išao sam vaditi krv zbog sumnje na diabetes.
prije vađenja krvi sam imao obilan doručak jer nisam znao da se mora vaditi bez prethodnog konzumiranja hrane.
Nakon vađenja krvi, šećer mi je bio 6 mmol/L.
Za dva dana sam došao radi detaljne pretrage bez doručka, ali kada sam rekao sestri da sam jeo prije prvog vađenja krv rekla mi je da nemoram raditi detaljne pretrage, pa sam opet samo vadio krv.

Nakon tog vađenja je bilo 5 mmol/L.

Aktivno idem u teretanu i jedem ugljikhidrata koliko mogu, jer želim dobiti na mišićnoj masi.
Uglavnom je to krumpir, smeđa riža, ali jedem i dosta kruha.
Nije baš najlošiji kruh, nego nekakav raženi/crni.

Zanima me dali je pametno da jedem puno ugljikohidrata s obzirom da imam povišeni šećer.
Izbjegavam bilo šta slatko, osim voća.
Nakon jela mi očito skoči na tu graničnu vrijednost, pa me to brine.
Inače nisam pretio ni niš.
Mislim da je uzrok povišenog šećera stres, jer pred par mjeseci sam imao problema sa teškom nesanicom i imao sam dosta ispita na faksu.

Molim nekog upućenog da mi pomogne.

hvala!
Treebeard is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 12:20   #7
tko ti je rekao da imaš povišeni šećer?
nalaz ti je skroz uredan.
tynsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 14:50   #8
Quote:
tynsy kaže: Pogledaj post
tko ti je rekao da imaš povišeni šećer?
nalaz ti je skroz uredan.
Doktorica.
Valjda me nebi slala bezveze na neku diabetes pretragu.
Valjda izvade krv, pa 2-3 sata bi trebao sjedit i onda daju glukozu da vide kaj će se dogodit.
tako nešto.
Treebeard is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 15:08   #9
čuo sam za tu pretragu - uglavnom ako nisi dijabetičar a sumnja se na dijabetes, daju ti neki napitak koji je pun šećera ili što već i prate reakciju tvojeg organizma.... pitaj doktoricu malo bolje oko toga svega
slammerinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 15:30   #10
Quote:
Treebeard kaže: Pogledaj post
Išao sam vaditi krv zbog sumnje na diabetes.
prije vađenja krvi sam imao obilan doručak jer nisam znao da se mora vaditi bez prethodnog konzumiranja hrane.
Nakon vađenja krvi, šećer mi je bio 6 mmol/L.

Ovo je sasvim normalna vrijednost šećera....dakle od obilnog doručka do trenutka vađenja krvi je prošlo barem 1-2h.
Nemaj straha - ovo je ok nalaz.

Quote:
Treebeard kaže: Pogledaj post
Za dva dana sam došao radi detaljne pretrage bez doručka,
Nakon tog vađenja je bilo 5 mmol/L.

Još jedan uredan nalaz.


Quote:
Treebeard kaže: Pogledaj post
Zanima me dali je pametno da jedem puno ugljikohidrata s obzirom da imam povišeni šećer.

Nemaš povišen šećer...


Quote:
Treebeard kaže: Pogledaj post
Nakon jela mi očito skoči na tu graničnu vrijednost, pa me to brine.
Ovo se događa svim zdravim ljudima.




Quote:
Treebeard kaže: Pogledaj post
Doktorica.
Valjda me nebi slala bezveze na neku diabetes pretragu.
Valjda izvade krv, pa 2-3 sata bi trebao sjedit i onda daju glukozu da vide kaj će se dogodit.
tako nešto.

Pretraga se zove OGTT - radi se o opterećenju glukozom i višestrukom vađenju krvi u određenim vremenskim razmacima, kojem prethodi konzumiranje glukoze (jako slatkog sirupa).
Vjerujem da će sve bit ok i nakon ove pretrage.
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 16:12   #11
Quote:
Treebeard kaže: Pogledaj post
Doktorica.
Valjda me nebi slala bezveze na neku diabetes pretragu.
Valjda izvade krv, pa 2-3 sata bi trebao sjedit i onda daju glukozu da vide kaj će se dogodit.
tako nešto.

glukoza se uvijek provjerava natašte.
normalne vrijednosti natašte su cca 3,0 mmol/L-6,00 mmol/L, a iza obroka do 7,8 mmol/L. prema tome, oba tvoja nalaza su unutar ovih granica.
tynsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 17:04   #12
Aha, onda ok.
Ma i rekli su mi da ne moram ići na daljnje pretrage.

Mene samo zanima jel problem ako mi šećer poraste češće u danu, npr. ako jedem 5 puta dnevno, i jel to može razj... lučenje inzulina?
Treebeard is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 19:17   #13
Je li normalno da me 2-3 sata nakon jela počinje hvatati hipoglikemija?
Isto tako, ako ne bih pojela nešto neposredno prije spavanja, probudila bih se po noći s hipoglikemijom.
Inače mi je šećer normalan.
Primijetila sam da ako sam nervozna, jako brzo dolazi do pada šećera i pojave gladi općenito.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 21:20   #14
pa mislim...... ima tema za dijabetes i onda netko ide otvarati novu

koliko jedinica inzulina uzimaš? obavezno si smanji

a ovo za nervozu - čuo sam da šečer ide gore ako je čovjek pod stresom ali da pada........
slammerinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2018., 18:00   #15
Niski šećer u krvi

Prvo molim moderatore da premjeste temu ako misle da treba.
Znači, svaku godinu radimo preventivni pregled na poslu.... i do sad uvijek je s krvnom slikom bilo sve ok osim mrvicu povišenih triglicerida (2.1) i povišene mokračne kiseline ali to imaju svi u obitelji.
Ove godine mi je bila niska glukoza, 3.66 .
Prijašnjih godina smo išli u Sunce gdje je doktor ti sve objasnio, ovu smo išli u drugu polikliniku gdje je internista jedva prozborio par riječi.
Treba li me zabrinjavati ovaj niski šečer u krvi ?
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2018., 18:23   #16
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Prvo molim moderatore da premjeste temu ako misle da treba.
Znači, svaku godinu radimo preventivni pregled na poslu.... i do sad uvijek je s krvnom slikom bilo sve ok osim mrvicu povišenih triglicerida (2.1) i povišene mokračne kiseline ali to imaju svi u obitelji.
Ove godine mi je bila niska glukoza, 3.66 .
Prijašnjih godina smo išli u Sunce gdje je doktor ti sve objasnio, ovu smo išli u drugu polikliniku gdje je internista jedva prozborio par riječi.
Treba li me zabrinjavati ovaj niski šečer u krvi ?
Pa, i nije prenizak ako je uzorkovan natašte ( a vjerojatno je)

Odnosno, uvijek treba cum grano salis interpretirati nalaze (neki labosi imaju donju granicu 3.5)

Imaš referentni interval svakog laboratorija - baždaren na temelju tehnologije kojem se određuju rezultati.

Prisjetiš se starog dobrog Gaussa i njegove krivulje i nađeš se na lijevoj strani oboda "šešira" i skužiš da je to sasvim OK vrijednost

Ugrubo - ne treba te za sada zabrinjavati navedena vrijednost.
Posebice ako se ti dobro osjećaš.
Eventualno možeš odraditi stari dobri OGTT (test opterećenja cukrom).
Nije ukusno, ali je efikasno
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2018., 03:25   #17
Hvala na pojašnjenju
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2018., 08:21   #18
Meni je bio oko 4 ili malo ispod (a čini mi se da je granica bila 4) i slali su me na OGTT. Ispalo je da je inzulin jako visok.

Imaš li nekih drugih zdravstvenih problema ili neobičnih simptoma?
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2018., 08:37   #19
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Meni je bio oko 4 ili malo ispod (a čini mi se da je granica bila 4) i slali su me na OGTT. Ispalo je da je inzulin jako visok.

Imaš li nekih drugih zdravstvenih problema ili neobičnih simptoma?
To je opcija na koju moramo biti spremni

No, svakako treba uvijek pratiti eventualne simptome (promjene u ravnoteži, postojećem stanju) i reagirati na vrijeme
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2018., 18:26   #20
Nemam drugih simptoma . ma s obzirom da mi je sestra u toj poliklinici tek s 4 pokušaja izvadila krv i onda je još bio slab mlaz pomalo sumnjam u nalaz. a 3 godine prije toga je svaku godinu glukoza bila ok tako da se ne zamaram previše . vidjet ćemo sljedeče godine kakav će biti šečer . ako će onda biti preniski onda ću ići dalje
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.