Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2005., 01:37   #21
Ne vidim nikakvog smisla tim obljetnicama po novinama. No, ovo s pravnim učinkom me podsjetilo... Jel može netko onak, ak ima morbidan smisao za humor i ak mu se sprdne - tiskat osmrtnicu da je umro netko tko nije? Ili čak netko tko nikad nije niti postojao? Ili kajaznam. Meni je jednom dok sam čitala novine i prešla okom preko stranice s osmrtnicama (ne čitam, ali preletim) - baš to palo na pamet. Kaj ak tu ima neka osmrtnica za osobu koja uopće nije umrla?

Dobro, činjenica je da meni svakakve debilane padaju na pamet...
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 10:31   #22
ne pada samo tebi...u Novom listu je pred pet shest godina bio takav sluchaj. stanovita gospodja objavila je osmrtnicu ljubavniku koji ju je napustio. od tada je uvedeno neko pravilo da prvi koji donese osmrtnicu mora donijeti i nekakav, ne znam kakav, papir kojim se dokazuje da je ta osoba stvarno upokojena.



meni nitko u posljednje vrijeme blizak nije otishao u vjechna lovishta, pa ne znam kakav bi to dokument mogao biti.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 11:12   #23
Quote:
smjeskica kaže:
moj prijatelj na fakultetu prvo procita osmrtnice i crnu hroniku

Nije jedini . I ja to radim. Tj. radila sam dok sam kupovala novine.
Ali sad crna kronika nije ni upola toliko interesantna kao prije. Ništa od staromodnih "noževa i sjekira".
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 11:33   #24
Quote:
Cyn kaže:
Ne vidim nikakvog smisla tim obljetnicama po novinama. No, ovo s pravnim učinkom me podsjetilo... Jel može netko onak, ak ima morbidan smisao za humor i ak mu se sprdne - tiskat osmrtnicu da je umro netko tko nije? Ili čak netko tko nikad nije niti postojao? Ili kajaznam. Meni je jednom dok sam čitala novine i prešla okom preko stranice s osmrtnicama (ne čitam, ali preletim) - baš to palo na pamet. Kaj ak tu ima neka osmrtnica za osobu koja uopće nije umrla?
može. 2 penzića u zadru su iz čiste dosadne dali tiskat vlastite osmrtnice.

i da moš je tiskat i doma i ljepit po gradu.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 11:34   #25
Quote:
magic kaže:

meni nitko u posljednje vrijeme blizak nije otishao u vjechna lovishta, pa ne znam kakav bi to dokument mogao biti.
smrtovnica.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 11:44   #26
Quote:
tilla kaže:
može. 2 penzića u zadru su iz čiste dosadne dali tiskat vlastite osmrtnice.
Trebali su i sprovod organizirati da vide tko bi im dosao i koliko bi tko plakao.

A da su meni bili neki rod i trebao bi im.

Koliko god imam smisla za humor, to mi nije saljivo.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 11:51   #27
Quote:
Gospon Pes kaže:
Trebali su i sprovod organizirati da vide tko bi im dosao.
pa skoro da jesu, neki ljudi su došli na groblje iako su šaljivdžije priznali da im je bilo dosadno pa su to učinili.
moja nona je htjela ići jer je jednog poznavala.

a ovo da moš od doma, frajer koji je bio dužan grdnu lovu je jedno jutro osvanuo na osmrtnicama.
napravio ih u kućnoj izradi tip koji je mu je posudio lovu. ne znam kako je završilo.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 13:56   #28
a zašto se jednostavno ne potpišu s ´´tugujuća obitelj´´ i basta, a ne da svaki živući rođak, eventualno udružen s još jednim ili dva, daje svoju osmrtnicu.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 13:58   #29
Quote:
alexxx kaže:
a zašto se jednostavno ne potpišu s ´´tugujuća obitelj´´ i basta, a ne da svaki živući rođak, eventualno udružen s još jednim ili dva, daje svoju osmrtnicu.
zato kaj nisi svi novcano sudjelovali u objavljivanju osmrtnice
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 16:42   #30
pa da netko ne posumnja da kćer nije tolko škrta da ne sudjeluje u davanju osmrtnice, makar s ocem nije bila u najboljim odnosima, ona da svoju osmrtnicu?

a koji je smisao posljednjih pozdrava od štajaznam sinovih kolega? izrazi obitelji saučešće, koji klinac daješ osmrtnicu za čovjeka kojeg nikad nisi vidio? da pokažeš solidarnost prema kolegi? da je živ, ne bi ga pozdravio, pa šta ga onda pozdravljaš kad je mrtav?
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 16:43   #31
i šta, onaj tko ima više osmrtnica, taj je veća faca? njega su više voljeli?

ne kužim.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 17:36   #32
Ja imam dosta svjeza vlastita, tuzna iskustva na tom polju.
Slazem se da osnovna obavijest o smrti treba sadrzavati ne samo sture informacije, nego i nekakav osjecaj nekakve pripadnosti.
To nije vazno onome koji je umro, vec onima koji su ostali. Oni to osjecaju kao ugradjenu duznost...
Moja majka cuva sve novine iz tih dana tuge...

Ni meni nije bilo jasno cemu sve to sluzi, ali kada u tuznim trenucima djelujes kao automat, dobro ti dodju te obveze, ma kako one drugima izgledale...

A drugo,zapravo i najvaznije: kada su mi moji (u dobi od 20 godina!) htjeli pokazati gdje su kupili grob, ja sam sa tog groblja pobjegla glavom bez obzira...nije mi bilo vrijeme o tome tada razmisljati.

Stoga im pustimo njihove nacine rjesavanja vlastitih tuga...
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 18:09   #33
Quote:
Gospon Pes kaže:
I meni.

A sto jos manje kuzim je da neki ljudi to od A-Z citaju!
A cuj, ja ne citam od A-Z jer ni film ne gledam dvaput jer ionak znam sve kaj bu bilo u njemu , ali preletim svaki dan imena da vidim jel umro netko koga znam...ak niš drugo da ne sretnem nekog kog ne vidjeh dugo i htjednem veselo čavrljat a njemu umro netko blizak neki dan

A i ova "sjećanja", nakon X godina...naleti se na nekog poznatog, čak i na neke značajne i važne osobe koje ponekad svi zaborave osim obitelji, a koji put i MNOGO toga danas ne bi bilo da nije nekad bilo njih. Primjer: okrugla (ne sjećam se koja) godišnjica smrti Veselka Tenžere neki dan. Takva sjećanja mogu biti i poruka, za one koji znaju čitati između redaka...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 18:13   #34
Da još samo nešto dodam:
Naravno da i meni idu na živce one parturine na 1-2 stranice večernjaka, 1 na cijeloj, pa 2 na pola, pa onda hrpa malih na trećoj stranici... no takve količine i emocionalni izljevi obično su vezani uz neke društvene skupine o kojima se obično raspravlja u nekim drugim novinskim rubrikama
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 18:43   #35
Osmrtnice su takorec prakticne da obaveste sirok publikum o smrti. Jednu osobu puno ljudi na razne strane poznaje, tako da je vrlo prakticno objaviti vest u vecernjaku recimo buduci da ga siroki auditorijum cita.

Ono sto je tu problem je velicina po osmrtnici (da li je u sustini bitno da bude najveca ikada odstampana?) kao i neumerena kreativnost u pisanju poruke.
SheOrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2005., 17:17   #36
osmrtnice se pisu za zive, jer umrlima vise nista ne znace.

razliciti su nacini kako ljudi prozivljavaju gubitak bliskih i manje bliskih, ali konvencije tipa sprovod, karmine, osmrtnice, itd. ocito igraju vaznu ulogu, jer bi u protivnom do sada nestale. pogotovo prvih dana nakon necije smrti.

pitanje 'statusa' (da vidi svijet da si i ti u potpisu) bez sumnje takodjer igra ulogu. meni osobno to ne ide na zivce, jer je obicaj benigan, a ako bas hocemo biti doslijedni, onda se sve moze tako promatrati/interpretirati; od sveucilisne diplome do chanel suncanih naocala.

isto vrijedi i za sjecanja i obljetnice. mozda se nama kojima pokojnik nije blizak cini da je od smrti prosla vjecnost, ali covjek na izvjestan nacin zivi dok ga se drugi sjecaju. naravno, ponavljam, to najmanje ima ikakvog efekta na umrloga - svi obicaji oko smrti rade se za zive, tj. one koji su 'ostali' nakon necijeg 'odlaska'.

jucer mi je u 42. godini umrla frendica - iznenada, od srca, prethodno nije bolovala - ostalo dvoje teenagera i muz - sto se mene tice, nek ljudi rade sto god hoce oko njezinog sprovoda ako im je tako lakse nositi se sa zivotom. to vise nema veze s njom. samo s nama.
Virtuel@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2005., 18:07   #37
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2005., 17:17   #38
Quote:
Virtuel@ kaže:
osmrtnice se pisu za zive, jer umrlima vise nista ne znace.

razliciti su nacini kako ljudi prozivljavaju gubitak bliskih i manje bliskih, ali konvencije tipa sprovod, karmine, osmrtnice, itd. ocito igraju vaznu ulogu, jer bi u protivnom do sada nestale. pogotovo prvih dana nakon necije smrti.

pitanje 'statusa' (da vidi svijet da si i ti u potpisu) bez sumnje takodjer igra ulogu. meni osobno to ne ide na zivce, jer je obicaj benigan, a ako bas hocemo biti doslijedni, onda se sve moze tako promatrati/interpretirati; od sveucilisne diplome do chanel suncanih naocala.

isto vrijedi i za sjecanja i obljetnice. mozda se nama kojima pokojnik nije blizak cini da je od smrti prosla vjecnost, ali covjek na izvjestan nacin zivi dok ga se drugi sjecaju. naravno, ponavljam, to najmanje ima ikakvog efekta na umrloga - svi obicaji oko smrti rade se za zive, tj. one koji su 'ostali' nakon necijeg 'odlaska'.

jucer mi je u 42. godini umrla frendica - iznenada, od srca, prethodno nije bolovala - ostalo dvoje teenagera i muz - sto se mene tice, nek ljudi rade sto god hoce oko njezinog sprovoda ako im je tako lakse nositi se sa zivotom. to vise nema veze s njom. samo s nama.


Dodao bi samo da potpisivanje rodbine imenom i relacijom kojom su u rodu nije bez veze jer tako doznajemo da je neko ko je umro , a osobno ga ne poznajemo, blizak nekome koga poznajemo.
I slika na osmrtnici nije bez veze jer neke ljude poznajemo po nadimku ili "iz vidjenja" godinama a da im zapravo ne znamo ime. Osmrtnice koje daju prijatelji uz "prigodni tekst", daju se zbog najblize rodbine. Njima to znaci kad je neko njihov , za kime upravo jako tuguju, i drugima toliko vazan da se potrude dati i osmrtnicu u novine, bez obzira na osobno izrazeno saucesce. Oni to izrezu iz novina i cuvaju i nekako su vise ponosni na tog svog i manje se osjecaju sami - vrijedi vise od nesto kuna. Po logici i po principima glupo ali u praksi djeluje drugacije, kao i sve sta je vezano uz emocije a ne uz razum.
Velicina osmrtnice je kao i "raskosnost" sprovoda , pokazivanje da se moze. Ja bi , da se mene pita, zakonom o javnom priopcavanju, definirao velicinu osmrtnice , pa da se bar tako javno, preko novina, ne istice koliko ko ima, ali novine prodaju svoje kvadratne centimetre i Njegova Preuzvisenost Profit se odavno uvukao u sve kutke nasih zivota.
__________________
stalno na putu
azimut is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 14:29   #39
Znate kaj vele za ljude koji čitaju osmrtnice?

Zakaj to uopće čitaMO?

Ima jedan tip koji ih skuplja, a djeluje ko veseljak pa mogu djelovati možda kao prozac ili ono- sav sam sretan kaj moje ime nije na banderi
Ima onaj tip koji ih čita (iz onog našeg filma) pa ide kod "ožalošćenih" (pogotovo ako je jadna, sama , stara i bogata udovica) tvrdeći da im je pokojni dužan novce pa mogu biti stimulativne za biznis
Ima onaj tip...
Earl Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 21:04   #40
Quote:
Cyn kaže:
Ne vidim nikakvog smisla tim obljetnicama po novinama. No, ovo s pravnim učinkom me podsjetilo... Jel može netko onak, ak ima morbidan smisao za humor i ak mu se sprdne - tiskat osmrtnicu da je umro netko tko nije? Ili čak netko tko nikad nije niti postojao? Ili kajaznam. Meni je jednom dok sam čitala novine i prešla okom preko stranice s osmrtnicama (ne čitam, ali preletim) - baš to palo na pamet. Kaj ak tu ima neka osmrtnica za osobu koja uopće nije umrla?

Dobro, činjenica je da meni svakakve debilane padaju na pamet...
Kaj nije pred nekoliko godina bilo da je mafija tipu stavila osmrtnicu u novine kao opomenu?

Ili sam to samo u filmu gledao?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:52.