Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2018., 13:05   #1
Neformalna blokada zapošljavanja u tekućoj kalendarskoj godini

Nakon deset godina rada u sustavu u statusu znanstvenog novaka-asistenta i postdoktoranda, prije nekoliko dana sam saznao da je na snazi 'neslužbena' blokada zapošljavanja na sveučilištima u RH. Ispunjavam sve uvjete za docenta, ali, eto, imam tu 'sreću' da se trenutak kada se trebalo krenuti u raspisivanje natječaja poklopio s nesretnim okolnostima u resornom ministarstvu.
U redu, nikad nije bilo garancije nizašto, postojao je ugovor na određeno vrijeme, ali nakon 10 godina rada eliminiran si ne na temelju kriterija već na temelju projekcije proračuna.
Istovremeno prethodnih godina, barem na mojoj ustanovi, apsolutno nikome nije blokirano napredovanje, a samo u prošloj akademskoj godini zaposleno je 10-ak novih docenata.
Tako da kroz skoro vrijeme izlazim na tržište rada s kombinacijom vještina i znanja koja nije atraktivna poslodavcima u RH, ali je pozitivna stvar, unatoč godinama, da me ne opterećuju dodatne okolnosti (obitelj) u namjeri da odem van ove države.

Ne bih htio da ovo ispadne kao lamentiranje nekoga tko je većinu radnog vijeka proveo na državnoj grbači, već upozorenje mladim ljudima kojima se otvara prilika za rad u našem sustavu znanosti i visokog školstva da dobro promisle.
masval47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:35   #2
Quote:
masval47 kaže: Pogledaj post
Nakon deset godina rada u sustavu u statusu znanstvenog novaka-asistenta i postdoktoranda, prije nekoliko dana sam saznao da je na snazi 'neslužbena' blokada zapošljavanja na sveučilištima u RH. Ispunjavam sve uvjete za docenta, ali, eto, imam tu 'sreću' da se trenutak kada se trebalo krenuti u raspisivanje natječaja poklopio s nesretnim okolnostima u resornom ministarstvu.
U redu, nikad nije bilo garancije nizašto, postojao je ugovor na određeno vrijeme, ali nakon 10 godina rada eliminiran si ne na temelju kriterija već na temelju projekcije proračuna.
Istovremeno prethodnih godina, barem na mojoj ustanovi, apsolutno nikome nije blokirano napredovanje, a samo u prošloj akademskoj godini zaposleno je 10-ak novih docenata.
Tako da kroz skoro vrijeme izlazim na tržište rada s kombinacijom vještina i znanja koja nije atraktivna poslodavcima u RH, ali je pozitivna stvar, unatoč godinama, da me ne opterećuju dodatne okolnosti (obitelj) u namjeri da odem van ove države.

Ne bih htio da ovo ispadne kao lamentiranje nekoga tko je većinu radnog vijeka proveo na državnoj grbači, već upozorenje mladim ljudima kojima se otvara prilika za rad u našem sustavu znanosti i visokog školstva da dobro promisle.
Masval, žao mi je da ti se to događa, a možda još nije sve gotovo. Možeš l inavsti o kojoj ustanovi se radi, da nam djeca ne zaglave u istim vodama.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 10:47   #3
Radi se o sastavnici zegrebačkog sveučilišta, iako je u cijeloj priči taj podatak nebitan.
Za mene priča jest gotova jer sam dao otkaz.
masval47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 16:04   #4
Quote:
masval47 kaže: Pogledaj post
Radi se o sastavnici zegrebačkog sveučilišta, iako je u cijeloj priči taj podatak nebitan.
Za mene priča jest gotova jer sam dao otkaz.
Bitno je zbog drugih,mlađih koji dolaze da ne naprave istu "grešku" na dotičnoj ustanovi.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 17:04   #5
Problem je u sustavu, a ne u pojedinačnoj ustanovi
masval47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 17:55   #6
Quote:
masval47 kaže: Pogledaj post
Problem je u sustavu, a ne u pojedinačnoj ustanovi
Jasno mi je, ne želiš dat inf.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 11:56   #7
Ovo je poluinfo. Sveučilište ima ukupni koeficijent, svaka sastavnica za sebe ima ukupni koeficijent i naputak je da ga se ne probija. Na upravi fakulteta je da handla s njim najbolje što zna i umije na način da svi u zvanjima napreduju, ali i da iz ljudi iz suradničkog prijeđu u znanstveno-nastavno zvanje. Iz tog razloga je preporuka da se u zvanju bude max vrijeme (suradničko 10, ostala 5 godina). Ako se nađe viška koeficijenta i novaci postaju docenti, no prednost imaju asistenti. Neke sastavnice nisu imale puno novaka i pobrinule su se za njih, no na nekim sastavnicama je prije više od 10 godina bila takva ekspanzija novaka da jednostavno nakon isteka ugovora nisu imali kud s njima.
Također sastavnica može tražiti novo mjesto, no to se jaaako rijetko dobije...bar na mojoj sastavnici...možda jedno godišnje...i to su uglavnom predavači prešli u docente.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.