Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2006., 12:44   #1
Svjetski jezici?

Koji su sluzbeni svjetski jezici, znate li? Nigdje ne mogu naci, pa rekoh ovdje su pametni ljudi...
elazes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 13:11   #2
Unhappy

Ajme pitanja!

Ne postoje "svjetski jezici". Točka.

Službeni jezici UN-a su:

- arapski
- engleski
- francuski
- kineski
- ruski
- španjolski
Hrundi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 13:25   #3
Quote:
elazes kaže: Pogledaj post
Koji su sluzbeni svjetski jezici, znate li? Nigdje ne mogu naci, pa rekoh ovdje su pametni ljudi...
Negdje sam pričitao da je primarni svjetski jezik engleski, sekudarni francuski, a tercijalni španjolski.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
Horvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 19:48   #4
Bravo, Horvate Ivane!
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 20:17   #5
Quote:
HORVAT IVAN2 kaže: Pogledaj post
Negdje sam pričitao da je primarni svjetski jezik engleski, sekudarni francuski, a tercijalni španjolski.
Tercijarni, valjda.

No pravo je pitanje što uopće znače ti pridjevi. Primarni po raširenosti? Primarni u diplomaciji? Primarni u znanosti?

Broj govornika sigurno nije kriterij jer najviše ljudi govori mandarinski. Engleski je tu tek treći na listi, iza španjolskog. Po tome nikako ne može biti "primarni".
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 20:50   #6
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Tercijarni, valjda.

No pravo je pitanje što uopće znače ti pridjevi. Primarni po raširenosti? Primarni u diplomaciji? Primarni u znanosti?

Broj govornika sigurno nije kriterij jer najviše ljudi govori mandarinski. Engleski je tu tek treći na listi, iza španjolskog. Po tome nikako ne može biti "primarni".
Prema istom izvori svjetski jezici su jezici koji služe međunarodnom sporazumijevanju (jednostavna definicija).

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
Horvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 21:25   #7
Pitao sam za kriterije, a ne za definiciju.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 23:21   #8
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Pitao sam za kriterije, a ne za definiciju.
Pa kriteriji proizlaze iz definicije...korištenje jezika za sporazumijevanje između govornika koji različitih materinskih jezika

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
Horvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2019., 07:37   #9
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ative_speakers

Naš jezik je potpuno nebitan u svjetskim okvirima, 58. po broju govornika na svijetu i 13. u Europi. Ispred su španjolski, engleski, portugalski, ruski, njemački, francuski, turski, talijanski, poljski, ukrajinski, rumunjski i nizozemski. Skoro uopće nema naših riječi u tuđim jezicima, više ima usvojenica iz tamilskog u našem nego iz našeg u engleski. Izvan četiri zemlje (Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora) naš je jezik skroz nerabljiv i nepoznat. Beskrajno se svađamo oko imena beskrajno marginalnog jezika.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 16:19   #10
Tko je to "mi", tko se to s kim "beskrajno svađa" i koji je to "naš jezik"?
Al dente is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 20:29   #11
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ative_speakers

Naš jezik je potpuno nebitan u svjetskim okvirima, 58. po broju govornika na svijetu i 13. u Europi. Ispred su španjolski, engleski, portugalski, ruski, njemački, francuski, turski, talijanski, poljski, ukrajinski, rumunjski i nizozemski. Skoro uopće nema naših riječi u tuđim jezicima, više ima usvojenica iz tamilskog u našem nego iz našeg u engleski. Izvan četiri zemlje (Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora) naš je jezik skroz nerabljiv i nepoznat. Beskrajno se svađamo oko imena beskrajno marginalnog jezika.
Od tamilskog znam katamaran (znaci splav na tamilskom) i mango.
Solian is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 12:35   #12
Iz nekog razloga, autori navedenog članka, hrvatski i srpski su naveli kao jedan jezik (Serbo-Croatian), dok su Hindu i Urdu prikazani kao odvojeni jezici:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ative_speakers

Evo što piše u članku o jeziku Urdu:

Quote:
Apart from specialized vocabulary, spoken Urdu is mutually intelligible with Standard Hindi, another recognized register of Hindustani.
https://en.wikipedia.org/wiki/Urdu

Dakle, gotovo isti slučaj kao između hrvatskog i srpskog.

Bilo bi zanimljivo istražiti korijene ove nedosljednosti.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2019., 16:06   #13
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Iz nekog razloga, autori navedenog članka, hrvatski i srpski su naveli kao jedan jezik (Serbo-Croatian), dok su Hindu i Urdu prikazani kao odvojeni jezici:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ative_speakers

Evo što piše u članku o jeziku Urdu:



https://en.wikipedia.org/wiki/Urdu

Dakle, gotovo isti slučaj kao između hrvatskog i srpskog.

Bilo bi zanimljivo istražiti korijene ove nedosljednosti.
Sumnjam da su politički, više se vjerojatno radi o tome da svijet boli briga za
Balkanske zemljice.

Interesantno je da smo mi u Fr. jezik uveli glagol "Balkanizirati" koji označava upravo ovu rascjepkanost malih nadrkanih državica.

Balkaniser:


je balkanise
tu balkanises
il balkanise
nous balkanisons
vous balkanisez
ils balkanisent




https://la-conjugaison.nouvelobs.com...balkaniser.php

Balkane, Balkane moj....
__________________
Da, i...???
Burningspear is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2019., 21:56   #14
Quote:
Burningspear kaže: Pogledaj post
Sumnjam da su politički, više se vjerojatno radi o tome da svijet boli briga za
Balkanske zemljice.

Interesantno je da smo mi u Fr. jezik uveli glagol "Balkanizirati" koji označava upravo ovu rascjepkanost malih nadrkanih državica.

Balkaniser:


je balkanise
tu balkanises
il balkanise
nous balkanisons
vous balkanisez
ils balkanisent


https://la-conjugaison.nouvelobs.com...balkaniser.php

Balkane, Balkane moj....
Pitam se je li taj autodestruktivni gard prisutan samo kod Hrvata ili se pojavljuje i kod drugih naroda. Vjerojatno ne u tolikoj mjeri kao kod nas. Mi smo prvaci svjeta u etnomazohizmu. Hrvatski jezik ima bogatu tradiciju. Imali smo Držića prije Shakespearea. Imali smo Renesansu, Barok i ostala razdoblja koja Balkan nije imao. Zašto se volimo vidjeti kao Balkan? Tko nam je nabio taj kompleks? Ako nas stranci takvima vide, moramo im strpljivo i pristojno objastniti da mi to nismo i da oni griješe u svom kolonijalnom diskursu. No mi kao da jedva čekamo da nas netko vani šutne kako bi smo sami sebi potvrdili kako smo, eto bili u pravu kada se smatramo bezvrjednim. Naš čovjek voli biti u pravu...

Tko ne vjeruje u gore napisno neka samo prolista dnevni tisak.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2019., 03:05   #15
Termin svjetski jezicu je proizvoljan i nedefiniran termin.

Često ga koriste hrvatski poslodavci, a obično vjerojatno misle na elgleski, njemački i talijanski.

Evo vam 10 jezika s najviše govornika.

Dakle, 10 najsvjetskijih jezika:

sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2019., 12:45   #16
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Termin svjetski jezicu je proizvoljan i nedefiniran termin. (...)
Glupost. Naravno da je svaki apstraktni pojam "proizvoljan" a značenje ovoga je kristalno jasno - jezici s najvećim brojem govornika i/ili oni iza kojih stoje države najveće gospodarske ili vojne moći.

Quote:
(...) Često ga koriste hrvatski poslodavci, a obično vjerojatno misle na elgleski, njemački i talijanski. (...)
Ne, sigurno misle na urdu, svahili, slovački i navajo...

Quote:
(...) Dakle, 10 najsvjetskijih jezika: (...)
Al dente is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2019., 16:49   #17
Quote:
Al dente kaže: Pogledaj post
Glupost. Naravno da je svaki apstraktni pojam "proizvoljan" a značenje ovoga je kristalno jasno - jezici s najvećim brojem govornika i/ili oni iza kojih stoje države najveće gospodarske ili vojne moći.

Ne, sigurno misle na urdu, svahili, slovački i navajo...

Svjetski jezici se nikad u Hrvatskoj ne definiraju na ovaj način.

Naveo si dva kriterija 1. broj govornika 2. države s najvećim gospodarstvima i vojskom.
Valjda ti je jasno da ovisno koji od ta dva kriterija uzmeš dobit ćeš različite jezike.

Čak i ako uzmeš samo prvi kriterij broj govornika, opet imaš dva podkriterija koji daju različite jezike.

Dakle, pod brojem govornika može biti broj izvornih govornika i kriterij može biti svatko to do neke razine zna taj jezik.

Po tvojoj definiciji
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2019., 00:11   #18
Po kriteriju da pod svjestke jezike spadaju jezici najvećih gospodarstava i najačih vojnih sila zasigurno bi se ubrajali jezici pout hindi, bengali, marathi, urdu, gujarati, punjabi, kashmiri.

A znamo da se ne ubrajaju.

druge pak strane, među svjetske jezike se ubraja talijanski.
Niti on predstavlja veliko gospodarstvo, niti jaku vojnu silu, niti ima puno govornika.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2019., 01:29   #19
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Po kriteriju da pod svjestke jezike spadaju jezici najvećih gospodarstava i najačih vojnih sila zasigurno bi se ubrajali jezici pout hindi, bengali, marathi, urdu, gujarati, punjabi, kashmiri. (...)



Quote:
(...) druge pak strane, među svjetske jezike se ubraja talijanski.

Niti on predstavlja veliko gospodarstvo, niti jaku vojnu silu, niti ima puno govornika.
Pišeš gluposti. Italija je članica G7 i osmo gospodarstvo svijeta.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._GDP_(nominal)
Al dente is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2019., 01:50   #20
Brazil je deveto gospodarstvo svijeta i portugalski ima višestruko govornika od talijanskog.
Portugalski nije svjetski jezik, talijanski jest.

Indija je veće gospodarstvo od Italije, hindu ima višestruko više govornika od talijanskog, Indija je nuklearna sila, Italija nije.
Hindu nije svjetski jezik, talijanski jest.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.