Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2018., 19:10   #1
Brodovi do 5 tisuca eura

Otvaram temu u nadi da cu dobiti pomoc.

Trenutno imam tisucu eura. Planiram odraditi sezonu, stisnuti se i kupiti brod od nekih 5 tisuca eura.
Drugim rijecima, je li uopće moguce pronaci kvalitetan brod za 5-6 tisuca eura - brod koji ce se voziti samo ljeti, ali svaki dan.
Kilometraza ce biti Sibenik-Kornati
Sibenik-Obonjan
Sibenik-Prvi/Zlarin.

U brod bi trebalo stati 6 osoba i ja.

Koliko je to realno? Nemojte mi samo odmah ubiti volju
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:14   #2
Ako malo proguglaš oglasima, je.
Samo, najčešće se radi o deplasmancima oko 6 m, što u današnje doba za kilometražu (ok miljažu) koju namjeravaš raditi baš i nije neka sreća. ŠI - Kornati ti je cca 25 milja, uz deplasmansku brzinu od 6 čv ti treba oko 4 sata.
Možda nać kakovo starije glisersko korito, ali su tu često motori u upitnom stanju.
Pogledaj ako nađeš Kvarnerplastikin stari PG 550 open, ako nije plastika rasturena, možda bi ga mogao dotjerati u stanje da izgura sezonu. Mislim da bez ukupno 7-8.000 EUR neće ići.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 14:48   #3
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ako malo proguglaš oglasima, je.
Samo, najčešće se radi o deplasmancima oko 6 m, što u današnje doba za kilometražu (ok miljažu) koju namjeravaš raditi baš i nije neka sreća. ŠI - Kornati ti je cca 25 milja, uz deplasmansku brzinu od 6 čv ti treba oko 4 sata.
Možda nać kakovo starije glisersko korito, ali su tu često motori u upitnom stanju.
Pogledaj ako nađeš Kvarnerplastikin stari PG 550 open, ako nije plastika rasturena, možda bi ga mogao dotjerati u stanje da izgura sezonu. Mislim da bez ukupno 7-8.000 EUR neće ići.
Sto sam dobio sa tim da platim brod, da mi izgura sezonu i raspadne se? Samo minus.
Što uopće mogu kupiti za 8-10 tisuca eura, da na njega stane 6 ljudi plus ja, a da je dobar brod?
Da moze bez problema svakodnevno odradivati tu daljenost preko ljeta?

Na sto da obratim pozornost kad kupujem polovni brod?
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 15:09   #4
Nemoj se ljutiti, ali obzirom na pitanja koja postavljaš - bolje skupljaj iskustvo na tuđem brodu i onda vidi hoćeš li u investiciju.

1) misliš raditi komercijalni prijevoz, jesi se uopće informirao što ti sve od papirologije treba i koliko košta? Jesi stavio na papir SVE troškove i provjerio jel ti zarada OK?
2) čisto sumnjam da ćeš imati iole ok popunjenost i/ili zaradu ako budeš imao krš od barke
3) ako tu pitaš na što obratiti pozornost šanse za zajeb pri kupovini su 98%, daj bar nekog iskusnog nađi da ide s tobom
4) jel znaš ploviti? Ne pitam jel imaš dozvolu, pitam jel znaš ploviti.
5) zašto bi turisti odabrali baš TEBE?
Lyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 16:30   #5
Ako je za turizam i to prevoz tamo-amo bez da to plovi cca 25NM brzine zaboravi a to plovilo nećeš nać za tu lovu. I kako ti kaže kolega prvo sve na papir do zadnje kune troška prije nego i misliš kupit brod pa na vagu svoje vlastite sposobnosti plovidbe pa onda trošak broda i njegovog održavanja pa koliko dnevno ili tjedno se može tura prevest i za koje novce i tu matematiku sam sebi prezentirat pa tek onda vidit ima li tu mjesta za tebe.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 20:27   #6
Quote:
Lyman kaže: Pogledaj post
Nemoj se ljutiti, ali obzirom na pitanja koja postavljaš - bolje skupljaj iskustvo na tuđem brodu i onda vidi hoćeš li u investiciju.

1) misliš raditi komercijalni prijevoz, jesi se uopće informirao što ti sve od papirologije treba i koliko košta? Jesi stavio na papir SVE troškove i provjerio jel ti zarada OK?
2) čisto sumnjam da ćeš imati iole ok popunjenost i/ili zaradu ako budeš imao krš od barke
3) ako tu pitaš na što obratiti pozornost šanse za zajeb pri kupovini su 98%, daj bar nekog iskusnog nađi da ide s tobom
4) jel znaš ploviti? Ne pitam jel imaš dozvolu, pitam jel znaš ploviti.
5) zašto bi turisti odabrali baš TEBE?
Nema ljutnje, pa nismo djeca

1) Nisam se informirao što mi sve treba od papirologije, ali živimo u Hrvatskoj, tko prijavljuje sav promet?
Nisam zasad ništa stavljao na papir, ali imam frenda koji ima brod od 17 000 eura, na koji stane 6-7 ljudi. I on pravi ekskurzije. Ima covjeka kojeg placa da dijeli letke sa njegovom uslugom. I kad skupi 6-7 ljudi - vozi. Ne bi trebao biti problem 7. i 8. mjesec napraviti 20-25 tura do Kornata. Malo im kupim neke jeftine ribe, spremim, pokažem im još koju uvalicu - sexy je turica

2) Znam da neću imati ni popunjenost, zaradu ni racunicu ako budem imao krš od barke, zato i pitam za pomoć - pošto sam ja osoba koja svakome pomognem, nadam se da će meni netko pomoći - svaki savjet je dobrodošao.

3) Zasad sam u fazi skupljanja bilo kakvog iskustva. Trenutno novca nemam. Raspolažem s tisuću eura. Nemam ni posao, u fazi sam potražnje. Bio sam vani, ali su me zajebali, pa sam se vratio. Drugim riječima, dok skupim novac, skupljat ću i iskustvo. Na kraju će mi trebati i sreća da se nađem u pravo vrijeme na pravom mjestu, odnosno kupim dobar brod.

4) Ploviti ne znam, uskoro ću ići polagati. Čovjek sam sa mora, vozio sam se na desetke puta, to ne bi trebalo biti problem, a ne bih riskirao za početak i isplovio po valovima i jakom jugu.

5) Zašto bi turisti odabrali baš mene? Pa ne znam Mislim da u gradu iz kojeg dolazim nema baš puno takve ponude. Djelio bih letke. Imam nekoliko poznanika koji imaju kafiće na moru, pa bi ih zamolio da mi stave letke na vidljiva mjesta. Smislio bih još nešto.

Suma sumarum. Ako ne bude išlo, uvijek mogu prodati brod i popušiti nešto "sitno" novca. Ne bi bilo prvi put, ali treba i riskirati.
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 20:41   #7
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Ako je za turizam i to prevoz tamo-amo bez da to plovi cca 25NM brzine zaboravi a to plovilo nećeš nać za tu lovu. I kako ti kaže kolega prvo sve na papir do zadnje kune troška prije nego i misliš kupit brod pa na vagu svoje vlastite sposobnosti plovidbe pa onda trošak broda i njegovog održavanja pa koliko dnevno ili tjedno se može tura prevest i za koje novce i tu matematiku sam sebi prezentirat pa tek onda vidit ima li tu mjesta za tebe.
Zašto mora ploviti 25 milja? To znači da sam za sat vremena iz Šibenika do Kornata. Meni je dovoljno da plovi 12-13 milja sa 6-7 ljudi u brodu. Taman imam vremena da ispričam pokoju priču, opustim ljude i da uživaju što više u ljepotama mora i otoka.
Meni je svake godine doživljaj vozikati se pola sata, pa stati baciti sidro, baciti se u more, pa onda opet dalje...kamoli turistima.

Trošak plastičnog broda nije velik koliko sam upoznat. Na kraju sezone bih platio trailor i doveo ga doma, te ga očistio, uglancao i prekrio sa ceradom.

Teško ti ili ja možemo znati koliko će mo tura prevesti. To je riskantan posao, kao i svaki drugi. Ali ponekad treba zariskirati. Turisticka sezona je svake godine sve bolja i bolja. A sve vise dolazi mladih ljudi, zeljnih avanture. Jbte pa gdje mozes otici u takav nacionalni park za 50 eura, voziti se 4 sata u brodu, dobiti ribu za rucak i kupati se cijeli dan?

P.S. Ono što meni treba jest svaki mogući savjet, svaka preporuka, svaka mana broda, prednost. Ideja, vizija, iskustvo.

A ne odmah u startu - to sve košta, nije to isplativo!

Jbg. prošle godine sam od garaže napravio apartman. Visina u njemu je 205 cm-a. Svi su mi se smijali. Nemam ni balkon. Niti zivim kraj mora.

Svi su mi govorili tko će ti tu doći. Ulozio sam 9 tisuca eura zadnji novac koji sam imao. Trebalo je inkartati (zbukati), zidovi su bili neravni. Pa zidati da pregradim wc (3 kvadrata inace ima). Pa wx urediti, pa kuhinju napraviti posebno kod majstora. Pa plocice i ostale stvari. Otac mi je napravio struju besplatno, sve ostalo sam platio. Skroz sexy izgleda. 29 kvadrata. Koga zanima, mogu mu poslati link od booking coma ili airbnba.

Zašto sve ovo pričam?

Zato jer sam i sam bio skeptičan. Otvorio sam 1.8. i bio pun svaki dan do 13.9. ako se ne varam. Baš sam se iznenadio. SUsjed koji mi se smijao, napravio istu stvar ovu zimu.

Na kraju sam zariskirao i sad imam nekakav dodatni "čip" u rukavu. Nekakav moj mali projektic iz kojeg kapa lovica. Ne velika, ali u svakom slucaju kapa.

Shema sa brodom je moja ideja. Volim raditi s gostima. Volim ih uveseljavati. Svim mojim gostima sam davao moje voće i povrće iz vrta. Ne da se ulizem, jer mi je gust vidjeti ih sretne i iznenadene.

Skrenuo sam s teme, ali zbilja vjerujem da mogu ostvariti svoj mali san i probati raditi za sebe, a ne stalno za drugog.

Eto.

Tko može pomoći, od srca mu zahvaljujem.
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 08:35   #8
sumnjam da ti je taj apartman prosao kategorizaciju, mozda bi bolje bilo da si plocu srusio, povecao visinu, pa tek onda uredjivao.
ako ti sad i ide, nemoj misliti ce vjecno ici na takav divlji nacin, bez dobrog plana i sustavnog rada.
na brodu je veca mogucnost nesretnog slucaja nego u apartmanu, teze su dozvole, sigurnosni uvjeti, police osiguranja, cesce su kontrole.
jedna ozljeda (ne tvoja) ili kazna mogu te jako unazaditi.
ako vec razmisljas i planiras, gledaj nekoliko godina unaprijed.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 10:59   #9
Da ti i ja čovik od mora napišem koju.
Brod koji prima 6-7 osoba je najmanje 8 m,ako želiš imati putnu brzinu sa toliko ljudi od 12-13 čv ti je minimalno 200 ks.Takav brod da je u solidnom stanju ne možeš naći ispod 20 000€.Voziti takav brod i biti vožen na njemu nije isto.Treba puno prakse,iskustva i znanja.Nitko ne isplovljava po ružnom vremenu,ali se mnogi po njemu vraćaju.Ja plovim cijele godine sa barkom i znam o čemu pričam.Nagledao sam se puno takvih mornara koji počnu skupljat iskustvo sa velikim brodom pa na kraju bude samo šteta na brodu i rupa u novčaniku.
Isto tako održavanje takvoga broda i svi troškovi oko njega ti iznose sigurno oko 5000€ godišnje.Porezi,dizanje,vez,razne prostojbe,održavanje motora,razni kvarovi itd.
Znači ti da biš ušao u takav posao moraš imati najmanje 30 000€.
Potrošnja takvog broda ti je min. 20 l na uru pri toj brzini.
malilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:42   #10
Quote:
gadze kaže: Pogledaj post
sumnjam da ti je taj apartman prosao kategorizaciju, mozda bi bolje bilo da si plocu srusio, povecao visinu, pa tek onda uredjivao.
ako ti sad i ide, nemoj misliti ce vjecno ici na takav divlji nacin, bez dobrog plana i sustavnog rada.
na brodu je veca mogucnost nesretnog slucaja nego u apartmanu, teze su dozvole, sigurnosni uvjeti, police osiguranja, cesce su kontrole.
jedna ozljeda (ne tvoja) ili kazna mogu te jako unazaditi.
ako vec razmisljas i planiras, gledaj nekoliko godina unaprijed.

E jebiga sad. Rekao sam ako koga zanima, neka na private pita pa mu posaljem link od apartmana.
Naravno da je prošao kategorizaciju. Studio apartman - 3 zvjezdice.

Kuca je sagrađena prije 30 godina, a drugacija je kategorizacija kod takvih apartmana, a drugacija kod novosagrađenih kuca.

Da ne pricam o stvarima koje se trebaju imati u novim apartmanima, odnosno kucama koje su sagrađene od 2000. (ako se ne varam) od nape, telefona, itd...

Plocu ne mogu srusiti, jer mi je gore stambeni prostor u kojem ja zivim. Ne razumijem kako sti tito zamislio. Mogao sam dovesti mini bager da mi kopa temelje i dobiti 10-15 cm-a, ali bi onda trošak bio veći, a sve skupa bi izgledalo kao da sam u bunkeru ispod kuce, ili nekakvom podrumu, što nisam htio.

Pa ne bih baš rekao da nisam imao plan kod apartmana. Vjerovao sam da će mi gosti dolaziti jer sam pročitao da Šibeniku fali 20 000 kreveta, grad ima 2 NP-a (sto nema mozda 10 gradova u Europi, a vjerujem da sam puno rekao), ima 4 predivne tvrđave koje ce kad se povezu zicarom od Sibenika napraviti mini Dubovnik. Mark my words. A svaka sezona je rekordna. Naravno da je nemoguće imati kristalnu kuglu, ali smatram da treba zajahti ovaj val, a ne mu se samo diviti.

Pa znam da je mogucnost ozlijede veća, ali to ne smatram nekim nepremostivim problemom. Prije isplovljavanja, objasnio bih gostima ama baš sve, pitao da li znaju plivati, sve do najsitnijeg detalja + imam frenda koji je ajmo reći u tome, posavjetovao bih se oko takvih stvari.

1)Kako misliš da su teže dozvole?Možeš li to pojasniti.

2) Koliko košta godišnja polica osiguranja? Moželi se brod trajno osigurati, kao što se može registrirati?

3) Kolike su kazne i za što bi me mogli kazniti? Ako npr. imam više ljudi na brodu nego što je dozvoljeno? Ako nisam izdao račun? Što još?
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:52   #11
Quote:
malilo kaže: Pogledaj post
Da ti i ja čovik od mora napišem koju.
Brod koji prima 6-7 osoba je najmanje 8 m,ako želiš imati putnu brzinu sa toliko ljudi od 12-13 čv ti je minimalno 200 ks.Takav brod da je u solidnom stanju ne možeš naći ispod 20 000€.Voziti takav brod i biti vožen na njemu nije isto.Treba puno prakse,iskustva i znanja.Nitko ne isplovljava po ružnom vremenu,ali se mnogi po njemu vraćaju.Ja plovim cijele godine sa barkom i znam o čemu pričam.Nagledao sam se puno takvih mornara koji počnu skupljat iskustvo sa velikim brodom pa na kraju bude samo šteta na brodu i rupa u novčaniku.
Isto tako održavanje takvoga broda i svi troškovi oko njega ti iznose sigurno oko 5000€ godišnje.Porezi,dizanje,vez,razne prostojbe,održavanje motora,razni kvarovi itd.
Znači ti da biš ušao u takav posao moraš imati najmanje 30 000€.
Potrošnja takvog broda ti je min. 20 l na uru pri toj brzini.
Pa ne znam baš, mislim da pretjeruješ.

Evo ja mogu napisati kakav mi brod prijatelj ima. Saznati cu marku, pa javim.

Rekao mi je da ga je platio 17 000 tisuca eura. Bokun broda. Ima unutra dva kreveta. Ima brodski i vanjski brod (kasnije pitam konjazu) Ima klupice na koje stane 4 ljudi, i pošalje još dvoje sprijeda. Ima onu inox ogradicu oko cijelog broda.
Potrosnja nije velika. Brod mu troši ako se ne varam 8-9 litara po satu.

Dakle 40 litara do Kornata. 6 ljudi puta 50 eura. Plus im platim ručak 200 kn, plus sidrenje u NP-u 250 kn. Neka imam troška 1000 kn, a nemam, ostaje mi zarada 1200 kn. Neka odradim takvih 40 tura u sezoni to je 50 tisuca kuna. Za vez se moram raspitati neka ga plaćam 3 tisuce kuna godisnje.

Zanima me kolika su davanja drzavi?

Pa ne bih isplovio ako znam da ce biti lose vrijeme. Postoje prognoze. Necu ic na slipo.

Di si ti našao 5 tisuća eura na odrzavanje. Pa da je tako, ne bi se nitko tim bavio.

Koliko košta održavanje motora? To je kao nekakav servis nakon određene kilometraze ili?
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 23:41   #12
Nemoj se ljutit ali pišeš jako neobično i pokušavaš nas uvjerit kako je to super posao ali ni sam ne znaš šta bi i kako bi. Brod ti je osnovno sredstvo za rad a ti još nemaš ideju koji tip broda bi kupija. Vidi po raznim malim oglasima šta se nudi i za koju cijenu pa kad dođeš do nekih brodskih parametara možda će netko od nas imat neke ideje šta i kako.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 09:51   #13
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Nemoj se ljutit ali pišeš jako neobično i pokušavaš nas uvjerit kako je to super posao ali ni sam ne znaš šta bi i kako bi. Brod ti je osnovno sredstvo za rad a ti još nemaš ideju koji tip broda bi kupija. Vidi po raznim malim oglasima šta se nudi i za koju cijenu pa kad dođeš do nekih brodskih parametara možda će netko od nas imat neke ideje šta i kako.
Ma kakva ljutnja

Da mi kazes da sam ridikul koji nema pojma o brodu, osim sta se vozija 10-20 puta (ne racunajuci jadroliniju), ne bi se naljutija - jer je to istina.

Znam ja što bih, imam ideju, ali ne znam je realizirati (smile koji se tuče sakom u glavu). Drugim riječima, fali mi novca, a imam vremena godinu dana da probam skupiti novac i malo sto mi kapne od apartmancica i eto prilike da kupim nekakvu "barku".

Da ja znam što bih, ne bih tu pitao za savjet.

https://scontent.fzag1-1.fna.fbcdn.n...2a&oe=5B0F59D2

https://scontent.fzag1-1.fna.fbcdn.n...e2&oe=5B055059

Što mislite o ovom brodu? Je li ovo kanturina? Iz 88. godine. Za nekih 4 tisuce eura. Prima 8 ljudi. Unutarnji motor.
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 10:19   #14
S obzirom da prevoziš putnike morat ćeš napraviti posebno osiguranje za to i to nije jeftino.Da postoje brodi od 8 metara koji prevoze 6 ljudi brzinom 12-13 čv uz potrošnju od 10 l ja bih prvi imao takav brod.
S obzirom koje godište gledaš rekao bih da i tih 5000€ što sam napisao će ti biti malo.
Redoviti servis na motoru od 200 ks ti je cca. 2000 kn s tim da nije ništa u kvaru.
S obzirom da si ti već poprilično siguran da za malu lovu možeš imati dobar brod koji n troši ništa i ne traži nikakvo održavanje,javi nam se na kraju ljeta da nam kažeš sa kolikim minusom si pošao.
Bez ljutnje samo iznosim činjenice takvog poslovanja.
malilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 15:23   #15
Evo mene opet, vidim da od nas tražiš odgovore koje najvećim dijelom moraš tražiti kod onih koji daju dozvole za kategorizaciju broda. Ekipa ovdje ti ukazuje da stvari nisu tako jednostavne kako zamišljaš, jer more sve more.
Kako već 15 godina legalno radim sa apartmanima i zadnje dvije godine vozim privatno nešto slično ovom https://mornar.net/view/ad.asp?id=252622, ali sa Hondom 40 otraga, podijeliti ću ovdje svoja razmišljanja.
Velika je razlika želiš li brod imati privatno ili za izlete (kategorizacija prema pravilniku). Za mene privatno kada je radio dozvolu za plovidbu koliko osoba mogu voziti izmjerio je dužinu klupa i podijelio sa 50 ili 60 cm.
Za brod za izlete postoji pravilnik, treba klupa, pa toliko natkrivenih klupa, toliki postotak zatvorenih, pa wc sa crnim tankom (ne želiš mine oko broda dok se ljudi kupaju u nekoj valici), rukohvate oko kokpita i na svakom mjestu gdje bi čovjek mogao poletiti i ozlijediti se, i.t.d.
A za 6 ljudi bi možda čak tehnički zadovoljio i ovaj brod od 6 m, poludeplasmanski trup koji sa 40 KS ide pod punim opterećenjem (6 krkana od 100 kg) nekih 15 milja, sa 4 normalna čovjeka ide oko 22 milje, putne 18.
Ako već tražiš nešto za kupiti, izbjegavaj ugradbene motore sa Z nogom, preferiraj vanbrodske motore, traži brpd sa poludeplasmanskim karakteristikama. Idealno bi bilo kupiti samo trup pa ga urediti prema zahtjevima (WC, crni tank, klupe, kvalitetan i sigran ulaz u brod, itd) pa kupiti na njega novi ili polovni motor prema mogućnostima (40 i više KS). Takataka dizele zaboravi, to je tlaka i za tebe i za goste. Ja svoje goste povezem jednom tijekom boravka na kupanje u neku od valica, pa odemo negdje u gdje je kafić na obali i popijemo kavicu i tako podružimo se jedno prijepodne ili poslijepodne. Bez plaćanja. Ovo što ti namjeravaš je biznis i davanja su bitno veća, posebno osiguranja za goste. Neka ti se samo jedan slomi vidjeti ćeš i zašto. A za nesreću ne treba puno, ima ih trapavih da je čudo.
5000 EUR ti neće biti dosta, prije oko 10.000. Plus puno rada
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 17:58   #16
Quote:
malilo kaže: Pogledaj post
S obzirom da prevoziš putnike morat ćeš napraviti posebno osiguranje za to i to nije jeftino.Da postoje brodi od 8 metara koji prevoze 6 ljudi brzinom 12-13 čv uz potrošnju od 10 l ja bih prvi imao takav brod.
S obzirom koje godište gledaš rekao bih da i tih 5000€ što sam napisao će ti biti malo.
Redoviti servis na motoru od 200 ks ti je cca. 2000 kn s tim da nije ništa u kvaru.
S obzirom da si ti već poprilično siguran da za malu lovu možeš imati dobar brod koji n troši ništa i ne traži nikakvo održavanje,javi nam se na kraju ljeta da nam kažeš sa kolikim minusom si pošao.
Bez ljutnje samo iznosim činjenice takvog poslovanja.
Koliko košta osiguranje za takav brod? Uskoro ću saznati marku broda koji mi ima frend (poslao sam mu poruku) i potrošnju broda paću napisati tu.

Ne znam odakle tebi da sam ja "siguran" da mogu naci jeftino brutalan brod. Mislim da je jasno da se slabo razumijem u brodove i da prije svega trazim savjet i pomoc.

Nije mi namjera pametovati i prodavati maglu.

Pošto vidim da svi pričaju o minusima, mora da su glupi ljudi koji imaju 3-4 brodice koje rentaju, ili ljudi koji imaju malo veci brod i prave mini ekskurzije.

Jer citajuci vas tu na forumu, to je neizvedivo. Plati osiguranje, brod, poreze, prireze, servis, gorivo, pokoji kvar, itd. Na kraju ispadne minus.

Ne vjerujem da bi ljudi to radili da je neisplativo.
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 18:08   #17
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Evo mene opet, vidim da od nas tražiš odgovore koje najvećim dijelom moraš tražiti kod onih koji daju dozvole za kategorizaciju broda. Ekipa ovdje ti ukazuje da stvari nisu tako jednostavne kako zamišljaš, jer more sve more.
Kako već 15 godina legalno radim sa apartmanima i zadnje dvije godine vozim privatno nešto slično ovom https://mornar.net/view/ad.asp?id=252622, ali sa Hondom 40 otraga, podijeliti ću ovdje svoja razmišljanja.
Velika je razlika želiš li brod imati privatno ili za izlete (kategorizacija prema pravilniku). Za mene privatno kada je radio dozvolu za plovidbu koliko osoba mogu voziti izmjerio je dužinu klupa i podijelio sa 50 ili 60 cm.
Za brod za izlete postoji pravilnik, treba klupa, pa toliko natkrivenih klupa, toliki postotak zatvorenih, pa wc sa crnim tankom (ne želiš mine oko broda dok se ljudi kupaju u nekoj valici), rukohvate oko kokpita i na svakom mjestu gdje bi čovjek mogao poletiti i ozlijediti se, i.t.d.
A za 6 ljudi bi možda čak tehnički zadovoljio i ovaj brod od 6 m, poludeplasmanski trup koji sa 40 KS ide pod punim opterećenjem (6 krkana od 100 kg) nekih 15 milja, sa 4 normalna čovjeka ide oko 22 milje, putne 18.
Ako već tražiš nešto za kupiti, izbjegavaj ugradbene motore sa Z nogom, preferiraj vanbrodske motore, traži brpd sa poludeplasmanskim karakteristikama. Idealno bi bilo kupiti samo trup pa ga urediti prema zahtjevima (WC, crni tank, klupe, kvalitetan i sigran ulaz u brod, itd) pa kupiti na njega novi ili polovni motor prema mogućnostima (40 i više KS). Takataka dizele zaboravi, to je tlaka i za tebe i za goste. Ja svoje goste povezem jednom tijekom boravka na kupanje u neku od valica, pa odemo negdje u gdje je kafić na obali i popijemo kavicu i tako podružimo se jedno prijepodne ili poslijepodne. Bez plaćanja. Ovo što ti namjeravaš je biznis i davanja su bitno veća, posebno osiguranja za goste. Neka ti se samo jedan slomi vidjeti ćeš i zašto. A za nesreću ne treba puno, ima ih trapavih da je čudo.
5000 EUR ti neće biti dosta, prije oko 10.000. Plus puno rada
Cisto sumnjam da je to tako rigorozno, da se gleda u cm. I da se kod nas bas sve provjerava po PS-u - premda, mozda se varam. Tako su mene i sa apartmanom strašili...

I cisto sumnjam da bi me pomorska maltretirala i zaustavljala da me vidi sa 5-6 ljudi u bordu da lagano plovimo. To je sasvim normalno ljeti na Jadranskom moru, nisam bas cuo da policija maltretirali zaustavlja brodove s turistima.

Eto ti tu kazes da sa 40 KS ide 15 milja, ovaj prije tebe prica o 200 KS. O tome ja pricam, puno se pretjeruje.

Sto je motor sa Z nogom i zasto da ga izbjegavam? Cuo sam savjete nekih da je unutarnji motor puno bolji??'

10 000 eura sam i mislija, ovo sam stavija do 5000 eura samo, cisto iz jednog razloga.
Da sam stavio broddo 10 000 eura, javljali bi se likovi koji bi rekli da mi treba bord od 20 000 eura..
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:13   #18
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Evo mene opet, vidim da od nas tražiš odgovore koje najvećim dijelom moraš tražiti kod onih koji daju dozvole za kategorizaciju broda. Ekipa ovdje ti ukazuje da stvari nisu tako jednostavne kako zamišljaš, jer more sve more.
Kako već 15 godina legalno radim sa apartmanima i zadnje dvije godine vozim privatno nešto slično ovom https://mornar.net/view/ad.asp?id=252622, ali sa Hondom 40 otraga, podijeliti ću ovdje svoja razmišljanja.
Velika je razlika želiš li brod imati privatno ili za izlete (kategorizacija prema pravilniku). Za mene privatno kada je radio dozvolu za plovidbu koliko osoba mogu voziti izmjerio je dužinu klupa i podijelio sa 50 ili 60 cm.
Za brod za izlete postoji pravilnik, treba klupa, pa toliko natkrivenih klupa, toliki postotak zatvorenih, pa wc sa crnim tankom (ne želiš mine oko broda dok se ljudi kupaju u nekoj valici), rukohvate oko kokpita i na svakom mjestu gdje bi čovjek mogao poletiti i ozlijediti se, i.t.d.
A za 6 ljudi bi možda čak tehnički zadovoljio i ovaj brod od 6 m, poludeplasmanski trup koji sa 40 KS ide pod punim opterećenjem (6 krkana od 100 kg) nekih 15 milja, sa 4 normalna čovjeka ide oko 22 milje, putne 18.
Ako već tražiš nešto za kupiti, izbjegavaj ugradbene motore sa Z nogom, preferiraj vanbrodske motore, traži brpd sa poludeplasmanskim karakteristikama. Idealno bi bilo kupiti samo trup pa ga urediti prema zahtjevima (WC, crni tank, klupe, kvalitetan i sigran ulaz u brod, itd) pa kupiti na njega novi ili polovni motor prema mogućnostima (40 i više KS). Takataka dizele zaboravi, to je tlaka i za tebe i za goste. Ja svoje goste povezem jednom tijekom boravka na kupanje u neku od valica, pa odemo negdje u gdje je kafić na obali i popijemo kavicu i tako podružimo se jedno prijepodne ili poslijepodne. Bez plaćanja. Ovo što ti namjeravaš je biznis i davanja su bitno veća, posebno osiguranja za goste. Neka ti se samo jedan slomi vidjeti ćeš i zašto. A za nesreću ne treba puno, ima ih trapavih da je čudo.
5000 EUR ti neće biti dosta, prije oko 10.000. Plus puno rada


Plovilo koje sa 6 ljudi po 100 kg ide 15 čv sa 40 ks ne postoji.Da postoji ne bi nitko kupovao jače motore.Isto tako tih 6 ljudi se ne mogu nikako komotno smjestiti u 6m.Imam barku 6m i znam šta pričam.
Prijatelj mi radi ture slične kakve bi ti radio i ima barku od 8m i unutra 30 ks.I kada je sa njim gore još 6 ljudi isto je malo gužva.
malilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:14   #19
Quote:
iguodala kaže: Pogledaj post
Koliko košta osiguranje za takav brod? Uskoro ću saznati marku broda koji mi ima frend (poslao sam mu poruku) i potrošnju broda paću napisati tu.

Ne znam odakle tebi da sam ja "siguran" da mogu naci jeftino brutalan brod. Mislim da je jasno da se slabo razumijem u brodove i da prije svega trazim savjet i pomoc.

Nije mi namjera pametovati i prodavati maglu.

Pošto vidim da svi pričaju o minusima, mora da su glupi ljudi koji imaju 3-4 brodice koje rentaju, ili ljudi koji imaju malo veci brod i prave mini ekskurzije.

Jer citajuci vas tu na forumu, to je neizvedivo. Plati osiguranje, brod, poreze, prireze, servis, gorivo, pokoji kvar, itd. Na kraju ispadne minus.

Ne vjerujem da bi ljudi to radili da je neisplativo.

Ako si toliko siguran u to onda nisi trebao dolaziti ovdje po savjet.
Jedno je rentanje plovila jedno je prijevoz putnika.Čini mi se da za prijevoz putnika moraš imati i C kategoriju.
malilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:16   #20
Quote:
malilo kaže: Pogledaj post
Plovilo koje sa 6 ljudi po 100 kg ide 15 čv sa 40 ks ne postoji.Da postoji ne bi nitko kupovao jače motore.Isto tako tih 6 ljudi se ne mogu nikako komotno smjestiti u 6m.Imam barku 6m i znam šta pričam.
Prijatelj mi radi ture slične kakve bi ti radio i ima barku od 8m i unutra 30 ks.I kada je sa njim gore još 6 ljudi isto je malo gužva.
Moja barka ima kokpit cca 2,2 x 1,6 m, otraga i s lijeve strane su klupe + sjedište za vozača. na efektivnih 3 m klupe stane 5 ljudi + skiper. Osim toga, poslao sam dvoje djece naprijed na provu radi boljeg balansa, tako da gužve nije bilo. Vjerujem da imaš iskustva, ali ima svijeta i van tvoga mista i naših istranki, dalmatinki i sličnih pasara kopija. PD dno koje na 16 čv prelazi u čisto glisersko je i meni bilo iznenađenje.

@iguodala - nema potrebe za strahom, postoji pravilnik za svaku vrstu nautičkog turističkog objekta http://www.mint.hr/pristup-informaci...iz-turizma/107 dođu tete i/ili stričeki sa svojim papirima i tablicama, dobiješ kategorizaciju ako ispunjavaš uvjete i to je to. Znam da je jedan gomone morao stavljati inox rukohvat za putnike oko prednje platforme jer su ocijenili da tvornički rukohvati nisu dobri.
Pomorska policija koliko znam kontrolira poštivanje pomorskih propisa, kapetanija broj putnika, a carina da li obavljaš registriranu djelatnost. Ponavljam, koliko znam.
Kod barki ti ne ide linearno u odnosu na duljinu, odnosno povećanje duljine ne znači i toliko povećanje mase, snage i dr.
Dok je nekada prastara Opatija (gliser mislim Kvarnerpastike od cca 4 m) glisirala sa 25 KS, onda su došli malo dulji Elani i minimalnih 35 KS, 5 m sa 400 kg je već tražilo 40 KS i.t.d. Adriatic od 8 m ima već oko 4 tone pa misli koliko KS treba da to poguraš brže od brzine trupa.
Pogledaj zahtjeve iz pravilnika i vidi na koji način možeš legalno obavljati to što želiš, da li trebaš imati profi barku ili to radiš na svom privatnom brodiću, i.t.d.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.