Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2003., 22:53   #21
Sloboda je kada više nikada ne moraš govoriti da ti je žao.
magic_tree is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2003., 23:40   #22
DK, tema je primamljiva, al primjer je totalno kontra uvodnog djela. A ono zadnje pitanje koje bi trebalo biti ko neki zaključak, uopće nema veze s ničim o čem si govorio, tj. ne znam na temelju čega si to zaključio?
Prvo si spominjao slobodu koja nam je nedostupna zbog različitih pravila (što je točno), slobodu koja je onemogućena zbog strahova(također točno), a onda daš primjer vezan za rat, pa spominješ poljoprivrednike i obične ljude i na kraju pitanje da li se humanost postiže oduzimanjem slobode?
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 00:09   #23
Quote:
GothicA kaže:
DK, tema je primamljiva, al primjer je totalno kontra uvodnog djela. A ono zadnje pitanje koje bi trebalo biti ko neki zaključak, uopće nema veze s ničim o čem si govorio, tj. ne znam na temelju čega si to zaključio?
Prvo si spominjao slobodu koja nam je nedostupna zbog različitih pravila (što je točno), slobodu koja je onemogućena zbog strahova(također točno), a onda daš primjer vezan za rat, pa spominješ poljoprivrednike i obične ljude i na kraju pitanje da li se humanost postiže oduzimanjem slobode?
zar misliš, da i ja znam.. probaj jos jednom procitati...
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 00:14   #24
moj frend i ja vozimo se autom po gradu...ja upravljam...prolazim kroz crvena svjetla na semaforima. ne postujem ogranicenja brzine, prednosti prolaza, nepravilna prestrojavanja, zaustavljam se na zeleno....pita on, zasto ne vozis po saobracajnim propisima...
ja? pa ja znam voziti... znakovi su za one koji ne znaju....
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 01:24   #25
Cool Osobnost...

Quote:
adriatic
Prvo postoji sloboda od i sloboda za , kako je to lijepo objasnio E.Fromm.

Pitanje je može li se beskonačno probiti zakon. Može.
A, može li se beskonačno uspostaviti anarhija. Ne može.
I obratno.
Tu negdje u toj sredini - naša je sloboda. Ono što smo mi, svojom autentičnošću, iskazanom na pravi način u pravom vremenu.
 
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 03:15   #26
Re: Sloboda je suština čovjeka

Quote:
adriatic kaže:
. No onaj koji se nije oslobodio svojih predrasuda, strahova i mržnje na može biti slobodan ni za šta dobrog. Čovjek koji se suzdržava od zlodjela samo zbog straha od kazne nije slobodan.
To se inace zove zivjeti IN BAD FAITH ( ne znam adekvatan term u hrv. jeziku)

To je Satrean term... a odnosi se na odbijanje konfrontiranja VLASTITOG IZBORA i negiranje vlastite SLOBODE...
 
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 06:19   #27
Pojednostavljeno, OSOBNA sloboda......
........ je kada više ne osjećaš grižnju savjesti pred samim sobom jer živiš sebe.

Neovisno od okoline , ne šteteći nikomu, samo plivaš u vlastitom životu.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 09:44   #28
Sloboda je osjećaj da dišeš dugog i dubokog daha, umjerenog pulsa, bez obzira - trčao ili lagano hodao.
PAHULJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 12:33   #29
Postoji sloboda OD...

No, još je veća Sloboda ZA
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 14:26   #30
Re: Totalna Sloboda

Quote:
=DK= kaže:
...slobodo, slatka slobodo...

O slobodi se ispjevalo i napričalo, narazmišljalo. Tako draga, slatka, čeznutljiva.

Svi smo mi zarobljeni nekim zakonima, normama, običajima...
Skidanjem okova postajemo sve slobodniji. Ako nastavimo sa oslobađanjem, gdje dolazimo. U stanje totalne slobode. Kad nestanu svi strahovi, sve ono što nas nasilno gura u jedan način ponašanja, postajemo totalno slobodni.
Apsolutna sloboda ne postoji, to je utopija. Sloboda postoji u onim okvirima u koji ne ugrožavamo druge oko sebe, ili u okvirima odreženih zakona.

Totalna sloboda znači anarhija, a anarhija znači propst.
 
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 08:53   #31
Smile sloboda je biti čovječan - čovjek je sloboda

Quote:
VelmaX kaže:
Oslobađanje čovjeka od društvenih normi donekle je paradoks. Čovjek je društveno biće, on ne bi bio čovjek da ne odrasta u društvu, izložen mnogobrojnim društvenim utjecajima koji se ugrađuju u njegovu ličnost. Odrastao čovjek ne može biti potpuno oslobođen društvenih normi bez da izgubi dio sebe.


U ratu su ljudi najmanje slobodni i najmanje svjesni svoje neslobode.


Istinski slobodan čovjek nikad neće počiniti ratni zločin, on je slobodan od predrasuda, lažnih vrijednosti i ratne propagande... od svega osim vlastite savjesti. Ali bez savjesti čovjek više i nije čovjek u punom smislu riječi.
Čovjek se oslobađa društvenih normi na način da ih prerasta, a ne krši. Lijep je primjer iz NZ Isusovo:
Nek onaj koji je bez grijeha prvi baci kamen.
Može se reći da se savjest sastoji od internaliziranih društvenih normi, ali ona je i više od toga jer je čovjek stvaralačko biće i sam stvara svoj svijet pa i svoju savijest.

U ratu su ljudi oslobođeni mnogih vanjskih pritisaka jer ih zamjenjuje jedan novi: UNIŠTI "NEPRIJATELJA" po svaku cijenu.
U ratu su svi robovi jer žive subhumanu egzistenciju tj. abdiciraju od bitnih elemenata svoje čovječnosti.
Biti oslobođen vanjske prisile ne znači biti slobodan. Autoritarno drušvo programira čovjeka za neslobodu i vanjska je prisila sve manje potrebna, jer ljudi sve više vole svoje ropstvo.
Evo lijepog friškog primjera: Predsjednika Busha 88% Amerikanca podržava u njegovoj namjeri da napadne Irak. Nacija robova !

Istinski slobodan čovjek nikada neće počiniti nikakav zločin je za tako što (kao slobodan) nema nikakve potrebe, niti ga netko može na to natjerati.

I još nešto o anarhiji. Anarhija znači bezvlašće iliti sloboda pojedinca. Suprotno od toga je arhija ili neki oblik vlasti.
Pogrešno se predmnijeva da je vlast nekakv jamac slobode. Ona to nikad nije, iako se pokušava takvom pretstaviti. Vlast jamči samovolju nekolicine i ropstvo svih ostalih.
Kada bi mi netko mogao predložiti neki oblik arhije (vlasti) koji jamči ljudsku slobodu mogao bih se odreći anarhije.
Je li to možda (liberalna) demokracija ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 09:47   #32
autodestrukcija -- Sloboda -- destrukcija

( S ---------- L ---------------- O --------------- B ------------------------ O ------------------ D -------- A )


maybe??????

Zadnje uređivanje Solaris : 20.01.2003. at 14:21.
 
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 18:23   #33
Re: sloboda je biti čovječan - čovjek je sloboda

Quote:
adriatic kaže:
Istinski slobodan čovjek nikada neće počiniti nikakav zločin je za tako što (kao slobodan) nema nikakve potrebe, niti ga netko može na to natjerati.
Možeš li pojasniti pojam, a vjerujem da znaš što si podrazumijevao pod njim, "istinski slobodan čovjek"?

Kako to izgleda i djeluje, funkcionira "istinski slobodan čovjek"?


Zanima me
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 18:53   #34
Ključna je ljubav i suosjećanje za drugu osobu. Onaj tko suosjeća ne doživljava se ograničenim u svojoj slobodi u trenutku kad brine za drugoga. Tko ne suosjeća, krade, (ako mu to sustav dopušta) od slobode drugih. Takav pojedinac je, iako toga nije svijestan, najneslobodniji. On je zatvoren u ljusku vlastite sebičnosti.
 
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 18:57   #35
Quote:
Godot_koji_dolazi kaže:
Ključna je ljubav i suosjećanje za drugu osobu. Onaj tko suosjeća ne doživljava se ograničenim u svojoj slobodi u trenutku kad brine za drugoga.
Svidja mi se.Ne zbog konstrukcije, vec zato jer ima smisao.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2003., 08:43   #36
Re: Re: sloboda je biti čovječan - čovjek je sloboda

Quote:
nataniel kaže:
Kako to izgleda i djeluje, funkcionira "istinski slobodan čovjek"?
Kako je to lijepo rekao Godot, to je čovjek koji djeluje iz sućuti i ljubavi, a to znači da je humanist i pacifist (mirotvorac).

A kako izgleda to je teže pitanje. Uglavnom je nevidljiv jer mi usmjeravamo pozornost samo na one koji čine zlo ili nas dobro zabavljaju.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2003., 09:03   #37
Re: Re: Re: sloboda je biti čovječan - čovjek je sloboda

Quote:
adriatic kaže:
Uglavnom je nevidljiv jer mi usmjeravamo pozornost samo na one koji čine zlo ili nas dobro zabavljaju.
To sam htjela chut', pardon, potvrditi.Josh jednom, da se uvjerim da nisam jedina.......
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2003., 17:08   #38
A kako bi ste vi uopce definirali slobodu i zasto bi ona matematickim rjecnikom mogla biti apsolutna. Sto to u stvari znaci? Ako je sloboda mogucnost izbora, onda se moze govoriti o tome da je netko slobodniji od drugoga, ali tesko je reci sta je to neogranicen izbor.

Recimo ja mogu zeljeti posjetiti crnu rupu iznutra. Nemam tu mogucnost (slobodu), ali cu je jednom mozda imati.

Mislim da bi prvo trebalo precizno definirati sto smatramo pod pojmom sloboda i u kojem kontekstu, da bi rasprava imala smisla.

Eto ja bih je recimo definirao kao mjeru mogucnosti izbora u zivotu individue.
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 15:01   #39
Smile sloboda ne znači svemoć

Quote:
Stribor cumez kaže:
Recimo ja mogu zeljeti posjetiti crnu rupu iznutra. Nemam tu mogucnost (slobodu), ali cu je jednom mozda imati.
Sloboda se određuje svojom suprotnošću, tj neslobodom - sputanošću, ropstvom. Dakle biti "slobodan od" znači da nisi pod društvenim pritiskom (ni implicitnim - skrivenim) koji ti nešto zabranjuje ili te na nešto prisiljava.

Nitko ti ne zabranjuje da vidiš "crnu rupu iznutra" i to nema veze sa (ne)slobodom.
Glede mogućnosti ispunjenja želje valja platiti odgovarajuću cijenu. Vjerujem da je možeš "posjetiti", ali ne u fizičkom tijelu jer to ne dozvoljavaju zakoni fizike, koje ne treba brkati sa državnim zakonima. Želiš li nešto nemoguće to ne znači da si (u društvenom smislu) neslobodan, već ...
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 15:13   #40
O lijepa, o draga, o slatka slobodo ...

Quote:
Čovjek se oslobađa društvenih normi na način da ih prerasta, a ne krši.
Lijep je primjer iz NZ Isusovo:
Nek onaj koji je bez grijeha prvi baci kamen.
Quote:
Može se reći da se savjest sastoji od internaliziranih društvenih normi, ali ona je i više od toga jer je čovjek stvaralačko biće i sam stvara svoj svijet pa i svoju savijest.
U ratu su ljudi oslobođeni mnogih vanjskih pritisaka jer ih zamjenjuje jedan novi: UNIŠTI "NEPRIJATELJA" po svaku cijenu.
U ratu su svi robovi jer žive subhumanu egzistenciju tj. abdiciraju od bitnih elemenata svoje čovječnosti.

Biti oslobođen vanjske prisile ne znači biti slobodan. Autoritarno drušvo programira čovjeka za neslobodu i vanjska je prisila sve manje potrebna, jer ljudi sve više vole svoje ropstvo.
Evo lijepog friškog primjera: Predsjednika Busha 88% Amerikanca podržava u njegovoj namjeri da napadne Irak. Nacija robova !
Istinski slobodan čovjek nikada neće počiniti nikakav zločin je za tako što (kao slobodan) nema nikakve potrebe, niti ga netko može na to natjerati.


I još nešto o anarhiji. Anarhija znači bezvlašće iliti sloboda pojedinca.
Suprotno od toga je arhija ili neki oblik vlasti.
Pogrešno se predmnijeva da je vlast nekakv jamac slobode. Ona to nikad nije, iako se pokušava takvom pretstaviti. Vlast jamči samovolju nekolicine i ropstvo svih ostalih.
Kada bi mi netko mogao predložiti neki oblik arhije (vlasti)
koji jamči ljudsku slobodu mogao bih se odreći anarhije.
Je li to možda (liberalna) demokracija ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:29.