Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2014., 12:47   #3121
Koje su sanse zaposlenja u turizmu u Svicarskoj (za Hr gradjane) ako platis i zavrsis neki od jednogodisnjih (postdiplomskih) programa koje nude za hotelijerstvo i slicno, znaci ne one najskuplje nego nesto od 20-30 000 franaka za oko 6mj-1god uz garantirani semestar placene prakse u Svicarskoj?

hvala
Ganapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 11:29   #3122
Kvote

Da li se sad sa 100% sigurnošću zna da će HR dobiti kvotu za rad u CH, od 1.7 ili se još čeka neka potvrda Bundesrata ili tako nečeg?
I ako je tako, da li to znači i da će se sa HR putovnicom moći naseliti u CH pod jednakim uslovima kao npr u DE?

Čitao sam ovo:
http://www.eda.admin.ch/eda/de/home/...rv/bilkro.html, odnosno:
https://www.bfm.admin.ch//content/da...ts/fs-hr-e.pdf

Tu piše "Ab 1. Juli 2014 gewährt der Bundesrat somit kroatischen Staatsangehörigen dieselben Kontingente, die sie bei einer Unterzeichnung des Protokolls III erhalten hätten.", tj da će CH dati hrvatskim građanima iste kvote koje bi dobili i da je potpisan taj protokol koji zbog njihovog referenduma nije potpisan.

Ali kaže se i ovo:
"On 9 February 2014, the Swiss electorate adopted a popular initiative aimed at stopping mass immigration. As a result, the Federal Council is no longer in a position to sign Protocol III in its original version because it violates new constitutional provisions.

The admission of Croatian nationals to Switzerland is therefore still subject to the provisions of the Foreign Nationals Act (FNA). From 1 July 2014, Croatian nationals will be subject to separate quotas (outside those for third state nationals) on access to the Swiss labour market. These quotas comprise 50 one-year B permits and 450 short-term L permits."

Koliko se meni čini, to znači da će CH dati te dodatne HR kvote za 500 radnika, ali i dalje ne važi slobodan pristup kao za ostatak EU, tj pravo na slobodno stanovanje?

Edit: pod "slobodnim stanovanjem" mislim na opciju kad imaš svoju firmu/samozaposlenje (ili otvoriš je u CH) i samo dođeš u CH, dakle bez lokalno pronađenog posla. Hvala.
amaram is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 16:51   #3123
Koliko ja znam za firmu u Ch moras imati odreden kapital a za obrt radnu dozvolu,za mene je firma iz Ch prije dva tjedna probala traziti radnu dozvolu ali nista,navodno samo neka zanimanja i to sa znanjem jezika.
dodo1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 17:38   #3124
Mogu li dobiti papire ako oženim neku babu a ne dolazim iz EU ?
Cobra024 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 18:31   #3125
Mozes, ali Svicarci su jako rigorozni po tom pitanju tj kontroliraju da li je to brak samo za papire.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 18:54   #3126
A nekog dedu ?
Cobra024 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 22:20   #3127
Zeni koga hoces, ali opet ti kazem, Svicarci su rigorozni i kontroliraju, ako te uhvate da je brak samo formalni onda si najebo.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 06:04   #3128
U svakom slučaju najebo baba deda ili ufatili hvala na odgovorima
Cobra024 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 13:51   #3129
Quote:
Ganapati kaže: Pogledaj post
Koje su sanse zaposlenja u turizmu u Svicarskoj (za Hr gradjane) ako platis i zavrsis neki od jednogodisnjih (postdiplomskih) programa koje nude za hotelijerstvo i slicno, znaci ne one najskuplje nego nesto od 20-30 000 franaka za oko 6mj-1god uz garantirani semestar placene prakse u Svicarskoj?

hvala
Itko ima iskustva s ovim, pliz!!
Ganapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 16:34   #3130
Da povedem temu.Svicarska je sa Eu potpisala dodatni protokol sporazumu koji se odnosi na Hr vezano za slobodno kretanje ljudi.U njemu stoji da Ch otvara svoje trziste rada za Hrvate uz odredene kvote.Svima je jasno da ce se i dalje biti tesko zaposliti sta sam iskusio na svojoj kozi,vjerujem samo ako poslodavac dokaze da covjeka te struke nemoze nac u Ch.U tom protokolu stoji i da ce Ch prema Hr gradanima odnositi kao i prema ostalim gradanima Eu.Pitanje je dali ce Hr gradani u Ch moci otvoriti obrt bez radne dozvole,u At,De Hrvati mogu otvoriti obrt bez radne dozvole iako su te zemlje uvele prijelazno razdoblje za zaposljavanje.Radi se iskljucivo o obrtu.Sta vi mislite?
dodo1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 22:04   #3131
Pa uzmi jedan dan slobodno i odi u Svicarsku i pitaj tamo gdje se podnoe zahtjevi za otvaranje obrta, oni ce ti najbolje reci.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 16:59   #3132
Quote:
dodo1974 kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam za firmu u Ch moras imati odreden kapital a za obrt radnu dozvolu,za mene je firma iz Ch prije dva tjedna probala traziti radnu dozvolu ali nista,navodno samo neka zanimanja i to sa znanjem jezika.
Da, za GmbH (kao nas d.o.o) je prije trebalo 20000 CHF. Ne znam kako je sad, ali od tih 20000 ne mora sve biti kes. Mozes npr uloziti i poslovni prostor za odgovarajuci iznos, auto itd.

Ako ce nas od 1.7 stvarno tretirati kao ostale clanove EU, onda bi to trebalo znaciti i potpunu slobodu kretanja i boravka, tj ulaske sa osobnom i slobodan boravak (ako imate sredstva za zivot i zdravstveno, naravno), ali ja nikako da bas procitam te kljucne reci u nekim pouzdanim medijima. Ono sto sad izgleda definitivno su tih 50 B i 450 L dozvola, kao npr za Rumune i Bugare.
Znacemo valjda za par dana.
amaram is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 18:03   #3133
Quote:
amaram kaže: Pogledaj post
Da, za GmbH (kao nas d.o.o) je prije trebalo 20000 CHF. Ne znam kako je sad, ali od tih 20000 ne mora sve biti kes. Mozes npr uloziti i poslovni prostor za odgovarajuci iznos, auto itd.

Ako ce nas od 1.7 stvarno tretirati kao ostale clanove EU, onda bi to trebalo znaciti i potpunu slobodu kretanja i boravka, tj ulaske sa osobnom i slobodan boravak (ako imate sredstva za zivot i zdravstveno, naravno), ali ja nikako da bas procitam te kljucne reci u nekim pouzdanim medijima. Ono sto sad izgleda definitivno su tih 50 B i 450 L dozvola, kao npr za Rumune i Bugare.
Znacemo valjda za par dana.
Mislim da Rumunje i Bugare tretiraju kao zemlje treceg svijeta,mene zanima za obrt,dali ce nam trebati radna dozvola,poslao sam neke upite nadleznim sluzbama cekam odgovore.
dodo1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 18:14   #3134
Napisao si u postu prije da Hrvati nece imati slobodu nastana,u tom protokolu stoji uz broj dozvola koje ce izdavat za Hrvate da ce Hrvate tretirati kao i ostale gradane Eu,sto po meni znaci da cemo imati slobodu nastana.
dodo1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2014., 11:38   #3135
Quote:
dodo1974 kaže: Pogledaj post
Napisao si u postu prije da Hrvati nece imati slobodu nastana,u tom protokolu stoji uz broj dozvola koje ce izdavat za Hrvate da ce Hrvate tretirati kao i ostale gradane Eu,sto po meni znaci da cemo imati slobodu nastana.
Preciznosti radi, napisao sam da ne znam, tj da nisam siguran za dozvole boravka, tj potpunu slobodu kretanja, jer nisam vidio na admin.ch explicitnu potvrdu i za to.
Ali se iskreno nadam da će biti kako ti kažeš. Uostalom, to je sad već prekosutra.. Još toliko ćemo sačekati.
Ako bude, super. Ako ne bude - opet dobro.
amaram is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2014., 13:07   #3136
Imam informaciju da to jos treba uci u zakonsku proceduru a kad ce to biti nezna se.
dodo1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2014., 15:37   #3137
Pozdrav,
ako se netko od vas Svicaraca kuzi u pravo bila bi mu zahvalna da mi odgovori.
Ako se nekim slucajem nadjem u Ch, zavrsim na hitnoj, hitna me preveze u bolnicu na tri dana... nemam nikakvo osiguranje, EU iskaznica ne vrijedi u CH... na kucnu adresu mi dolaze ogromni racuni od hitne i bolnice. Sto oni mogu poduzeti ako ne platim? Sto ja mogu uciniti, kome se zaliti?
Athina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2014., 16:51   #3138
Quote:
Athina kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
ako se netko od vas Svicaraca kuzi u pravo bila bi mu zahvalna da mi odgovori.
Ako se nekim slucajem nadjem u Ch, zavrsim na hitnoj, hitna me preveze u bolnicu na tri dana... nemam nikakvo osiguranje, EU iskaznica ne vrijedi u CH... na kucnu adresu mi dolaze ogromni racuni od hitne i bolnice. Sto oni mogu poduzeti ako ne platim? Sto ja mogu uciniti, kome se zaliti?
Davno , ima tome mozda 20 godina kada su HR gradjanima ukinuli vize , dogovoreno da ce se osiguranja priznavati u hitnim slucajevima, ... sad kako se to primjenjuje neznam.
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 13:29   #3139
Prođe prvi... pa drugi i treći...
Ništa se ne pominje.
amaram is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 09:23   #3140
Quote:
amaram kaže: Pogledaj post
Prođe prvi... pa drugi i treći...
Ništa se ne pominje.
Poslao sam upite nadleznim za to pitanje,javim ti odgovore...
dodo1974 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.