Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2004., 20:51   #61
S jedne strane je pravednost, a s druge zakon jačeg.
Što će dominirati ovisi o tome na kojoj razini potreba se ljudi u određenoj, promatranoj, zajednici nalaze. Tu mislim na skalu ljudskih potreba prema Abrahamu Maslowu.
Čovječanstvo se još uvijek nalazi u fazi eksponencijalnog razvoja, ali se polako naziru znakovi usporavanja tog razvoja. Pitanje je, međutim, koliko dugo će to još trajati.
Određeni problemi zahtijevat će ogromne napore u rješavanju:
- činjenica da su potrebna sve veća ulaganja da bi se došlo do novih saznanja, što vodi okrupnjavanju na području proizvodnje, što u krajnjem slučaju dovodi do monopola, koji već sam po sebi usporava razvoj,
- prenapućenost i s tim u vezi sve veća potrošnja nepovratnih resursa, kao što je nafta (ovo s naftom moglo bi postati kritično već za nekoliko desetljeća)
- zagađenje. Osobito opasno je zagađenje izvora pitke vode, ali i razna zagađenja uma narkoticima, ideologijama itd.

Takvi problemi vjerojatno će u jednoj fazi uzrokovati veći otklon prema zakonu jačeg, pogotovo ako se svemu pridodaju i pripadajuće metode rješavanja: terorizam (uključujući državni) i rat (uključujući nuklearni). Ono što bi moglo povući na stranu pravednosti bilo bi puno bolje organiziranje na svjetskoj razini radi uspostave stabilnosti. Naime, kad eksponencijalni razvoj više ne bude moguć trebat će kroz bolju organiziranost uspostaviti održivo stanje. Stvar je pameti hoće li to biti sa ili bez nuklearnog rata u međuvremenu.
__________________
Probaj vidjeti drugu stranu, pa tek onda predloži rješenje
medion_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 15:51   #62


nuto me..sad idem čitat
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 16:08   #63
Na kraju se cijela rasprava rasplamsala, a da se nismo ni dogovorili što je pravda.

Prema mom novom mišljenju (razvio sam se), ne postoji pravda, niti postoji nepravda. Uzeh objektivno gledanje kao default.

U svakom ljudskom biću postoji pojam pravde, koji je krajnje subjektivan, pa nema smisla razgovarati o tome je li život po tome smislu pravedan. Jer svatko vidi drugačije.

Objektivno gledajući, život nije pravedan. Ali nije niti nepravedan. I ode disjunktivni sud kao da ga nikad nije ni bilo
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 20:33   #64
Quote:
*_spike kaže:
... Prema mom novom mišljenju (razvio sam se), ne postoji pravda, niti postoji nepravda. ..
U svakom ljudskom biću postoji pojam pravde, koji je krajnje subjektivan, pa nema smisla razgovarati o tome je li život po tome smislu pravedan. Jer svatko vidi drugačije.

Objektivno gledajući, život nije pravedan. Ali nije niti nepravedan. I ode disjunktivni sud kao da ga nikad nije ni bilo
Dići, nam je - dakle - ruke od ovoga svijeta i neshvatljivog nam posla što se tu odvija!?
Jer, kako bi (bez neke pravednosti i pravde) i što bi ikoga nagnalo da stvara i skladišti više no što mu treba da zadovolji potrebe trenutka? Tko bi, poradi čega promišljao "sutra" (buduće) i KOJIM NAČINOM bi to buduće moglo za njega imati NEKU IZVJESNOST, kad pravednosti i pravde uopće ne bi bilo?
A, kad (kako misliš) nema ni nepravde - što će nam zakoni a s njima i zakonodavna vlast!? Pa što će nam sudbena i izvršna vlast - kad nam je disjunktivni sud tako varljiv da MISLIMO kako možemo živjeti bez pravednosti poput divljih životinja.
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 20:42   #65
Quote:
demos kaže:
Dići, nam je - dakle - ruke od ovoga svijeta i neshvatljivog nam posla što se tu odvija!?
Jer, kako bi (bez neke pravednosti i pravde) i što bi ikoga nagnalo da stvara i skladišti više no što mu treba da zadovolji potrebe trenutka? Tko bi, poradi čega promišljao "sutra" (buduće) i KOJIM NAČINOM bi to buduće moglo za njega imati NEKU IZVJESNOST, kad pravednosti i pravde uopće ne bi bilo?
A, kad (kako misliš) nema ni nepravde - što će nam zakoni a s njima i zakonodavna vlast!? Pa što će nam sudbena i izvršna vlast - kad nam je disjunktivni sud tako varljiv da MISLIMO kako možemo živjeti bez pravednosti poput divljih životinja.
Nisam mislio na pravdu po definiciji prava. Nego, pravdu u životu općenito. U društvu u kakvom živimo, zakoni moraju postojati, jer su krojeni OD čovjeka, ZA čovjeka. Krajnje subjektivni, ali u globalu - nevažeći. Sve je ionako samo gibanje čestica
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 20:00   #66
Quote:
*_spike kaže: Nisam mislio na pravdu po definiciji prava. Nego, pravdu u životu općenito. U društvu u kakvom živimo, zakoni moraju postojati, jer su krojeni OD čovjeka, ZA čovjeka. Krajnje subjektivni, ali u globalu - nevažeći. Sve je ionako samo gibanje čestica …
Ali od onog SVEGA, samo je čovjek koji to gibanje vidi. Pa ga toliko zbunjuje ono što vidi, da PREVIĐA KAKO ON JEDINI TOLIKO PUNO VIDI, tj. proniče u dubinu stvari sagledava sve više njihovih strana …
Zatim NE POSTOJI LJUDSKO PRAVO koje bi moglo biti neovisno od pravednosti.
Ono što nas u državnome društvu drži zajedno naša je IZUMLJIVAČKA NARAV. I poradi tih dobara (izuma), njihove materijalizacije i umnožavanja MORAMO članove zajednice SPRIJEČITI I ONEMOGUČITI U ČINENJU NEPRAVDE. U tu svrhu propisujemo i podvrgavamo se zakonima, u tu istu svrhu izgrađujemo zajedničku silu i instituciju (javnu vlast i državu) kako «okamenjena» pravednost (tj. zakoni) ne bi ostala prazno slovo na papiru.

E, sad – kako to da se uvijek društvu utemeljenom na dobroti (većem dobru) uspijevaju nametnuti uzurpatori koji se ne ustručavaju proklamirati selektivne i nepravedne zakone.? Kako to da se time i država i javna vlast izvrću u svoje suprotnosti (anti-državu i anti narodnu vlast)!? -
To su pitanja koja se nadaju iz BORBE ZA VLAST. Jednog natjecanja u kojemu – iz nekakve fenomenologije mase – narod doista bira zle i nepravedne. Dakle, na onu pravednu osnovu on sam ustoličuje parazite, i dopušta im da parazitiraju sve do neke granice, nekog praga osjetljivosti.
A, paraziti, naravno to čine. Bez razlike je li tu riječ o nekoj nagonskoj i sadističkoj potrebi većine naroda da ga tjeraju, muče, pljačkaju … ili prostačkom neznanju – ne može se osporiti činjenica kako PODRUČJE NEPRAVDE, uvijek postaje ono područje iz kojega će se iznjedriti nove ideje, nove vođe i snaga za nove pomake u napretku – koji je, na kraju krajeva, isključivo napredak PRAVEDNOSTI.
Ali, da skratim – Htio sam reći, ma koliko stvari imale DRUKČIJI PRIVID, pravednost je ono na čemu sve ljudsko i uljuđeno počiva, a prije svega sav MORAL (sve ono kakvo bi tek trebalo biti), sve naše nade i očekivanja, pa i sva budućnost.
Nikakva blaga, nikakvo bogatstvo, ne može umanjiti snagu kojom pravednost i nada u pravednost okuplja i pokreće zajednicu i njezine članove.
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 22:04   #67
Naravno da nije pravedan. Ne postoji pravednost. Nikad nije niti ikad bude. Naprimjer zašto je pravedno da lav ubije zebru i liši ju života samo zato jer on treba jesti? A ona nije bila te sreće da se rodi sa njegovim genima i da bude kao i on? Ako netko ubije i siluje neko dijete i dobije smrtnu kaznu i većina smatra da ju je zaslužio, vjerojatno on, njegova majka ili bilo tko drugi, može smatrati da nije zaslužio takvu kaznu i naći milijun razloga zašto je preokrutna. Ne postoji pravda ni pravednost. Uvijek se mogu naći razlozi i mišljenja zašto je nešto pravedno a nešto nije.
fredrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 22:26   #68
nema pravednosti na ovome svijetu...to je bilo i biti će uvijek...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 03:23   #69
život je uvijek pravedan za one koji ga razumiju
__________________

karmelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 14:28   #70
Quote:
*_spike kaže: Pogledaj post
Na kraju se cijela rasprava rasplamsala, a da se nismo ni dogovorili što je pravda.

Prema mom novom mišljenju (razvio sam se), ne postoji pravda, niti postoji nepravda.
e tu se, dragoviću, grdno varaš.
pravda itekako postoji!
Justice is a French electro house duo consisting of Gaspard Augé (b. 21 May 1979) and Xavier de Rosnay (b. 2 July 1982). They are the most successful group on Ed Banger Records, and are managed by the label's head, Pedro Winter. Their main trademark is a large light-up cross that shines throughout their shows. A controversial group among dance music fans, they are known for incorporating a strong rock influence into their music and image
dakle, kao što vidiš, pravda postoji.
ali nije ono što smo mislili da jest.
mislili smo da je pravda to da svatko dobi što zasluži.
ali ne možemo se složiti oko toga tko što zasluži.
tako ženske zasluže manje novaca od muških.

jel to pravda?

profesor na fakultetu je tako slabo plaćen da mora uzimati mito od studenata da bi spojio kraj s krajem.
jel to pravda?
liječnik isto tako mora uzimati mito od studenata.
jel to pravda?

Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 14:29   #71
Quote:
karmelica kaže: Pogledaj post
život je uvijek pravedan za one koji ga razumiju
ne razumijem život
možeš li mi ga, molim te, objasniti?
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 14:47   #72
Quote:
karmelica kaže: Pogledaj post
život je uvijek pravedan za one koji ga razumiju
hoćeš reći da nepravda postoji zbog ravnoteže ili ..?
pušimalboro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 02:19   #73
Koliko god nepravedan danas život jest, još uvijek je pravedniji nego ikad prije.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 02:25   #74
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Koliko god nepravedan danas život jest, još uvijek je pravedniji nego ikad prije.
13-godišnje dijete ša 12 sati dnevno radi za 8-10 centi po sati zatvoreno
unutar nekog ograđenog tvorničkog postrojenja latinske Amerike, podsaharske
Afrike ili većih dijelova Kine, Azije i Indonezije proizvodeći dnevno na tisuće
artikala za kojim žudi Zapad, dok si ih ono samo vrlo vjerovatno u životu neće
moći priskrbiti, sigurno bi se složilo s tobom.
__________________
Dole prepotentne snobističke tuđmanistice!
Dole tendenciozne samovoljne moderatorice!
Dole nesposobna administratorska bagra!
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 02:48   #75
Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
13-godišnje dijete ša 12 sati dnevno radi za 8-10 centi po sati zatvoreno
unutar nekog ograđenog tvorničkog postrojenja latinske Amerike, podsaharske
Afrike ili većih dijelova Kine, Azije i Indonezije proizvodeći dnevno na tisuće
artikala za kojim žudi Zapad, dok si ih ono samo vrlo vjerovatno u životu neće
moći priskrbiti, sigurno bi se složilo s tobom.
Vjerojatno se ne bi složili, ali to ne mijenja na činjenici na ovo što sam rekao.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 08:25   #76
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Vjerojatno se ne bi složili, ali to ne mijenja na činjenici na ovo što sam rekao.
Pa ako je tome tako, izgleda da je život danas pravedan zato jer je tebi
pravedan. Ne znam kako bi iz toga mogli izvlačiti neku opću činjenicu.
__________________
Dole prepotentne snobističke tuđmanistice!
Dole tendenciozne samovoljne moderatorice!
Dole nesposobna administratorska bagra!
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 05:21   #77
Sinko moj pravednost ti u ovom svijetu vise ne postoji nazalost, to ti je jos ostalo iz bajka.Danas ti je pravednost ovo : jedan ce patit drugi ce uzivat zbog njegove patnje i tako ti se balansira ravnoteza. Jbg nemozemo svi uzivat i imat sve. Netko mora patit da ti vozis ferrari dok se on muci u africi od gladi i radi cijeli zivot da bi se prehranio a ti si radio cijeli zivot koliko je on u mijesec dana odradio. Nema ti pravednosti. Nema mijesta u ovom svijetu za pravednost, zato nam se blizi sudnji dan vijeruj mi cim nestane zadnji trunak pravednosti na svijetu svi cemo se onda u pepeo pretvorit.Za sada vaga jos drzi teret.
vud3vil is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 23:22   #78
Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
Pa ako je tome tako, izgleda da je život danas pravedan zato jer je tebi
pravedan. Ne znam kako bi iz toga mogli izvlačiti neku opću činjenicu.
želiš li ti ustvrditi kako je danas život nepravedniji nego prije?
i kako čovječanstvo nije uopće napredovalo u proteklih par tisućljeća otkako smo napisali pismo i zapalili vatru?

to dijete u fabrici dobiva plaću.

a ja sam u prošlom desetljeću morao besplatno ići po drva u podrum i mami u dućan.
tako da ja ne mogu reći kako je društvo danas nepravednije zato jer neko dijete radi i bude plaćeno za to što radi.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 03:46   #79
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
želiš li ti ustvrditi kako je danas život nepravedniji nego prije?
i kako čovječanstvo nije uopće napredovalo u proteklih par tisućljeća otkako smo napisali pismo i zapalili vatru?

to dijete u fabrici dobiva plaću.

a ja sam u prošlom desetljeću morao besplatno ići po drva u podrum i mami u dućan.
tako da ja ne mogu reći kako je društvo danas nepravednije zato jer neko dijete radi i bude plaćeno za to što radi.
Ti si besplatno išao u dućan mami, a ne nepoznatim osobama koje
te izdvoje od vlastite obitelji obećanjima kako ćeš kroz rad akumulirati
dovoljno da šalješ doma svojoj siromašnoj obitelji, pri čemu stvari
ispadnu da radiš 12 sati dnevno bivajući pod stalnim nadzorom u
tvornici bez osnovne protupožarne zaštite, a od nadnice jedva
imajući za ostvariti svoje potrebe, kamo li još da se šalje svojima.
A nazad se ne može, jer su postrojenja redovito iznimno udaljena
od mjesta življenja, a karta preskupa za nadnicu od dolara po danu.
__________________
Dole prepotentne snobističke tuđmanistice!
Dole tendenciozne samovoljne moderatorice!
Dole nesposobna administratorska bagra!
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 21:03   #80
Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
Ti si besplatno išao u dućan mami, a ne nepoznatim osobama koje
te izdvoje od vlastite obitelji obećanjima kako ćeš kroz rad akumulirati
dovoljno da šalješ doma svojoj siromašnoj obitelji, pri čemu stvari
ispadnu da radiš 12 sati dnevno bivajući pod stalnim nadzorom u
tvornici bez osnovne protupožarne zaštite, a od nadnice jedva
imajući za ostvariti svoje potrebe, kamo li još da se šalje svojima.
ali ta osoba koja to radi dobija tu plaću. ja dobivao nisam ništa.
nego, imaš li ti kakova komparativna istraživanja, grafove ili nešto čime bi mogao pokazati kako je udio djece koja rade u fabrikama za malu paru danas veći u ukupnoj dječjoj populaciji nego u devetnaestom stoljeću?

ako nemaš, onda, eto, možemo samo špekulirati. što meni nije strano, niti odbojno, ali nije ni plodonosno, jer na taj način nikada nećemo doći do prave istine o tome je li život danas pravedniji ili nije.
što je po meni nepravedno.

Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
A nazad se ne može, jer su postrojenja redovito iznimno udaljena
od mjesta življenja, a karta preskupa za nadnicu od dolara po danu.
jest, jest, ima toga, ali je li prije djeci bilo bolje?
ima li danas više ili manje robova nego, recimo, u sedamnajstom stoljeću?
i je li to ukidanje ropstva nepravedno prema poštenim robovlasnicima?

i je li spik (autor topica) uopće mislio na život općenito, ili ga je samo čopio napad samosažaljenja kakav često zna ulovit sve nas, a tijekom kojeg pošten čovjek katolik i komunista misli u sebi - vidi mene, kako sam pošten čovjek katolik i komunista, kako idem u crkvu redovito i kako ne kradem, ne lažem i ne ubijam, a opet, oni koji to sve rade imaju sve, a ja nemam ništa.
je li život pravedan?
jel to pravda?
zašto oni nisu kažnjeni, a ja nagrađen?
zašto je onaj tajkun živ, a mnogi pošten čovjek bolestan?
di je tu pravda?

Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.