Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2008., 21:45   #1
Question Crkva-?!ne da mi se ić u crkvu

ovako pošto sam jos maloljetan,roditelji me svake nedjelje tjeraju da idem u crkvu i rijetko kad odem ne uđem u crkvi...iako sam vjernik, nevolim crkvu jednostavno to mi se mjesto nesviđa izgleda mi nekako komerciijalno i primitivno....posebno zbog našeg fratra koji je ko neka babetina zaostao ..i nevolim ju zbog toga jer svako u nju ulazi a u mom je mjesto DOBAR si ako IDES u crkvu,...a vecina njih ide samo zobgo toga...ja nevolim crkvu ali sam vjernik.......da,da...jess am
i moja se vjera održava na dubokom razmišljanju a ne nedjeljni odlaskom na misu,.....imali jos vas takvi...ili sam jedinstven?!?
1joksyyy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 22:14   #2
svatko ima drugo mišljenje.. ja vnpr.volim ić u crkvu, vjernik sam i tamo se osjećam sigurno, udobno i lijepo.. ali opet nije mi u svakoj crkvi jednako lijepo.. najljepše mi je bilo u zagrebačkoj franjevačkoj crkvi u dubravi.. ali pogotovo na nedjeljnoj misi u 18.00h.. možda da probaš ići u drugu crkvu, gdje je drugi svečenik i drugi ljudi?? ja bih ti to preporučila.. meni je za dobru misu potreban dobar svečenik i atmosfera za vrijeme mise.. pozzz
Sanav181 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 22:16   #3
Quote:
1joksyyy1 kaže: Pogledaj post
ovako pošto sam jos maloljetan,roditelji me svake nedjelje tjeraju da idem u crkvu i rijetko kad odem ne uđem u crkvi...iako sam vjernik, nevolim crkvu jednostavno to mi se mjesto nesviđa izgleda mi nekako komerciijalno i primitivno....posebno zbog našeg fratra koji je ko neka babetina zaostao ..i nevolim ju zbog toga jer svako u nju ulazi a u mom je mjesto DOBAR si ako IDES u crkvu,...a vecina njih ide samo zobgo toga...ja nevolim crkvu ali sam vjernik.......da,da...jess am
i moja se vjera održava na dubokom razmišljanju a ne nedjeljni odlaskom na misu,.....imali jos vas takvi...ili sam jedinstven?!?
Nisi ti jedinstven ni najmanje, ima brdo ljudi takvu predođbu i razloge odlaska u crkvu. I sam sam imao period takvog doživljavanja crkve, međutim treba prevladati odlazak u crkvu iz navike. Idi iz želje, i siguran sam da uvijek možeš naći nešto za sebe da te oplemeni ( ma kakav bio fratar, evanđelje je uvijek isto), a ti samo slušaj čitanje evanđelja i saslušaj pomno propovijed, a ne kao na foru "na jedno uho ušlo, na drugo izašlo".
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 22:21   #4
da, slažem se sa malevarom.. istina, ne može ti biti dobro na misi ako uopće ne slušaš.. ipak, ne ideš na misu zbog fratra već zbog sebe..
Sanav181 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 23:17   #5
Ima li išta dosadnije od mise? Svaki put mehaničko ponavljanje istih molitvi - ustani - klekni - sjedi. Čita se iz knjižurine stare 2000+ godina o nekakvim nerazumljivim vremenima, o nekakvim čudnim ljudima. Mračna i žalosna atmosfera, svijeće gore, i sve sliči na pogreb.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 23:27   #6
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ima li išta dosadnije od mise? Svaki put mehaničko ponavljanje istih molitvi - ustani - klekni - sjedi. Čita se iz knjižurine stare 2000+ godina o nekakvim nerazumljivim vremenima, o nekakvim čudnim ljudima. Mračna i žalosna atmosfera, svijeće gore, i sve sliči na pogreb.
ja na takvom pogrebu nikad nisam bila.
dosadnije od mise: cekanje u redu u banci, u billi/getrou/kauflandu, sjednica sabora, kava s dosadnim ljudima, ..da nastavim?

tvoj opis mise zvuci kao da si nekrscanin koji nikad crkve nije vidio.
a cudni ljudi nemam sad vremena za komentirati cudne ljude iz stare knjige.zasto uopce ides tamo?
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 23:37   #7
Quote:
1joksyyy1 kaže: Pogledaj post
ovako pošto sam jos maloljetan,roditelji me svake nedjelje tjeraju da idem u crkvu i rijetko kad odem ne uđem u crkvi...iako sam vjernik, nevolim crkvu jednostavno to mi se mjesto nesviđa izgleda mi nekako komerciijalno i primitivno....posebno zbog našeg fratra koji je ko neka babetina zaostao ..i nevolim ju zbog toga jer svako u nju ulazi a u mom je mjesto DOBAR si ako IDES u crkvu,...a vecina njih ide samo zobgo toga...ja nevolim crkvu ali sam vjernik.......da,da...jess am
i moja se vjera održava na dubokom razmišljanju a ne nedjeljni odlaskom na misu,.....imali jos vas takvi...ili sam jedinstven?!?
Nisi. Pođi u Crkvu Kristovu gdje se propovijeda živa Božja Riječ i svaki put je nešto drugačije.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 01:12   #8
Ići u crkvu je znak ljubavi prema Bogu. Meni je u crkvi ugodno i nemam nikakvih negativnim primjedbi. I idem u crkvu, bez obzira da li mi se sviđa crkva kao građevina, svećenik ili ljudi, jer moj razlog odlaska u crkvu je zato što me to usrećuje, daje mi duhovnu snagu, čine me boljom osobom.
Fraxinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 02:33   #9
najgora mi je propovijed
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 07:52   #10
Quote:
1joksyyy1 kaže: Pogledaj post
ovako pošto sam jos maloljetan,roditelji me svake nedjelje tjeraju da idem u crkvu i rijetko kad odem ne uđem u crkvi...iako sam vjernik, nevolim crkvu jednostavno to mi se mjesto nesviđa izgleda mi nekako komerciijalno i primitivno....posebno zbog našeg fratra koji je ko neka babetina zaostao ..i nevolim ju zbog toga jer svako u nju ulazi a u mom je mjesto DOBAR si ako IDES u crkvu,...a vecina njih ide samo zobgo toga...ja nevolim crkvu ali sam vjernik.......da,da...jess am
i moja se vjera održava na dubokom razmišljanju a ne nedjeljni odlaskom na misu,.....imali jos vas takvi...ili sam jedinstven?!?
Obzirom na maloljetnost sve ti oprastam. Vjeru dozivljavaj kao put do Isusa Boga, a ne kroz vanjski izgled fratra.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 08:01   #11
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Obzirom na maloljetnost sve ti oprastam.
A koja si ti veličina i što je protiv tebe zgriješio da bi mu ti imao što opraštati?
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 08:03   #12
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
A koja si ti veličina i što je protiv tebe zgriješio da bi mu ti imao što opraštati?
A koja si ti malenkost da izgubljenu ovcicu ostavis vukovima!
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 08:09   #13
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
A koja si ti malenkost da izgubljenu ovcicu ostavis vukovima!
Ovo nije pitanje, nego trolanje.
A nije ni odgovor na moje pitanje.

Odgovori na prošlo, a onda i na ovo: kojim vukovima?
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 08:15   #14
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ovo nije pitanje, nego trolanje.
A nije ni odgovor na moje pitanje.

Odgovori na prošlo, a onda i na ovo: kojim vukovima?
Obzirom da se radi o malodobnoj osobi, jel tak, moram ju nasavjetovati.
Tvoj odnos ka istom problemu nije pouka neg podrska da ide u jos dublji grijeh.
Moj savjet bi bio ist i kad bi imao averziju prema školi. a to se desava u pubertetu.
Nadam se da imas neki savjet dati, a mene osloboditi nepotrebnim silovanjem.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 08:45   #15
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ima li išta dosadnije od mise? Svaki put mehaničko ponavljanje istih molitvi - ustani - klekni - sjedi. Čita se iz knjižurine stare 2000+ godina o nekakvim nerazumljivim vremenima, o nekakvim čudnim ljudima. Mračna i žalosna atmosfera, svijeće gore, i sve sliči na pogreb.
To i jeste pogreb, tamo je umro život, a na ostacima se rodila magija. Govori se da si griješan, pa te ubijaju u pojam da si takav od rođenja, da te netko treba spasiti a taj koji te spašava plaća to svojom glavom, ti si ga ubio svojim grijehom....idi i ne griješi više ali dođi sljedeće nedelje po novu dozu krivnje, mea culpa, mea maxima culpa...na tebe gledaju bog i papa i lokalni svećenik pogotovo ono koliko si ostavio u škrabicu...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 09:02   #16
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Obzirom da se radi o malodobnoj osobi, jel tak, moram ju nasavjetovati.
Po čemu se tvoj (ničim izazvan) "oprost" karakterizira kao savjet?
Još uvijek nisi odgovorio ni na jedno moje pitanje.

Quote:
Tvoj odnos ka istom problemu nije pouka neg podrska da ide u jos dublji grijeh.
A koji je točno moj odnos?
Ja svoj stav još nisam izrazio, osim po pitanju tvog stava, da se postavljaš kao neka veličina.

Quote:
Moj savjet bi bio ist i kad bi imao averziju prema školi. a to se desava u pubertetu.
Škola je obavezna. Barem osnovna; a uskoro će, čujem, biti i srednja. Odlazak u crkvu pak nije obavezan — osim onima koji to prihvaćaju kao obavezu. On to ne želi imati kao obavezu, a nitko mu to ne može nametnuti. Dapače, nitko mu to ni ne smije nametnuti jer em se time krše njegove vjerske slobode, em će mu samo još više omrznuti Crkvu.
Quote:
Nadam se da imas neki savjet dati, a mene osloboditi nepotrebnim silovanjem.
Ne bih te silovao ni kad bi bilo potrebno. Nisi moj tip.

A savjet je jasan: ako ne vidi razlog da ode na misu zbog sebe i ako takav razlog uz najbolju volju ne može naći, neka se postavi za sebe. Ako može naći razlog, neka ide zbog sebe, a ne zbog drugih.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 09:18   #17
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
To i jeste pogreb, tamo je umro život, a na ostacima se rodila magija. Govori se da si griješan, pa te ubijaju u pojam da si takav od rođenja, da te netko treba spasiti a taj koji te spašava plaća to svojom glavom, ti si ga ubio svojim grijehom....idi i ne griješi više ali dođi sljedeće nedelje po novu dozu krivnje, mea culpa, mea maxima culpa...na tebe gledaju bog i papa i lokalni svećenik pogotovo ono koliko si ostavio u škrabicu...
Nemoj tako, pa nije to prije svega istina, nije dobro cinično se podrugivati onomu u što netko vjeruje da je dobro. A i tebi time nitko zla ne nanosi, mi samo vjerujem da je to ispravno, i nitko tebe ne napada, a ti se uvijek nađeš uvrjeđena kada netko Crkvu spomene?
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 09:57   #18
ovako.....Pošto ja nevolim ic na misu u crkvu i sve to...kako da objasnim roditeljima to...čim im to spomenem oni dobiju dojam da nisam vjernik...
i u mojoj je župi moto "ideš u crkvu,super,dobar si ti" i sigurno većina njih ide samo zbog toga...živim u maloj sredini i svak poznaje svakoga...i onda si se okrecu gledaju ko je u crkvi a ko ne,ko sluša misu a ko ne.....jednostvno,ne želim iskazivat svoju vjerom odlaskom na nedjeljnu misu..jer mi to naizgled nema smisla,iako nemam ništa protiv nekoga ko je redovan na svetoj misi!
1joksyyy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 10:25   #19
Tebi nema smisla.
Ali organizirano pohađanje misa ima smisla, pogotovo psihološki.

kaj misliš zakaj svi idu na mise?
Jer žele?

Pa boje se okoline, da ih okolina ne izopći.
Pošto smo svi ovisno o nekome (netko te mora zaposliti, platiti, ....)
moraš ostvariti socijalni kontakt.

I ako te izopće, kaj si onda.
To je izraženije u manjim sredinama.
I onda iz straha ljudi idu u Crkvu, slušaju propovijedi (nabijanje osjećaja krivice i vječito ispričavanje).

U nekim primitivnim plemenima ti se smrtna kazna tako napravi da te izopće iz plemena.

Pa ipak možda ima smisla.
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 12:07   #20
Quote:
1joksyyy1 kaže: Pogledaj post
ovako.....Pošto ja nevolim ic na misu u crkvu i sve to...kako da objasnim roditeljima to...čim im to spomenem oni dobiju dojam da nisam vjernik...
Evo ovako,ja ti ovim putem iskreno cestitam zato sto razmisljas svojom glavom i pametno pokusavas naci smisao i izlaz u svemu tome,a ne pokoravas se slijepo ispraznim,nebitnim cak i licemjernim obicajima i tradicijama. Po ovom pitanju nisi jedinstven nikako,mislim da je svaki vjernik takvo razdoblje prosao samo sto se ti razlikujes od vecine jer razmisljas. Ja ti preporucujem da nastavis ici u crkvu ali sa drugacijim stavom i pogledom na cijelu stvar...zaboravi fratra,zaboravi na ostale "vjernike" koji dolaze iz svojih bilo kojih razloga (da bi bili vidjeni) itd. negledaj njih...kad ulazis u crkvu ulazi zbog sebe i zbog Boga,zbog spomena na Isusa,jer je to i prvotna svrha mise,spomenit se imena Isusova i susreta s Njim! Rekao si da se tvoja vjera odrzava na dubokom razmisljanju,pa neka to razmisljanje onda bude u crkvi za vrijeme mise,onako kako razmisljas sam u svojoj sobi tako razmisljaj i za vrijeme mise. Ako ti se nesvida sto svecenik govori,nesvida ti se njegova propovijed,poslusaj citanje Evandelja i onda sam o tome u sebi razmisljaj i sam si ga probaj protumaciti...dakle idi u crkvu susresti se s Isusom,ali u pravom smislu te rijeci,a ne isprazne fraze,znaci razmisljaj o Isusu i vjeri kako razmisljas kad si i u svojoj sobi i idi se s Njim susresti. Nakon nekog vremena ako budes ustrajan garantiram ti da ces u crkvu odlaziti s osmijehom na licu,da ce ti biti bas drago sto je dosla nedjelja i sto ces evo jos malo krenuti na misu,i tih pola sata 45min koliko traje ce ti proletiti,iz crkve ces izlaziti sretniji nego sto si usao...jer ces znati i imati osjecaj da tamo ides iz pravih i iskrenih razloga! Pozdrav i sretno!!

Zadnje uređivanje Wild_East_ : 05.12.2008. at 12:54.
Wild_East_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:51.