Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2011., 02:48   #1
Uzgoj limuna, agruma...

ovako zanima me sto sve trebam da bi imo limun kod kuce, znaci neradi se o masovnoj proizvodnji vec o posjedovanju limuna kod kuce za osobne potrebne


jel to ide iskljucivo u posudu i koje velicine promjera 25-30-45-50cm ?

kakva ide briga o toj biljci ?

kakva zemlja ?

i da do koje visine moze narasti, a da daje dovoljan broj plodova i kada dobiva plodove, koje su to kolicinske

nisam u to nista upucen pa zato i pitam, thx


podrucje grad Zagreb malo sam izvan grada, zivim u kuci s okucnicom gdje vec imam mini vrt i mini vocnjak
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 04:51   #2
Moja baka ima 2 stabla limuna.

Nalaze se u tim velikim saksijama, najobicnija zemlja, zalijevanje svakih par dana, kidas suhe listove i to je to, nista posebno.

Plodova bude i previse, tako da ih pola poskidamo cim rodi jer pokidaju grane zbog tezine. Na jednoj grani se znalo nac po 10tak plodova.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 11:10   #3
Limun ne može preživjeti kontinentalne zime vani pa ide u posudu, dimenzijama proporcionalnu momentu razvoja.

Uzmi sjemenke iz limuna koji kupiš. Biraj najzreliji plod sa nimalo zelene boje na kori. Sjemenke osuši i nakon par dana posij. Uzmi običnu cvjetnu zemlju. Nemoj odmah u posudu od 50 cm već uzmi plastičnu čašu od jogurta. Lako se presadi. Neka stalno bude vlažno ali ne da bude previše vode, tada nema zraka i dolazi do truljenja. Radi veće statističke vjerojatnosti uspjeha posij makar 10 komada. Ostale je uvijek lako podijeliti.

Javi se kad proklija, pa ću ti reći što dalje
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 13:51   #4
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Limun ne može preživjeti kontinentalne zime vani pa ide u posudu, dimenzijama proporcionalnu momentu razvoja.

Uzmi sjemenke iz limuna koji kupiš. Biraj najzreliji plod sa nimalo zelene boje na kori. Sjemenke osuši i nakon par dana posij. Uzmi običnu cvjetnu zemlju. Nemoj odmah u posudu od 50 cm već uzmi plastičnu čašu od jogurta. Lako se presadi. Neka stalno bude vlažno ali ne da bude previše vode, tada nema zraka i dolazi do truljenja. Radi veće statističke vjerojatnosti uspjeha posij makar 10 komada. Ostale je uvijek lako podijeliti.

Javi se kad proklija, pa ću ti reći što dalje
hm neznam otkuda da uzmem sjeme, jer svi limuni koje se kupuju uglavnom potijcu iz Šanjolske i koje kakve lude zemlje, gdje ima GMO i prepuni su pesticida, da nevelim da su mozda upravo i sjeme namjerno genetski ponisteni kako se nebi dalo saditi, cito na netu koje kakve sijemenke koje su uskracene plodnocu i razvitku nove biljke

pa bih pokusao to na neki nacin izbijeci, ako se da

a i kolko to dugo traje da ta biljka nikne iz sjemena da da neki plod nije valjda ko posadena stabljika vocke 3-5 godina ?
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 22:07   #5
kaj nitko nema limuna niti da da nekakva dodatna pojasnjenja uz vezi nejasnoca ?
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 23:09   #6
imam ti ja 3 limuna u vrtu na moru. na jesen cu ti dati fino plodove, izvadi kostice i zasadi. i eto ti domaceg limuna. naputak za sadnju si dobio, tak sam i ja odradila. lani je rodio. eto. dat cu ti i domaci nar, uspijeva bez spricanja.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 20:28   #7
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
imam ti ja 3 limuna u vrtu na moru. na jesen cu ti dati fino plodove, izvadi kostice i zasadi. i eto ti domaceg limuna. naputak za sadnju si dobio, tak sam i ja odradila. lani je rodio. eto. dat cu ti i domaci nar, uspijeva bez spricanja.
thanks !
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 10:42   #8
Agrumi - p o m o ć

Molim p o m o ć !

Imam dva limuna i jedan grejp koji rastu u teglama (okolica Zagreba), bili su vani na natkrivenom balkonu ali sam ih početkom listopada stavio u kuću.
Kupio sam ih u proljeće i ralativno su se dobro razvijali dok ih nisam znači stavio u kuću prije cca. mjesec dana.
Svo lišće im je otpalo i izgledaju jadno i bijedno (dakle unutar mjesec dana, malo po malo).
Temperatura unutra je između 20 i 24 stupnjeva, zalijevam ih redovito i dodajem tekuće gnojivo za agrume (u proljeće kada sam ih kupio presadio sam ih u adekvatnije tegle i naravno u zemlju za agrume).

Da li je stvar u previsokoj unutarnjoj temperaturi? Da ih stavim do proljeća u pretpodrum (uz prozor gdje ima svjetla) a temperatura je između 8 i 15 stupnjeva? Ili da ih ostavim gdje jesu?

Unaprijed hvala!
Kurtz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:18   #9
Stablo limuna, magla i mraz?

Bok!

Pitanja.

Nakon odgledanog "Provjerenog" (reportaže o pesticidima, herbicidima i ostalim špricotinama koje konzumiramo s agrumima), uhvatilo me razmišljanje o nabavi limuna. E, sad - živim na području gdje zimi ima dosta magle i mraza. Jasno mi je da limun ne bi preživio vani, ali me zanima bi li preživio u samo natkrivenom prostoru? Znači, temperatura bi bila više-manje vanjska, samo ga ne bi ofurio mraz? Motanje u najlon? U kuću ga baš i ne mogu staviti - em je pomalo manjak prostora, em je strah od vlage. Jedino u garažu, ali tamo bi mu bilo tamno...?

Ah...

Hvala na idejama, prijedlozima...

I sretna nova!!!

D.
Davorka West is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 14:26   #10
Evo iskopah neš o uzgoju limuna u nasadu i u posudi, pa si pogledajte! ... i nije tak komplicirano .. =)

http://www.agroklub.com/sortna-lista/voce/limun-14/
Green eyes 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 11:26   #11
bok,
zanima me zašto mi žuti lišće od limuna usred ljeta iako se redovito zaljeva. imala sam tri velika limuna, jedan je požutio prošlog ljeta i na kraju se skroz osušio, ove godine je i drugi počeo žutit, samo me strah da se i on ne osuši
rosalye is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 15:08   #12
Quote:
rosalye kaže: Pogledaj post
bok,
zanima me zašto mi žuti lišće od limuna usred ljeta iako se redovito zaljeva. imala sam tri velika limuna, jedan je požutio prošlog ljeta i na kraju se skroz osušio, ove godine je i drugi počeo žutit, samo me strah da se i on ne osuši
lišće požuti i otpada i od previše vode. osobito ako se voda zadržava u podlošku.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 21:36   #13
u vrtlu je posađen, našla sam na nekoj agro stranici, da oče od manjka gnjoja požutiti listovi
rosalye is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 21:45   #14
to je onda druga priča. ako je vani, predpostavljam da si negdje uz more.
listovi mogu požutiti zbog nedostatka željeza - kloroza. Sequestren Life će pomoći...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 22:40   #15
Dobar dan. Imala bih pitanjce u vezi limuna. Dakle, imali smo stablo limuna u Zagrebu koje je godinama živjelo u tegli. Drvo je raslo i imalo super plodove. Onda smo prije par (mislim jedno 5 ako ne i više) godina preselili limun na more i posadili ga u vrt. Limun je na južnoj strani, između kuća tako da je pola dana na suncu, a pola u sjeni. Redovno se obrezuje i zalijeva. Drvo izgleda krasno. Ali ne daje plodove! Ni jedan jedini Zašto je to tako?
griota is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 23:23   #16
Vrlo vjerojatno limun nije cijepljen.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 12:45   #17
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Vrlo vjerojatno limun nije cijepljen.
Stvarno nisam stručnjak pa se ispričavam što pitam i ovo, ali zar nije ako je limun cijepljen da onda brže daje plodove, a ako nije onda treba čekati koju godinu dulje da se dobiju plodovi?

Moj limun je nekoliko godina što je bio u Zagrebu imao super plodove, a sad kad je na moru godinama ništa. On raste i super izgleda al od limuna ni l
griota is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 17:08   #18
Moja greška...Nisam dobro pročitao prvi post.
Znači, u zagrebu je redovito rodio a na moru ništa. Napisala si da ga redovito obrezujete što je krivo. Biljke se orezuju. Kad smo kod orezivanja, pokušaj ostaviti limun barem godinu dana bez rezidbe da se krošnja razvije pa možda opet prorodi.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 19:28   #19
uzgoj limuna u posudi

Imam domaći limun oko 2m visine,ima ga mnogo na granama,i normalne je velečine,ali uopće nije gorak???? Dali mi tko može reći razlog tomu? HVALA
dragan 69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 21:25   #20
dali limunite od semka treba da se kalemiv ja imam 10 limuni od semka i sad se okolu 5 cm izrasnati
darko skopje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.