Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2016., 21:12   #61
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Samo kaj za taj rat nisu krivi Hrvati.

Ne bi, to je istina, no rat nije bio naš izbor.

Dobar dio aBiH je prije osnivanja aBiH bio u HOSu. Oni bi svejedno prešli tamo.
Mene samo zanima zašto je Boban sklapao mir sa Srbima u Bosni u dolini Neretve? O sklopljenom miru govori i Karadžić u serijalu Smrt Jugoslavije. O tome su se dogovarali u Grazu. Zašto?

ABiH je osnovana u travnju '92 tako da teoretski dobar dio ABiH nije mogao biti u HOS-u. Koliko je uopće HOS imao ljudi u BiH? 3000-4000 ljudi od kojih je dobar dio i katolika bio.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 22:12   #62
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Mene samo zanima zašto je Boban sklapao mir sa Srbima u Bosni u dolini Neretve? O sklopljenom miru govori i Karadžić u serijalu Smrt Jugoslavije. O tome su se dogovarali u Grazu. Zašto?
https://hr.wikipedia.org/wiki/Mate_Boban
Sporazum je bio dio međunarodnih napora za primirje.
Jbg. Hr je htjela mir.
Iako je to bilo mjesec dana prije Lipanjskih zora;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Lipanjske_zore
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
ABiH je osnovana u travnju '92 tako da teoretski dobar dio ABiH nije mogao biti u HOS-u. Koliko je uopće HOS imao ljudi u BiH? 3000-4000 ljudi od kojih je dobar dio i katolika bio.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatske_obrambene_snage
Procjenjuje se na 3 tisuće ljudi.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Armija..._i_Hercegovine
Armija BiH nastala je ujedinjenjem postrojbi TO-a, Patriotske lige, Zelenih beretki, MUP-a BiH i raznih bošnjačkih dobrovoljačkih formacija u jedinstvenu vojsku 15. travnja ali je ona tek 4. srpnja 1992. nazvana Armija Republike Bosne i Hercegovine. Do tada je korišten stari naziv TO BiH.

Postoje od travnja, ali se tako zovu od srpnja.
I pitanje na kom području. Npr. u Hercegovini (baš ovim Lipanjskim zorama) nije bilo aBiH, iako je bilo muslimana u HVOu.
Muslimana u HOSu je navodno bilo dosta u srednjoj Bosni. Iako, da, ovo baš i nije nekaj provjereno...
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 22:33   #63
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
https://hr.wikipedia.org/wiki/Mate_Boban
Sporazum je bio dio međunarodnih napora za primirje.
Jbg. Hr je htjela mir.
Iako je to bilo mjesec dana prije Lipanjskih zora;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Lipanjske_zore
Blaž Kraljević je bio za vojnu suradnju Hrvata i muslimana pa ga danas optužuju za izdaju. A Bobanovo pregovaranje sa Srbima je očito pravi diplomatski potez
Da je postojalo iskrene želje i Tuđmana i Izetbegovića da dođe do čvršćeg saveza '92 do toga bi uistinu i došlo. Imaš razna sranja koja radi ABiH tijekom tog ljeta '92, ali imaš i HVO koji ne želi suradnju s TO BiH.
Ali kad je MZ '94 malo pritisla, odmah su Tuđman i Izetbegović potpisali sporazum i odjednom HVO i ABiH počinju surađivati. Dvije godine prekasno.

Ali moram reći. Muka mi je kad vidim ove zagovornike Bošnjakistana i čak neke članove SDP-a BiH koji propagiraju da Kraljević nema veze s ustaštvom te da je on bio za multietničku Bosnu. Blaž Kraljević je bio za Hrvatsku do Drine i vidio je muslimane kao Hrvate islamske vjere. Sve ostalo su glupost i manipulacije. Idemo pitati i samog Kraljevića što misli.
"Ja mislim da danas imadu riječi hrvatski nacionalisti, dakle ustaše i simpatizeri ustaša, a ne nekakvi probisvjeti kakav je šef HVO-a Mate Boban."

Zadnje uređivanje ĐakaNG : 08.08.2016. at 23:00.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 22:48   #64
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Blaž Kraljević je bio za vojnu suradnju Hrvata i muslimana pa ga danas optužuju za izdaju. A Bobanovo pregovaranje sa Srbima je očito pravi diplomatski potez
Da je postojalo iskrene želje i Tuđmana i Izetbegovića da dođe do čvršćeg saveza '92 do toga bi uistinu i došlo. Imaš razna sranja koja radi ABiH tijekom tog ljeta '92, ali imaš i HVO koji ne želi suradnju s TO BiH.
Ali kad je MZ '94 malo pritisla, odmah su Tuđman i Izetbegović potpisali sporazum i odjednom HVO i ABiH počinju surađivati. Dvije godine prekasno.

Ali moram reći. Muka mi je kad vidim ove zagovornike Bošnjakistana i čak neke članove SDP-a BiH koji propagiraju da Kraljević nema veze s ustaštvom te da je on bio za multietničku Bosnu. Blaž Kraljević je bio za Hrvatsku do Drine i vidio je muslimane kao Hrvate islamske vjere. Sve ostalo su glupost i manipulacije. Idemo pitati i samog Kraljevića što misli.
"Ja mislim da danas imadu riječi hrvatski nacionalisti, dakle ustaše i simpatizeri ustaša, a ne nekakvi probisvjeti kakav je šef HVO-a Mate Boban."

https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatske_obrambene_snage
Procjenjuje se na 3 tisuće ljudi.
kolega malo pogledaj neke rasprave oko Bosne malo temeljitije napisane,
svi mi gledamo ono sto nam pase pa tako I donosimo zakljucke...
Alija ti nije bio pouzdan prijatelj...
to moras znati...sjedio je na dvi stolice I on je taj koji je odbio Tudjmana...

Isto tako povjesno nikada Musllimani tada nisu zeljeli neki savez sa Hrvatima..a ni suradnju...od prije....
To su cinjenice....

E sad o interpretacijama mozemo....

Quote:
Alija - Franjo ti govoriš stalno o konferedalizaciji, to nije Vens Ovenov plan to je nešta treće. Reću ti da nije ni moguća konferedalizacija, jer treba napraviti novi plan po etničkom principu , pa di su Hrvati večina nek se slobodno i odcjepe ako hoće



Franjo Aliji - Ti reče da je moja izjava o konferedalizaciji Bosne suprotna opstanku bih. ja mislim da je to jedina mogućnost opstanku Bih. kao šta je jedina mugućnost opstaka Jugoslavije bila njezina konfederacija-

Da si ti Kiro Gligorov pristali na taj prjedlog koji smo ja i Kučan ponudili svima.

Da si ti htio to prihvatiti nebi bilo rata ni u Sloveniji ni u Hrvatskoj a ni u BH.

Sad imaš ovo u Bih zato što si ti Alija kriv za raspad Jugoslavije.

Da si prifatio konferadlni savez priključio bi se i Gligorov a možda i crnogorci i Sloba se ne bi usudio da kreće u ratnu avanturu protiv sviju

Nudio sam ti javni i tajno vojni savez i odbio si.

Šta sad cviliš i pitaš ko je kriv za ovo sve?
Vidis li bit svega????

Zadnje uređivanje realist : 08.08.2016. at 22:59.
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 23:06   #65
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
kolega malo pogledaj neke rasprave oko Bosne malo temeljitije napisane,
svi mi gledamo ono sto nam pase pa tako I donosimo zakljucke...
Alija ti nije bio pouzdan prijatelj...
to moras znati...sjedio je na dvi stolice I on je taj koji je odbio Tudjmana...

Isto tako povjesno nikada Musllimani tada nisu zeljeli neki savez sa Hrvatima..a ni suradnju...od prije....
To su cinjenice....
Kolega, nigdje ja nisam napisao da je Alija bio pouzdan. Imao je figu u džepu. I to je Kraljevićeva greška. Dok je Bobana optuživao za komunizam o drugome ništa nije govorio.
Ali Kraljevićeva želja da dođe do saveza Hrvata i muslimana nikako nije greška.

Bilo je dobrog dijela prohrvatski nastrojenih muslimana, ali su oni, nažalost, svi uklonjeni.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 23:36   #66
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Kolega, nigdje ja nisam napisao da je Alija bio pouzdan. Imao je figu u džepu. I to je Kraljevićeva greška. Dok je Bobana optuživao za komunizam o drugome ništa nije govorio.
Ali Kraljevićeva želja da dođe do saveza Hrvata i muslimana nikako nije greška.

Bilo je dobrog dijela prohrvatski nastrojenih muslimana, ali su oni, nažalost, svi uklonjeni.
Naravno da nije greska,ali do momenta dok je bilo realno.
Zabijajuci glavu u pijesak I neuvazavajuci novonastalo stanje radis stratesku gresku....

Znaci nisu imali analiticku sluzbu koja ih je filala sa procjenama...a tako se ne ratuje.Radili su racun bez krcmara....I to je bila GRESKA I TO VELIKA.

Kraljeviceva ideja je na kraju krajeva zazivila djelomicno, da Hrvati I Muslimani zajedno dobiju Srbe
al pitanje koliko je samo uredjenje BH korisno za Hrvatem di su ajmo reci smokvin list nekoj multi Bosni u biti cistoj Muslimanskoj tvorevini....
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 23:36   #67
Hoće opet tužakati hrvatsku vlast stranim medijima i izigravati novog poglavnika?
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 23:47   #68
početkom rata pravaška vizija savezništva s muslimanima se svodila na hrvatsku granicu na drini i na to da su muslimani hrvatsko cvijeće. to je moglo funkcionirati na mikro lokacijama, ali nikako na nivou cijele republike BiH i nikako ne u glavama muslimanskog političkog vodstva.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 23:50   #69
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
početkom rata pravaška vizija savezništva s muslimanima se svodila na hrvatsku granicu na drini i na to da su muslimani hrvatsko cvijeće. to je moglo funkcionirati na mikro lokacijama, ali nikako na nivou cijele republike BiH i nikako ne u glavama muslimanskog političkog vodstva.
Bravo
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 23:55   #70
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
početkom rata pravaška vizija savezništva s muslimanima se svodila na hrvatsku granicu na drini i na to da su muslimani hrvatsko cvijeće. to je moglo funkcionirati na mikro lokacijama, ali nikako na nivou cijele republike BiH i nikako ne u glavama muslimanskog političkog vodstva.


I danas je potpuno pogriješno tražiti hrvatsko cvijeće u muslimanima. To je gotova stvar, imamo još u nekim slučajevima tipa Zlatko Hasanbegović.
Mi danas jasno moramo zaštiti svoju povijest kraljevine Bosne iz srednjeg vijeka, moram jasno očuvati svoju baštinu muslimanskih pjesnika i intelektualaca koji su se izjašnjavali Hrvatima. Moramo očuvati sjećanje na Hrvate islamske vjere koji su '91. tijekom rata u Hrvatskoj išli braniti Hrvatsku. Bošnjaci sebi mogu pripisivati nešto tek od '71. odnosno '93.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 00:18   #71
Bilo kakvo "cvjećarenje" i dodvoravanje Bošnjacima ponajviše šteti Hrvatima u BiH i uopće dolazi kao voda na mlin velikobošnjačkoj politici.
Susss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 10:56   #72
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Blaž Kraljević je bio za vojnu suradnju Hrvata i muslimana pa ga danas optužuju za izdaju. A Bobanovo pregovaranje sa Srbima je očito pravi diplomatski potez
Ajmo ne ponavljati mitove
Bobanovi pregovori sa Srbima su bili pod organizacijom MZa.
Sastanak nije bio tajan, a mjesec dana od njega su se hrvatsko-srpski sukobi samo zahuktali.
Blaža Kraljevića se optužuje da se svrstao pod zapovjedništvo Izetbegovića, a taj čovjek def. nije bio prijatelj Hrvatima.
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Da je postojalo iskrene želje i Tuđmana i Izetbegovića da dođe do čvršćeg saveza '92 do toga bi uistinu i došlo.
Izetbegović je potomak beogradskih muslimana. Rodio se u istoj kući u Šamcu kao i Đinđić.
Zašto te to čudi?
Ja samo pričam o razdvajanju žita od kukolja.
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Imaš razna sranja koja radi ABiH tijekom tog ljeta '92, ali imaš i HVO koji ne želi suradnju s TO BiH.
Ako pogledaš stvari u retroaktivi, meni se čini da je veći problem kaj HVO nije reagirao na muslimanske prijetnje.
Dobar primjer ti je Bijelo polje na sjeveru Mostara.
60% vojnika u HVOu su Muslimani. Okolna sela su većinom muslimanska.
Vojarna.
Završilo tako što su razoružali HVO, a muslimani s oružjem prešli u aBiH.

HVO nije bezgrešan, imaš npr. Rajića u Kiseljaku koji šverca sa Srbima (i s Muslimanima), a dobrim djelom je zapravo domobranska vojska (baš i nema profesionalnih brigada).
Ali ispadi HVOa su ispadi, dok aBiH planski čisti Hrvate. Samo u tome je razlika.
HVO nikad nije provodio operacije veličine "Neretve 93" ili osvajanja Bugojna ili Travnika.
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Ali kad je MZ '94 malo pritisla, odmah su Tuđman i Izetbegović potpisali sporazum i odjednom HVO i ABiH počinju surađivati. Dvije godine prekasno.
Više je bio razlog da je Izetbegović prisiljen.
RH je prestala dopremati i propuštati oružje za veći dio teritorija koje je držala aBiH.
RH je naoružavala npr. Bihać, pomagala aBiH u nekim slučajevima, ali globalno su im prestali pomagati u zonama gdje su ratovali kontra HVOa (napokon).
Jer si inače imao scene, poput one u Makarskoj, gdje žene i djeca BiH muslimana slave pad Bugojna pod aBiH i protjerivanja BiH Hrvata.
Tako da je aBiH bila blizu pucanja (manjak opreme), a HVO se uspio stabilizirati, čak su povedene i neke uspješne akcije (ulazak u Here, dolazak pred Fojnicu, zauzimanje Zavrtnice...), što je bila najava deblokade srednje Bosne, odnosno zauzimanja cijelog Uskoplja i Fojnice (ovo se trebalo zauzeti, aBiH je bila i pobjegla iz gradića), što bi u konačnici značilo "hrvatske tenkove ispred Zenice"
Bugojno i Travnik bi vjerojatno bili ubrzo zauzeti nakon povezivanja enklava, kao i Jablanica i dio Konjica.
S druge strane aBiH je prijetila ofenzivnim djelovanjem prema Vitezu i Lašvi, a Tuđman je rekao da pad Viteza neće dopustiti, pa čak ni pod cijenu sankcija.
Dakle, ovo preuzimanje/vraćanje srednje Bosne (a možda i sjeverne Hercegovine) bi vjerojatno bilo odrađeno uz pomoć HVa.

Do sukoba nije ni trebalo doći, a mi smo na samom početku trebali ozbiljnije shvatiti muslimane i dati im po prstima.
Ovako imaš bivše JNA oficire (mislim, nisam zicer, treba provjera) na vlasti u Novom Travniku (Refik Lendo, a da stvar bude bolja, osvojio je "samo" općinu, ne i sam gradić) i Bugojnu (Dževad Mlaćo, poznati krvnik bugojanskih Hrvata).
A siguran sam da je takva situacija i drugdje.

Nemoj zaboraviti da je jedini razlog zašto RS postoji i dan danas, taj što ju je Izetbegović priznao https://hr.wikisource.org/wiki/Dekla...raji%C5%A1nika i taj kaj rat sa Srbima nije bio "Izetbegovićev rat".
Onako, baš postoji razlika.
Imali smo i mi "naše" udbaše i sve slično, ali oni nikad nisu vodili glavnu riječ (za razliku od BiH muslimana).
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Ali moram reći. Muka mi je kad vidim ove zagovornike Bošnjakistana i čak neke članove SDP-a BiH koji propagiraju da Kraljević nema veze s ustaštvom te da je on bio za multietničku Bosnu. Blaž Kraljević je bio za Hrvatsku do Drine i vidio je muslimane kao Hrvate islamske vjere. Sve ostalo su glupost i manipulacije. Idemo pitati i samog Kraljevića što misli.
"Ja mislim da danas imadu riječi hrvatski nacionalisti, dakle ustaše i simpatizeri ustaša, a ne nekakvi probisvjeti kakav je šef HVO-a Mate Boban."
Cijeli problem nekih ljudi je što su bili naivni, jbg.
Sama činjenica da ti Blaža Kraljevića danas najviše svojataju "bošnjakistanci" ti govori kako čovjek nije dobro organizirao ono što je htio napraviti.
I u tome ti je glavnim problem.

@realist
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Naravno da nije greska,ali do momenta dok je bilo realno.
Zabijajuci glavu u pijesak I neuvazavajuci novonastalo stanje radis stratesku gresku....
Znaci nisu imali analiticku sluzbu koja ih je filala sa procjenama...a tako se ne ratuje.Radili su racun bez krcmara....I to je bila GRESKA I TO VELIKA.
Kraljeviceva ideja je na kraju krajeva zazivila djelomicno, da Hrvati I Muslimani zajedno dobiju Srbe
al pitanje koliko je samo uredjenje BH korisno za Hrvatem di su ajmo reci smokvin list nekoj multi Bosni u biti cistoj Muslimanskoj tvorevini....
Upravo tako.
Ti ljudi su radili stvari na temelju svojih projekcija kako bi stvari trebale izgledati, a ne na temelju stvarnosti.
Uvijek treba biti realist...
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
početkom rata pravaška vizija savezništva s muslimanima se svodila na hrvatsku granicu na drini i na to da su muslimani hrvatsko cvijeće. to je moglo funkcionirati na mikro lokacijama, ali nikako na nivou cijele republike BiH i nikako ne u glavama muslimanskog političkog vodstva.
Da
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post

I danas je potpuno pogriješno tražiti hrvatsko cvijeće u muslimanima. To je gotova stvar, imamo još u nekim slučajevima tipa Zlatko Hasanbegović.
Mi danas jasno moramo zaštiti svoju povijest kraljevine Bosne iz srednjeg vijeka, moram jasno očuvati svoju baštinu muslimanskih pjesnika i intelektualaca koji su se izjašnjavali Hrvatima. Moramo očuvati sjećanje na Hrvate islamske vjere koji su '91. tijekom rata u Hrvatskoj išli braniti Hrvatsku. Bošnjaci sebi mogu pripisivati nešto tek od '71. odnosno '93.
Oni su drugi narod, druga nacija, i bez obzira na podrijetlo s nama nemaju previše veze.
Ne smijemo biti kao Srbi, koji će tražiti "nesvjesne Srbe" kao sve i svuda.
Povijest trebamo čuvati, jasno istaknuti da su BošnjaNi grana srednjevjekovnih Hrvata, a da su za vrijeme Turske vlasti Bošnjaci (ili Šokci) njihovi nasljednici i preci BiH Hrvata.
Kao i jezik.
Prošlost je naša, to što su nečiji potomci završili kao druga nacija, jbg.
Inače, današnji Bośnjaci su potomci sa svih strana (iako većinom Hrvata, i to s područja RH), "oseka" otomanskog carstva.
Quote:
Susss kaže: Pogledaj post
Bilo kakvo "cvjećarenje" i dodvoravanje Bošnjacima ponajviše šteti Hrvatima u BiH i uopće dolazi kao voda na mlin velikobošnjačkoj politici.
Da.
Postoji jasna granica između Hrvata i Bośnjaka.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 14:22   #73
Quote:
Susss kaže: Pogledaj post
Bilo kakvo "cvjećarenje" i dodvoravanje Bošnjacima ponajviše šteti Hrvatima u BiH i uopće dolazi kao voda na mlin velikobošnjačkoj politici.
Danas je u Hrvatskoj ima jako malo "cvijećarenja" prema Bošnjacima, zapravo većina ljudi prema njima osjeća nepovjerenje i antipatiju.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 14:30   #74
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ajmo ne ponavljati mitove
Bobanovi pregovori sa Srbima su bili pod organizacijom MZa.
Sastanak nije bio tajan, a mjesec dana od njega su se hrvatsko-srpski sukobi samo zahuktali.
Blaža Kraljevića se optužuje da se svrstao pod zapovjedništvo Izetbegovića, a taj čovjek def. nije bio prijatelj Hrvatima.

Izetbegović je potomak beogradskih muslimana. Rodio se u istoj kući u Šamcu kao i Đinđić.
Zašto te to čudi?
Ja samo pričam o razdvajanju žita od kukolja.

Ako pogledaš stvari u retroaktivi, meni se čini da je veći problem kaj HVO nije reagirao na muslimanske prijetnje.
Dobar primjer ti je Bijelo polje na sjeveru Mostara.
60% vojnika u HVOu su Muslimani. Okolna sela su većinom muslimanska.
Vojarna.
Završilo tako što su razoružali HVO, a muslimani s oružjem prešli u aBiH.

HVO nije bezgrešan, imaš npr. Rajića u Kiseljaku koji šverca sa Srbima (i s Muslimanima), a dobrim djelom je zapravo domobranska vojska (baš i nema profesionalnih brigada).
Ali ispadi HVOa su ispadi, dok aBiH planski čisti Hrvate. Samo u tome je razlika.
HVO nikad nije provodio operacije veličine "Neretve 93" ili osvajanja Bugojna ili Travnika.

Više je bio razlog da je Izetbegović prisiljen.
RH je prestala dopremati i propuštati oružje za veći dio teritorija koje je držala aBiH.
RH je naoružavala npr. Bihać, pomagala aBiH u nekim slučajevima, ali globalno su im prestali pomagati u zonama gdje su ratovali kontra HVOa (napokon).
Jer si inače imao scene, poput one u Makarskoj, gdje žene i djeca BiH muslimana slave pad Bugojna pod aBiH i protjerivanja BiH Hrvata.
Tako da je aBiH bila blizu pucanja (manjak opreme), a HVO se uspio stabilizirati, čak su povedene i neke uspješne akcije (ulazak u Here, dolazak pred Fojnicu, zauzimanje Zavrtnice...), što je bila najava deblokade srednje Bosne, odnosno zauzimanja cijelog Uskoplja i Fojnice (ovo se trebalo zauzeti, aBiH je bila i pobjegla iz gradića), što bi u konačnici značilo "hrvatske tenkove ispred Zenice"
Bugojno i Travnik bi vjerojatno bili ubrzo zauzeti nakon povezivanja enklava, kao i Jablanica i dio Konjica.
S druge strane aBiH je prijetila ofenzivnim djelovanjem prema Vitezu i Lašvi, a Tuđman je rekao da pad Viteza neće dopustiti, pa čak ni pod cijenu sankcija.
Dakle, ovo preuzimanje/vraćanje srednje Bosne (a možda i sjeverne Hercegovine) bi vjerojatno bilo odrađeno uz pomoć HVa.

Do sukoba nije ni trebalo doći, a mi smo na samom početku trebali ozbiljnije shvatiti muslimane i dati im po prstima.
Ovako imaš bivše JNA oficire (mislim, nisam zicer, treba provjera) na vlasti u Novom Travniku (Refik Lendo, a da stvar bude bolja, osvojio je "samo" općinu, ne i sam gradić) i Bugojnu (Dževad Mlaćo, poznati krvnik bugojanskih Hrvata).
A siguran sam da je takva situacija i drugdje.

Nemoj zaboraviti da je jedini razlog zašto RS postoji i dan danas, taj što ju je Izetbegović priznao https://hr.wikisource.org/wiki/Dekla...raji%C5%A1nika i taj kaj rat sa Srbima nije bio "Izetbegovićev rat".
Onako, baš postoji razlika.
Imali smo i mi "naše" udbaše i sve slično, ali oni nikad nisu vodili glavnu riječ (za razliku od BiH muslimana).

Cijeli problem nekih ljudi je što su bili naivni, jbg.
Sama činjenica da ti Blaža Kraljevića danas najviše svojataju "bošnjakistanci" ti govori kako čovjek nije dobro organizirao ono što je htio napraviti.
I u tome ti je glavnim problem.

@realist

Upravo tako.
Ti ljudi su radili stvari na temelju svojih projekcija kako bi stvari trebale izgledati, a ne na temelju stvarnosti.
Uvijek treba biti realist...

Da

Oni su drugi narod, druga nacija, i bez obzira na podrijetlo s nama nemaju previše veze.
Ne smijemo biti kao Srbi, koji će tražiti "nesvjesne Srbe" kao sve i svuda.
Povijest trebamo čuvati, jasno istaknuti da su BošnjaNi grana srednjevjekovnih Hrvata, a da su za vrijeme Turske vlasti Bošnjaci (ili Šokci) njihovi nasljednici i preci BiH Hrvata.
Kao i jezik.
Prošlost je naša, to što su nečiji potomci završili kao druga nacija, jbg.
Inače, današnji Bośnjaci su potomci sa svih strana (iako većinom Hrvata, i to s područja RH), "oseka" otomanskog carstva.

Da.
Postoji jasna granica između Hrvata i Bośnjaka.
Treba ustrajati na preuređenju Federacije BIH i stvaranju trećeg entiteta ili neke hrvatske pokrajine i preustroj BIH po švicarskom modelu, to je jedina mogućnost da se ta država održi.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 15:05   #75
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Danas je u Hrvatskoj ima jako malo "cvijećarenja" prema Bošnjacima, zapravo većina ljudi prema njima osjeća nepovjerenje i antipatiju.
E sada, ima i dalje ljudi koji bi u najmanju ruku bratstvovali, saveze pravili ili su jednostavno skroz neupućeni pa na njih gledaju kao na "dobre Bosance" i sl.
Mada u pravu si, ljudima u Hrvatskoj se sve više otvaraju oči o pravoj prirodi Bošnjaka.
Susss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 15:29   #76
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Treba ustrajati na preuređenju Federacije BIH i stvaranju trećeg entiteta ili neke hrvatske pokrajine i preustroj BIH po švicarskom modelu, to je jedina mogućnost da se ta država održi.
Tako nekako, da
Quote:
Susss kaže: Pogledaj post
E sada, ima i dalje ljudi koji bi u najmanju ruku bratstvovali, saveze pravili ili su jednostavno skroz neupućeni pa na njih gledaju kao na "dobre Bosance" i sl.
Mada u pravu si, ljudima u Hrvatskoj se sve više otvaraju oči o pravoj prirodi Bošnjaka.
U konačnici u RH je pristiglo i dosta Hrvata iz BiH koji su izbjegli od muslimana. Vjerujem da tu ima podosta priča o njihovim divljanjima i pravim namjerama.
Eventualno tko bi mogao pričati o "bratsvovanju" su Riječani, radi veće populacije muslimana tamo, a možda i Istrani, u zapadnu istru se slilo podosta ljudi s popriličnog dijela bivše SFRJ, pa...
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 15:37   #77
Quote:
Susss kaže: Pogledaj post
E sada, ima i dalje ljudi koji bi u najmanju ruku bratstvovali, saveze pravili ili su jednostavno skroz neupućeni pa na njih gledaju kao na "dobre Bosance" i sl.Mada u pravu si, ljudima u Hrvatskoj se sve više otvaraju oči o pravoj prirodi Bošnjaka.
Ima ih, ali sve manje, jer su ljudi informiraniji nego prije, ne želim generalizirati, ali sa ljudima koji fantaziraju o nepostojećoj "tisućugodišnojoj državnosti" Bosne, sanjaju Bosnu u Makarskoj i ne priznaju protjerivanje Hrvata iz srednje Bosne jednostavno ne možeš biti u dobrim odnosima.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 15:42   #78
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
U konačnici u RH je pristiglo i dosta Hrvata iz BiH koji su izbjegli od muslimana. Vjerujem da tu ima podosta priča o njihovim divljanjima i pravim namjerama.
Eventualno tko bi mogao pričati o "bratsvovanju" su Riječani, radi veće populacije muslimana tamo, a možda i Istrani, u zapadnu istru se slilo podosta ljudi s popriličnog dijela bivše SFRJ, pa...
Ima itekako.
Za Riječane i Istr(ij)ane si donekle upravu mada oni su djelomično drugačija priča radi nekih drugih stvari prvenstveno ideološko-mentalitetne prirode. Tu je naglasak na "mainstream" Hrvate koji se iz nekog razloga dodvoravaju Bošnjacima, htjeli bi neko savezništvo itd.
Susss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 15:43   #79
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Tako nekako, da

U konačnici u RH je pristiglo i dosta Hrvata iz BiH koji su izbjegli od muslimana. Vjerujem da tu ima podosta priča o njihovim divljanjima i pravim namjerama.
Eventualno tko bi mogao pričati o "bratsvovanju" su Riječani, radi veće populacije muslimana tamo, a možda i Istrani, u zapadnu istru se slilo podosta ljudi s popriličnog dijela bivše SFRJ, pa...
Možda donekle, ali ako čitaš postove Cave trolla pravi Istrani baš previše ne obožavaju Bošnjake, bez namjere da vrijeđam Riječane, ali tamo su još donekle u "bratstvojedinstvo" mode-u. Iz iskustva znam da u Dalmaciji ne vole Bošnjake.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 15:45   #80
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Ima ih, ali sve manje, jer su ljudi informiraniji nego prije, ne želim generalizirati, ali sa ljudima koji fantaziraju o nepostojećoj "tisućugodišnojoj državnosti" Bosne, sanjaju Bosnu u Makarskoj i ne priznaju protjerivanje Hrvata iz srednje Bosne jednostavno ne možeš biti u dobrim odnosima.
Tako je. Bilo je i bit će uvijek onih koji će to pokušati gurnuti pod tepih i bezobzirno tražit nekakvo bratstvo i savezništvo ali na kraju krajeva kao što si rekao velika većina je shvatila što kako i gdje Bošnjaci smjeraju.
Susss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:47.