Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2007., 22:46   #1
Popis žrtava Golog otoka

Pozdrav svima,

zanima me jel netko zna postoji li (po mogucnosti online) neki popis žrtava na Golom otoku. Htjela bih pronaci sto se s djedom desilo, nestao je krajem 1948. Bila bih zahvalna na svim informacijama jer uopce ne znam odakle da krenem, postoji li uopce negdje popis
jojne is offline  
Old 22.10.2007., 23:08   #2
Čisto sumnjam,komunjare su dobro krile...
__________________
Kamo dalje rođače.
neno41 is offline  
Old 22.10.2007., 23:29   #3
Broj je ogroman i sigurno bi svaki spisak bio insuficijentan, a gledajuci desavanja i zloupotrebe na ovim prostorima, mozda bi bolje bilo i ne praviti spiskove. Sta god da se tu stavi, bice problema.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 23.10.2007., 15:35   #4
Quote:
jojne kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

zanima me jel netko zna postoji li (po mogucnosti online) neki popis žrtava na Golom otoku. Htjela bih pronaci sto se s djedom desilo, nestao je krajem 1948. Bila bih zahvalna na svim informacijama jer uopce ne znam odakle da krenem, postoji li uopce negdje popis
Preporucio bih ti knjigu Dragoslava Mihajlovica "Goli otok".
blockhe@d is offline  
Old 23.10.2007., 17:08   #5
Ja sam znao jednog čovjeka koji je bio na Golom otoku, preživio je ali je međuvremenu umro, ne znam točno kad, ali poslije Golog otoka. Ne mogu mu se ni imena sjetiti.
PS
Žao mi je zbog tvog djede
bbaco is offline  
Old 23.10.2007., 18:21   #6
Goli je najprije bio zatvor za politicke a zatim za kriminalce. Jednog kriminalca koji je bio na Golom sam osobno poznavao.
Prije nekoliko dana sam na nekom forumu nasao podatak o otprilike 16500 ljudi koji su prosli kroz taj kazamat. E sad da li je rijec samo o politickima ili svima zajdno, ne znam.
Kao ni o sudbini robijasa.
Ringo59 is offline  
Old 23.10.2007., 18:33   #7
Quote:
Naslov: Jandrić Berislav, 079884 - Nacionalna i socijalna struktura "Ibeovaca" iz Hrvatske na Golom otoku u razdoblju od 1949-1952.
Časopis: Časopis za svuremenu povijest
Broj: 2
ISSN: 0590-9597
Volumen: 26
Godina: 1993
Stranice: od 0 do 0
Broj referenci: 46
Jezik: hrvatski
Sažetak: Na temelju izvorne arhivske građe u radu se rekonsturirasocialna i nacionalna struktura lica osuđenih zbog političkeinkriminacije izjašnjavanja za Informbiro 1949. Ukupan brojkažnjenih kaznom "društveno korisnog rada" koji je upućen na"Goli otok" u Hrvatskoj je obuhvaćao 2022 osobe. Kaznenipostupak su provodili upravni organi pa je i procesni statusokrivljenika prepušten njihovom arbitrarnom ponašanju.
Ključne riječi: Goli otok, Informbiro,kazna društveno korisnog rada, poicijaska tortura , tajna policija, uhićene osobe,
Što znači drugim riječima ,da su tamo išli komunisti ,koji su bili za Staljina odnosno SSSR.
Poslije je postao zatvor za kriminalce.
irdeto is offline  
Old 23.10.2007., 20:53   #8
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
Što znači drugim riječima ,da su tamo išli komunisti ,koji su bili za Staljina odnosno SSSR.
Poslije je postao zatvor za kriminalce.
Ne samo "inforbiroovci" iako su staljinisti bili u večini, tamo su bili i ostali narodni neprijatelji. Nekima je bilo dovoljno da im je neko od obitelji zbrisao preko granice da završe na golom otoku.
Kasnije su došli i kriminalci.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:02.