Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2014., 11:17   #621
Hvala.
stjepan21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2014., 20:46   #622
Pozz ekipa.Imam nasad od oko 300 kupina posađen početkom ožujka . Napredovale su lijepo , no poplava u Slavoniji je donijela i bolesti .Čini mi se da je u pitanju žuta hrđa (ispod listova se pojavile praškaste naslage žute boje) Koliko sam uspjela isčačkati protiv toga se šprica prije vegetacije.S obzirom da su sad u cvatu , a nekima se formirao plod što učiniti (osim krvničkog čupanja) ? help!!
Danijela2202 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2014., 21:15   #623
pošpricaj sa quadrisom i riješen problem.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 19:51   #624
Prva sadnja

molim za pomoć

sada sam obradio zemlju koja se nije radila 10ak godina te sam na nju posadio kokuruzm tikve, blitvu i sl da je mogu održavati od proljeća kada mislim zasaditi kupinu.
mislim se između THORNFREE i Thornless himalayan?
riquelme007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 14:41   #625
Molim vas za pomoć, ima li netko tko bi kupio 500l domaćeg kupinovog vina i po kojoj cijeni?
dasla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 15:07   #626
http://burzahrane.hr/

ovog sam se sjetila pa vidi možeš li išta...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 17:27   #627
lijep pozdrav, nakon pun kufer stranica i informacija više ni sam neznam gdje sam ni šta sam... svugdje piše drugačije a nemam nikoga za pitati okolo sebe pa reko da se javim ovdje.

uglavnom, sad na jesen ću kupiti 250 sadnica kupine thornfree i idem da sadim kaj me točno zanima je

1. koliki razmak najmanje mora biti između sadnica i koliki razmak mora biti između redova??? branje ide ručno bez ikakve mehanizacije, nema strojeva, samo između redova ću kositi kosilicom
2. koliko mi stupovi moraju biti u visinu i koliki je razmak između njih? planiram staviti il pvc il pocinčane stupove, a ako mi se bolje isplati stavit ću one zelene cijevi za vodu i naštopati sa betonom
3. obrada zemlje, na mjestu gdje ću posaditi kupine rasle su samo divlje kupine, pun kufer njih, to sam sve porezal i spalil, dal je sad tu dovoljno preorati il moram svaku izvaditi van? jel trebam gnjojiti prije sadnje il netrebam jer zemlja je dosta kvalitetna... te dal je pravilo da se mora preorati mjesec dana prije sadnje?
4. kad i s čim špricati?? ja bi najrađe da netrebam uopće špricati, al ako moram rađe bi da ima čim manje kemije.
5. proizvodnja vina, sve mi je jasno kolko dugo se beru plodovi, al mi nije jasno kak se to vino proizvodi, svaki dan naberem nekaj plodova i kaj onda napravim s njima? svaki dan meljem i stavljam u istu bačvu il??? ne kužim a informacije ne nalazim
6. na koje visine ide žica za sortu thornfree? i jel bude dobra plastična jer mi je ona najjeftinija i kolko milimetara?

hvala ljepa na pomoći
vol na kvadrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 10:09   #628
Quote:
vol na kvadrat kaže: Pogledaj post
lijep pozdrav, nakon pun kufer stranica i informacija više ni sam neznam gdje sam ni šta sam... svugdje piše drugačije a nemam nikoga za pitati okolo sebe pa reko da se javim ovdje.

uglavnom, sad na jesen ću kupiti 250 sadnica kupine thornfree i idem da sadim kaj me točno zanima je

hvala ljepa na pomoći
Evo da pokušam pomoći, kad nitko drugi ne piše, a vjerujem da znaju bolje od mene:

Pred nekoliko godina sam radio nasad, ali samo 50 kom i to mi je jedino iskustvo.
Pola nasada je boysen, a pola thornfree koje su mi puno ukusnije i bolje od boysena, kad je godina dobra thornfree uspije sazoriti ali obično ne do kraja jer su kupine pred šumom i na sjenovitom su položaju.

Quote:
vol na kvadrat kaže: Pogledaj post
1. koliki razmak najmanje mora biti između sadnica i koliki razmak mora biti između redova??? branje ide ručno bez ikakve mehanizacije, nema strojeva, samo između redova ću kositi kosilicom
Razmak između redova sam radio 1,5m, a u redu 1m, dosta se razrastu pa ako imaš mjesta možeš to još malo povećati.

Quote:
vol na kvadrat kaže: Pogledaj post
2. koliko mi stupovi moraju biti u visinu i koliki je razmak između njih? planiram staviti il pvc il pocinčane stupove, a ako mi se bolje isplati stavit ću one zelene cijevi za vodu i naštopati sa betonom
Ja sam postavljao betonske vinogradarske stupove visine 2,6m koje sam betonirao u zemlju do nekih 60cm, pošto su meni rasponi 8m nisam stavljao nijedan stup između nego samo krajnje. Vjerujem da bi mogao staviti na svakih 10m jedan, a ako i bude veći razmak mislim da će biti ok, ja sam stupove dobro ubetonirao i kad sve žice našpanam sve se drži izvrsno.

Quote:
vol na kvadrat kaže: Pogledaj post
3. obrada zemlje, na mjestu gdje ću posaditi kupine rasle su samo divlje kupine, pun kufer njih, to sam sve porezal i spalil, dal je sad tu dovoljno preorati il moram svaku izvaditi van? jel trebam gnjojiti prije sadnje il netrebam jer zemlja je dosta kvalitetna... te dal je pravilo da se mora preorati mjesec dana prije sadnje?
Mislim da nema potrebe da se mučiš s vađenjem, samo dobro i redovito održavaj između redova, da se divlje ne stignu razrasti, posadi neku djetelinu ili nešto što prekriva tlo pa bude i korova manje. Svakako bi ti bilo dobro dati zemlju na analizu, da vidiš fali li što za biljke koje želiš saditi, ja sam radio mali nasad, za obiteljske potrebe pa se nisam previše zamarao sa kvalitetom zemlje. Pognojiti možeš slobodno.

Quote:
vol na kvadrat kaže: Pogledaj post
4. kad i s čim špricati?? ja bi najrađe da netrebam uopće špricati, al ako moram rađe bi da ima čim manje kemije.
Ja ih baš i ne špricam, zato ove godine i jesu u banani i plamenjača ih je pojela, ali dobro ih je tretirati recimo cuprablau-om z ili bordoškom juhom, od sljedeće godine ću početi jer imam problema s vlagom pošto su kupine na nizbrdici pred šumom.

Quote:
vol na kvadrat kaže: Pogledaj post
5. proizvodnja vina, sve mi je jasno kolko dugo se beru plodovi, al mi nije jasno kak se to vino proizvodi, svaki dan naberem nekaj plodova i kaj onda napravim s njima? svaki dan meljem i stavljam u istu bačvu il??? ne kužim a informacije ne nalazim
Postoji više načina, ali ja sam ih zamrzavao dok nisam skupio količinu koji sam mislio obraditi, tada sam sve muljao i stavio da fermentira, nakon par dana se masulj procjedi i dalje mošt stavljaš na fermentaciju kao i klasično vino, naravno uz postotak šećera ovisi kakvo vino želiš. Ja sam zadnji put prekasno prekinuo vrenje, pa više nije bilo onako slatkasto desertno nego je odvrilo do kraja i bilo je jako, malo teže za piti samo, ali recimo kuhano je bilo SAVRŠENO

Quote:
vol na kvadrat kaže: Pogledaj post
6. na koje visine ide žica za sortu thornfree? i jel bude dobra plastična jer mi je ona najjeftinija i kolko milimetara?
Ja na stupovima imam rupe, provlačio sam ih 4 kom na recimo 60, 100 140 i zadnju na 2m visine. Žica je plastična, ali kak je debela ne znam, valjda 3mm, eventualno 4.

Nadam se da sam bar malo pomogao, možda možeš naći više detalja na pijanitvor.com oni imaju dosta dobro razrađenih svakakvih tema koje baš i nisma nalazio drugdje, pa možda imaju i za kupine. Uglavnom kad se odlučiš na sadnju, siguran sam da će ti kvalitetne savjete dati i ljudi kod kojih uzimaš sadni materijal.
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:23   #629
Postoji više načina, ali ja sam ih zamrzavao dok nisam skupio količinu koji sam mislio obraditi, tada sam sve muljao i stavio da fermentira, nakon par dana se masulj procjedi i dalje mošt stavljaš na fermentaciju kao i klasično vino, naravno uz postotak šećera ovisi kakvo vino želiš. Ja sam zadnji put prekasno prekinuo vrenje, pa više nije bilo onako slatkasto desertno nego je odvrilo do kraja i bilo je jako, malo teže za piti samo, ali recimo kuhano je bilo SAVRŠENO


mozes li mi reci koliko ti je dana trajalo vrenje,ili jos bolje receno koliko bi dana trebalo bit vrenje da bude onako slatkasto?? hvala
slavica 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:36   #630
Quote:
slavica 7 kaže: Pogledaj post
Postoji više načina, ali ja sam ih zamrzavao dok nisam skupio količinu koji sam mislio obraditi, tada sam sve muljao i stavio da fermentira, nakon par dana se masulj procjedi i dalje mošt stavljaš na fermentaciju kao i klasično vino, naravno uz postotak šećera ovisi kakvo vino želiš. Ja sam zadnji put prekasno prekinuo vrenje, pa više nije bilo onako slatkasto desertno nego je odvrilo do kraja i bilo je jako, malo teže za piti samo, ali recimo kuhano je bilo SAVRŠENO


mozes li mi reci koliko ti je dana trajalo vrenje,ili jos bolje receno koliko bi dana trebalo bit vrenje da bude onako slatkasto?? hvala
Probaš po okusu kak ti paše, i tad ubaciš vinobran ili ga naglo ohladiš da se vrenje zaustavi, pa onda malo vinobrana, evo našao sam ti interesantan link gdje imaš dosta detaljnije objašnjeno:

http://zdravozdravo.blogspot.com/201...novo-vino.html
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 13:10   #631
oprosti nisam se imala vremena prije zahvalit..puno hvala na odgovoru.i imala bih jos jedno pitanje,ma vinobran je obavezan?? negdje sam citala da ga netko stavlja a netko ne,pa sad ne znam...ja sam vec jednu turu od nekih 1800gr.+20% secera stavila u teglu i nakon 10 dana procijedila i izaslo mi nekih 0,8 l meni to izgleda nekako malo vina,je to normalno ako znas ili sam trebala dodavat vode da bude vise vina...ja sam samo izgnjecila sa secerom i pustila tako 10 dana ?? puno hvala
slavica 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 19:54   #632
Dragi moji kupinari, zamrla nam tema ,... kak je bilo lani, jeste li zadovoljni urodom? (orcka, diabolica, Ego, d2267?)
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 12:24   #633
koji je razlog sto je moje vino od kupina postalo ocat?? napravila sam par boca vina,radila sve po receptu,ispocetka je bilo odlicno i most i dalje kad sam pretakala jos uvijek slatkasto a sad se promjenilo i kad sam isla probat ono totalni ocat,zasto? gdje sam pogrijesila ?
slavica 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 14:03   #634
Nisi stavila vinobran, i nakon nekog vremena je otišlo
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 14:40   #635
Prvo, premalo alkohola. Drugo, nije bilo dobro zatvoreno, dolazio zrak pa je došlo do octenog vrenja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 12:43   #636
ili nije bilo uopće zatvoreno?
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 14:37   #637
puno hvala svima na odgovorima,izgleda da svi pomalo imate pravo,istina nisam stavila vinobran jer sam citala da na male kolicine nije potrebno a na onako malo nisam ni znala koliko staviti.kao drugo da, nisam stavila nikakav cep nego komad od kuhinjske krpe i stinula sa lastikom jer citajuci da pod pravim cepom moze eksplodirat?? a znaci mislite i da je 20% secera premalo?? htjela bih i ovo ljeto probat napravit jer sam jako anemicna ali nakon ovoga neznam,zao mi je da mi se ponovno pokvari....pozdrav i sretan uskrs !!
slavica 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 09:47   #638
Koja bi ovo bolest bila?
http://tinypic.com/r/5mzgax/8
http://tinypic.com/r/2e24dwg/8
http://tinypic.com/r/29wo4xt/8

Također, još nisam postavio sustav za navodnavanje pa me zanima par stvari:
1. Da li ih ručno zalijevati svaki dan?
2. Da li ih zalijevati svježom vodom iz bunara ili pustiti da voda odstoji?
kole_vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 10:12   #639
Podsjeca me na ovo:
http://pinova.hr/hr_HR/baza-znanja/v...raknoza-kupine

ili ovo:

http://pinova.hr/hr_HR/baza-znanja/v...i-lista-kupine

Vise o bolestima imas ovdje:
http://pinova.hr/hr_HR/baza-znanja/v...bolesti-kupine

a zna ponesto i gugl.

Inace, vecinom je rjesenje: "fungicid na bazi bakra" posto se vecinom radi o gljivicnim oboljenjima.
stjepan21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 10:21   #640
Quote:
stjepan21 kaže: Pogledaj post
Podsjeca me na ovo:
http://pinova.hr/hr_HR/baza-znanja/v...raknoza-kupine

ili ovo:

http://pinova.hr/hr_HR/baza-znanja/v...i-lista-kupine

Vise o bolestima imas ovdje:
http://pinova.hr/hr_HR/baza-znanja/v...bolesti-kupine

a zna ponesto i gugl.

Inace, vecinom je rjesenje: "fungicid na bazi bakra" posto se vecinom radi o gljivicnim oboljenjima.
Hvala, probat ću vidjeti s čim tretirati onda.
kole_vk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.