Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2014., 18:03   #41
Zaobišli su me rokovi ovu godinu, ali da znam za slijedeću. Hvala puno.
m17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 17:04   #42
Pozdrav....naslijedio sam dosta šume u Istri koja se trenutno sječe ali razmišljam za poslije....šta nakon toga...po glavi mi se vrte neki EU fondovi i sl. ....može li se nakon sječe dobit neka prenamjena zemljišta ili tako nešto.....ako netko ima sličnog iskustva volio bih da odgovori...hvala
Shabalalla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 21:46   #43
Quote:
Shabalalla kaže: Pogledaj post
Pozdrav....naslijedio sam dosta šume u Istri koja se trenutno sječe ali razmišljam za poslije....šta nakon toga...po glavi mi se vrte neki EU fondovi i sl. ....može li se nakon sječe dobit neka prenamjena zemljišta ili tako nešto.....ako netko ima sličnog iskustva volio bih da odgovori...hvala
pa nakon sječe tu treba opet rasti šuma. gledat ćeš kako uložiti da opet za x godina imaš nekakvu drvnu masu određene kvalitete. dal se sječe po gospodarskoj osnovi ili na svoju ruku?
što se tiče prenamjene , probaj, iako ne vjerujem da ćeš lako dobiti odobrenje. tako i treba biti.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 16:22   #44
Javila sam se na javni poziv za kupnju šuma ili šumskog zemljišta,rok je bia 1.11.2014...moja šuma je mala,puna bukve i hrasta i enklava je,oko mene sve državno...zanima me ako ima tko info,kada bi se mogli javiti i da li bi moglo proći

no više me zanima taj njihov rok javljanja....da li puno vrimena prođe dok se jave?? ima tko iskustva...
__________________
Prvo reci ne onda pregovaraj !
full007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 19:28   #45
Šuma koja to nije

Pozdrav,

molim za pomoć oko pojašnjenja namjene zemljišta.
Naslijedio sam dvije parcele koje se vode u katastru kao pašnjak i oranica.
U periodu nekorištenja dio je obje parcele zarastao u 30-40 godišnje bukve (cca 30 kom).
Da li je moguće sjeći ta stabla i koja je procedura budući se ne nalaze na parceli koja se vodi kao šuma. Da li je moguće ih posjeći bez prenamjene zemljišta budući je samo dio obrastao u "šumu"?
Forumov is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 23:41   #46
Quote:
Forumov kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

molim za pomoć oko pojašnjenja namjene zemljišta.
Naslijedio sam dvije parcele koje se vode u katastru kao pašnjak i oranica.
U periodu nekorištenja dio je obje parcele zarastao u 30-40 godišnje bukve (cca 30 kom).
Da li je moguće sjeći ta stabla i koja je procedura budući se ne nalaze na parceli koja se vodi kao šuma. Da li je moguće ih posjeći bez prenamjene zemljišta budući je samo dio obrastao u "šumu"?
Pa samo sjeci to je čišćenje parcele a ne sječenje šume
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 18:39   #47
pozdrav! jedno pitanje u vezi cijene sume... naime do moje sume prodaje se isto suma, razdvaja nas samo prosjeka sto su jos nasi djedovi napravili da se moze uci... povrsine oko 5500 m2, znace nesto manje od jutra,, u slavoniji je, ako je bitno.. drvo hrast, lipa, topola, bagrem, divlje jabuke,, znaci nist posebno za prodati, nego cisto za ogrjev! ne znam koliko bi bila realna cijena takve sume? kad nazovem da me ne strefi infarkt, he he,, nego da se saberem i znam ponuditi, cjenkati se! hvala!
quo vadis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 18:52   #48
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa samo sjeci to je čišćenje parcele a ne sječenje šume
Ali parcele su locirane unutar šumskog područja, pa kad ih posječem moram ih izvući kroz šumu do kuće. Vjerojatno bi trebao imati nekakav papir ako me netko zaustavi.
Forumov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:05   #49
Drva-prijeviz

Imam neku njivu za okrčit,točnije sada je to već šuma. Muči me prijevoz,treba čekićat i ispunit dosta papirologije te obić dosta kancelarija. No pošto ih moram vozit po cesti gdje sve vrvi policijom pa je nemoguće prepeljat metrice a da te ne zaustave neki govore da kada ih srežeš u panjiće i scijepaš da ih onda možeš vozit bez papira.
Mislite da je to istina? Dal je možda netko to tako vozio?
__________________
Bok svima
oni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 17:02   #50
Quote:
oni kaže: Pogledaj post
Imam neku njivu za okrčit,točnije sada je to već šuma. Muči me prijevoz,treba čekićat i ispunit dosta papirologije te obić dosta kancelarija. No pošto ih moram vozit po cesti gdje sve vrvi policijom pa je nemoguće prepeljat metrice a da te ne zaustave neki govore da kada ih srežeš u panjiće i scijepaš da ih onda možeš vozit bez papira.
Mislite da je to istina? Dal je možda netko to tako vozio?
meni su u šumariji rekli da tako mogu bez papira voziti...pitaj nekog prijevoznika u tvom kraju ...tada ćeš sigurno znati..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 17:03   #51
mene zanima prijevoz trupaca po kilometru, ako bi netko znao bio bi zahvalan..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 20:29   #52
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
meni su u šumariji rekli da tako mogu bez papira voziti...pitaj nekog prijevoznika u tvom kraju ...tada ćeš sigurno znati..
Nemam osobno iskustvo, no slozio bih se sa ovim. Tvoja njiva je njiva i sumarija nema veze s tim sto ces ti raditi na svojoj njivi. Njiva ne spada u njihovu djelatnost samo zato jer je naraslo drvo na njivi.

No treba uzet u obzir u kakvoj rupi od zemlje zivimo. Ovdje si svaki inspektor moze dopustiti da tumaci zakone kako mu u kojem trenutku pase, pa je ipak bolje otici i pitati....
stjepan21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 21:52   #53
Quote:
stjepan21 kaže: Pogledaj post
Nemam osobno iskustvo, no slozio bih se sa ovim. Tvoja njiva je njiva i sumarija nema veze s tim sto ces ti raditi na svojoj njivi. Njiva ne spada u njihovu djelatnost samo zato jer je naraslo drvo na njivi.
tako sam i ja mislio ali čvorak....

svako raslinje iznad dva metra je šuma..bilo na livadi, oranici ili pašnjaku...a za svako drvo iz šume trebaš dozvolu od šumarije i čekičanje za cestu...

s obzirom da su mi sve livade, itd.. zarasle u šumu a imam suvlasnike koje bi morao pitati za suglasnost da iz svoje livade sjećem drvo...šumar mi je rekao da na šnjite ili kolutove i iscjepana ne treba dozvola....zato treba pitati nekog prijevoznika..

negdje sam na forumu čitao da je netko zaustavljen od policije i da je kao imao problema jer nije imao dozvolu za kolce za vinograd...meni je šumar na terenu rekao da mogu voziti u kolutovima ili iscjepana bez papira...s obzirom da me policija nije zaustavila ne znam iz svog iskustva šta bi bilo...

moj prijatelj isto svake godine vozi pun kamion nacijepanih drva bez dozvole...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 16:30   #54
Koja je otprilike prosječna cijena bukove šume sa zemljištem po m2?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 20:48   #55
Baš me zanima kako će ti netko odgovoriti, jer kaj imaš na svakom metru bukvu, ili se to možda računa po m 3 drva u šumi ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 17:07   #56
Jel netko mi moze reci tko u Rijeci i okolici vozi trupce!
slocum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2022., 08:27   #57
Pozdrav svima,

obiteljski imamo nekoliko šuma koje smo odlučili prodati. Radi se o Zagrebačkoj županiji.

Dio obitelji naginje tome da se šuma proda, neovisno o tome da li se prodaju trupci ili parcela (ovisno o kupcu).

Mene zanima da li osoba na svoju ruku može organizirati sječu, piljenje, odkoravanje, skladištenje pa zatim i prodaju tako pripremljene građe?

Da li tu ima računice da je takvo što isplativije iako u startu treba kapitala za to sve organizirati i posložiti.

Kad osoba ne zna odakle krenuti, je li bolje samo naći nekog tko bi otkupio trupce te za to dao manje novaca ili se može organizirati cijeli posao da se pripremi građa spremna za prodaju npr za namještaj?

Vidim da u ovoj drugoj varijanti ima dosta koraka: naći osobu za rušenje i pripremu trupaca, osigurati odvoz, dogovoriti rezanje u pilani, odkoravanje, skladištenje pa zatim tek dolazi prodaja (a i za to bi valjda trebalo imati kupca).

Sve u svemu, da li se ta druga varijanta radi ili se samo prodaje šuma (parcela ili drveće) kako je opisano u prvoj opciji?

Hvala.
princip is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2022., 08:49   #58
ako šuma nije dio plana gospodarenja mislim da možeš unutra raditi što želiš , iako to nije dobro sa stajališta struke. No ako želiš tu drvnu masu staviti na cestu moraš izvaditi papire inače si u prekršaju i moš dobiti dobranu kaznu.... najbolje ti je da nazoveš šumarsku savjetodavnu službu za svoju županiju. na linku nađi za svoju županiju osobu i nazovi ju.

https://poljoprivreda.gov.hr/UserDoc...posjednika.pdf
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2022., 09:03   #59
Quote:
Makyme kaže: Pogledaj post
ako šuma nije dio plana gospodarenja mislim da možeš unutra raditi što želiš , iako to nije dobro sa stajališta struke. No ako želiš tu drvnu masu staviti na cestu moraš izvaditi papire inače si u prekršaju i moš dobiti dobranu kaznu.... najbolje ti je da nazoveš šumarsku savjetodavnu službu za svoju županiju. na linku nađi za svoju županiju osobu i nazovi ju.

https://poljoprivreda.gov.hr/UserDoc...posjednika.pdf
Hvala. Taj dio za doznake i odobrenje od šumarije znam, radio bi po p.s-u, samo me zanima da li se čovjek ovako može upustiti u pripremu građe za prodaju ili je jednostavnije samo prodat šumu?
princip is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2022., 09:44   #60
ovako s 350km udaljenosti mi je teško reći .... ali ako imaš velikih stabala vjerojatno bi ti se isplatilo to sam napraviti. računaj da sjekači kod privatnika imaju bar 15kn neto po kubiku. prijevoz cca 20-25m3 ti je oko 1000kn do nekih 30km udaljenosti. privlačenje trupca do ceste ti je cca 50kn po kubiku(ovisi o udaljenosti šume od ceste). ali to sve naravno ovisi kako se ti dogovoriš sa izvođačem.... onda se moraš dogovoriti s pilanom koliko će ti uzeti za prorezivanje... ali s ovom cijenom građe bi se trebalo isplatiti svakako. glupava topola sad ide oko 1500kn kubik daske, a sredinom prošle godine bila oko 800kn... tak da sve tvrdo(bukva,hrast,jasen,grab) bi trebalo imati dobru cijenu kao daska.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:45.