Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2014., 14:10   #1301
Pa napisao sam da tp nikad ne bi grijala taj spremnik, već bi se on uvijek dogrijavao preko peći, a automatika bi prebacivala protok vode u podnom da ide iz spremnika ili protočno iz tp. Inače, investicija je 6000kn, nije ogromna. Tako veliki spremnik bi bio upravo da veliku količinu topline barem negde zadržim, pa bi mi se moglo desiti da nakon što jedan dan kurim peć, da sljedeća dva uopće ne radi tp nego se za grijanje koristi samo voda iz spremnika.
Hibridne pumpe imaju nedostatak da moraš uzimati plinski priključak, a kod mene u Varaždinu to nije jeftino. Ja čak i imam priključak koji je u mirovanju, a da bi ga reaktivirao moram potrošiti najmanje 15000kn. Koliko tek onda košta novi priključak.
hegedus is offline  
Old 19.11.2014., 20:49   #1302
Par pitanja oko TP

U fazi sam izgradnje kuće u Slavoniji, 160 m2, ravni krov, blok 29 cm2 + 15 cm stiropor, 3-slojna low-e stakla i 6 komorni pvc prozori, i 25 cm izolacija betonske deke. Imam postojeći 3 fazni priključak struje i bunar dubine 35m' s potopnom pumpom.
- Predviđeno je komplet podno grijanje + radijatorsko za dnevnu sobu i kupaonicu za prijelazno razdoblje na plin, s temperaturnim radnim režimom od 45/40 C.
- Planiram i kamin koji se pali čim je vani hladno, a spojen je na spremnik sanitarne vode koju dogrijava.

Da li mi se isplati uopće ne ugraditi plin (imam priključak od prije ali nemam razvod) i odmah nabaviti TP jer plin me relativno puno košta? Kondenzacijski bojler + kondenzacijski dimnjak + razvod su cca 30000 kn a za te novce mislim da se može naći neka TP zrak-voda, ili se varam??
Pomoću TP mogu ljeti hladiti kuću, jel'? Putem ventilokonvektora? Iako se toplo nadam da mi hlađenje za ovu relativno dobru izoliranu kuću neće trebati.
Da li planirati rekuperator ili je on rezerviran samo za pasivne i niskoenergetske objekte u koje nisam siguran da će moja kuća ulaziti?
Tunjica is offline  
Old 22.11.2014., 08:01   #1303
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
U fazi sam izgradnje kuće u Slavoniji, 160 m2, ravni krov, blok 29 cm2 + 15 cm stiropor, 3-slojna low-e stakla i 6 komorni pvc prozori, i 25 cm izolacija betonske deke. Imam postojeći 3 fazni priključak struje i bunar dubine 35m' s potopnom pumpom.
- Predviđeno je komplet podno grijanje + radijatorsko za dnevnu sobu i kupaonicu za prijelazno razdoblje na plin, s temperaturnim radnim režimom od 45/40 C.
- Planiram i kamin koji se pali čim je vani hladno, a spojen je na spremnik sanitarne vode koju dogrijava.

Da li mi se isplati uopće ne ugraditi plin (imam priključak od prije ali nemam razvod) i odmah nabaviti TP jer plin me relativno puno košta? Kondenzacijski bojler + kondenzacijski dimnjak + razvod su cca 30000 kn a za te novce mislim da se može naći neka TP zrak-voda, ili se varam??
Pomoću TP mogu ljeti hladiti kuću, jel'? Putem ventilokonvektora? Iako se toplo nadam da mi hlađenje za ovu relativno dobru izoliranu kuću neće trebati.
Da li planirati rekuperator ili je on rezerviran samo za pasivne i niskoenergetske objekte u koje nisam siguran da će moja kuća ulaziti?
Svakako tp zrak-voda. 8kw ce ti biti dosta. Hlađenje možeš srediti preko toplinske pumpe, ali nije lose napraviti pripremu za dvije nutarnje klima jedinice i jednu vanjsku. To ti je jeftinija varijanta. Kloma ce ti trebati vise za spustanje vlage ljeti nego za hlađenje. Rekuperacija je super stvar jer imas stalno svjezi zrak. U zimi je u dobro izoliranoj kuci jako zagusljivo i treba stalno provjetravati. Za pravu stvar treba 5 do 6 tisuca eura. Dosta skupo ali mrak.
erwin22 is offline  
Old 23.11.2014., 06:17   #1304
Quote:
Je pa kaj onda kaže: Pogledaj post
...To se u pravilu primjenjuje kada nemaš dovoljno tlocrtne površine za kolektor, ili se npr. kopa kanal u klin dužine 10, 15, 20 metara, dubine do 200cm, širine pri dnu 100cm a na vrhu 200cm te se na stijeke lijevo i desno smještaju cijevi.
Kako i sam nemam dovoljno prostora za horizontalan kolektor (razmišljam o zamjeni u glavnom projektu TP zrak/voda sa tlo/voda zbog postojanja buke vanjske jedinice, potrebe za ciklusima odleđivanja i zbog malog COP kad je vani jako hladno), poznaje li netko to bolje ili je radio sa tim drugim verzijama kolektora kao npr. u jarku kolektor? Koliko sam skužio u horizontalnoj izvedbi se radi sa 0,5m razmakom cijevi ili 0,33m min. razmakom.
Za uži razmak se treba ići u više razina/dubina sa malim zamakom po horizontali kao npr. kod jarak kolektora ili košarastog kružnog gdje su cijevi na kosoj površini.
Ako sam dobro skužio to je zbog lakše regeneracije da oborine lakše regeneriraju tlo oko cijevi (ako su gusto postavljene zaledi se tlo i ne može prolaziti oborinska voda uz cijevi), a regeneracija sunčevim grijanjem tla je do dubine od cca. 2 m. Zato imaju i opcije sa natapanjem kišnicom tla iznad tih višerazinskih kolektora.
Spiralni kolektor je što se iskopa tiče i kompaktnosti jedno među-rješenje i više je na principu običnog koji se i Suncem regenerira.
Ta vrsta se spominje da se može kombinirati sa betonskim apsorber-kolektorom koji može ljeti davati bolji COP za PTV, a ogradu ionako treba raditi. Nešto tipa ovoga:
To bi bila i zamjena za potrebu za solarne kolektore jer ovaj zid/ograda služi i za direktni prihvat sunčeva zračenja tako da ta kombinacija (2/3 kolektora u ogradi i 1/3 kolektora u tlu) daje ljeti bolji COP za proizvodnju PTV od TP sa kolektorom samo u tlu. Komentari i sugestije dobrodošle!

Zadnje uređivanje viz : 23.11.2014. at 06:52.
viz is offline  
Old 23.11.2014., 08:56   #1305
Kakva buka vanjske jedinice? Na toshibi moras pogledati da li se ventilator vrti koliko je tiha. Zrak-voda je najjeftinija i najisplativija verzija.
erwin22 is offline  
Old 23.11.2014., 10:59   #1306
Imam toshibu. Vanjska jedinica mi je montirana na pol metra od zemlje.
Stojim ispred nje, na pola metra.
Slusam, i ne cujem, neznam jel radi ili ne
Gledam u vnetilator da vidim jel radi ili ne

Toshiba nije kinez
Kinez buci da ga cujes sa 100 m kad radi
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 23.11.2014., 12:39   #1307
Vjerovao bih vam da nisam i sam slušao, a i specifikacije tako pišu, pa poslušajte.
Mislim da se ipak više čuje od TP tlo/voda ;-)
No pitam za izvedbe kompaktnijih kolektora i apsorpcijskih kolektora...
viz is offline  
Old 23.11.2014., 14:02   #1308
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Vjerovao bih vam da nisam i sam slušao, a i specifikacije tako pišu, pa poslušajte.
Mislim da se ipak više čuje od TP tlo/voda ;-)
No pitam za izvedbe kompaktnijih kolektora i apsorpcijskih kolektora...
Moja niti blizu ovome. Ovo je doista bucno
Dodji pa se uvjeri sam
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 23.11.2014., 19:21   #1309
Kolika je pouzdanost sustava TP - koliko je posla oko održavanja, koji su uobičajeni kvarovi - koliki je uopće očekivani radni vijek takvog sustava?

Da li je moguće izvesti takav sustav na mjestu gdje je sloj stijena jako blizu površine - već na oko ili manje od metar dubine?

Znam da postoje varijante sa horizontalno i vertikalno postavljenim cijevima. Ali nigdje nisam vidio izvedbe na krškom terenu.
Buran is offline  
Old 24.11.2014., 19:31   #1310
Mene kao neukog u ovom području zanima, da li su te toplinske pumpe (zrak-voda) toliko isplative koliko se reklamiraju. Kao ušteda od 60%?! Pitam jer koliko sam shvatio sve one rade na struju, a struja i nije neki jeftin energent, a niti sama ta pumpa (cca 50000kn coolwex)...
Jel mi neko može reći iz osobnog iskustva, koliko mu se povećao račun za struju u odnosu na prethodnu sezonu grijanja, kada je ugradio toplinsku pumpu?

Hvala!
sugarray is offline  
Old 24.11.2014., 19:53   #1311
Quote:
sugarray kaže: Pogledaj post
Mene kao neukog u ovom području zanima, da li su te toplinske pumpe (zrak-voda) toliko isplative koliko se reklamiraju. Kao ušteda od 60%?! Pitam jer koliko sam shvatio sve one rade na struju, a struja i nije neki jeftin energent, a niti sama ta pumpa (cca 50000kn coolwex)...
Jel mi neko može reći iz osobnog iskustva, koliko mu se povećao račun za struju u odnosu na prethodnu sezonu grijanja, kada je ugradio toplinsku pumpu?
Hvala!
Teško pitanje.
Ima njih par ovdje na forumu što imaju TP ali koliko sam shvatio to su uglavnom nove kuće pa je teško povlačiti paralelu s nekim drugim energentima (koje nisu imali).
Ove uštede i brojke su samo marketinške fore trgovaca koji te navlače da kupiš baš njihov proizvod jer je njihov najbolji...
Neka me netko razuvjeri
Tunjica is offline  
Old 25.11.2014., 08:07   #1312
Iskustva u EU su pokazala da najvecu ustedu biljeze ustvari stare kuce sa slabom izolacijom i radijatorskim grijanjema. U tom slucaju je potrebno ugraditi visokotemperaturnu TP. Ljudi koji su presli sa loz ulja na TP imaju npr. ustedu 70%. Jako dobro izolirana i kvalitetno napravljena kuca trosi malo bez obzira o kojem se energentu radilo i zato se u takvim kucama vidi najmanja razlika. Moj kolega je u Sloveniji kupio staru kucu i veli da mu se vise isplatilo staviti TP nego obnoviti fasadu sa izolacijom. Kompletna srtuja za 250m2 oko 900€ godisnje. Ima Mitcubishi zubadan.
erwin22 is offline  
Old 25.11.2014., 17:13   #1313
Quote:
sugarray kaže: Pogledaj post
Mene kao neukog u ovom području zanima, da li su te toplinske pumpe (zrak-voda) toliko isplative koliko se reklamiraju. Kao ušteda od 60%?! Pitam jer koliko sam shvatio sve one rade na struju, a struja i nije neki jeftin energent, a niti sama ta pumpa (cca 50000kn coolwex)...
Jel mi neko može reći iz osobnog iskustva, koliko mu se povećao račun za struju u odnosu na prethodnu sezonu grijanja, kada je ugradio toplinsku pumpu?

Hvala!
To ti se tako ne računa i za početak,one ne griju na struju nego im struja služi za pogon uređaja -kompresora koji tlači ili oslobađa tlaka medij-čitaj plin R410,koji grije ili hladi u sistemu,ovisno o potrebi.Toplinski učinak je izražen jedinicom COP koji kod tih uređaja iznosi 4 pa čak i više.To znači da na 1 kw/h uložene energije dobiješ 4 kw/h toplinske energije.Za usporedbu COP kod plina Metana iznosi oko 2,5.Dobiješ ga tako da podjeliš 9.5 kw/h koliko iznosi 1m/3 plina sa 4 koliko mu je cijena.Tako da to i nisu zanemarive stvari samo ovisi gdje ćeš se ti u svemu tome naći.Ako već posjeduješ neki oblik grijanja teško se je na to odlučiti a uz minimum izolacije objekta TP i dizalice topline daju neki rezultat.Najveća mana je cijena sistema.
streličarstvo is offline  
Old 26.11.2014., 14:11   #1314
Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
To ti se tako ne računa i za početak,one ne griju na struju nego im struja služi za pogon uređaja -kompresora koji tlači ili oslobađa tlaka medij-čitaj plin R410,koji grije ili hladi u sistemu,ovisno o potrebi.Toplinski učinak je izražen jedinicom COP koji kod tih uređaja iznosi 4 pa čak i više.To znači da na 1 kw/h uložene energije dobiješ 4 kw/h toplinske energije.Za usporedbu COP kod plina Metana iznosi oko 2,5.Dobiješ ga tako da podjeliš 9.5 kw/h koliko iznosi 1m/3 plina sa 4 koliko mu je cijena.Tako da to i nisu zanemarive stvari samo ovisi gdje ćeš se ti u svemu tome naći.Ako već posjeduješ neki oblik grijanja teško se je na to odlučiti a uz minimum izolacije objekta TP i dizalice topline daju neki rezultat.Najveća mana je cijena sistema.
Po svemu sudeći, bez subvencije se ne isplati uzimati TP...
Tunjica is offline  
Old 26.11.2014., 15:22   #1315
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Po svemu sudeći, bez subvencije se ne isplati uzimati TP...
Za grijanje se ne isplati ništa,jer je sve trošak,samo je pitanje koliki će on biti.Mislim da za tvoju kuću možeš naći prihvatljiv sistem za novac koji si naveo a koji će biti isplativiji od konvencionalnog načina grijanja(i čišći,naravno).Samo dobro odvagni ponuđeno,zatraži od termičara da ti izračuna optimum kw/h-m3 i to je to.
streličarstvo is offline  
Old 03.12.2014., 16:52   #1316
nibe

ima li tko iskustva sa nibe pumpama ?
konkretno model nibe f1245.

hvala
dROGAR is offline  
Old 03.12.2014., 20:22   #1317
Quote:
dROGAR kaže: Pogledaj post
ima li tko iskustva sa nibe pumpama ?
konkretno model nibe f1245.

hvala
Odlične Švedske pumpe .
miran18 is offline  
Old 03.12.2014., 21:39   #1318
I preskupe.
erwin22 is offline  
Old 03.12.2014., 22:54   #1319
pa skupio sam ponude od 6 dobavljača. cijene se razlikuju u par tisuca kuna u samim uređajima, a razvod podnog grijanja također.
tipa pumpa je 80000, podno 25000, dok je kod drugog pumpa 78000, podno 26000.
karikiram, ali sve je to tu negdje.
ponude su i rad i oprema, odnosno materijal.
dROGAR is offline  
Old 04.12.2014., 20:26   #1320
Quote:
dROGAR kaže: Pogledaj post
pa skupio sam ponude od 6 dobavljača. cijene se razlikuju u par tisuca kuna u samim uređajima, a razvod podnog grijanja također.
tipa pumpa je 80000, podno 25000, dok je kod drugog pumpa 78000, podno 26000.
karikiram, ali sve je to tu negdje.
ponude su i rad i oprema, odnosno materijal.
Ovako na prvu, pa svaka pumpa je specifična ali ja neznam ni koliko je velik sustav i kolika snaga pumpe tako da bi ostao suzdržan što se tiče cijene nego i dalje tvrdim da je Nibe kvalitetna i dobra pumpa, bez obzira što ja radim sa STIEBEL-ELTRON toplinskim pumpama.
miran18 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:27.