Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2007., 17:50   #41
HEP upotrebljava standardne HUB obrasce, pa me pitanje malko iznenađuje.

Internet bankarstvo (koje? Spominješ token, pa bih naslijepo rekao e-zaba) manje-više imitira opću uplatnicu, pa - ono što vidiš na uplatnici, upiši u odgovarajuće polje na internet stranici svoje banke.

Ovdje je Uputa o obliku, sadržaju i uporabi obrasca (slijedi link na dnu stranice koji otvara PDF s uputom).

Preporučio bih ti da ne smišljaš toplu vodu; svaki kupac dobije račun (eventualni dug po obračunu, te između 1 i 6 akontacijskih uplatnica). Idealno bi bilo da prepišeš ono što piše na uplatnici koju si dobio od svoje Elektre. Sve su iste (barem što se važnih dijelova tiče); razlika je u pozivu na broj (PNB). On, između ostalog, sadrši šifru svakog kupca. Ako promašiš PNB, odoše tvoji novci nekome desetome ili, povoljniji slučaj, nikome (zašto povoljniji? Zato što u tom slučaju tom "drugom" ne treba skidati novac s računa i prebacivati tebi kad dođeš plakati da si platio, a na računu piše da nisi).

Dakle:
  • Žiro-račun prepiši s uplatnice; ovisno o banci u kojoj Elektra ima otvoren žiro-račun, on se može razlikovati (pa npr. uplatnica za struju za tvoj stan u Zagrebu i vikendicu na Krku mogu imati različite žiro-račune).
  • Model je 01 (po njemu se računa kontrolna znamenka PNB-a)
  • Poziv na broj prepiši s uplatnice. Idealno bi, kažem, bilo svaki mjesec prepisati ispravan PNB radi ispravnog zatvaranja duga s uplatom. No, na taj se način teško slaže predložak (template) na internet bankarstvu.
    Nije greška cijelo vrijeme koristiti jedan te isti PNB - novac će doći na vaš račun. U krajnjoj liniji, dovoljna bi bila i samo šifra kupca, ali ... ja se s takvim stvarima ne bih igrao.
  • Adresa i sjedište primatelja: naziv je "Elektra", a adresa je ... koja već je. U principu, tu može pisati i "Mickey Mouse, Disneyland" ali samo ako je PNB upisan ispravno. Tek kad dođe do reklamacije, onda se gledaju i sekundarni identifikatori (kao što je naziv uplatitelja, kome je uplatio itd.). Pa, ako piše da si Mickeyu uplatio 154,23 kn za struju, jadan ti.
Zaključak? Novac nije igračka, osobito ako je tvoj. Ne budi lijen, kreiraj ispravan predložak na temelju uplatnice dobivene od Elektre i obrati osobitu pažnju na poziv na broj (može biti isti tako dugo dok iz nekog razloga ne promijeniš šifru kupca).

Da se netko na šalteru ne poziva na neidentificirani izvor s interneta, da se razumijemo: ovo su moja razmišljanja, i ni u kom slučaju ne predstavljaju službeno stajalište HEP-a.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 20:57   #42
pa cijeli problem i je u tome sto su mi iz elektre poslali uplatnice, a izgleda da sam ih slucajno bacio tak da sad ne znam te podatke

a nista, otici cu do elektre i trazit nove uplatnice
Padrone is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 23:06   #43
O, pametno moje! Sad mi je malo jasnije zašto je pitanje bilo tako nevjerojatno. Al' mi je i dalje misterij kako si mogao očekivati da itko na ovome svijetu zna poziv na broj koji bi ti trebao upisati na bilo kojoj uplatnici (ne samo HEP-ovoj), osim ako je riječ o dobročiniteljstvu gdje PNB nije bitan (pa može biti išta, ništa, JMBG, datum rođenja i sl.).

Usput, pripremi se na možebitno plaćanje naknade za izdavanje novih uplatnica (ili u prijevodu: nije ni HEP Caritas pa da badava izdaje duplikate uplatnica koje netko baci, zagubi, pojede mu ih pas za doručak itd.). Najjeftinija varijanta je da očitaš brojilo, dođeš na šalter, predstaviš se (trebat će im, vjerojatno, i tvoja adresa) i zamoliš da ti naprave uplatnicu prema trenutnom stanju na brojilu. A i to može pasti u vodu ako si u velikoj preplati (pa potrošnja do "danas" nije pojela tu preplatu) - tada ti nemaju što isprintati. Bah, onda skrušeno priznaj istinu, poklopi se ušima i trpi.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2007., 20:41   #44
Exclamation Mjesecna Potrosnja Kompjutera - Help Me

Ok , nije mi nista jasno od svega sto sam procitao :/
Zanima me koliko otprilike trosi kompjuter koji je non stop upaljen, kako se racuna potrosnja?
Zanima me koliko otprilike mjesecno to dođe ..50 kn? ..150 kn? ..300 kn?
Jer dok svi imaju pizdariju od racuna za platiti, ja od svih u najmanjem stanu, bez pečnice ,bez onog šugavog bojlera u kuhinji i mozda 2 puta mjesecno pegle, grijanje na klimu (cca 3 sata dnevno) - dobijem oko 450 kn mjesecno.
Pa nije valjda da mi kompjuter potrosi oko 200 kn mjesecno?- ako ne i vise..
Jer ako je tako onda bi poceo gasiti ovu kantu prije nego sto žena skuži da je kompjuter potrosac, za sada krivim bojler u kupatilu.
Ako netko moze otprilike dati ikakvu informaciju kakav je kompjuter potrosac i koliko u kunama mjesecno trosi ako je non stop upaljen bio bih veoma zahvalan.

marko0504 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 09:53   #45
Quote:
marko0504 kaže: Pogledaj post
Ok , nije mi nista jasno od svega sto sam procitao :/
Zanima me koliko otprilike trosi kompjuter koji je non stop upaljen, kako se racuna potrosnja?
Zanima me koliko otprilike mjesecno to dođe ..50 kn? ..150 kn? ..300 kn?
Jer dok svi imaju pizdariju od racuna za platiti, ja od svih u najmanjem stanu, bez pečnice ,bez onog šugavog bojlera u kuhinji i mozda 2 puta mjesecno pegle, grijanje na klimu (cca 3 sata dnevno) - dobijem oko 450 kn mjesecno.
Pa nije valjda da mi kompjuter potrosi oko 200 kn mjesecno?- ako ne i vise..
Jer ako je tako onda bi poceo gasiti ovu kantu prije nego sto žena skuži da je kompjuter potrosac, za sada krivim bojler u kupatilu.
Ako netko moze otprilike dati ikakvu informaciju kakav je kompjuter potrosac i koliko u kunama mjesecno trosi ako je non stop upaljen bio bih veoma zahvalan.

Kompjuter ti troši prosječno oko 250-300W, što ovisi o komponentama koje su u njemu ugrađene (jačina procesora, grafička kartica,,atična ploča,memorija,hard disk....). Što su komponente "jače" to kompjuter kao cijelina više troši. Naravno potrošnja ovisi i u kojem je kompjuter modu rada(stand by ili u radnom). Od svih komponenti najviše ti troši grafička kartica (nekih 100-120W). Možeš okvirno uzeti da ti sa monitorom (LCD) današnje konfiguracije kompjutera troše 300W u radnom modu. Za usporedbu crt tv 72 cm troši oko 130W. Cijena el. energije po sadašnjim cijenama (očekuje se poslije nove godine poskupljenje) su 0.74 kn/kW skuplja tarifa i 0.39kn/kW jeftinija tarifa, pa ti sada izračunaj koliko taj komp tebe košta u el. energiji.
Inače največi potrošači u kuči su ti uređaji koji u sebi imaju grijače (el. bojler, pečnica, veš mašina...)
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 15:14   #46
Crt 15" oko 75W.
Komp. do 400 W.
Klima i bojler ti najviše troše.Kompijuter ti vjerovatno troši do 50 kn mjesečno.
Pećnica u šparetu i šparet ti sigurno isto tako puno troši.Pretpostavljam da ne koristiš plin.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 02:53   #47
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Kompjuter ti troši prosječno oko 250-300W, što ovisi o komponentama koje su u njemu ugrađene (jačina procesora, grafička kartica,,atična ploča,memorija,hard disk....). Što su komponente "jače" to kompjuter kao cijelina više troši. Naravno potrošnja ovisi i u kojem je kompjuter modu rada(stand by ili u radnom). Od svih komponenti najviše ti troši grafička kartica (nekih 100-120W). Možeš okvirno uzeti da ti sa monitorom (LCD) današnje konfiguracije kompjutera troše 300W u radnom modu. Za usporedbu crt tv 72 cm troši oko 130W. Cijena el. energije po sadašnjim cijenama (očekuje se poslije nove godine poskupljenje) su 0.74 kn/kW skuplja tarifa i 0.39kn/kW jeftinija tarifa, pa ti sada izračunaj koliko taj komp tebe košta u el. energiji.
Inače največi potrošači u kuči su ti uređaji koji u sebi imaju grijače (el. bojler, pečnica, veš mašina...)
300 W je previše, osim za nekakvu high-end konfiguraciju pri full-loadu, ali procesor i grafička koji su najveći potrošači uz monitor su najčešće idle, mislim da nitko 24 h dnevno ne vrti nekakve zahtjevne programe.

Evo mjerili su na tomshardware.com za dosta jake konfiguracije(sigurno iznad našeg prosjeka) i za onu s Intel procesorom je ispalo 163 W full load i 80 idle, a AMD je 210 full load i 102 idle(bez monitora)...

http://www.tomshardware.com/2007/10/...ion/page7.html
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 11:54   #48
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Crt 15" oko 75W.
Komp. do 400 W.
Klima i bojler ti najviše troše.Kompijuter ti vjerovatno troši do 50 kn mjesečno.
Pećnica u šparetu i šparet ti sigurno isto tako puno troši.Pretpostavljam da ne koristiš plin.
Ovo što ti pišeš je snaga u vatima W i nema baš neke veze za električnom energijom, usput struja se ne troši, troši se električna energija, Sanjaj da računalo potroši energije 50 kn, pa kaj je vama? Dali ste se da vas Hep zeza. Svatko lijepo ode ( je ne da vam se čekat 3 sata ispred šaltera) do hepa, usput zapiše brojila i dogovori svoju stvarnu potrošnju kao akontacijsku ratu i to plača. Meni je sve stalno uključeno, perem rublje svaki dan i pećnica gotovo svaki drugi dan, sve ostalo na plin a potrošim 90 kn energije. I ne perem ništa po noći.
mexicana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 13:31   #49
Quote:
mexicana kaže: Pogledaj post
Ovo što ti pišeš je snaga u vatima W i nema baš neke veze za električnom energijom, usput struja se ne troši, troši se električna energija, Sanjaj da računalo potroši energije 50 kn, pa kaj je vama? Dali ste se da vas Hep zeza. Svatko lijepo ode ( je ne da vam se čekat 3 sata ispred šaltera) do hepa, usput zapiše brojila i dogovori svoju stvarnu potrošnju kao akontacijsku ratu i to plača. Meni je sve stalno uključeno, perem rublje svaki dan i pećnica gotovo svaki drugi dan, sve ostalo na plin a potrošim 90 kn energije. I ne perem ništa po noći.
I šta želiš reći.
Da kompjuter potroši više?
Misliš manje,kolko manje?
Misliš da mu pećnica troši manje,više,što!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 14:20   #50
meni su odmah napravili zamjenu brojila kad su skužili da trošim duplo manje sigurno su mi uvaljali neko bržebrojeće brojilo
savjet za štednju:
štedne žarulje svuda ,gasi svjetlo kada nisi u prostoriju, ne otvaraj frižider svako malo, vešmašina i suđerica se pale kasnije kad dođe jeftina, gasi Tv kad ne gledaš. Ako suđerica može na toplu vodu, spoji na toplu vodu!.vidi manual!
__________________
Cenzurirani forumaš, What is Censorship? Živjela sloboda govora! "Moji postovi nestaju brže nego li nastaju" Nisam HDZ-ovac!
ttom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 16:41   #51
Quote:
mexicana kaže: Pogledaj post
Ovo što ti pišeš je snaga u vatima W i nema baš neke veze za električnom energijom, usput struja se ne troši, troši se električna energija, Sanjaj da računalo potroši energije 50 kn, pa kaj je vama?
Ne, snaga nema baš nikakve veze s energijom. Tko je tebe učio fiziku? BTW, PC bez problema potroši 50 kn ako radi cijeli dan, za to je dovoljno da troši 120 W.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 20:28   #52
Quote:
ttom kaže: Pogledaj post
meni su odmah napravili zamjenu brojila kad su skužili da trošim duplo manje sigurno su mi uvaljali neko bržebrojeće brojilo
ne kužim ovo...kakav zamjena brojila? zafrkavaš ili?
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 10:51   #53
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ne, snaga nema baš nikakve veze s energijom. Tko je tebe učio fiziku? BTW, PC bez problema potroši 50 kn ako radi cijeli dan, za to je dovoljno da troši 120 W.
Eto, oš ti jedan sada?
PC snage 120 W troši 120 W/h za svaki sat rada, ili ako radi 24 sata onda potroši 1,68 kW/h u skupljoj tarifi i 1,2 kW/h u jeftinijoj tarifi, a to opet po trenutnim cijenama električne energije iznosi ugrubo 1,7 kn po danu (sa pedevejom), tj. u mjesecu sa 30 dana ukupno PC potroši skoro 52 kune. Tvoj iznos ispravan, samo te malo muče mjerne jedinice
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 22:08   #54
Thumbs up

Par savjeta za smanjanja racuna za struju;
ugradi dvotarifno brojilo
ugradi stedene zarulje
gasi sve potrosace koji se ne koriste (punjace koji ne pune uredjaje na stan byu i slicno)
kada kupujes nova trosila kupuj A klasu
velika trosila koristi pri jeftinoj tarifi (pranje rublja , posudja , peglanje)
boiler kupi vece zapremine i cim bolje klase i dobre izolacije , grij vodu po jeftinijoj tarifi , drzi boiler na 2 i kada ti treba toplija voda podesi termostat na vecu temperaturu.
kod grijanja pripazi na temperaturu termostata i kada odlaziz iz prostorije na duze smanji temperaturu grijanja.

a sad jedna informacija koja je mozda najcudnija ali grijanje na struju je jos uvijek najjeftinije ako se koristi na slijedeci nacin ;klima uredjaj visoke ucinkovitosti i pazljivo odbiranje vremena rada i zeljene temperature .
Upotreba termo peci , punjenje energijom pri jeftinijoj tarifi , ispuhivanje kada vam treba.-kupis jeftini timer koji ukljucuje grijace kada je jeftina tarifa , ali imas direkno spojen dio intalacije za ventilator i njegov termostat koji palis kada ti je toplina poterebna.

Ako vam instalacija dozvoljva , a tu mogucnost isporuke moze omoguciti lokalna elektra postoji i crni tarifni model (pogodan za uredjaje koji akumuliraju energiju)
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 01:52   #55
Quote:
dlasic kaže: Pogledaj post
Eto, oš ti jedan sada?
PC snage 120 W troši 120 W/h za svaki sat rada, ili ako radi 24 sata onda potroši 1,68 kW/h u skupljoj tarifi i 1,2 kW/h u jeftinijoj tarifi, a to opet po trenutnim cijenama električne energije iznosi ugrubo 1,7 kn po danu (sa pedevejom), tj. u mjesecu sa 30 dana ukupno PC potroši skoro 52 kune. Tvoj iznos ispravan, samo te malo muče mjerne jedinice
Mene muče jedinice W/h? Mjerna jedinica za što je to, molim te? Snaga podijeljena s vremenom bi trebala biti što?

PC snage 120 W za jedan sat potroši 120 Wh iliti 0.12 kWh. Ajd se sad pokrij ušima, molim te. Osim toga, PC troši jednako bez obzira u kojoj je tarifi, razlika je samo u cijeni po kWh
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 08:53   #56
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Mene muče jedinice W/h? Mjerna jedinica za što je to, molim te? Snaga podijeljena s vremenom bi trebala biti što?

PC snage 120 W za jedan sat potroši 120 Wh iliti 0.12 kWh. Ajd se sad pokrij ušima, molim te. Osim toga, PC troši jednako bez obzira u kojoj je tarifi, razlika je samo u cijeni po kWh
Pokrio sam se ušima...
A jesam tukan, još išao gledati cijene na web HEPa...
Dakle, obojicu su nas mučile jedinice....
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 10:13   #57
@JPK, riječ je o tipfeleru; nije kW/h nego kn/h.
@dlasic, tebi ni samome nije jasno što računaš.
  • 120 W = 0,12 kW
  • Za 1 sat, potrošak je 0,12 kW x 1 h = 0,12 kWh
  • U jednotarifnom mjerenju (radi jednostavnosti), cijena 1 kWh iznosi 0,58 kn (bez PDV-a)
    To znači da je iznos 0,12 kWh * 0,58 kn/kWh = 0,0696 kn (za jedan sat)
  • U jednom danu, iznos je 0,0696 kn * 24 = 1,67 kn
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 10:25   #58
Quote:
Littlefoot kaže: Pogledaj post
@JPK, riječ je o tipfeleru; nije kW/h nego kn/h.
@dlasic, tebi ni samome nije jasno što računaš.
  • 120 W = 0,12 kW
  • Za 1 sat, potrošak je 0,12 kW x 1 h = 0,12 kWh
  • U jednotarifnom mjerenju (radi jednostavnosti), cijena 1 kWh iznosi 0,58 kn (bez PDV-a)
    To znači da je iznos 0,12 kWh * 0,58 kn/kWh = 0,0696 kn (za jedan sat)
  • U jednom danu, iznos je 0,0696 kn * 24 = 1,67 kn
Žbrlj. Računao sam za dvije tarife. Skuplja traje 14 sati, a jeftinija 10. U skupljoj taj famozni PC potroši 1,68 kWh , a u jeftinijoj 1,2 kWh. I onda pomnožiš sa cijenom od 0,74 kn/Kwh za skuplju, tj. 0,39 kn/kWh za jeftiniju tarifu sa potrošenim i ispadne 1,71 kn po danu. I onda kada izračunaš, popljuješ nekoga da ne zna jedinice, pa sam staviš nepostojeće
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 18:31   #59
Quote:
Littlefoot kaže: Pogledaj post
@JPK, riječ je o tipfeleru; nije kW/h nego kn/h.
Zapravo, nije riječ o tipfeleru. dlasic je napisao, citiram, "PC snage 120 W troši 120 W/h za svaki sat rada"

Hoćeš reći da je zapravo htio napisati "PC snage 120 kn troši 120 kn/h za svaki sat rada"?

I BTW, gdje su to meni jedinice krive??
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 18:39   #60
Radi se o radu W ili A neznam sad.
A on se mjeri u ws watt sekundama
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.