Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2013., 21:24   #61
Na osnovu mojih iskustava, uzmi novu kinesku špricu, s punim povjerenjem, ne trebaš se bojati da će ti motor ubrzo otići. Uz kvalitetnija 2T ulja kakvih danas imas u ponudi, ti motori radit će podjednako dugo, kao i kod onih višestruko skupljih i razvikanijih.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 18:26   #62
Pomoć oko kupovanja strojeva

Cijenjeni iskusni forumaši,
prvi put se počinjem baviti poljoprivredom i
počinjem kupovati strojeve.
Radi se o seoskom domaćinstvu bez životinja na kojem će se uzgajati hrana.
Znači povrće, malo žitarica i kukuruza, voće.
Površina je oko 2 ha.
Ako kupujem rabljeno, što uzeti za početak?
Skuplji a noviji Goldoni, Pasquali, Hittner, Tuber i sl. ili
stariji i jeftiniji TV, IMT, Univerzal i sl.

Ne bi htio pogriješiti izborom traktora. Mora biti mali i okretan a jak.
Jel bi možda savjetovali dva stroja?
Motokultivator za okretnost a stariji i veći traktor za snagu?

Trebat će mi svaki savjet...
el.danchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 18:51   #63
Dva hektara su cca. 3,5 kat. jutra ili rali, za tu površinu ja ne bih uzimao male zglobne traktore, nego nešto poput manjeg Zetora, Ursusa, rusa, IMT... barem tako nešto. Rabljeno, ne preskupo za početak, ali ispravno i operativno.

Za te traktore danas se povoljno mogu nabaviti rabljeni priključi, ponuda je daleko veća nego za male traktore.

Kakva je konfiguracija terena, kakva je struktura tla (lagana propusna zemlja ili ilovasto tlo)?

Evo ti jedna vrlo povoljna ponuda....

http://www.njuskalo.hr/traktori/vlad...oglas-11018583
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 14:29   #64
Teren je zagorski breg, zemlja ilovača. Padina je lijepo terasirana pa nema pretjeranih uspona i svugdje mogu sa svakakvim strojem (gotovo pa autom).
Pošto će većinu traktor vući kultivatore za međuredno mehaničko uništavanje korova, bitno mi je da ne bude pretežak.
el.danchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 15:19   #65
Za oranje najbolji bi ti bio jednobrazni plug.. A što se kultiviranja tla tiče, odabir traktora najviše ovisi o razmaku redova te kulture koju planiraš posaditi.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 22:40   #66
Znači da sam na sto muka jer će se saditi od rajčice, češnjaka, poriluka do salate, graha, krumpira, batata, tikvi pa obrada zemlje za raž, pšenicu, kukuruz...

Blago onom tko mlad poludi pa mu život u veselju prođe...
el.danchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 22:50   #67
Quote:
el.danchi kaže: Pogledaj post

Blago onom tko mlad poludi pa mu život u veselju prođe...
Ne bih rekao da se radi o ludilu, nego o elementarnom nedostatku iskustva, znanja i sl.. Za generalnu pripremu zemljišta (oranje, priprema za sjetvu, sjetva, ratarstvo, kultiviranje ratarskih kultura..) treba ti traktor. Za povrtlarstvo kasnije uzmeš neki od motokultivatora, kopačicu i sl.

To su strojevi koji se nadopunjuju, topla voda izmišljena je već odavno, a ljudi hranu proizvode već stoljećima.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 10:15   #68
Totalni nedostatak znanja i iskustva...
Kako sam napomenuo u prvom postu, nikad nisam radio sa poljoprivrednim strojevima.
Iz zadnjeg posta proizlazi da će najpametnije i najpraktičnije biti kupiti
motokultivator i traktor.

To mi uvelike olakšava odluku.

Hvala na info, vjerojatno ću još propitivati i nadam se da će uvijek naići netko poput tebe da mi kratko i jasno pomogne.
el.danchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 19:16   #69
za tih 2 ha i na takvom brdovitom terenu ,bolja ti je preporuka dobrog i ispravnog traktora tip Tomo Vinković. Razlog puno je niži ima bolje ,, ležište ,, i puno teže če se prevrnuti od nekog IMTa, Universala. Sa njime možeš išto napraviti posla,također možeš ići u vrtove gdje nemože standardni traktor.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 10:53   #70
Situacija se malo iskristalizirala i sigurno ću u nabavku rabljenih strojeva.
Koliko su cijene na njuškalu ostvarive i na što najviše obratiti pažnju, onako, jedan generalni savjet...?
el.danchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 11:53   #71
Genralno, ako je traktor u zapuštenijem stanju po pitanju izgleda, očuvanosti.. vrlo je vjerojatno da se vlasnik na jednak način "brinuo" o njegovom održavanju, podmazivanju.. Ima u oglasima i preprodavača, koji svaki traktor donekle srede i ulickaju prije (pre)prodaje. Idealno bi bilo kupiti traktor od stvarnog vlasnika, godina proizvodnje pri tome nije toliko bitna, važnije je da traktor nije pri kraju svog vijeka eksploatacije... Motor bi morao relativno lagano upaliti i dok je hladan, ne smije biti čudnih zvukova, zujanja i buke iz motora ili mjenjača...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 13:34   #72
zato je jedan te isti traktor iz 1980 skuplji od istog takvog iz 1990...
Možda je ovaj stariji i bolji (kvalitetniji materijal izrade?)

Hvala na savjetu, pokušat ću organizirati mehaničara da ide sa mnom na odabir.
el.danchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 13:49   #73
Ovisno o modelu, u ponudi ima raznih godišta Zetora, od početka 70-tih pa nadalje.. Možda je ovaj stariji generalno obnovljen, pa je i objektivno vrijedniji (i u daleko boljem stanju) nego neki mlađi, koji se naradio a nije obnovljen. Za pomoć kod odabira i kupnje najbolje bi bilo angažirati baš mehaničara za traktore.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 16:25   #74
O kakvom se traktoru radi
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 18:48   #75
za sada još nemam nikakav konkretan primjerak na oku no treba mi stroj s kojim ću raditi 1 ha povrća, 2 plastenika po 400 m2 i održavanje okućnice (košnja, dovoz i razvoz materijala za uređenje stazica i puteljaka, dovoz drva iz obližnje šume za ogrjev i slični poslovi.
Najvjerojatnije ću za međurednu obradu povrća kupiti i jaki motokultivator.
el.danchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 15:21   #76
strižna kosilica

Pozdrav ljudi, u dilemi sam oko izbora kosilice za rad u masliniku. 2 terena su recimo dosta ravna i bez kamenja, dakle tu bi mogla proći i obična samohodna kosilica, recimo. Ta 2 terena su cca 1ha. Treći teren je skoro 1 ha i na njemu ima dosta kamena tako da samohodna kosilica tu teško da bi mogla raditi a da pritom ne klepne po kamenu. Zato sam se razmišljao o strižnoj kosilici gdje sam mogu regulirati visinu košnje ovisno o terenu. E sad, koja kosilica bi bila primjerena za takvu vrstu terena? Malo sam gledao cijene i zbilja je dosta širok izbor. Dajte ljudi kakav savjet, u kojem smjeru da krenem gledati.
chico locco is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 21:36   #77
Strižna kosilica je zadnja koju bih ja odabrao za takav teren... Kod ovih rotacijskih imaš kučište kosilice, čiji je donji rub niži od razine noža. Dakle, nož je donekle zaštićen, jer kosilica će zapeti i stati ispred kamena. Strižna kosilica sigurno će pronaći kamen, koliko god se ti trudio regulirati visinu. Velika je vjerojatnost da ćeš slomiti kosu, zubac kose, ili pak brzo zatupiti kosu.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 22:13   #78
Pravo zboriš, što je je.
chico locco is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 22:39   #79
Strižnu kosu ja sam nabavio i koristio samo jednu sezonu, brzo sam je prodao. Radilo se o livadi ( voćnjaku) bez ijednog kamena, rasla je izuzetno bujna i visoka trava. Koliko muke s upravljanjem, zaustavljanje, vraćanje unazad, loše i napola pokošena trava.... Svilena i mekana trava je poseban problem, kosa ju više polegne nego pokosi..

Najljepši događaj oko te kose bio je dan kad sam se je riješio...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 12:49   #80
Honda ili Goldoni motokultivator

Koje su prednosti a koje mane?
Koliko vidim, riječ je o dva različita koncepta.
Konstrukcije i priključci im se dosta razlikuju, u čemu je kvaka?
Koliko vidim, Honda koncept su MIO i IMT a Goldoni je Labin i Gorenje...
el.danchi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:43.