Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2014., 05:07   #41
Quote:
zuccotto rico kaže: Pogledaj post
Hvala @Sas - sad mi je jasno, dakle na mjestu Vanile imam divljaka (pretpostavljam neko drvo jabuke ili.... nešto?), sačuvat ću pa što bude, a nabavljam novu kaki, dvojim između ovih vrsta: "Hana Fuyu", "Rojo Brillante", "Vanigllia" i "Tipo", ima li tko kakva iskustva vezana za navedene sorte, koja je najukusnija i tako to?
Što se tiče sorti pročitaj si prvi post na na stranici broj 2. Aku živiš u kontinentalnom dijelu onda ti od navedenih sorti preporučujem jedino sortu Tipo. Nemoj živjeti u zabludi misleči da je Vaniglia onaj mirišljavi kaki koji se jede tvrd a prodaju ga u trgovinama pod tim imenom. To je totalna masovna komercijalna prevara. Imam sortu Vaniglija i nije baš nešto.

Kao što ti je SAS napisao, podloga je sigurno D.lotus i ako je ostaviš od nje nečeš imati ploda.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 09:52   #42
Hvala vam na informacijama, ne znam koja je podloga ali ostavit ću je baš da vidim u što će se pretvoriti, a drugi tjedan u nabavku.... vjerovatno Tipo jer da - kontinentalni sam dio.
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 11:59   #43
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Pa gdje ti živiš ?
Moji riblizi već imaju vidljivo male formirane plodove, pričam za Zagreb.



]
vrt mi je u okolici Velike Gorice. Steta, bas volim ribizl.
Ove godine je sve nest cudno. Visnje su imale masu cvjetova, a sad imaju tek pokoji plod, kaki mi je vjerojatno krepnula, a ribizli nisu procvjetali. Zbilja cudno.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 13:08   #44
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
vrt mi je u okolici Velike Gorice. Steta, bas volim ribizl.
Ove godine je sve nest cudno. Visnje su imale masu cvjetova, a sad imaju tek pokoji plod, kaki mi je vjerojatno krepnula, a ribizli nisu procvjetali. Zbilja cudno.
Meni se čini da si sfušala kod rezidbe ribliza pa zato nemaš cvijetove, a kamoli plodove. Ovo su moji riblizi imam ih još desno od njih to je bez ikakvog tretiranja uključujući i gnojdbe, samo sam izvršio rezidbu.


http://upload.slike.com/slike/2014/0...-x-600px-1.jpg
http://upload.slike.com/slike/2014/0...-x-600px-2.jpg
http://upload.slike.com/slike/2014/0...x-1067px-3.jpg

Višnja mi je isto tako cvala godinama, ali roda nije bilo niti šaku pa sam je počastio motorkom i uvalio na njeno mijestu krušku Gelertovu.


Za kaki mi je malo čudno da se još nebudi, trebali bi se javiti forumaši dali je njima kaki krenula u vegetaciju, ja ju još nemam no mislim ju posaditi vjerojatno iduće proljeće, sorta Tipo. Ta će jabuka biti čisto onako za voćne kolače i druge pripravke jer mi je problem jesti ovako čisto sirovo, zbog prejako izražene slatkoće.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 15:42   #45
pa ja sam te ribizle posadila u jesen, nisam ih orezivala. Tvoji ribizli izgledaju predobro.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 19:19   #46
Ah to je druga prica, za riblize sibe moraju biti stare dvije godine da donesu rod i jos ista siba rodi trecu godinu, a onda ide cvik do poda. Dok jednogodisnje rijetko kada donesu rod, njih treba prorijediti da hrpa siba nisu pregusto rasporedene na okupu i pustiti da donesu u drugoj i trecoj godini rod.


No dobro tema je Kaki jabuka.
Mene zanima gdje kupujete sadnice kakija ? Nije valjda da kupujete po trgovackim centrima kak je bauhaus, pevec itd. ?


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 20:03   #47
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Ah to je druga prica, za riblize sibe moraju biti stare dvije godine da donesu rod i jos ista siba rodi trecu godinu, a onda ide cvik do poda. Dok jednogodisnje rijetko kada donesu rod, njih treba prorijediti da hrpa siba nisu pregusto rasporedene na okupu i pustiti da donesu u drugoj i trecoj godini rod.


No dobro tema je Kaki jabuka.
Mene zanima gdje kupujete sadnice kakija ? Nije valjda da kupujete po trgovackim centrima kak je bauhaus, pevec itd. ?


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670

Kupila sam kontejniranu sadnicu u Zrinjevcu pocetkom ozujka , posadila ju po prilozenoj uputi , povremeno zalijevala a ona je " spavala " do proslog tjedna.
Pupovi su nabubrili i pri vrhu su poceli izbijati listici.....
Sorta je Vaniglia a podloga Diospyrus kaki, samo nju su imali. Kakve su joj sanse u podsljemenskoj zoni ??
U Zrinjevac je prema etiketi stigla iz rasadnika u Metkovicu a zemlja porijekla je Italija....
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 20:04   #48
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
vrt mi je u okolici Velike Gorice. Steta, bas volim ribizl.
Ove godine je sve nest cudno. Visnje su imale masu cvjetova, a sad imaju tek pokoji plod, kaki mi je vjerojatno krepnula, a ribizli nisu procvjetali. Zbilja cudno.
s obzirom na vremenske neprilike ništa čudno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 21:03   #49
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Meni se čini da si sfušala kod rezidbe ribliza pa zato nemaš cvijetove, a kamoli plodove. Ovo su moji riblizi imam ih još desno od njih to je bez ikakvog tretiranja uključujući i gnojdbe, samo sam izvršio rezidbu.


http://upload.slike.com/slike/2014/0...-x-600px-1.jpg
http://upload.slike.com/slike/2014/0...-x-600px-2.jpg
http://upload.slike.com/slike/2014/0...x-1067px-3.jpg

Višnja mi je isto tako cvala godinama, ali roda nije bilo niti šaku pa sam je počastio motorkom i uvalio na njeno mijestu krušku Gelertovu.


Za kaki mi je malo čudno da se još nebudi, trebali bi se javiti forumaši dali je njima kaki krenula u vegetaciju, ja ju još nemam no mislim ju posaditi vjerojatno iduće proljeće, sorta Tipo. Ta će jabuka biti čisto onako za voćne kolače i druge pripravke jer mi je problem jesti ovako čisto sirovo, zbog prejako izražene slatkoće.
Plavi cvijet u ribizlu je gavez , ljekovita biljka - zašto ju držite ?

Imam ribizli , dobro je ocvao , trešnje i višnje previše ploda , pa ih je napala bolest od kiša , neki dan sam oprskao za zaštitu lista i od insekata .
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 00:09   #50
Quote:
rosa canina kaže: Pogledaj post
Kupila sam kontejniranu sadnicu u Zrinjevcu pocetkom ozujka , posadila ju po prilozenoj uputi , povremeno zalijevala a ona je " spavala " do proslog tjedna.
Pupovi su nabubrili i pri vrhu su poceli izbijati listici.....
Sorta je Vaniglia a podloga Diospyrus kaki, samo nju su imali. Kakve su joj sanse u podsljemenskoj zoni ??
U Zrinjevac je prema etiketi stigla iz rasadnika u Metkovicu a zemlja porijekla je Italija....
Baš se kasno budi taj kaki, valjda oće prespavati sve dosadašnje vremenske probleme !
A ovo mi je čudno da Metković uvozi kaki jabuku kada su oni jedni od većih rasadnika u Hrvatskoj, i to još sami proizvode te sadnice.

Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Plavi cvijet u ribizlu je gavez , ljekovita biljka - zašto ju držite ?

Imam ribizli , dobro je ocvao , trešnje i višnje previše ploda , pa ih je napala bolest od kiša , neki dan sam oprskao za zaštitu lista i od insekata .
Ta biljka je sama izniknula, i nisam imao pojma koja je to biljka, dok mi nisi rekao. Nisam na ti s ljekovitim biljkama, još učim.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 21:30   #51
Kakiji su tik pred cvatnjom sa oko 20 do 30cm dugačkim ovogodišnjim mladicama.
Još par dana pa če biti u ovoj fazi.
https://www.dropbox.com/sh/4w1gm6yh9...ctRfv5vQrXSEia
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 17:09   #52
Prošlogodišnji Kaki sam nabavila u MBM-u (nema niš od njega), a ovaj tjedan moguće nabavim jedan u vrtnom centru Gorica. Iz centara tipa (Bauhaus, Konzum, kaufland) ne kupujem ni jednu biljku jer sam imala negativna iskustva - većina toga mi je krepnulo.
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 05:06   #53
Quote:
zuccotto rico kaže: Pogledaj post
Prošlogodišnji Kaki sam nabavila u MBM-u (nema niš od njega), a ovaj tjedan moguće nabavim jedan u vrtnom centru Gorica. Iz centara tipa (Bauhaus, Konzum, kaufland) ne kupujem ni jednu biljku jer sam imala negativna iskustva - većina toga mi je krepnulo.
Možda bi bilo dobro d pričekaš do idučeg prolječa.
Malo je sada več kasno za sadnju. Voćka če se primiti ako je kontejnirana sadnica ali problem je u tome što če joj se produžiti vegetacija i nebude drvo dozorilo do zime pa če se smrznuti.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 16:15   #54
Pričekat ću svakako jer u vrtnom centru nije bilo kaki "Tipo", mislila sam na jesen posaditi kad nađem "Tipo".
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 15:11   #55
Quote:
zuccotto rico kaže: Pogledaj post
Pričekat ću svakako jer u vrtnom centru nije bilo kaki "Tipo", mislila sam na jesen posaditi kad nađem "Tipo".
Pogledaj u rasadniku Fragaria tam navodno imaju jeftinije sadnice kakija u odnosu na ostale rasadnike, ali nisam siguran treba pitati za cijenu i ja bih ipak odgodio kupnju jer je prošlo previše vremena sad će uskoro već 6mj.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 11:11   #56
Jedno pitanje - kakva je situacija sa davanjem plodova, odnosno postoji li mogućnost da kupim Kaki a ništa mi ne rodi jer nema oplodnje? Treba li nabaviti Kaki sa muškim i Kaki sa ženskim cvijetom.... pitam, stvarno se ne kužim u te stvari pa je i pitanje pretpostavljam bedasto
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 13:08   #57
Ako budeš kupila jedno stablo onda uzmi kaki Tipo ili Vanilij. Ako nema oprašivača onda budu bili plodovi bez koštica i to je uglavnom to. Kaki Tipo ti je još najbolja varijanta što se tiće opstanka u unutrašnjosti kopna radi zime i davanja roda.

Evo ti link više o njima, najbitnije od svega je da se nesmrzne prvih par godina zbog zime.

http://www.vinogradarstvo.hr/index.php?s=861
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 14:18   #58
Hvala, nadam se skoroj sadnji
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 08:11   #59
Ne znam di bi drugdje pitao.
Koliko bi vremenski trebalo za ubrat 23 T jabuka?
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 12:34   #60
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Ne znam di bi drugdje pitao.
Koliko bi vremenski trebalo za ubrat 23 T jabuka?
Prilično dugo vremena.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:21.