Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2011., 02:05   #1
KAKO SPOJITI STEDNJAK NA UTICNICU

trazim jedan savjet

kupio sam stednjak sa vatrostaklenom plocom i naletio na 5 zica, jedna uzemljenje ( zelena zuta ) onda mislim da je plava nula i ostale su mi jos 3 zice i to 2. crna i 1 smedja, a na uticnici u zidu je na jednu klemu spojena plava i smedja, na drugu klemu zuta zelena i na trecu klemu crno smedja.

Da ne napravim neku ludariju i ne spalim stan pitanje;

Pitanje: koje boje zice vezati iz stednjaka na koje boje zice na uticnicu?
Slike sam imao spremne ali zao mi je, ne znam kako bi se dale tu, ali ako netko zeli mogu mu poslati na email pa da vidi i da mi pomogne kako se to pravilno spoji

mozete mi poslati i PM tako se bolje snadjem

hvala
wakeboard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 02:20   #2
Vežeš iste boje!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 09:57   #3
Vezem iste boje? Dobro, na uticnici nema problema da vezem zemlju sa zemljom i plavu sa plavom ali imam jos na kablu stednjaka dvije crne i jednu smedju smedju,, znaci vezem te tri preostale iz kabla na te dvije ( crne smedje ) u uticnici? Je to sigurna stvar , ne da mi nesto izgori na stednjaku?
wakeboard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:19   #4
Quote:
wakeboard kaže: Pogledaj post
Vezem iste boje? Dobro, na uticnici nema problema da vezem zemlju sa zemljom i plavu sa plavom ali imam jos na kablu stednjaka dvije crne i jednu smedju smedju,, znaci vezem te tri preostale iz kabla na te dvije ( crne smedje ) u uticnici? Je to sigurna stvar , ne da mi nesto izgori na stednjaku?
moja pretpostavka je da ti je štednjak izveden kao "trofazni" točnije svaka ploča ima svoju fazu
spoji plavu iz štednjaka na plavu iz utičnice
spoji žuto-zelenu iz štednjaka na žuto-zelenu iz utičnice
dvije crne i jednu smeđu na crnu iz utičnice

problem će se javiti kada uključiš sve ploče tada će one opteretiti jednu fazu koja ih napaja i ako ona nije dovoljno debela mogu nastati problemi, zagrijavanje žica i iskakanje osigurača
drugi problem je što neznamo da li je onaj ko je spajao utičnicu poštovao neko pravilo boja žica
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:29   #5
Quote:
bager666999 kaže: Pogledaj post
moja pretpostavka je da ti je štednjak izveden kao "trofazni" točnije svaka ploča ima svoju fazu
spoji plavu iz štednjaka na plavu iz utičnice
spoji žuto-zelenu iz štednjaka na žuto-zelenu iz utičnice
dvije crne i jednu smeđu na crnu iz utičnice

problem će se javiti kada uključiš sve ploče tada će one opteretiti jednu fazu koja ih napaja i ako ona nije dovoljno debela mogu nastati problemi, zagrijavanje žica i iskakanje osigurača
drugi problem je što neznamo da li je onaj ko je spajao utičnicu poštovao neko pravilo boja žica
e hvala ti, ti si samo potvrdio moje misljenje pa cu tako napraviti. Iskljucit cu glavnu sklopku i te stvari povezati i ukljuciti. Valjda nece nesto prasunuti ako bas tako spojim.

Kabel je , vidim dosta debeo, a i tu u kuhijni je bas onakav utikac koji je izvana zatvoren, znaci bas uticnica za stednjak.
wakeboard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:31   #6
e jos jedno pitanje.......vidim da mi je kabel prekratak.............dali je ok da kupim jos takav jedan kabel i spojim ga sa klemama na taj kabel stednjaka? Ne bi doslo do toga da bi se recimo kleme ( posto su izvana plasticne ) zagrijavale i eventualno doslo do taljenja plastike na klemama?
wakeboard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 13:24   #7
super, evo uspio sam.........kao sto si rekao i kao sto sam i ja tako mislio , napravio sam i tako spojio............sve radi sve funkcionira nista nije explodiralo)
wakeboard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 13:31   #8
bolje ti je da ne štiklaš , nije da će se pregrijat ( što isto nije isključeno ) nego ti oko štednjaka uvijek nešto kipi i curi pa je velika opasnost da zbog toga napraviš kurtzschluss ( kratki spoj ) i nešto zapališ. najbolje da kupiš iz komada kabla koliko trreba, možeš uštedit ako ti je utičnica jednofazna - onda ti je dovoljno trožilni kabl, a tri faze u štednjaku prebrikaš na jednu od kabla.

jedino što mi u toj tvojoj priči nije jasno je opis spojeva u utičnici - prema tom opisu ti si več trebao imati vatromet i bez štednjaka, naime napisao si da su na jednom spoju plava ( 0 ) i smeđa ( jedna od faza ) što je čisti kratki spoj.

trebalo bi biti:
žutozelena - uzemljenje - spjena na sredinu utičnice na ona "pera" ne na rupe
plava - nula - spojena na jednu od rupa i obavezno sama
crnom i smeđom bojom se kod nas označavaju faze

e sad - moguče je da ti je instalater malo "uštedio" pa iz te utičnice napojio još neku utičnicu koja je blizu a za brike koristio otpadke žice ne gledajuči boju

Zadnje uređivanje bubixl : 03.11.2011. at 13:42.
bubixl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 14:04   #9
meni se čini da njemu instalacije nisu baš po standardu. Mislim da je ovo u utičnici netko nešto brljao. Ova dodatna žica na plavoj me brine. vjerojatno je netko za nešto od tuda "posudio nulu. E sad pitanje je za šta. Da nebi na kraju gorila nula jer je previše toga spojeno na nju.
Jel možeš skužiti kud ide ta dodatna smeđa žica iz utičnice?
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 19:00   #10
Quote:
bubixl kaže: Pogledaj post
bolje ti je da ne štiklaš , nije da će se pregrijat ( što isto nije isključeno ) nego ti oko štednjaka uvijek nešto kipi i curi pa je velika opasnost da zbog toga napraviš kurtzschluss ( kratki spoj ) i nešto zapališ. najbolje da kupiš iz komada kabla koliko trreba, možeš uštedit ako ti je utičnica jednofazna - onda ti je dovoljno trožilni kabl, a tri faze u štednjaku prebrikaš na jednu od kabla.

jedino što mi u toj tvojoj priči nije jasno je opis spojeva u utičnici - prema tom opisu ti si več trebao imati vatromet i bez štednjaka, naime napisao si da su na jednom spoju plava ( 0 ) i smeđa ( jedna od faza ) što je čisti kratki spoj.

trebalo bi biti:
žutozelena - uzemljenje - spjena na sredinu utičnice na ona "pera" ne na rupe
plava - nula - spojena na jednu od rupa i obavezno sama
crnom i smeđom bojom se kod nas označavaju faze

e sad - moguče je da ti je instalater malo "uštedio" pa iz te utičnice napojio još neku utičnicu koja je blizu a za brike koristio otpadke žice ne gledajuči boju
da, cudno je to da imam u uticnici u zidu zajedno plavu i smedju, sorry, siva je , nije smedja, onda na sredini je rupa gdje je zeleno zuta i lijevo je smedja i crna zajedno...............tako da nista nije puklo pa evo danas pecem pitu od jabuka da provjerimo stanje,)

pa evo zovem vas na prigrizak
wakeboard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 19:03   #11
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
meni se čini da njemu instalacije nisu baš po standardu. Mislim da je ovo u utičnici netko nešto brljao. Ova dodatna žica na plavoj me brine. vjerojatno je netko za nešto od tuda "posudio nulu. E sad pitanje je za šta. Da nebi na kraju gorila nula jer je previše toga spojeno na nju.
Jel možeš skužiti kud ide ta dodatna smeđa žica iz utičnice?
e sorry kao sto sam rekao, zabunio sam se

tamo kod plave je jos siva zica ( zbog niskog polozaja uticnice i slaboga svjetla nisam tocno vidio da se ide o sivoj zici a ne o smedjoj ) zato nije niti nista puklo

a evo, sada me samo zanima zasto su u uticnici na fazi dvije zice, ( zasto nije samo plava, nego je jos jedna ) i zasto dvije zice kod smedje ( crna i smedja ) a ne samo jedna
wakeboard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 19:54   #12
Kažem ti da ti je instalacija spojena mimo propisa. Netko je iz te tvoje utičnice (kako li se to već zove) jednostavno povukao nekud dalje nulu i fazu na koje je spojeno tko zna šta. Ja bih ti savjetovao da otkriješ kud te dodatne žice idu jer je šparet dosta jak potrošać i nije baš pametno imati uz njega još nešto na istom vodu.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 11:45   #13
ja tipujem daje napa u pitanj
bubixl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 07:47   #14
Meni ovo što pišeš izgleda kao problem sa kabelom koji trebaš spojiti na štednjak koji ima dva priključna mjesta za fazu,a ti normalno imaš jednu jer je i štednjak i mreža i kabel jednofazan!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:10.