Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2010., 15:21   #1
Ocjenjivanje prvašića

Eto nas vec neko vrijeme u drugom polugodistu i stigle su nam ocjene, na moju veliku zalost . Ono sto kod nas primjecujem je da su kriteriji ocjenjivanja dosta rigorozni i bome se ne sjecam da je tako bilo u moje vrijeme. U razredu mog sineka jedinice pljuste sve u sesnaest, dvice i trojke nisu rijetke, petica je jako malo. Koliko cujem, prosla generacija ove nase uciteljice je brojila svega tri odlikasa u razredu. Hebemu misa, u mojem razredu smo gotovo svi barem prva dva razreda prolazili s pohvalnicama, a bome nismo bili iber pametni ni genijalci, i da mi je netko rekao da ce mi danas dijete donijeti trojku iz citanja ne bih mu vjerovala. Kakva crna trojka u prvom razredu Ajde, ne zamaram se previse s ocjenama, naucit ce citati bolje, ali pitam se moze li drugacije. Testovi se ne donose doma, kad nesto fali nemam pojma sto je falio, pa kako da provjezbam to s njim.
Eto, kako je kod vas.
theodora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 15:27   #2
Trenutno radim u 4. razredu i mogu ti reći da je ocjenjivanje djece danas sve samo ne rigorozno. Kad sam pitala učiteljicu na početku prošlog polugodišta kakav uspjeh postižu djeca inače, čisto da ih bolje upoznam, rekla mi je da 23/27 prolazi s 5 što je meni bilo nezamislivo. Pitam ja pa kako to, šta su svi ono za 5 ili? Onda mi je rekla da čak i ako neko dijete nije za 5, roditelji dođu..žale se...gnjave...prijete svim i svačim i izvlače i sebe i dijete i na kraju dobije i tu jadnu poklonjenu peticu.
Meni je pregrozno kad vidim koliko roditeljima znači ta ocjena kad svi znamo da ocjene često nisu realan pokazatelj djetetovog znanja, pogotovo zato što se dijete ocjenjuje od strane jedne osobe.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 15:29   #3
Ja ti mogu samo reci da kod nas nije bilo ocjena nego tockica ali bogami si se morao dobro potruditi za pet crvenih tockica.
I bilo nas je jedno 6, 7 u razredu koji su cesce imali svih pet tockica, ostali nisu bas.
A crne tockice su se jako lako dobivale, malo pricanja pod satom i evo ti crna tockica.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 18:43   #4
mi smo u prvom razredu imali smješkiće i tužniće ali to je bilo prije dobrih 20 i kusur godina
__________________
04.09.09. Smjehuljica
SubiBubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 18:47   #5
A mi smo imali zvjezdice.. haha izgleda da su ocijene ovisile o kreativnosti učitelja.. a u knjižici smo imali opisne ocijene tipa uzorno se ponaša i uklopila se u kolektiv..
__________________
naša patkica je stigla 22.09.09.......... još jedna krafnica stigla je 04.03.13.
dazzling is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 19:11   #6
Quote:
mali_cox kaže: Pogledaj post
Trenutno radim u 4. razredu i mogu ti reći da je ocjenjivanje djece danas sve samo ne rigorozno. Kad sam pitala učiteljicu na početku prošlog polugodišta kakav uspjeh postižu djeca inače, čisto da ih bolje upoznam, rekla mi je da 23/27 prolazi s 5 što je meni bilo nezamislivo. Pitam ja pa kako to, šta su svi ono za 5 ili? Onda mi je rekla da čak i ako neko dijete nije za 5, roditelji dođu..žale se...gnjave...prijete svim i svačim i izvlače i sebe i dijete i na kraju dobije i tu jadnu poklonjenu peticu.
Meni je pregrozno kad vidim koliko roditeljima znači ta ocjena kad svi znamo da ocjene često nisu realan pokazatelj djetetovog znanja, pogotovo zato što se dijete ocjenjuje od strane jedne osobe.
slažem se s ovim boldanim.
ovoga ostalog kod nas u provinciji na sreću nema ali čula sam i od roditelja
i učitelja kojih imam i dosta u obitelji da je to u većim gradovima uobičajeno
to žicanje čak i prijetnje da se djetetu da 5.
meni je to prestrašno i nikako se ne slažem s tim da djeca u prvom razredu sva moraju prolaziti s 5.
nije fer prema pravim odlikašima zato i ocijene na sreću postoje, koliko
zaslužuješ toliko i dobiješ.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 19:31   #7
Quote:
theodora kaže: Pogledaj post
Eto nas vec neko vrijeme u drugom polugodistu i stigle su nam ocjene, na moju veliku zalost . Ono sto kod nas primjecujem je da su kriteriji ocjenjivanja dosta rigorozni i bome se ne sjecam da je tako bilo u moje vrijeme. U razredu mog sineka jedinice pljuste sve u sesnaest, dvice i trojke nisu rijetke, petica je jako malo. Koliko cujem, prosla generacija ove nase uciteljice je brojila svega tri odlikasa u razredu. Hebemu misa, u mojem razredu smo gotovo svi barem prva dva razreda prolazili s pohvalnicama, a bome nismo bili iber pametni ni genijalci, i da mi je netko rekao da ce mi danas dijete donijeti trojku iz citanja ne bih mu vjerovala. Kakva crna trojka u prvom razredu Ajde, ne zamaram se previse s ocjenama, naucit ce citati bolje, ali pitam se moze li drugacije. Testovi se ne donose doma, kad nesto fali nemam pojma sto je falio, pa kako da provjezbam to s njim.
Eto, kako je kod vas.
...pa ne razumijem kako bi trebalo biti drugačije...kad bi se uopće moglo početi s rigoroznim ocjenjivanjem znanja/neznanja...možda tek u srednjoj, jer osnovnu ipak svi moraju završit
...pa petica i treba bit malo, to je nagrada za iznimno znanje, bar bi trebala bit...ja stvarno ne razumijem zašto su roditelji razočarani ako im djeca nisu odlikaši, i odmah traže krivca u učiteljima, nastavnicima, profesorima...za peticu ipak treba ispunit neke malo više kriterije,nešto više od samog usvajanja gradiva i bubetanja napamet...za to postoji dvica
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 20:05   #8
Moj mali je u prvom razredu i bas neki dan smo imali roditeljski o temi ocjenjivanja. Bio nam je prikazan pravilnik o ocjenjivanju i poprilicno mi se cini strog. Ali uciteljica kaze da one mogu u nekim situacijama malo pomaknuti granicu izmedu ocjena ali ne svaki puta. Ako npr. ima 5 zadataka, svih 5 je za peticu, 4 za cetvorku,... tu nema puno prostora za manevriranje. Ali jako puno ovisi o tome kakva je uciteljica. Moj srednji ima jako strogu uciteljicu, koja je jako strogo ocjenjivala cak i likovni, glazbeni i tjelesni. Mali se 3 godine bavi atletikom, a ona mu zakljuci u 1. razredu 4 iz tjelesnoga, jer kao ne zna napraviti dobro kolut nazad... Dok nam je uciteljica na roditeljskom, kao i moja sisterca koja je takoder uciteljica, rekla da su to predmeti u kojima ako djete nosi opremu i sudjeluje na satu ima peticu. Dok po pravilniku mora znati svih 15 pjesmica koje su ucili tjekom godine da bi dobio peticu iz glazbenoga...

Za sada je kod nas sve super, mali zna citati i pisati, tako da nema problema. Cak mu i zadaci rijecima super idu! Dobro, sad se vec malo hvalim...
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 20:34   #9
ja sam ostala zatečena najavom dictationa iz engleskog...pa tek su završili s tiskanim slovima
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 21:18   #10
Quote:
juhica kaže: Pogledaj post
ja sam ostala zatečena najavom dictationa iz engleskog...pa tek su završili s tiskanim slovima
u prvom razredu djeca iz stranog jezika bi trebala pisati samo picture dictations...znaci uciteljica kaze rijec, a djeca ju nacrtaju na svoj papir.
kakve crna slova i rijeci???
jesi sigurna da se misli na pisanje? jer to je totalno van svake pameti.
__________________
bebica
silvaes85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 21:25   #11
sigurna, bit će i crteža ali i pisanja
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 21:28   #12
na ploču im je napisala SUMMER - 4ETO, malac tako i prepisao pa se izderala na njega dal on ne zna napisati slovo LJ
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 21:30   #13
koliko god učitelji i institucije govorili da za prvi ne treba znanje slova, brojeva, čitanja => pričaju gluposti jer svi znamo da to nije tako ... ako dijete to ne zna polaskom u prvi razred, vrlo mu je teško ... moj sin nije znao čitati, slova je malo znao ... i mogu reći da sam s njim cijeli prvi i drugi razred intenzivno radila, u trećem i četvrtom sve manje ... iako je bio u dnevnom boravku, zadaće smo doma radili ... prvo polugodište dobivalo je smajleke, cvijetiće ... najveća "ocjena" bilo je kad su oni bili nacrtani zlatnom bojom ... u drugom polugodištu je počelo ocjenjivanje i to je i za njih i za roditelje šok jer je dosta rigorozno ... nikada nisam, niti mi je to padalo na pamet išla u školu , na informacije s namjerom da žicam (to mi je totalna glupost) već da vidim na čemu trebamo poraditi ... danas je peti razred, sam uči, piše zadaće, prolazio je do sada s peticom ... ja sam tu samo za provjeru i ispitivanje ...

roditelji s djecom, danas, moraju raditi i učiti, pogotovo u tim počecima školovanja ... što zbog toga da im pomognu. što zbog toga da im usade navike učenja i da im pomognu kako naučiti ... bez toga, dana, je vrlo teško
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 22:16   #14
Quote:
theodora kaže: Pogledaj post
Eto nas vec neko vrijeme u drugom polugodistu i stigle su nam ocjene, na moju veliku zalost . Ono sto kod nas primjecujem je da su kriteriji ocjenjivanja dosta rigorozni i bome se ne sjecam da je tako bilo u moje vrijeme. U razredu mog sineka jedinice pljuste sve u sesnaest, dvice i trojke nisu rijetke, petica je jako malo. Koliko cujem, prosla generacija ove nase uciteljice je brojila svega tri odlikasa u razredu. Hebemu misa, u mojem razredu smo gotovo svi barem prva dva razreda prolazili s pohvalnicama, a bome nismo bili iber pametni ni genijalci, i da mi je netko rekao da ce mi danas dijete donijeti trojku iz citanja ne bih mu vjerovala. Kakva crna trojka u prvom razredu Ajde, ne zamaram se previse s ocjenama, naucit ce citati bolje, ali pitam se moze li drugacije. Testovi se ne donose doma, kad nesto fali nemam pojma sto je falio, pa kako da provjezbam to s njim.
Eto, kako je kod vas.
Učiteljica sam i u do sada sam podijelila hrpu trojki iz čitanja u prvom razredu...uopće ne razumijem što je tu čudno....ne može svako dijete dobiti 5 iz čitanja. Uostalom,ocjene su od 1-5.... kada dijete dobije 3 iz čitanja,roditelj treba s njim više poraditi i vježbati čitanje pa će i uspjeh biti bolji....

Ja nikada nisam testove slala kući niti ne namjeravam....svaki roditelj može na individualnim razgovorima(informacije) pogledati sve testove svog djeteta pa će vidjeti gdje je dijete pogriješilo...Uostalom,nakon svakog testa u bilježnicu se piše ispravak tako da i tamo roditelj može vidjeti koji tip zadataka treba vježbati....

Ovdje je samo problem u ocjeni iz čitanja i učiteljici,koliko sam ja shvatila....gradiva je puno,brzim tempm se obrađuje i potrebno je s djecom više raditi....

Netko je ovdje napisao da je s djetetom pisao zadaću iako je dijete bilo u produženom boravku...to mi je nezamislivo.....zašto??? učiteljica je ta koja s učenikom mora i individualno raditi ako mu ide teže kako bi ta zadaća bila napisana u školi(to i je svrha produženog boravka)....te učiteljice nisu tete u vrtiću i čuvalice djece.....neka djeca su jako živa i odbijaju pisati zadaću u školi....kod moje kolegice koja radi u PB za takve nema milosti...ostaju duže u školi i ne možete vjerovat kojom brzinom je onda zadaća napisana...naravno,to se sve radi u dogovru s roditeljima....

Ne opterećujte se s ocjenama jer tako opterećujete i dijete....a to stvara veliki pritisak i frustracije....svaka ocjena je zaslužena po zaslugama i znanju,a uostalom svaku ocjenu se može i ispraviti....

Ja sam poznata kao dosta stroga učiteljica i roditelji u zadnjoj generaciji(prije trudnoće) su ponekad bili bijesni zbog strogog načina ocjenjivanja itd....kada sam ih kasnije srela dok sam bila na porodiljnom vikali su da žale zamnom jer da je moja zamjena preblaga i da su se klinci totalno opustili....da su izgubili želju za učenjem,motivaciju,znatiželju jer znaju da će lako dobiti dobru ocjenu....

tek ste u prvom razredu,pomozite svom djetetu da se snače i da doživi školu u najljepšem izdanju i svijetlu....škola nije bauk ako samo to od nje ne napravimo
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 22:43   #15
Ima još nešto kod ocjenjivanja - ako svi imaju 5, što to onda znači? To je onda prosječna ocjena, a ne iznadprosječna, kao što bi trebala biti. Dakle, gubi se smisao.
I zašto izjednačiti one koji su zaista odlikaši s nekim kojemu to možda nešto lošije ide? Je li to pravedno? I tko je onda tu profitirao? Onaj tko ima zasluženu 5 sigurno kuži da se ne mora toliko truditi kad i za puno manje truda i lošije rezultate se dobije ista ocjena. A i onaj kojemu je 5 poklonjena se nauči na takav način rada, pa očekuje da će uvijek tako biti. A neće. Kad-tad neće. A što onda?
Ne radim u školi, ali sam radila sa djecom osnovnoškolske dobi. I sad radim u obrazovanju, ali ne s malima. Tako da ne pričam baš napamet. Meni je jedna kolegica lijepo rekla da je ona u srednjoj malo učila i prolazila s 5. I da su kriteriji jako pali - "mogla sam ja učiti i puno više, ali što, opet bih prolazila s 5, a sa 16-17 godina je jako teško motivirati samu sebe time da se uči zbog znanja, a ne zbog ocjena". Tako mi je rekla.
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 22:52   #16
Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post

Netko je ovdje napisao da je s djetetom pisao zadaću iako je dijete bilo u produženom boravku...to mi je nezamislivo.....zašto??? učiteljica je ta koja s učenikom mora i individualno raditi ako mu ide teže kako bi ta zadaća bila napisana u školi(to i je svrha produženog boravka)....te učiteljice nisu tete u vrtiću i čuvalice djece.....neka djeca su jako živa i odbijaju pisati zadaću u školi....kod moje kolegice koja radi u PB za takve nema milosti...ostaju duže u školi i ne možete vjerovat kojom brzinom je onda zadaća napisana...naravno,to se sve radi u dogovru s roditeljima....
sad ću vjerojatno otići u off ...

ja sam to napisala ... zašto? ta osoba koja je s njima bila po završetku nastave je bila i ostala KATASTROFALNA ... što je ona s njima radila, nemam pojma ... mogu samo reći što mi je sin znao reći, a to je da je u principu nema, da su oni u principu sami ... kad je s njima, stalno viče ... u nekoliko navrata sam zatražila da i s njom popričam, da vidimo gdje je problem ... ona nikada nije imala vremena ilimi je zatvarala vrata pred nosom jer ima posla ... žalila sam se i učiteljici koja je samo slijegala s ramenima, tražila sam da i ona bude, bar ponekad prisutna na informacijama, to sam jedva uspjela u drugom razredu kad sam se s njom na noževe posvađala jer je između ostalog rekla da ju je moj muž jednom prilikom htio lupiti o tome sam negdje bila i pisala ... u glavnom na kraju sam poslala mail ravnatelju u nadi da će se nešto promijeniti ... čuli smo se u nekoliko navrata, obečavao je da će se pozabaviti "slučajem" ... do njegovog trećeg razreda nije ... svi roditelji su nešto imali protiv nje, ali kad je trebalo nešto reći/napraviti svi su se (u strahu od nje ) povlačili kako im ne bi dijete ispaštalo ...

jednom je moja mama došla po njega u školi na prvom polugodištu prvog razreda ... cijeli razred na igralištu, njega nema ... kaže ona pa vjerojatno je u razredu ... moja mama u razred, njega nema ... kaže pa onda je vjerojatno otišao doma ... onda je moja mama poludila, digla školu na noge jer sin je znao da doma ide SAMO kad netko dođe po njega ... na kraju su ga našli u razredu, iza ormara ... što je bilo? igrali su nogomet i njega ne neki mali dosta jako opalio po nozi, on se rasplakao i ova ga je sterala u razred ...

ta osoba još uvijek je u školi, na ostom radnom mjestu i ne možeš joj ništa ... samo se nadam da kad kćer krene u školu, ona više neće biti tu jer svakako ću promijeniti razred
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 23:22   #17
ma općenito ne treba se zamjerati na ovaj način jer njima zbilja nitko ne može ništa, samo će vam se odraziti na djetetvim ocjenama
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 00:15   #18
na koji način sam se ja njoj zamjerila? to što sam u nekoliko navrata pokušavala s njom popričati jer niti učiteljica nije znala reći u čemu je problem niti je znala što se događa kad ona ode ... ona nema utjecaja na djetetove ocjene, ali je s djecom od cca 12 pa do cca 15-16 sati ... ja kao roditelj moram i imam pravo s njom popričati, a to što ne vidi razlog zašto bi komunicirala s roditeljima kao niti da se pojavi tu i tamo na informacijama nije samo moj problem kao roditelja već i škole ... u ostalim razredima nije bilo takvih problema ...

u pravu si kada kažeš da njima nitko ništa ne može, ali to je više nego žalosno ... i sam ravnatelj mi je rekao da je imao par pritužbi na nju te da pokušava rješiti problem ... pa ako se xy roditelja požalilo na nju i njezin način "rada" tokom nekoliko godina onda valjda nešto i ne štima ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 00:38   #19
sama si rekla bit problema
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
... svi roditelji su nešto imali protiv nje, ali kad je trebalo nešto reći/napraviti svi su se (u strahu od nje ) povlačili kako im ne bi dijete ispaštalo ...

ta osoba još uvijek je u školi, na ostom radnom mjestu i ne možeš joj ništa ...
ima takvih u svakoj školi
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 00:44   #20
a što se tiče ocjena i zamjeranja izrazila sam se općenito
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.