Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2013., 21:52   #61
Thumbs down Slanje na izvanredni tehnicki

Postovanje,

imam nekoliko nejasnoca po pitanju postupanja policijskih djelatnika u slucaju izvanrednog tehnickog za skuter do 50cc-a. Naime, prosle godine sam zaustavljen od strane "drota" na motoru, bez ikakve vizualne signalizacije ( rotirke), jednostavno je, vozeci se uz mene rekao da se zaustavim pokazujuci prstom na busnu stanicu. Sada me zanima, da li on mene moze zaustavljati tako, k'o da smo stari poznanici koji se nisu vidjeli 10 godina i zele se ispricati uz cestu? Mogu li se ja u takvoj situaciji iskljuciti iz prometa i praviti se "glup" k'o da se nista nije desilo i odbiti pokazati mu prometnu i vozacku te se jednostavno odsetati od "parkiranog" skutera?
Takodjer bih napomenuo da sam u trenutku kada je bio iza mene vozio 40km/h (inace mi je max brzina 59km/h)
Nakon 5 min raspravljanja on mene "vodi" na tehnicki pregled za 4t skuter od 50ccm koji nema niti jedne ogrebotine na sebi pod sumnjom da ja nemam blokadu. Razumio bi da se to desilo mulcu koji je nabrijao skuter da mu ide 100 na sat, ali ovako, nikako..Druga stvar koja me zanima je - da li mu ja u tom slucaju mogu reci da nemam goriva ni novaca za isti i da ne mogu do stanice za tehnicki pregled koja je udaljena 10km, te sto doticni moze poduzeti po tom pitanju?

Unaprijed hvala na odgovorima.
tvoj_tata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 23:29   #62
Quote:
tvoj_tata kaže: Pogledaj post
… Naime, prosle godine sam zaustavljen od strane "drota" na motoru, bez ikakve vizualne signalizacije ( rotirke), jednostavno je, vozeci se uz mene rekao da se zaustavim pokazujuci prstom na busnu stanicu. Sada me zanima, da li on mene moze zaustavljati tako...
Može.


Quote:
tvoj_tata kaže: Pogledaj post
… Mogu li se ja u takvoj situaciji iskljuciti iz prometa i praviti se "glup" k'o da se nista nije desilo i odbiti pokazati mu prometnu i vozacku te se jednostavno odsetati od "parkiranog" skutera?...
Ne možeš. U toj situaciji odbijaš postupiti po naredbi policajca i mogu nad tobom biti uporabljena i sredstva prisile.


Quote:
tvoj_tata kaže: Pogledaj post
… da li mu ja u tom slucaju mogu reci da nemam goriva ni novaca za isti i da ne mogu do stanice za tehnicki pregled koja je udaljena 10km, te sto doticni moze poduzeti po tom pitanju?...
Možeš, ali će onda zvati pauk (u slučaju da ne prođeš tehnički, plaćaš i trošak pauka).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 01:02   #63
Uredu, zahvaljujem na brzom odgovoru.
Zanima me jos samo nesto, kolika je maximalna dozvoljena brzina na valjcima i dali postoji neko odstupanje samog uredaja tj. postoji li bilo sto na sto se mogu "uhvatiti"?

edit: jos nesto. Ukoliko stavim elektricnu blokadu na prekidac, ukoliko je nadje smije li ista prckati? Jer koliko znam, u zakonu nigdje ne pise da ele. blokada mora biti originalna?

Zadnje uređivanje tvoj_tata : 18.06.2013. at 01:08.
tvoj_tata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 10:52   #64
Nemam ti pojma o tom dijelu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 15:41   #65
Quote:
tvoj_tata kaže: Pogledaj post
Uredu, zahvaljujem na brzom odgovoru.
Zanima me jos samo nesto, kolika je maximalna dozvoljena brzina na valjcima i dali postoji neko odstupanje samog uredaja tj. postoji li bilo sto na sto se mogu "uhvatiti"?

edit: jos nesto. Ukoliko stavim elektricnu blokadu na prekidac, ukoliko je nadje smije li ista prckati? Jer koliko znam, u zakonu nigdje ne pise da ele. blokada mora biti originalna?
A da nam kažeš jesi li imao blokadu ili nisi?! I koju je brzinu pokazalo na valjcima...
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 17:26   #66
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
A da nam kažeš jesi li imao blokadu ili nisi?! I koju je brzinu pokazalo na valjcima...
Da sam imao blokadu, onda ne bih ni pisao. Porezna mi je davnih dana sjela na racun zbog prekrsaja, mene zanima samo za buduce postupanje u slucaju istog scenarija. Sada imam blokadu, ali modificiranu te me zanima pise li u zakonu da ista mora biti originalna te da li me mogu gnjaviti ukoliko nadju dvije zice ispod sica koje bi mucki spojio u jednom trenutku i time zatvorio strujni krug (max brzina u tom slucaju je 50km/h). Takodjer, kao sto sam naveo zanima me koja je maximalna dozvoljena brzina na valjcima ( netko govori 50, a netko 55km/h) u stanici za TP.
Postignuta brzina na izvanrednom je bila 59km/h sto je i vise nego smijesno naspram mulaca koji nabriju skutere pa idu po 100km/h. Meni je tih jadnih 10km/h vise neophodno da ostanem u rangu ostalih prometala na izvangradskim relacijama, kako me ne bi pokupili njemci i ostali kreatori guzvanaca na divnom nam Jadranu.
tvoj_tata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 19:12   #67
Question

Quote:
tvoj_tata kaže: Pogledaj post
Da sam imao blokadu, onda ne bih ni pisao. Porezna mi je davnih dana sjela na racun zbog prekrsaja, mene zanima samo za buduce postupanje u slucaju istog scenarija. Sada imam blokadu, ali modificiranu te me zanima pise li u zakonu da ista mora biti originalna te da li me mogu gnjaviti ukoliko nadju dvije zice ispod sica koje bi mucki spojio u jednom trenutku i time zatvorio strujni krug (max brzina u tom slucaju je 50km/h). Takodjer, kao sto sam naveo zanima me koja je maximalna dozvoljena brzina na valjcima ( netko govori 50, a netko 55km/h) u stanici za TP.
Postignuta brzina na izvanrednom je bila 59km/h sto je i vise nego smijesno naspram mulaca koji nabriju skutere pa idu po 100km/h. Meni je tih jadnih 10km/h vise neophodno da ostanem u rangu ostalih prometala na izvangradskim relacijama, kako me ne bi pokupili njemci i ostali kreatori guzvanaca na divnom nam Jadranu.
Tolerancija na valjcima je do 10%, znači 5 km/h, dakle do 55 km/h. Elektroničku deblokadu ne smiješ stavljati. A da ja ne bih previše filozofirala, ima ovdje materijala za čitanje

http://www.cvh.hr/cvh/sluzbene-obavi...593-12005.aspx
http://www.cvh.hr/cvh/sluzbene-obavi...863-12008.aspx
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 20:35   #68
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Tolerancija na valjcima je do 10%, znači 5 km/h, dakle do 55 km/h. Elektroničku deblokadu ne smiješ stavljati. A da ja ne bih previše filozofirala, ima ovdje materijala za čitanje

http://www.cvh.hr/cvh/sluzbene-obavi...593-12005.aspx
http://www.cvh.hr/cvh/sluzbene-obavi...863-12008.aspx
Znaci specifican zakon o tome ne postoji? Koliko vidim nigdje ne pise da je to zabranjeno, vec ukoliko sluzbenik pronadje istu nasumicnim pritiskanjem botunica moze, a i ne mora je izgasiti ovisno o tome koliko srece je imao.
Zanima me samo jos, da li policijski sluzbenik ima pravo pretraziti skuter i da li je on prije svega kompetentna osoba za pronalazak blokade? Ako nije, smije li to isto napraviti sluzbenik stanice TP, da budem precizniji - kopati ispod sica?
tvoj_tata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 21:38   #69
Quote:
tvoj_tata kaže: Pogledaj post
Znaci specifican zakon o tome ne postoji? Koliko vidim nigdje ne pise da je to zabranjeno, vec ukoliko sluzbenik pronadje istu nasumicnim pritiskanjem botunica moze, a i ne mora je izgasiti ovisno o tome koliko srece je imao.
Zanima me samo jos, da li policijski sluzbenik ima pravo pretraziti skuter i da li je on prije svega kompetentna osoba za pronalazak blokade? Ako nije, smije li to isto napraviti sluzbenik stanice TP, da budem precizniji - kopati ispod sica?
Na prvo pitanje će ti odgovoriti drot13, a na drugo, ako si temeljito čitao okružnicu piše da je nadzornik STP, ako već ne može vizualno otkriti elektroničku deblokadu, dužan izvršiti sve potrebne radnje da bi ustanovio prelazi li moped dozvoljenu brzinu, a ako prelazi mora ga proglasiti neispravnim.

Što se tiče zakona, postoji Zakon o sigurnosti prometa na cestama u kojem jasno stoji koja je dozvoljena brzina mopeda a to je 50 km/h.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:43.