Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2017., 18:59   #1
Gospodar,Otac,jedno i drugo ili nešto treće

Nadovezano na temu "Prispodobe o talentima" pozivam sve one koji imaju mišljenje u vezi ovog pitanja (kao što gospodar poziva sluge da trguju), da ovdje prilože svoje argumente koji bi riješili pitanje oko indentiteta gospodara o kojem se u prispodobi govori .
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 08:24   #2
Isus. Loš gospodar. Mrtvac.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 09:00   #3
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Isus. Loš gospodar. Mrtvac.
Ovak se ispiše :

a) Isus
b) loš gospodar
c) mrtvac

(zaokružite točan odgovor)



+ opet jedna od defektnih tema
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 22:00   #4
Matej 6,24 .Radi li se tu o onom kojeg je Isus prezirao ili ljubio ?.Ovo nešto treće bi spadalo u grupaciju "nit smrdi nit miriše" . Argumente molim.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 07.02.2017. at 22:16.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 07:12   #5
Ako nisam bio jasan da pojasnim .Tumači o prispodobi uspoređuju gospodara s onim kojeg Isus naziva Ocem ali nitko nema konkretnih argumenata za takvu tvrdnju jer opis sluge ne odgovara takvoj tvdnji.Pa se s razlogom pitam kako je došlo do toga ?.Je li opis sluge mjerodavan ili nije i ako nije zbog čega nije?
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 20:04   #6
Zna li itko barem iz čijih usta je krenulo prvo tumačenje ove prispodobe ?.Mislim na osobu.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 19.02.2017. at 20:08. Reason: očima ne vjerujem
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 03:31   #7
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Matej 6,24

Argumente molim.
A koje bi to argumente želio čuti kad si probrao jedan od najkategoričnijih novozavjetnih citata koji tumači 'na dva stolca sjediti se ne može, iliti na onom drugom prije ćeš posijediti a ostati nemudar'.


Robovati Bogu ili robovati novcu. Dvije opcije a samo jedna valja pa šta kod kojeg čovjeka prevali, ako voliš novac otiđi od Boga,
sjeti se Isus je rekao prije će deva kroz iglenu uš nego bogataš u nebesko Kraljevstvo, to ti sve reče.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 14:48   #8
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A koje bi to argumente želio čuti kad si probrao jedan od najkategoričnijih novozavjetnih citata koji tumači 'na dva stolca sjediti se ne može, iliti na onom drugom prije ćeš posijediti a ostati nemudar'.


Robovati Bogu ili robovati novcu. Dvije opcije a samo jedna valja pa šta kod kojeg čovjeka prevali, ako voliš novac otiđi od Boga,
sjeti se Isus je rekao prije će deva kroz iglenu uš nego bogataš u nebesko Kraljevstvo, to ti sve reče.
Mislio sam na karakter gospodara u prispodobi jer očito je da robuje bogatstvu kad davi slugu zbog "duga" dok ga neki uspoređuju s Bogom.Je li taj Bog onaj koji davi dužnika u Matej 18,30 ili gospodar u Matej 18,27 ?
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 05.03.2017. at 15:00.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 15:35   #9
Od kud ideja da se u prispodobi radi o Kraljevstvu Božjem ako prispodoba započinje Matej 25,13 Bdijte dakle jer ne znate dana ni časa! ,a završava upitom pravednika Matej 25,39 Kada te vidjesmo bolesna ili u tamnici i dođosmo k tebi? ,itd? `
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 05.03.2017. at 16:58. Reason: https://www.youtube.com/watch?v=X34uVw2hrz4
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 17:57   #10
Ova Isusova prispodoba jasna je kao dan i stvarno ne znam sto ti tu nije jasno.Gospodar u prispodobi predstavlja Boga Oca a okrutni sluga predstavlja covjeka. Poanta prispodobe je da mi ljudi moramo oprastat,ako zelimo da nam Bog Otac oprosti. Ili ce nas Bog Otac,pun bijesa, predati na muke dok ne isplatimo sav dug njegovoj pravdi. I bit cemo sretni ako to budu samo muke cistilista.A tesko onima koji budu predani na muke pakla koje nikad nece zavrsit. Stvarno je sve jasno u ovoj prispodobi i ne znam u cemu je problem.
valtortianus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 18:08   #11
Quote:
valtortianus kaže: Pogledaj post
Ova Isusova prispodoba jasna je kao dan i stvarno ne znam sto ti tu nije jasno.Gospodar u prispodobi predstavlja Boga Oca a okrutni sluga predstavlja covjeka. Poanta prispodobe je da mi ljudi moramo oprastat,ako zelimo da nam Bog Otac oprosti. Ili ce nas Bog Otac,pun bijesa, predati na muke dok ne isplatimo sav dug njegovoj pravdi. I bit cemo sretni ako to budu samo muke cistilista.A tesko onima koji budu predani na muke pakla koje nikad nece zavrsit. Stvarno je sve jasno u ovoj prispodobi i ne znam u cemu je problem.
Nisi primjetio da se Bog Otac u prispodobi o talentima ponaša kao okrutni čovjek u prispodobi o okrutnom dužniku ?.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 19:36   #12
Bog se uvijek ponasa bas onako kako bi se trebao ponasat. On se moze ponasat kao predobri otac pun ljubavi i samilosti,a ponekad moze postati strogi i neumoljivi sudac koji trazi zadovoljstinu. Ne vidim u tome nikakav problem. Problem je u tome sto smo mi u svojim malim glavama stvorili pogresnu sliku o Bogu. Kao da je Bog toliko dobar da ne moze nikog baciti u pakao. Bog je savrseno dobar,ali je ipak milijarde ljudi vec osudio na vjecne muke u paklu i jos ce ih milijarde osudit.Dali je to okrutnost? Ne,to je pravda jer pokvareni ljudi nisu drugo ni zasluzili.
valtortianus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 21:59   #13
Quote:
valtortianus kaže: Pogledaj post
On se moze ponasat kao predobri otac pun ljubavi i samilosti,a ponekad moze postati strogi i neumoljivi sudac koji trazi zadovoljstinu. Ne vidim u tome nikakav problem. Problem je u tome sto smo mi u svojim malim glavama stvorili pogresnu sliku o Bogu.
Ima li još koji slučaj u evanđelju u kojem Bog žanje što nije sijao?.Traži li to Bog više od onog što daje i ako da zašto se u oba slučaja ne ponaša jednako?
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 05.03.2017. at 22:19. Reason: https://www.youtube.com/watch?v=ME2jrxXnucY
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 21:05   #14
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Mislio sam na karakter gospodara u prispodobi jer očito je da robuje bogatstvu kad davi slugu zbog "duga" dok ga neki uspoređuju s Bogom.Je li taj Bog onaj koji davi dužnika u Matej 18,30 ili gospodar u Matej 18,27 ?
Ljudi su ti koji se bave/zagorčavaju dugovima zlopamtila/grobovima.

(tak nekak ide ta štorija)



Bog Stvoritelj sagledava drugačije. Prouči Sveto pismo.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:05.