Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2017., 03:35   #8801
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Gledam karte od 12-19. stoljeća. Nema Jugoslavije...
Ona je nastala malo kasnije kao vrhunac evolucije i svijesti malih slavenskih naroda.

Sto bi rekao Zan Pol Sartr " Titova Jugoslavija je ostvarenje moje filozofije"
Facies is offline  
Old 21.05.2017., 06:11   #8802
Inače, Vojvodina i istoh HR i Bosne za vrijeme Šubića, prikaz posjeda velikaša;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Datote...rajem_14st.png
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 21.05.2017., 12:17   #8803
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
Vecina su bili bosanski krstjani, ali ih je Vatikan okretao na katolicanstvo,a zauzvrat je davao vojnu pomoc Bosni u odnosu na nalete i teritorijalne pretenzije Ugara.

Bilo je najvise bosanaca katolika, tu si u pravu.
Nisu bili vecin nikad,popisi kucanstava srednjovjekovne bosne govore o 10 000 krstjana,25 000 pravoslavaca i cetvrt miliona katolika ako se nevaram
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 21.05.2017., 18:47   #8804
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
A logicno da su lokalne vodje i velikasi imali svoje zastave u sklopu drzave koja je biola uveliko okupirana od strane Ugara a kasnije i Austrougara, mislim glavne zastave kojima su se klanjali su bile one u Pesti i u Becu

Pa svaka brigada( jedinica) je i u posljednjem ratu u Hrvatskoj imala svoju ratnu zastavu( kao i u Bosni), ali se znalo koja je glavna
Decko, ti si ili bedast ili neuk, a rekao bih oboje....no, nebitno, pucaju te zastave, nezavisna drzavotvorna Bosna u srednjem vijeku i tako to....ajmo komentar na ovo:

https://flagspot.net/flags/hr_slavo.html#esc

I usporedi sa ovim i svojim stavovima o nezavisnosti, drzavnosti i zastavama u srednjem vijeku:

http://www.crwflags.com/fotw/flags/ba_h_med.html
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 17.01.2018., 17:42   #8805
Ja kužim da je bilo puno frankopanskih zastava u bosni rati rata ali ovdi je autor zapisao d kralj bosne ima istu zastavu pa i grb kao hrvati.
Kako zašto?
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 30.04.2018., 12:31   #8806
Prebacio sam posljednjih 10 postova u topic Crkva bosanska, kamo tematski spadaju.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 03.05.2018., 02:58   #8807
Vjerski sastav Europe nakon crkvenog raskola 1054:
https://cdn.britannica.com/38/196138-004-982D2CE5.jpg

Kao što se vidi, cijela Bosna i cijela Hercegovina su izvorno katoličke.
Noricum is offline  
Old 03.05.2018., 15:24   #8808
Quote:
Noricum kaže: Pogledaj post
Vjerski sastav Europe nakon crkvenog raskola 1054:
https://cdn.britannica.com/38/196138-004-982D2CE5.jpg

Kao što se vidi, cijela Bosna i cijela Hercegovina su izvorno katoličke.
Pa po ovoj karti i pola Srbije i CG su katolički takođe.
bubica74 is offline  
Old 03.05.2018., 18:01   #8809
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Pa po ovoj karti i pola Srbije i CG su katolički takođe.
Ma tko li je ono 1217. okrunio Stevicu Nemanjića za kralja Srbije? Nije li to bio papa Honorije III?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Old 03.05.2018., 18:08   #8810
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Pa po ovoj karti i pola Srbije i CG su katolički takođe.
CG je katolička, a od današnje Srbije, sva Vojvodina i Mačva bi trebale biti.
Raška je tu realno višak, no po karti se čini da je ona izvorno trebala biti katolička.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 06.05.2018., 21:08   #8811
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Ma tko li je ono 1217. okrunio Stevicu Nemanjića za kralja Srbije? Nije li to bio papa Honorije III?
Da, to odmah znači da su bili katolici.

SPC nije bio autokefalan do 1219-e, pa samim tim nije ni postojao njihov patrijarh/arhiepiskop, a o odnosima s carigradskom patrijaršijom u to vrijeme mogu samo nagađati. S obzirom da je to 15 godina nakon pada Carigrada i uspostavljanja Latinskog carstva, sam đavo zna gdje je uopće bilo sjedište vaseljenskog patrijarha, je li možda bio jedan postavljen od Latina u Carigradu a alternativni u nekoj grčkoj državici "kontinuiteta", u kakvim je odnosima uopće Srbija bila s njima itd id. Mislim, sve je to dostupno na internetima vjerojatno.

Vrlo vjerojatno je papa bio jedina osoba od autoriteta dostupna srpskom dvoru za crkveno legitimiziranje uspostave monarhije, ništa više ni manje od toga
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Old 07.05.2018., 10:04   #8812
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Da, to odmah znači da su bili katolici.

SPC nije bio autokefalan do 1219-e, pa samim tim nije ni postojao njihov patrijarh/arhiepiskop, a o odnosima s carigradskom patrijaršijom u to vrijeme mogu samo nagađati. S obzirom da je to 15 godina nakon pada Carigrada i uspostavljanja Latinskog carstva, sam đavo zna gdje je uopće bilo sjedište vaseljenskog patrijarha, je li možda bio jedan postavljen od Latina u Carigradu a alternativni u nekoj grčkoj državici "kontinuiteta", u kakvim je odnosima uopće Srbija bila s njima itd id. Mislim, sve je to dostupno na internetima vjerojatno.

Vrlo vjerojatno je papa bio jedina osoba od autoriteta dostupna srpskom dvoru za crkveno legitimiziranje uspostave monarhije, ništa više ni manje od toga
Inače, poznato je da papa pomazuje kraljeve šizmatike jer im to ne želi učiniti, recimo Nicejski patrijarh. Ili je priča išla malo drugačije? Je li Rastko izmolio papinsku krunu uz obećanje da će biti brana pravoslavlju? Je li tom krunom ucijenio Nicejskog patrijarha da da autokefalnost SPC? Svi znamo kako srbi danas funkcioniraju, postoji li ikakav razlog za pretpostaviti da tada nisu tako radili, tim više što znamo kako su zabili nož u leđa kršćanskoj vojsci na Nikopolju.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Received Warning
Old 07.05.2018., 10:14   #8813
Tvoja objašnjenja su vrlo realna i moguća, blijedo se sjećam da sam nešto slično i čitao. Ali to onda samo potvrđuje ono što sam htio reći, da krunisanje prvog Nemanjića apsolutno ništa ne govori o "katoličanstvu" srpske crkve u to vrijeme.

Što se tiče Nikopolja, kako nož u leđa, zar nisu Srbi tamo kao vazali nastupali za tursku reprezentaciju?
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Old 07.05.2018., 12:43   #8814
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Inače, poznato je da papa pomazuje kraljeve šizmatike jer im to ne želi učiniti, recimo Nicejski patrijarh. Ili je priča išla malo drugačije? Je li Rastko izmolio papinsku krunu uz obećanje da će biti brana pravoslavlju? Je li tom krunom ucijenio Nicejskog patrijarha da da autokefalnost SPC? Svi znamo kako srbi danas funkcioniraju, postoji li ikakav razlog za pretpostaviti da tada nisu tako radili, tim više što znamo kako su zabili nož u leđa kršćanskoj vojsci na Nikopolju.
Nije Rastko izmolio tu krunu, već njegov brat Stefan za sebe.
Rastko je bio protiv toga.
Nemanjina deca bila su prilično rastrzana upo pitanju vere i u borbi za vlast.
Najstariji Vukan je bio katolik i veran papi, Rastko je bio zadrti pravoslavac, a Stefan ni tamo ni vamo.
Carigrad je pao i Srbiji je pretila opasnost od Ugara, Bugara i epirskih vladara, pa je Stefan oženio mletačku princezu, napravio savez sa Venecijom i približio se Papi...Posle toga je došlo i krunisanje.

Što se noža u ledja tiče, pa i pustošenje Carigrada je bio samo takav nož u ledja, s obzirom da se krenulo u krstaški rat protiv muslimana , a završilo se pljačkanjem centra istočne hrišćanske vere.
WarrenYoung is offline  
Old 24.06.2018., 17:05   #8815
Koja su bila najčešća imena bošnjaka (dakle ljudi koji nisu imali ni srpski ni hrvatski identitet) prije turaka?
Sadokann is offline  
Old 24.06.2018., 17:47   #8816
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Koja su bila najčešća imena bošnjaka (dakle ljudi koji nisu imali ni srpski ni hrvatski identitet) prije turaka?
Hrvoje...

https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvoje...Hrvatini%C4%87
Liudewitus is offline  
Old 24.06.2018., 18:43   #8817
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Koja su bila najčešća imena bošnjaka (dakle ljudi koji nisu imali ni srpski ni hrvatski identitet) prije turaka?
Mislis Bosnjana, a ne Bosnjaka. Rijec "Bosnjaci" zamjenjuje rijec "Bosnjani" upravo tokom otomanskog perioda.

Uglavnom, to je jako tesko zakljuciti, jer zapravo ni nema nekih primjera.
Postoje samo primjeri gdje se oni nazivaju "dobri", kao sto ih Kralj Bosne Stefan/Stjepan Ostoja u povelji iz 1417. godine naziva.
Njegov sin Stefan/Stjepan ostojic takodje koristi isti naziv 1419.godine.

Takodje, tesko je zakljuciti zato sto svako drugacije tumaci te Bosnjane i povezuje ih sa necim drugim.
Neko ih povezuje sa bogumilstvom,neko sa steccima, rijekom Bosnom bla bla itd.


Uglavnom, ono sto sigurno znamo jeste da su zivjeli neki Bosnjani i da nisu imali nista drugacija imena od tadasnjih Srba i hrvata.
Unknown Archont is offline  
Old 24.06.2018., 18:51   #8818
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Koja su bila najčešća imena bošnjaka (dakle ljudi koji nisu imali ni srpski ni hrvatski identitet) prije turaka?
Pogledaj imena pripadnika ovih obitelji:

https://hr.wikipedia.org/wiki/Dinj%C4%8Di%C4%87
https://hr.wikipedia.org/wiki/Kotromani%C4%87i
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 25.06.2018., 19:30   #8819
Imali su dominantno slavenska imena, a posto su bili krscani, i latinska, grcka i hebrejska.
Freidenker is offline  
Old 25.06.2018., 21:42   #8820
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Koja su bila najčešća imena bošnjaka (dakle ljudi koji nisu imali ni srpski ni hrvatski identitet) prije turaka?
Takvi u BiH nisu postojali.
Gradaina is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.