Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2011., 16:57   #1
Najave zanimljivosti za promatranje na nebu

Evo da otvorimo PDF sa temom o vijestima nekih nadolazećih događaja koje možemo gledati na našem (ne nužno samo noćnom!) nebu. Meteori, pomrčine, opozicije i konjunkcije planeta, itd...

Otvaram sa najavom kiše meteoa - leonida. Leonidi su poznati po tome što su najbrži meteori od svih - udaraju u atmosferu brzinom od 72 km/s! Svako 33 godine aktivnost im je povećana jer Zemlja prolazi kroz gušće oblake čestica koje je komet Tempel-Tuttle ostavio u svojoj orbiti. To razdoblje je prošlo prije desetak godina, no neka predviđanja kažu da bi ove godine Zemlja mogla proći kroz gušći oblak čestica 16.11. (danas!!!) oko 23:30 po našem vremenu. ZHR (Zenital Hourly Rate, broj meteora u jednom satu) bi mogao biti između 100 i 200. Taj broj se odnosi na položaj radijanta (mjesta iz kojeg prividno dolaze meteori) u zenitu. Budući da će radijant tada biti tek na horizontu, možemo očekivati tek nekih 10-20 meteora u jednom satu. Ipak isplati se gledati u to doba jer ti meteori samo okrznu našu atmosferu pa će im tragovi biti spektakularno dugački! Pred jutro će biti vidljivo više meteora jer će radijant biti više na nebu - iako možda realno ZHR pada. Također, promatanju će smetati svjetlost Mjeseca tako da će se vidjeti samo oni najsjajniji meteori.

Detalje pogledajte u članku na Universe Today.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 17:28   #2
Da se nadam dobroj vidljivosti u ZG ? Zadnjih par noći je žešća magla, ne nadam se puno.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 18:29   #3
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Da se nadam dobroj vidljivosti u ZG ? Zadnjih par noći je žešća magla, ne nadam se puno.
Bilo bi dobro da tako i ostane i onda otići na Sljeme! Zagrebačko svjetlosno onečišćenje ubija vidljive meteore gore nego puni Mjesec.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 18:30   #4
Meteorska kiša geminida je najbolji godišnji meteorski spektakl, bolji čak i od popularnih perzeida u kolovozu. Perzeidi su popularni samo zbog toga što ih u toplim noćima puno ljudi može promatrati, dok su geminidi u prosincu poznati samo ljubiteljima astronomije.

Ipak, sa 120 meteora na sat i maksimumom koji traje gotovo 24h, cijeli svijet može uživati u ovim, često vrlo sjajnim, meteorima. Brzine 35 km/s, jedni su od najsporijih, a to znači da ćete njihov trag lakše uhvatiti na fotoaparatu ako ih poželite snimiti. Ove godine maksimum je 13. prosinca u 23:30 UT, odnosno pola sata iza ponoći po našem vremenu, što ih čini idealnim za promatranje u jutarnjim satima kada će Mjesec već biti nisko i manje će smetati svojom svjetlošću. Geminide možete početi promatrati i prije ponoći, ali vidjeti ćete ih više što se bliži jutro.

Zanimljivo je da gemnidi dijele orbitu oko Sunca sa asteroidom Phaethon - da, asteroidom, a ne kometom kao što je to kod ostalih godišnjih meteorskih kiša. Phaeton je možda ugasli komet ili se nešto drugo dogodilo budući da su geminidi prvi puta primjećeni prije svega 150 godina i od tada im aktivnost svake godine raste.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 21:08   #5
Dobro jel može netko promijenit naslov teme, ko da ga je pisao neki švabo

Enivej, u nedjelju dođite u MSU na promatranje Mjeseca i planeta! Nas preko nekoliko iz AD Beskraj i foruma zvjezdarnica.com će postaviti teleskope i ako bude vedro možete vidjeti kako izgledaju planetice kroz raznovrsne amaterske teleskope!

Upad je besplatan!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 02:10   #6
Astrobobo, čestitke na velikom uspjehu na fotki sa Medvedgrada! Vidjeh te danas u Jutarnjem.
__________________
Nikad nisam bio siromašan, ali sam bio bez novca. Biti bez novaca je prolazno
stanje: biti siromašan je stanje duha.
markić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 18:27   #7
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Enivej, u nedjelju dođite u MSU na promatranje Mjeseca i planeta! Nas preko nekoliko iz AD Beskraj i foruma zvjezdarnica.com će postaviti teleskope i ako bude vedro možete vidjeti kako izgledaju planetice kroz raznovrsne amaterske teleskope!
Bit će skroz oblačno, a možda poškropi i poneka kap kiše
Šteta, neda mi se potezati preko cijelog grada da bi samo gledao vaše teleskope umjesto gledao kroz njih
Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:58   #8
Quote:
markić kaže: Pogledaj post
Astrobobo, čestitke na velikom uspjehu na fotki sa Medvedgrada! Vidjeh te danas u Jutarnjem.
Hvala! Bit će toga još Nadam se promociji i drugih naših astrofotografa.

Quote:
Adama kaže: Pogledaj post
Bit će skroz oblačno, a možda poškropi i poneka kap kiše
Šteta, neda mi se potezati preko cijelog grada da bi samo gledao vaše teleskope umjesto gledao kroz njih
Moram ti priznati da sam cijeli event prespavao
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 06:49   #9
Komet Lovejoy, član Kreutz grupe koja prolazi vrlo blizu Suncu, najsjajniji je od te grupe kojeg je satelit SOHO ikada snimio. Trenutno magnitude -3 sjajniji je od Jupitera i dalje se približava Suncu. Postoji mogućnost da bude vidljiv usred bijela dana! Ako postane sjajniji moguće ga je vidjeti, ali pod uvjetom da se sklonite u sjenu kako ne bi slučajno gledali direktno u Sunce! Više na spaceweather.com.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 03:48   #10
Quote:
Astrobobobo kaže:

Zanimljivo je da gemnidi dijele orbitu oko Sunca sa asteroidom Phaethon - da, asteroidom, a ne kometom kao što je to kod ostalih godišnjih meteorskih kiša. Phaeton je možda ugasli komet ili se nešto drugo dogodilo budući da su geminidi prvi puta primjećeni prije svega 150 godina i od tada im aktivnost svake godine raste.
Geminidi su svakako jedan od najzanimljivijih meteorskih potoka, jedini povezani s asteroidom a ne sa kometom. No, izgleda da je asteroid Phaeton u stvari jezgra ugaslog kometa koji se previše približio suncu. Veliki broj opazanja i modela govori u prilog tome. Naime, danas nalazimo na značajan broj asteroida s vrlo elipticnim putanjama koji su najvjerojatnije jezgre ugaslih kometa. Na žalost, aktivnost geminida izgleda da opada iz godine u godinu kako se meteorski filament troši sa svakim novim susretom sa Zemljom.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 09:33   #11
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Na žalost, aktivnost geminida izgleda da opada iz godine u godinu kako se meteorski filament troši sa svakim novim susretom sa Zemljom.
Pa zapravo, geminidi su svake godine sve intenzivniji i to je najveći misterij. Pojavili su se prije svega 150 godina - da je Phaeton ugasli komet za geminide bi se vjerojatno znalo i prije.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 10:30   #12
Ruska misija na Mars, Phobos-Grunt koja zbog tehničkih problema nikada nije napustila zemljinu orbitu, trebala bi se vratiti majčici Zemlji 15. siječnja. Datum je okviran, a mjesto pada nepoznato, no možda bude sreće pa ugledamo blješteći meteor vrijeda 165 milijuna dolara Do tla bi moglo doći 20-30 komada materijala ukupne težine 200tinjak kg.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 20:08   #13
U Zagrebu se trenutno može vidjeti halo oko Mjeseca od 22 stupnja. Gledajte ga iz nekog zaklona od direktne rasvjete jer je ogroman i dosta taman, trebati će vam neko vrijeme da ga skužite.

Ovakve obavijesti ponekad šaljem direktno SMSom na vaš mob preko mojih web stranica - za sad trenutno radi samo za T-mobile. Na AstroAlert listu se možete prijaviti ovdje, cijena za vas je kao obični SMS, ja od toga apsolutno ništa ne zarađujem! Stvar funkcionira uz pomoć besplatnog plugina za Wordpress. Mislim da je stvar zgodna jer ne morate provjeravati mail/web za takve stvari..
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 10:47   #14
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
U Zagrebu se trenutno može vidjeti halo oko Mjeseca od 22 stupnja. Gledajte ga iz nekog zaklona od direktne rasvjete jer je ogroman i dosta taman, trebati će vam neko vrijeme da ga skužite.

Ovakve obavijesti ponekad šaljem direktno SMSom na vaš mob preko mojih web stranica - za sad trenutno radi samo za T-mobile. Na AstroAlert listu se možete prijaviti ovdje, cijena za vas je kao obični SMS, ja od toga apsolutno ništa ne zarađujem! Stvar funkcionira uz pomoć besplatnog plugina za Wordpress. Mislim da je stvar zgodna jer ne morate provjeravati mail/web za takve stvari..
Umjesto smsova jel nije bolje koristiti Twitter za takve kratke vijesti? Jeftinije je. Naravno, ako ljudi imaju mogućnost Twittera na mobu, istina.
No svakako je zgodna ideja koristiti Twitter za nekakve takve kratke vijesti, koje će onda dobivati svi zainteresirani. Tj, svi koji se uključe.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 15:21   #15
Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
Umjesto smsova jel nije bolje koristiti Twitter za takve kratke vijesti? Jeftinije je. Naravno, ako ljudi imaju mogućnost Twittera na mobu, istina.
Dobra ideja, ali opet je pitanje tko ima Twitter i uključenu opciju da mu stalno dolaze obavijesti na mob. Poanta je u tome da obavijest dođe odmah, a ne da ju se ide tražiti.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 13:40   #16
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Dobra ideja, ali opet je pitanje tko ima Twitter i uključenu opciju da mu stalno dolaze obavijesti na mob. Poanta je u tome da obavijest dođe odmah, a ne da ju se ide tražiti.
Da, nemaju svi twitter, a netko tko ga i ima možda ga nema stalno uključenog.

Inače, ja sam do nedavno bio protivnik twittera. Nisam shvaćao što je to toliko zanimljivo u tome da na njemu imaš nekoliko frendova i da sad netko od frendova napiše nešto tipa: "U bircu sam i pijem hladno Velebitsko!"

Mislim, koga briga što on radi trenutno. Imam ja svog posla!

A onda sam otkrio da ljudi twitter koriste i kao nekakav "servis vijesti". Veliki portali ili neki zanimljivi, kako da ih nazovem, "subjekti", objavljuju kratke vijesti s linkom na kojem se može pročitati više o objavljenoj vijesti. Na primjer, za astronome možda zanimljiva NASA, skymaps ili neki drugi (Astrobobo možda ) objavljuju novosti čim do njih dođe.

Od tad koristim twitter, ali nemam ni jednog prijatelja na njemu jer me uopće ne zanima kad netko sjedi i pije pivo, nego imam takve nekakve "news servise" na njemu.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 14:21   #17
Onda si vjerojatno među rijetkima U svakom slučaju hvala na prijedlogu.


http://www.astrobobo.net
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 14:35   #18
Ovih dana se na večernjem nebu nakon zalaska Sunca lijepo vidi Venera. Biti će zanimljiv prizor kada joj se približi Mjesec - dobra prilika za neku jednostavnu astrofotku u sumrak uz siluete pejzaža. Ovdje je popis datuma kada su Venera i Mjesec blizu. Prva prilika je 26./27. siječnja i na slične datume sve do svibnja.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 10:43   #19
Danas sam čuo da i na radiju spominju jučerašnju erupciju na Suncu usmjerenu prema Zemlji, pa evo prilike da malo o tome popričamo

Iako takve erupcije mogu biti opasne za satelite, za nas na Zemlji nema prevelikog učinka. Ova erupcija je klase M9, a tek one klase X mogu uzrokovati nestanke struje i slično. Te klase ovise o ukupnoj energiji eksplozije. Dovoljno je znati da idu od 1 do 10, a slova su A, B, C, M i X, po redu jačine. Budući da nema jačih erupcija od X, brojke mogu biti i veće od 10.

Za nas na Zemlji je najzanimljivije to što takve erupcije izazivaju pojavu polarne svjetlosti. Erupcije klase M uzrokuju prekrasnu auroru u polarnom krugu, ali su nažalost vidljive samo sa kranjeg sjevera kontinenta. Ipak, poneka snažnija eksplozija može rezultirati aurorom vidljivom ih Hrvatske. Zadnji puta se to desilo 2003. godine kada smo auroru mogli vidjeti u čak tri navrata. Pronašao sam na webu moj tadašnji izvještaj pa tko želi može pročitati. Fotografije veće rezolucije su ovdje.

Tadašnje erupcije bile su klase X10 i uzrokovale kp index od 10. Jedino u tim slučajevima možemo očekivati auroru vidljivu iz Hrvatske. Ipak, kako se bližimo maksimumu sunčeve aktivnosti, možemo se nadati da će aurora opet zaplesati i na našem nebu...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 14:23   #20
Kod nas u Istri se vidjela 2005, evo link
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:16.