Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2013., 00:09   #2061
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Fala na sličici. Ali, sad manje znam nego prije.
A šta ti nije jasno ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 03:02   #2062
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
A šta ti nije jasno ?
A što jes?!?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 03:07   #2063
Zapravo pitam da provjerim, a postavimo teoretski: zaposliti nekoga na 2 sata dnevno (odgovara mu, pa ok...) i recimo da ima 3.000 brutto za puno vrijeme. Uzmimo da je mjesec prosječni, 30 dana.

Kako izračunati plaću, kako doprinose? (kolika je osnovica, posebno za zdravstveno?)
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 07:02   #2064
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
u petom mjesecu je trebalo uz Tiskanicu3:
- kopija osobne iskaznice
- potvrda o redovnom školovanju
- stara zdravstvena iskaznica
što se promjenilo od tada
Navodno sad to škole rade, a ne više u firmi gdje je zaposlen roditelj preko kojeg je djete osigurano.
Morat ću nazvat HZZO, al njih dobit sad kad su počeli godišnji je malo teže.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 23:44   #2065
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Zapravo pitam da provjerim, a postavimo teoretski: zaposliti nekoga na 2 sata dnevno (odgovara mu, pa ok...) i recimo da ima 3.000 brutto za puno vrijeme. Uzmimo da je mjesec prosječni, 30 dana.

Kako izračunati plaću, kako doprinose? (kolika je osnovica, posebno za zdravstveno?)
Teoretski... 3.000 brutto za puno radno vrijeme od 8 sati dnevno preračunamo na 2 sata dnevno,pa je to brutto 750,00 kn. (3000:4=750)

Dopr.za zapoš. 1,7% na plaću 12,75 kn
Dopr.za ozljede na radu 0,5% 3,75 kn
Dopr.za zdrav.osig. 13% 97,50 kn
Regos 5% 37,50 kn
Mio 1.st. 15% 112,50 kn

Neto plaća 600,00 kn

To je okvirno jer nema mjesec istu satnicu,ali ako preračunate brutto na ovaj način da je fiksni,onda će i doprinosi biti fiksni svaki mjesec,a zapravo će cijena jednog sata varirati ovisno koliko mjesec ima radnih dana.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 00:23   #2066
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Zapravo pitam da provjerim, a postavimo teoretski: zaposliti nekoga na 2 sata dnevno (odgovara mu, pa ok...) i recimo da ima 3.000 brutto za puno vrijeme. Uzmimo da je mjesec prosječni, 30 dana.

Kako izračunati plaću, kako doprinose? (kolika je osnovica, posebno za zdravstveno?)
Eto konto ti je napisala ako je puni mjesec rada...dodala bi da je bruto2 u tom slučaju 864 kn, znači 600 kn neto, 150 kn iz plaće i ostatak na plaću.

Ako je nepuni mjesec...uzmimo da je fond sati 160, kao što je bilo sad za 6.mj. (152 redovno + 8 praznik)

3000 kn bruto / 160 = 18,75 kn je 1 sat

Uzmimo za primjer da je radio od 17.06.2013.

Ima 1 dan praznik = 2 sata i 9 dana redovno = 18 sati

Znači u obračunu upisuješ:
praznik, 2 sata, iznos 37,50 kn
redovno, 18 sati, iznos 337,50 kn

ukupno bruto1 = 375 kn
(ne ideš na automatsku raspodjelu!)

I to je to...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 01:00   #2067
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Teoretski...
To je okvirno jer nema mjesec istu satnicu,ali ako preračunate brutto na ovaj način da je fiksni,onda će i doprinosi biti fiksni svaki mjesec,a zapravo će cijena jednog sata varirati ovisno koliko mjesec ima radnih dana.
Hvala, (i Devilgirl) ono što me je zanimalo je da se znači uzima adekvatni dio osnovica za doprinose.

Prije je bila neka zavrzlama sa zdravstvenim, ali to je bilo logično!! Što na ovaj način pokriva zdravstveno?? Ako je "full", onda je smiješno jeftino, a neće valjda pokrivati samo 1/4 usluge?? I pretpostavljam, a logično je, da staž ide u istom omjeru, ali kako se upisuje - to neću ni pitati, a i tako bi to trebali raditi u HZMO.

Obračun odrađenih sati je jasan, uključivo praznik, nočne itd, ali ima još jedno pitanje: prijevoz?? Cijena abonamenta je 250 kn, a radnik MORA putovati svaki radni dan? Na što ima pravo?? Cijeli iznos?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 01:03   #2068
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Hvala, (i Devilgirl) ono što me je zanimalo je da se znači uzima adekvatni dio osnovica za doprinose.

Prije je bila neka zavrzlama sa zdravstvenim, ali to je bilo logično!! Što na ovaj način pokriva zdravstveno?? Ako je "full", onda je smiješno jeftino, a neće valjda pokrivati samo 1/4 usluge?? I pretpostavljam, a logično je, da staž ide u istom omjeru, ali kako se upisuje - to neću ni pitati, a i tako bi to trebali raditi u HZMO.

Obračun odrađenih sati je jasan, uključivo praznik, nočne itd, ali ima još jedno pitanje: prijevoz?? Cijena abonamenta je 250 kn, a radnik MORA putovati svaki radni dan? Na što ima pravo?? Cijeli iznos?
U visini stvarnih izdataka...ako je to 250 kn onda toliko...S tim da prijevoz nije obveza poslodavca, već stvar dogovora...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 06:28   #2069
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
U visini stvarnih izdataka...ako je to 250 kn onda toliko...S tim da prijevoz nije obveza poslodavca, već stvar dogovora...
E, daj mu minimalac, pa mu još nedaj ni za prijevoz?!? Nek ide pjehe, dobro je za poten... oću reć kondiciju.

Ali odgovor ti nije precizan. A što ti je to "stvarni izdatak" za prijevoz?? Ovako kako kažeš, ako se dogovorimo: pa možemo li se dogovoriti da dolazi s autom, uz 2kn/km?!? Ipak pretpostavljam da je to NAJNIŽI izdatak za prijevoz?? A to je abonamenat, u mom slučaju 250 HRKova. I sad, isplatiš mu recimo pet stoja za posao, a 2,5 stoje za prijevoz?? Meni je to sujmivo.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 08:00   #2070
Nemoj da sujmaš
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 14:12   #2071
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Nemoj da sujmaš
I ti si meni sujmiv, slabo se nešto javljaš...? Puno posla oko "modnih ludosti" našeg vrlog min-fina??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 14:22   #2072
U zadnjih mjesec dana pročitao sam više Zakona, pravilnika i sl. (..)zdarija nego knjiga u životu
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 17:59   #2073
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
U zadnjih mjesec dana pročitao sam više Zakona, pravilnika i sl. (..)zdarija nego knjiga u životu
Teoretski si sada pametniji, nego kako si u praksi??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 20:40   #2074
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
E, daj mu minimalac, pa mu još nedaj ni za prijevoz?!? Nek ide pjehe, dobro je za poten... oću reć kondiciju.

Ali odgovor ti nije precizan. A što ti je to "stvarni izdatak" za prijevoz?? Ovako kako kažeš, ako se dogovorimo: pa možemo li se dogovoriti da dolazi s autom, uz 2kn/km?!? Ipak pretpostavljam da je to NAJNIŽI izdatak za prijevoz?? A to je abonamenat, u mom slučaju 250 HRKova. I sad, isplatiš mu recimo pet stoja za posao, a 2,5 stoje za prijevoz?? Meni je to sujmivo.
U visini stvarnih izdataka znači da ako karta za autobus na relaciji posao-prebivalište košta npr.250 kn (dokaz - kopija računa ili izvod cjenika prijevoznika) da mu se onda toliko može isplatiti na ime prijevoza bez poreza, kao dodatak na plaću, ako je to npr.360 kn koliko košta ZET karta u ZG, onda je to taj iznos.

Clear enough ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 21:09   #2075
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Teoretski si sada pametniji, nego kako si u praksi??
A u praksi sam po Čl.9.st.3.t.c. Zakona debelo u ...cu, ali me spašava ČL.285.st.6.t.3. Pravilnika. Kada stignem do čl.38.st.1.t.33. Uredbe idem na GO po nalogu iz čl.14.st.5. Zakona o izmjeni zakona ....
Jesi li shvatio
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 23:06   #2076
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
A u praksi sam po Čl.9.st.3.t.c. Zakona debelo u ...cu, ali me spašava ČL.285.st.6.t.3. Pravilnika. Kada stignem do čl.38.st.1.t.33. Uredbe idem na GO po nalogu iz čl.14.st.5. Zakona o izmjeni zakona ....
Jesi li shvatio

Skliznuo mi pogled odmah na GO po nalogu iz čl...... kad će više!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 06:07   #2077
Ma ajte lijepo svi skupa.... na G.O.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 10:47   #2078
da vas pitam,
dali je moguće zapsoliti radnika na dva radna mjesta i isplaćivati mu jednu plaću, direktor hoće zaposliti radnika za radno mjesto i zidar i keramičar, jeli može to?
ivana mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 12:40   #2079
Quote:
ivana mala kaže: Pogledaj post
da vas pitam,
dali je moguće zapsoliti radnika na dva radna mjesta i isplaćivati mu jednu plaću, direktor hoće zaposliti radnika za radno mjesto i zidar i keramičar, jeli može to?
Može,ali tako da će odrediti na koliko sati dnevno radi kao zidar,a na koliko kao keramičar (recimo pola radnog vremena je zidar,a pola keramičar). Znači, mora napraviti dva ugovora o radu jer svaki ugovor je za određeno radno mjesto. Na mirovinskom i zdravstvenom također prijavljuje sa dvije tiskanice jer se tamo također navodi što radnik radi. Ali voljela bih da ovo još netko potvrdi za svaki skučaj jer sam imala slučaj kad radnik tako radi kod dva poslodavca,ali ne i unutar iste firme. Mene za ovaj slučaj više zanima da li kod obračuna plaće ide za tog radnika puno radno vrijeme ili se raspodjeljuje za ta dva radna mjesta (jer šifra u regosu za puno je 10,a za napuno je 18).
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 14:35   #2080
Ovakoc, odobreno nam je od strane HZZ-a Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa.

Ima li tko iskustva o obračunu plaće/naknade za tu Mrsićevu mjeru?
Računa li se samo mirovinsko za to ( negdje pročitala ) ili svi doprinosi?
Provlači li se i kako kroz RSm obrazac?
A ID obrazac?

Šta i kako uglavnom?

Velika hvala ako tko zna.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:21.