Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2007., 22:13   #1
Hrvati i Hrvatska u 1. svjetskom ratu

Malo se zna o Hrvatskoj i Hrvatima za vrijeme Prvoga Svijetskoga rata.
Jel bio nekih bitaka na tlu Hrvatske, gdje su se Hrvati u Austrijskoj vojsci najviše borili, koliko ih je poginulo?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 22:30   #2
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Malo se zna o Hrvatskoj i Hrvatima za vrijeme Prvoga Svijetskoga rata.
Jel bio nekih bitaka na tlu Hrvatske, gdje su se Hrvati u Austrijskoj vojsci najviše borili, koliko ih je poginulo?
Meni su svi bili u WW1 u Austro-Ugarskoj vojsci.Pradjed Ivan je bio heroj, a njegov bratić Frano je zarobio talijana i držao ga doma.Pustio bi ga on ali se us*ao
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 18:28   #3
To neznam ni ja. Ali znam da su naši bili cijenjeni.Barem su moji stari koji su bili.Moji stari su bili:u prvom svejtskom,drugom i domovinskom.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 18:32   #4
"Među poginulima u Prvom svjetskom ratu bio je nemali broj pripadnika hrvatskog naroda koji je završetak Prvog svjetskog rata dočekao na kapitulantskoj, ne i poraženoj, strani Centralnih sila Njemačke, Austro-Ugarske i Turske, iako to nije bio rat Hrvata. Hrvati su doživjeli izdaju, i završetak rata 1918. dočekali su razjedinjeni, okupirani i silom «ujedinjeni» u umjetnu tvorevinu zvana Jugoslavija. Hrvati nisu u vezi tog rata ni o čemu odlučivali niti utjecali na njegovo izbijanje i rasplamsavanje, na trajanje rata i intenzitet ratnog razaranja, niti su odlučivali o uvjetima mira. Početak rata Hrvati su 1914. dočekali pod represijom velikomađarskog režima i njegove produžene izdajničke ruke u Zagrebu, projugoslavenske diktature u Hrvatskom saboru (partijska diktatura tzv. Hrvatsko-srpske koalicije).Čiji je to bio rat, ako Hrvatima to nije bio njihov rat?" ovo sam naša za sada.Još ću se potrudit.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 18:34   #5
O vojnicima iz Slavonije u Prvome svjetskom ratu te o njihovoj sudbini, posebno na srpskoj,
istoènoj i talijanskoj fronti, saèuvani su arhivski izvori i novinski zapisi.
U ratnim operacijama uèestvovale su Osjeèke vojne jedinice: 78. pješaèka pukovnija, 28.
pješaèka domobranska pukovnija te dijelovi 12. ulanske i 38. poljsko-topnièke pukovnije,
koje su uèestvovale na srpskom bojištu do 1915., istoènom do 1917. i talijanskom do kraja
rata, uglavnom u sastavu XIII. vojnog zbora, odnosno 5. i 6. austrougarske vojske. Iste vojne
jedinice imale su gubitke te je sve veæi broj ranjenika i dezertera dolazio u Slavoniju, koja je
i bez toga teško podnosila nestašicu hrane i aprovizaciju.
U Slavoniji su za vojne ranjenike organizirane sanitetske službe po bolnicama, školama,
kinima i drugim gradskim ustanovama.
Slavonske, posebno osjeèke vojne jedinice, prolazile su pravu katarzu zbog velikog broja
ranjenika dovezenih sa galicijskog i bukovinskog bojišta, gdje su se vodile teške i dugotrajne
rovovske borbe, a dio je slavonskih vojnika završio u ruskim logorima Sibira i Dalekog istoka.
Slavonski vojnici su poèetak rata doživjeli u jednoj, a završetak rata doèekali u drugoj državi,
izgubivši u meðuvremenu ciljeve i smisao ratovanja.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 18:51   #6
U Prvom svjetskom ratu Hrvati su sudjelovali na strani Austro-Ugarske Monarhije, i to na istočnom, talijanskom i balkanskom bojištu.
Od istaknutijih generala tu je feldmaršal Svetozar Borojević koji se istaknuo na talijanskom bojištu gdje je nanosio velike gubitke Talijanima.
Koliko ja znam, na tlu same Hrvatske nije bilo bitaka, Austro-Ugarska je propala zbog unutarnjih problema prije nego što su se borbe stigle premjestiti na teritorij Hrvatske.
U to vrijeme poznat je bio "Zeleni kadar", naime, Hrvatima baš i nije bilo do ratovanja u Galiciji, Italiji i kojekakvim vukojebinama pa je došlo do masovne pojave dezertera koji su se skrivali po šumama kako ne bi morali u rat.
__________________
"Tko ne uči iz povijesti, prisiljen ju je ponavljati."
"Sine ira et studio"-kako da ne
povjesnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 19:22   #7
Krleža je pisao nešto o tome, nisam nikada čitao, ali sam čuo...
"Hrvatski Bog Mars", tako nešto...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 19:54   #8
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Krleža je pisao nešto o tome, nisam nikada čitao, ali sam čuo...
"Hrvatski Bog Mars", tako nešto...
Da, to je cijela zbirka pripovjetki na tu temu. Čitao sam jednu od njih, nije loše štivo, dobiješ dobar uvid u to kako prosječan Hrvat u to vrijeme gleda na taj rat.
Uglavno su to sudbine prosječnih vojnika, ne baš happy end, ali šta ćeš, takav je rat.
__________________
"Tko ne uči iz povijesti, prisiljen ju je ponavljati."
"Sine ira et studio"-kako da ne
povjesnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 20:45   #9
Moj pradjeda je završio u Rusiji u zarobljeništvu. Iz koje se četiri godine pješke vraćao, a od imovine je sa sobom donio samo žlicu
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 21:01   #10
Quote:
Santana kaže: Pogledaj post
Moj pradjeda je završio u Rusiji u zarobljeništvu. Iz koje se četiri godine pješke vraćao, a od imovine je sa sobom donio samo žlicu
Moj pradjed je cijelu srbiju pregazio u prvom svjetskom.

*edit*
moj je donio pištolje, puške itd.
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 21:17   #11
moj pradid je bio cinovnik u austro-ugarskoj vojski i pognio je negdi na ruskom bojistu kako znam, uglavnom otisa je i nije se vratio, nezna se di je zavrsio
Piramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 21:19   #12
Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
Moj pradjed je cijelu srbiju pregazio u prvom svjetskom.

*edit*
moj je donio pištolje, puške itd.
Tvoj je definitivno bolje prošao

A za ovog mojeg me uvijek fasciniralo to pješke nazad. Nije baš da je na pumpi mogo kupit kartu, pa opičit po autoputu. A trebalo je nešto i pojest i popit u te 4 godine.

A vraćao se solo, zbrisao je nekakve farme di su ga metnuli da šljaka ko roba.

Pričalo se po familiji da je, kad se vratio, doma bilo nešto više djece nego što ih je bilo kad je otišo A bogme su i njega bili usred svadbe našli u sjeniku s nekom. Slobodni brakovi očito nisu moderna izmišljotina
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 21:22   #13
Quote:
Santana kaže: Pogledaj post
Tvoj je definitivno bolje prošao

Pričalo se po familiji da je, kad se vratio, doma bilo nešto više djece nego što ih je bilo kad je otišo A bogme su i njega bili usred svadbe našli u sjeniku s nekom. Slobodni brakovi očito nisu moderna izmišljotina
Dida ševac
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 22:37   #14
Malo se zna, jer ima malo o tome. Bila je nedavno izložba(neznam da li je još) u Hrvatskom Povijesnom Muzeju o Hrvatskoj u WW1. Bijah ju posjetio još u 12 mjesecu kad se otvorila, nije bila velika ali je bila zanimljiva.... Bio sam se raspitivao o materijalima o WW1, rekli su mi da se to teško da nabavit. Žena koja je slagala tu izložbu, povijesničarka, skupljala je materijale 2 godine kako bi ju javnosti predstavila. Poslikao sam nešto slika i stavio na strani forum: LINK
Koga zanima neka škicne i malo se strpi, ima dosta slika.
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 23:11   #15
Dobre i zanimljive slike! Da sam znao za izložbu, vjerujem da bi se zaletio, ima tu zanimljivih stvarčica za vidjeti. A prilike za tako nešto vidjeti su uistinu rijetke, što dovoljno govori to da je ta žena dvije godine skupljala materijal. A ovdje sve na jednom mjestu. Kako god, dobre slike!
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 09:31   #16
Ne znam jesi li primjetio, ali pogledaj u onoj knjizi špijuna dva imena lijevo dolje. I onaj opis zbog čega su sumnjivi. Baš zbog njih sam ju i slikao
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 10:13   #17
Tek sam sada uvećao sliku kada si spomenuo. Dezerteri, prosrpska propaganda, srbrofil, špijunaža... Mašala, nema šta nema.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 10:31   #18
Ima u Karlovcu spomenik Hrvatski Sokol poginulim vojnicima u WW1
[img=http://img136.imageshack.us/img136/9242/spomenikhrvatskisokolic9.th.jpg]
mukiklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 12:20   #19
Quote:
povjesnicar kaže: Pogledaj post
U Prvom svjetskom ratu Hrvati su sudjelovali na strani Austro-Ugarske Monarhije, i to na istočnom, talijanskom i balkanskom bojištu.
Od istaknutijih generala tu je feldmaršal Svetozar Borojević koji se istaknuo na talijanskom bojištu gdje je nanosio velike gubitke Talijanima.
Koliko ja znam, na tlu same Hrvatske nije bilo bitaka, Austro-Ugarska je propala zbog unutarnjih problema prije nego što su se borbe stigle premjestiti na teritorij Hrvatske.
U to vrijeme poznat je bio "Zeleni kadar", naime, Hrvatima baš i nije bilo do ratovanja u Galiciji, Italiji i kojekakvim vukojebinama pa je došlo do masovne pojave dezertera koji su se skrivali po šumama kako ne bi morali u rat.
Da li je bilo kakvo bojište u Africi a da su tamo bile austro-ugarske trupe?
Moj pokojni nono je tamo zaradio malariju negdje 1914-1915 ali ne znam po kojoj osnovi se tamo nalazio a nitko u familiji ili nije više živ ili ne zna zašto je on tamo bio.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 13:27   #20
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Malo se zna o Hrvatskoj i Hrvatima za vrijeme Prvoga Svijetskoga rata.
Jel bio nekih bitaka na tlu Hrvatske, gdje su se Hrvati u Austrijskoj vojsci najviše borili, koliko ih je poginulo?
Na netu vrlo malo ima. Moraćeš u knjižnice ako te detaljnije zanima.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.